Caferi mezhebi hakkında

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
byilmaz34

Caferi mezhebi hakkında

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Selamun aleykum:

1-Dünya üzerindeki Şia-Caferilerin sayısı ortalama ne kadardır?

2-Dünya üzerindeki bütün Caferiler aynı fıkhımı uygularlar, farklı kollar var mıdır?
3nokta

Re: Caferi mezhebi hakkında

Mesaj gönderen 3nokta »

Cevap 1:
vikipedi'ye göre şöyle:
Şiiler, İslam dinine mensup 1.5 milyar insanın[2] , yaklaşık olarak 160 milyonunu temsil ederek , İslam aleminin %10.3 ünü oluşturmaktadırlar. İran, Azerbaycan, Bahreyn, Irak ve bir olasılıkla Yemen'de nüfusun çoğunluğunu ayrıca Lübnan'ın da önemli bir kısmını oluşturmaktadırlar.

Şiilik, İran'ın %89'si[3], Azerbaycan'ın %85'i[4], Irak'ın %60-%65[5], Yemen, Bahreyn, Katar, Türkmenistan, Türkiye'nin %8 [6] ve Lübnan'da mevcuttur. Ayrıca Suudi Arabistan'ın %10'i. , Pakistan'ın %20'i[7] ve Afganistan'ın %19'si[8] Şiidir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eiilik
2. Tüm CAferiler taklit merciilerinin hükümlerine uyarlar. taklit merciileri arasında ise günümüz meseleleri hakkında fark olabilir. Onun dışında temel şeyler aynıdır. yani tüm caferiler(12 imam şiaları-aleviler-şia-şii) aynı fıkıha uyarlar diyebiliriz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
AleviCaferi

Re: Caferi mezhebi hakkında

Mesaj gönderen AleviCaferi »

byilmaz34 yazdı:Selamun aleykum:

1-Dünya üzerindeki Şia-Caferilerin sayısı ortalama ne kadardır?
Iki sayi var. Birincisi, sillerin müslümanlar icinde sadece 10%'unu olusturduklari, ikincisi 30%'unu olusturduklari. Daha dogrusu sunniler; siilerin 10% olduklarini söylüyorlar, siiler ise kendilerinin 30% olduklarini savunuyorlar. Ben bu 2 sayiya cok rastladim.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön