Türkiyede Şia-Caferiler

byilmaz34

Türkiyede Şia-Caferiler

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar Türkiyede Şia sayısı ortalama ne kadardır? Yalnız ben sadece Şia-Caferi sayısını soruyorum. Yoksa alevi-bektaşi kardeşlerimizin sayısı 4-5 milyondur diye tahmin ediyorum.

Peki Caferilerin Türkiyede dağılımları nasıldır. En çok hangi illerde bulunurlar. Ben şimdiye kadar rastlamadım bir caferiye. Ama alevi-bektaşiye çok rastladım.
biralevi

Re: Türkiyede Şia-Caferiler

Mesaj gönderen biralevi »

byilmaz34 yazdı:Arkadaşlar Türkiyede Şia sayısı ortalama ne kadardır? Yalnız ben sadece Şia-Caferi sayısını soruyorum. Yoksa alevi-bektaşi kardeşlerimizin sayısı 4-5 milyondur diye tahmin ediyorum.

Peki Caferilerin Türkiyede dağılımları nasıldır. En çok hangi illerde bulunurlar. Ben şimdiye kadar rastlamadım bir caferiye. Ama alevi-bektaşiye çok rastladım.
Eğer şiayı kendi anlamıyla yani 12 imamlara inananlar olarak kabul edenlerin sayısını sorarsan yada diliyle aleviyim caferiyim diyenler olarak konuyu ele alırsan 15-20 milyondur
çünkü aleviyim diyen Hz.Alinin imametine inanan herkes aslında temelde şiadır.
70 milyon nüfusun %25-30 una denk gelebilir
Türkiyenin neredeyse her tarafına dağılmıştır ama belli yerler daha yoğundur büyük iller gibi bazı yerlerdede azdır karadeniz gibi
nitelikli inanan olarak ise hiç bir ekol için sayı vermek mümkün değildir ama her ekol i,çin nitelikli inanan sayısı azdır diyebiliriz

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön