Bektasi Camisi

AleviCaferi

Bektasi Camisi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Bir bektasi camisi
Sitenin birinde ingilizce bektasi camisi yaziyordu.

Resim
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
biralevi

Re: Bektasi Camisi

Mesaj gönderen biralevi »

AleviCaferi yazdı:Bir bektasi camisi
Sitenin birinde ingilizce bektasi camisi yaziyordu.

Resim

Orjinal bektaşilikte namazda camide vardır
hatta Hacı bektaş menakıbnamesinde (vilayetname) hacı bektaşın kuran okuyun namaz kılın şeklinde tavsiyeleri vardır yani bozulmamış bektaşilikteki hacı bektaş algısı bu kitaba böyle yansımıştır
hacı bektaş kasabasındada ilk zamandan bu yana namaz kılınıyordu 1826 dan sonra bu mescid camiye dönüştürüldü nakşilere teslim edildi
sonra tekrar çelebilere iade edildi
şu anda bu camide namaz kılınıyor ve hiçbir kasabalıda bunu yadırgamıyor karşı çıkmıyor
namazın inkarı bektaşiliğin osmanlıdan kopup sebatiyist etkiye girdiği 1826 dan sonrasına rastlar
ancak bektaşilik yer ve zamana göre değişiklikler geçirmiş bir tarikat olduğu için bu konudada sabit doğru bulamazsınız
binlerce bektaşi erkannamesinde namazla ilgilide birbirini tutmayan çelişen pekçok anlatı vardır
resimdeki mimari balkanlardan olabilir mümkünse caminin yada mescidimsi bu yerin bulunduğu yeri araştırın
AleviCaferi

Yukaridaki caminin nerde oldugunu arastiriken, bu arada Arnavutluktaymis, baska bir bektasi camisi buldum. :) Bayraklara bakarsak bu camide Arnavutlukta.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Resim

PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Sayenizde bizde ogreniyoruz evet bunlar bizden farklilar . Cem evi nerede cami nerede ?

Siz bunlari birakin bizle dost olun !!!
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Balkanlardaki bektaşilik anadoludakine göre orjinal bektaşiliğe daha yakın bu nedenle camileri olmasına şaşmamak gerekiyor
bunun sebebi belkide sebatayistlerin arnavutlukta yeterli etkiye sahip olmayışları olabilir
zira arnavutluk taki sosyalist uygulama sebvatayist gruplarada icazet vermemişti
oradaki babagan koluda orjinal bektaşilikten daha az sapmış olabilir
konunun oralarda oraların teori ve pratiğinde özel olarak incelenmesi gerekir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

İşte namazı, orucu, camiyi kabul etmeyen Bektaşiliğin kökenlerinde ve kaynaklarında namaz, oruç, cami vardır. Ben bu çelişkiyi anlamıyorum. Madem On İki İmamların kaynaklarını, öğretilerini kabul etmiyorsunuz bari kendi kaynaklarınızı kabul edin. Ama bunları açığa çıkaracak aydın (!) kesimde güçlü bir cesaret ve taassuptan arınmış bir anlayış göremiyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
AleviCaferi

PIRCAFERI yazdı:Sayenizde bizde ogreniyoruz evet bunlar bizden farklilar . Cem evi nerede cami nerede ?

Siz bunlari birakin bizle dost olun !!!
Evet buda sizin ortada kalmisliginizi gösteriyor. Ne orjinal bektasisiniz, ne orjinal alevi. :P
Resim

ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Simdide bilmiyorduk yeni ögreniyoruz diyorlar bizde inandik sanki ...Allahin önünde egilmek Secdeye varmak bunlara cok zor geldigi gibi kendilerinden olan Bektasiligide inkar ediyorlar !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Osmanlı - Bektaşi İlişkisi” sayfasına dön