Kuran’da 5 değil 3 Vakit Namaz Farz:

Dinin ana direği namazdır...
Özgür Arapoğlu

Kuran’da 5 değil 3 Vakit Namaz Farz:

Mesaj gönderen Özgür Arapoğlu »

Prof. Dr. Süleyman Ateş: Kuran’da 5 değil 3 vakit namaz farz:
Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Süleyman Ateş, Kuran'da 5 değil 3 vakit namazın farz kılındığını belirterek, öğle ile ikindinin, akşam ile yatsının birleştirilmesinde bir sakınca bulunmadığını iddia etti. Prof. Ateş, beş vakit namazın fıkıh okullarıyla birlikte gündeme geldiğini vurguladı. Prof. Hayrettin Karaman ise Hz. Muhammed'in hayatı boyunca 5 vakit namaz kıldığını hatırlattı. Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş, Kuran'da 5 değil, 3 vakit namazın farz kılındığını söyledi.
İsrá Suresi'nin 78 ve 79. ayetleri ile Hûd Suresi'nin 114. ayetinde bu konunun gayet net bir biçimde ortaya konulduğunu ifade eden Prof. Ateş, fıkıh (İslam hukuku) okulları ile birlikte 3 vaktin 5 vakte dönüştürüldüğünü savundu. Prof. Ateş şöyle dedi:
BANA KIZACAKLAR
‘‘Söz konusu ayetlerde 3 vakit namaz emrediliyor. Bunlar, sabah ve akşam namazlarıyla, biraz uyuduktan sonra kılınacak olan gece namazıdır. İslam dini kolaylaştırmayı emreder, güçleştirmeyi değil. Dolayısıyla günümüzde öğle ile ikindi, akşam ile yatsı birleştirilerek üç vakit namaz kılınabilir. İnsanların hiç namaz kılmamasındansa, 3 vakit kılması daha hayırlıdır. Biliyorum bana kızacaklar, kafaları karıştırdığımı söyleyecekler ama Kuran'daki hüküm de bu. Bunu gizleyemeyiz.’’
Prof. Ateş, kendisinin Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde neden bu konuyu gündeme getirmediği sorusu üzerine, ‘‘O zaman henüz bu noktalara gelmiş değildim. Tefsir yaparken meseleyi bu netlikte görebildim. Bunu herkes biliyor ama açıklamaktan çekiniyor’’ dedi.
Örnek peygamberdir
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski öğretim üyesi ve Yeni Şafak Gazetesi yazarı Prof. Dr. Hayrettin Karaman ise Prof. Ateş'e karşı çıktı. Namaz kılmak isteyip de ‘‘Ah beş vakit değil, üç vakit olsaydı alnım secdeden kalkmazdı’’ diye şikayet edene henüz rastlamadığını belirten Prof. Karaman, Prof. Ateş'in başka konu bulamadığı için bu meseleyi zaman zaman gündeme getirdiğini söyledi. Kendilerinin Kuran'ı Prof. Ateş gibi değil, Hz. Muhammed gibi algıladıklarını vurgulayan Prof. Karaman, şunları söyledi:
‘‘Evet, Kuran'da somut bir biçimde 5 kelimesi geçmiyor, sadece hangi vakitlerde kılınacağı belirtiliyor. Ancak önümüzde. Hz. Peygamber gibi bir örnek var. Peygamberimiz hayatı boyunca namazı 5 vakit kılmıştır. Ayrıca bugün de fevkalade durumlarda öğle ile ikindiyi, akşam ile yatsıyı birleştirmek mümkündür. Bizim örnek almamız gereken Hz. Peygamber'dir.’’
FIKRASI BİLE VAR
İndirmedi, bindirdi
Osmanlı döneminde bir köyün imamı cemaate dört vakit namaz kıldırırmış ve halk da bundan çok memnunmuş. Ne var ki bir gün imam ölmüş. Yeni gelen imam ise, ‘‘Siz yanlış biliyorsunuz, namaz dört değil üç vakittir’’ demiş. Bunun üzerine tereddüte düşen köylüler, aralarından bir temsilci seçip ilçedeki müftüye göndermişler. Müftü, köylülerin bugüne kadar dört vakit namaz kıldığını ve şimdi de üç vakte indirmek istediklerini öğrenince çok sinirlenip, bağırmış: ‘‘Bire zındıklar. Namaz ne dört vakittir, ne de üç. Gidin 5 vakit kılın!..’’
Azarlanan temsilci, kös kös köye geri dönmüş. Köylüler merakla hemen sormuşlar:
- İndirdi mi, indirdi mi?
Ve temsilci üzgün yanıt vermiş:
- Ne indirmesi, bindirdi, bindirdi.
Muhammed

Re: Kuran’da 5 değil 3 Vakit Namaz Farz:

Mesaj gönderen Muhammed »

Fıkra harikaymış :lol:
Resim
Resim

“Namaz” sayfasına dön