Ayet Ve Hadislerde Sıla-i Rahim

Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

“Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının.”[1]
“Onlar öyle kimselerdir ki, söz verip andlaştıktan sonra Allah'a verdikleri sözü bozarlar. Allah'ın birleştirmesini emrettiği şeyi (iman ve akrabalık bağlarını) keserler ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar. İşte zarara uğrayanlar onlardır.”[2]
Allah’ın birleştirilmesini emrettiğini ayıranlar “Akrabalık bağını kesenler ve yeryüzünde bozgunculuk yapanlar, işte lânet onlara ve kötü yurt onlaradır.”[3]
“Yeryüzünde bozgunculuk yapmanız ve akrabalık bağlarını kesmenizle Allah’ın emrinden yüz çevirirseniz, yine de mi kurtuluşu bekliyorsunuz?”[4]
1- Resulullah (s.a.a): “Sevap açısından en hızlı hayır sıla-i rahimdir.”[5]
2- Resulullah (s.a.a): “Sıla-i rahimi yerine getirmek için (hatta gerekiyorsa) bir yıllık yolu katet.”[6]
3- Hakeza, Allah Resulü (s.a.a) bu konuda çok önemli bir rivayette şöyle buyurmuştur: “Kendi zamanımdaki ve diğer zamanlardaki toplumlara, babalarının sulbünde ve annelerinin rahminde olanlara ve kıyamet gününe kadar olacak olanlara, bir yıllık yolculuğun sıkıntısıyla da olsa, sıla-i rahimde bulunmalarını tavsiye ediyorum. Şüphesiz sıla-i rahim dindendir.”[7]
4- Imam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz sıla-i rahim ve iyilik yapmak, kıyamette insanın hesabını kolaylaştırmakta ve insanı günahtan korumaktadır. O halde sıla-i rahimde bulununuz ve kardeşlerinize güzel bir selam veya selamın cevabını vermekle de olsa iyilikte bulununuz.”
5- Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Sıla-i rahimde bulunmak, ömrü uzatır ve fakirliği yok eder.”
6- Hakeza Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Sıla-i rahimde bulunmak şehirleri bayındır kılar ve her ne kadar ehli iyilerden olmasa da ömürleri uzatır.”
7- Hakeza: “Herkim, can ve malıyla akrabasına doğru gidecek olursa, aziz ve celil olan Allah yüz şehidin sevabını inayet buyurur.”
8- Hakeza: “Sıla-i rahime doğru attığı her adıma karşılık, kendisine kırk bin iyilik yazılır, kırk bin kötülüğü silinir, makamı kırk bin derece yükseltilir, adeta yüz yıl sabır ve ihlas ile Allah’a ibadet etmiş gibi olur.”
9- Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz cennette, sadece adil imamın veya çok sıla-i rahimde bulunan kimsenin veya kadın ve çocukları hususunda çok sabreden kimsenin ulaşabileceği bir derece vardır.”
10- Resulullah (s.a.a) Ebuzer’e şöyle buyurmuştur: “Her ne kadar seni görmekten öfkelenseler dahi, sıla-i rahimde bulun. Eğer kabul etmezlerse, yeniden git. Bilahare hedefinde galip olursun. Eğer o, Hak Teala’nın hükmünden yüz çevirecek olsa da, sen yüz çevirme.”[8]
11- Bir şahıs Allah Resulüne (s.a.a) şöyle arz etti: “Benim bir takım akrabalarım vardır, onlar hakkında sıla-i rahimde bulunuyorum, ama bana eziyet ediyorlar. Onları terk etmek istiyorum.” Peygamber (s.a.a) ona şöyle buyurdu: “Bu durumda Allah da hepinizi terk eder.”
O şahıs şöyle arz etti: “O halde ne yapmam gerekir? ” Peygamber şöyle buyurdu: “Seni mahrum edene sen bağışta bulun, senden kopana sen ilişkide bulun, sana kötülük edeni sen affet. Bu durumda şüphesiz Allah seni onlardan üstün kılacaktır.”[9]

Sıla-i Rahimin Etkileri

12- Hz. Fatımat’uz-Zehra (a.s): “Allah sıla-i rahimi sayıların çoğalması için farz kılmıştır.”[10]
13- Imam Hüseyin (a.s): “Her kim ölümünün ertelenmesini ve rızkının çoğalmasını dilerse sıla-i rahimde bulunsun.”[11]
14- Imam Bakır (a.s): “Sıla-i rahim amelleri temizler, malları çoğaltır, belayı geri çevirir, (kıyamette) hesabı kolaylaştırır ve ölümü erteler.”[12]
15- Imam Bakır (a.s): “Sıla-i rahim ahlakı güzelleştirir, eli bağışlayıcı kılar, ruhu temizler, rızkı artırır ve eceli erteler.”[13]
16- Imam Hadi (a.s): “Aziz ve celil olan Allah, Musa b. Imran (a.s) ile konuşunca Musa şöyle arzetti: “Sıla-i rahimde bulunan kimsenin mükafatı nedir?” Allah şöyle buyurdu: “Ey Musa! Onun ölümünü ertelerim ve can vermenin zorluklarını ona kolaylaştırırım.”[14]

İlişkisini Kesenle İlişki Kurmak

17- Resulullah (s.a.a): “Akraban seninle ilişkisini kesmiş olsa bile sen ilişkini kesme.”[15]
18- Imam Hüseyin (a.s): “En çok sıla-i rahimde bulunan kimse, kendisiyle ilişkisini kesen akrabasına sıla-i rahimde bulunan kimsedir.”[16]

Sıla-i Rahimi Kesmekten Sakındırmak

19- Resulullah (s.a.a): “Aralarında akrabasından bağını koparan birinin olduğu topluluğa rahmet inmez.”[17]
20- İmam Ali (a.s): “İnsanlar sıla-i rahimi terkettiği zaman servetler kötülerin eline geçer.”[18]
21- Imam Sadık (a.s): “Ölümü ve yokluğu hızlandıran günahlardan biri de akrabalardan kopmaktır.”[19]
22- Ebu Basir şöyle diyor: “Imam Sadık’a (a.s) şöyle arz ettim: “Birisi, size muhalif olan akrabalarıyla ilişkisini kesmek istemektedir. Onun görevi nedir? ” Imam şöyle buyurdu: “Bu iş doğru değildir.”[20]
23- Cehm b. Hamid şöyle diyor: Imam Sadık’a (a.s) şöyle arz ettim: “Benim bir akrabam vardır, o benim dinimden ayrı bir din üzeredir. Acaba benim üzerimde bir hakkı var mıdır? ” Imam Sadık (a.s) şöyle buyurdu: “Evet, sıla-i rahimi hiçbir şey ortadan kaldıramaz. Eğer senin dinin üzerinde olsaydı, şüphesiz iki hakkı olurdu. Bir sıla-i rahim hakkı, bir de Islam hakkı.”[21]
24- Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Üç kimse cennete giremez: Sürekli şarap içen kimse, sihire iman eden ve sıla-i rahimde bulunmayan kimse.”[22]
25- Müminlerin Emiri (a.s) şöyle buyurmuştur: “Yok olmayı çabuklaştıran ve eceli yakınlaştıran günahlardan Allah’a sığınırım.”
Kendisine şöyle arz edildi: “Ey Müminlerin Emiri! Yok olmayı hızlandıran günahlar var mıdır? ” Imam şöyle buyurdu: “Evet, sıla-i rahimi kesmektir.”[23]
26- Hakeza Müminlerin Emiri Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Günahların en çirkini sıla-i rahimi terk etmek ve anne babaya eziyet etmektir.”[24]
27- Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz melekler, içinde sıla-i rahimi terk eden kimsenin bulunduğu bir topluluğa inmez.”[25]

Sıla-i Rahimin En Küçük Örneği

28- Resulullah (s.a.a): “Bir selamla da olsa sıla-i rahimde bulununuz.”[26]
29- Imam Sadık (a.s): “Eğer bir su içmekle de olsa akrabalarınıza sıla-i rahimde bulun. En iyi sıla-i rahim akrabalara eziyet etmemektir.”[27]
[4] - Muhammed/22
[5] - Kafi, 2/152
[6] - Bihar, 74/103
[7] - A.G.E
[8] - Islam’da Âile Düzeni, s. 408
[9] - A. G. E.
[10] - Bihar, c. 74, s. 103
[11] - a.g.e, s. 91
[12] - Kafi, 2/150
[13] - a.g.e, s. 152
[14] - Emali-yi Saduk, 173
[15] - Kafi, 2/347
[16] - Bihar, 74/400
[17] - Kenz’ul-Ummal, 6978. hadis
[18] - Kafi, 2/348
[19] - Bihar, 74/94
[20] - Bihar, c. 75, s. 185
[21] - Bihar, c. 74, s. 131
[22] - Bihar, c. 74, s. 90
[23] - Bihar, c. 74, s. 137
[24] - Mizan’ul-Hikmet, c. 4, s. 89
[25] - Mizan’ul-Hikmet, c. 4, s. 89
[26] - Tuhef’ul-Ukul, 57
[27] - Kafi, 2/151
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön