Erdebil

AleviCaferi

Erdebil

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Aleviler osmanli zamaninda erdebile baglilarmis. Bu Erdebildeki kisiler bizim gibi 12 imamci caferilermiydi? Timurun Anadoludan getirdigi esirler Erdebile yerlesmis. Bunlara caferilik mi ögretildi?
Sah Ismail bizim gibi 12 imamci caferimiydi?
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Musa Özateş

Re: Erdebil

Mesaj gönderen Musa Özateş »

AleviCaferi yazdı:Aleviler osmanli zamaninda erdebile baglilarmis. Bu Erdebildeki kisiler bizim gibi 12 imamci caferilermiydi? Timurun Anadoludan getirdigi esirler Erdebile yerlesmis. Bunlara caferilik mi ögretildi?
Sah Ismail bizim gibi 12 imamci caferimiydi?
Erdebil ocağı sufist bir yapı ile kuruluyor,yani kuruluş temeli sünni tasavvufa dayanıyor.
Biliyorsunuz 12 imam yolunda sufizm yoktur ve İmam Sadık bunlarla yani sufilerle çok mücadele etmiştir.
Ama zamanla İmam Rızanın ektiği tohumlar ve göçler nedeniyle
tekkenin yönü aleviliğe dönüşüyor,ama bu süreç hemen olmuyor 500 yıl sürüyor ve halende devam ediyor.
kırılma noktaları Şeyh Cüneyt ve Haydar ve Şah ismail oluyor.
Şah ismail döneminde çizgi resmileşiyor.
Humeyniyle 1979 da dönüşüm alevilik Caferilik lehine tamamlanıyor.

Şah İsmail saltanatı için aleviliği kullanıyor tıpkı osmanlı padişahlarının sünniliği kullandıkları gibi.
Yani tekkenin başlangıçta Caferilikle ilgisi yok bu zamannla oluşuyor.
Timur döneminde bazı esirlerin hatır için bırakıldığı bunların eğitim görup geri döndükleri kuruluş döneminde anadoludan erdebile göçler olduğu kaynaklarda yazılır söylenir ama bunların ne oranda gerçek olduğu yada boyutlarının ne olduğu ciddi araştırmalara muhtaç,özellikle azeri fars tarihi kaynaklarınada bakmak gerekir.
AleviCaferi

Sagolasin kardes

Baska bir bölümde, yani burda sah-ismail-hatayi-t1551.html Sah Ismail'e ait olan(aglayanmunzur'a göre) ve caferilige ters düsen siirler var, mesela:

Sufi Mezhebimin Nesin Sorarsın
Biz Muhammed Ali Diyenlerdeniz
Gözlüye Gizli Yok Ya Sen Ne Dersin

Muhammed Ali'dir Kırkların Başı
Uralım Yezid'e Laneti Taşı
Hünkar Hacı Bektaş Veli'dir Eşi

-------------------------------------------

Üç Gün İmiş Şu Dünyanın Safası
Safasından Artık Olur Cefası
Gerçek Erenlerin Nutku Nefesi
Biri Kırktır Kırkı Birden Sayılır

vs. vs.

Eger ki Sah Ismail caferiyse ozaman bu siirler ona ait degil, yaniliyormuyum???
Resim

Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

AleviCaferi yazdı:Sagolasin kardes

Baska bir bölümde, yani burda sah-ismail-hatayi-t1551.html Sah Ismail'e ait olan(aglayanmunzur'a göre) ve caferilige ters düsen siirler var, mesela:

Sufi Mezhebimin Nesin Sorarsın
Gözlüye Gizli Yok Ya Sen Ne Dersin

Muhammed Ali'dir Kırkların Başı
Uralım Yezid'e Laneti Taşı
Hünkar Hacı Bektaş Veli'dir Eşi

-------------------------------------------

Üç Gün İmiş Şu Dünyanın Safası
Safasından Artık Olur Cefası
Gerçek Erenlerin Nutku Nefesi
Biri Kırktır Kırkı Birden Sayılır

vs. vs.

Eger ki Sah Ismail caferiyse ozaman bu siirler ona ait degil, yaniliyormuyum???

Anadolu halk ozanları geleneğinde sevilen ozanların isimleri diğer ozanlarcada yaşatılır ancak isimler yaşatılırken çizgi zamanla deforme olur sapmalar olur
bu nedenle pir sultan yada hatayi(şah ismail) türü ozanların şiirleri ve isimleri zamanla taklit edilmiştir çizgilerinde sapmalar olmuştur
Orjinal yazma olmadığı sürece hangi şiirin kime ait olduğunu tespit etmek çok zor bir meseledir ve bu konu istismara açıktır
şah ismail ve pir sultanın genel karakterinde düvezi imam türü şiirleri vardır bu hem yazılı hem sözlü kaynaklarcada belirlenmiş elimizdeki tek ölçüdür
bu nedenle bunun dışındaki şiirlere şahsen kuşkuyla bakıyorum
mesela burada anlatıldı pir sultan osmanlı dergahı olan bektaşiliği övemez bektaşı övemez çünkü hayatı osmanlıyla savaşla geçmiş birisi nasıl övebilir bektaşiliği ?
tutup buna aykırı şiirler çıkarıyorlar peki bunu pir sultanın dediği ne malüm? kanıtınız nedir? sonraki ozanlarca onun adı kullanılarak yazılmış olma olasılığı yokmu?
nitekim birden fazla pir sultan tespişt edilmiştir
biz böyle düşünüyorum ama birde aksini düşünelim
diyelimki demiş olsun eee bize ne bundan
şah ismail bizim önderimiz değil alimimiz değil müçtehidimiz değil
yine pir sultanın siyasi çizgisi tamam beğeniriz ama dişyelimki islam dışı yada fıkıh dışı birşeylerde söylemiş olsun böyle kabul etsek bile ne değişirki?buda pir sultanın saapması yanlışı olur o kadar halk ozanları yanılmazdır masumdur diye bir kaidemi var?
Biz onları yanlışlarına rağmen sevip sayabilirizxde çünkü genel çizgileri iyidir 12 imamcıdır bugünkü halk ozanları sanki çokmu kusursuz bizler çokmu masuımuz yani olaya bu açıdanda baksak sonuç değişmiyor

12 imam yolunda sufilik yoktur sufizm tesirinde kalanlarda yolu bağlamaz
AleviCaferi

Tesekkürler üstad. :)
Resim

“İslam Tarihi” sayfasına dön