Zöhre Ana??? Dedelik tutmadı ebelik çıktı :)

ali muhsin

Re: Zöhre Ana??? Dedelik tutmadı ebelik çıktı :)

Mesaj gönderen ali muhsin »

iki Arkadasimizda kendilerini yanlis anlamis galiba ..Biz neye karsiyiz ,ne yapiyoruz olmaz arkadaslar ...Hepimiz ayni gemideyiz ,Bence Fikirler önemlidir .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

3nokta yazdı:Türk dilini munafaza etmek, geliştirmek, yabancı dillerin olumsuz etkilerinde korumak bir ırkçılık mikrobu değildir. Dilini bilmeyen bir millet, dili yozlaşmış bir millet artık millet olma durumundan uzaklaşıp insan yığını haline gelir. Dili bu kadar hafife almamak gerekir. Unutmayın gelişmiş bir dil, yozlaşmamış bir dil anlamayı, anlatmayı yani anlaşmayı kolaylaştırır. Birbirini anlamayan bir nesil ise artık bir arada duramaz, kargaşa çıkar!
insanların birbirlerini anlaması önemlidir
yoksa türk dilini korumakmış millet olmakmış bunlar bizim hedeflerimiz olamaz
nihayetinde türk dili dediğimiz şeyde osmanlıca arapça farsça ve türkçe karışımı birşeydir
inanmayan ilk meclis tutanaklarına baksın çoğunu anlamazsınız
biz tevhidle ilgili hedefler koymalıyız
şu an kullanılan dili korumak yeterlidir ama bunu milleti yada dili korumak için değil birbirimizi anlamak için yapıyoruz
hiçbir durumda kargaşa çıkmaz çünkü sonuçta olay bir yere oturur
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hasan abi,
Bu konuda,dilimizi koruma, geliştirme konusunda, sizinle aynı fikirde değilim. Bir milleti asimile etmek, sindirmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biri de dil yozlaştırmasıdır. İnsanını konuştuğu dilin inceliklerini bilmesi, onu koruması, geliştirmesi bizim inancımızla tezat bir durum değildir. Biz bunu ırksal bir yaklaşımla savunmuyoruz. Zira her milletin kendi dilini koruması, geliştirmesi gerekir. Arap'ın Arapçayı, Alman'nın Almancayı, Çinlinin Çinceyi koruyup geliştirmesi de en az bizim Türk dilini yani anadilimizi koruyup geliştirmemiz kadar doğaldır ve normaldir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

3nokta yazdı:Hasan abi,
Bu konuda,dilimizi koruma, geliştirme konusunda, sizinle aynı fikirde değilim. Bir milleti asimile etmek, sindirmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biri de dil yozlaştırmasıdır. İnsanını konuştuğu dilin inceliklerini bilmesi, onu koruması, geliştirmesi bizim inancımızla tezat bir durum değildir. Biz bunu ırksal bir yaklaşımla savunmuyoruz. Zira her milletin kendi dilini koruması, geliştirmesi gerekir. Arap'ın Arapçayı, Alman'nın Almancayı, Çinlinin Çinceyi koruyup geliştirmesi de en az bizim Türk dilini yani anadilimizi koruyup geliştirmemiz kadar doğaldır ve normaldir.
tamam tezat durnum değil AMA
1- BU UĞURDA ÖLÜRSEN ŞEHİT YADA GAZİ OLMAZSIN BUNU BİL

2-BU AMAÇ UĞRUNA MÜCADELE EDERKEN ASIL AMACINI UNUTMA

3-BU KONUDA Kİ MÜCADELENDE BANA GÜVENME )))
ali muhsin

3nokta yazdı:Hasan abi,
Bu konuda,dilimizi koruma, geliştirme konusunda, sizinle aynı fikirde değilim. Bir milleti asimile etmek, sindirmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biri de dil yozlaştırmasıdır. .
Bu görüse Katiliyorum ...Bazen TV de Haberler veya birkac dakikada olsa ( ister istemez ) Dizilere bakiyorum ,öyle cok Türkceyle alakasi olmaya Terimler Diller kulaniyorlarki ,bunlarin cogu Bati Dilleridir ..örnegin bir Dizide kadinin adi "Şule" yani Orjinal yazilis sekli ( Schule ) dir ve " Schule " Almancada Okul manasina gelir ,Bir baska örnek verirsek Almanlarin Yabancilara karsi kanun yasasinda devamli kulandiklari Sözcükte " intigration " okunus sekli ( Intigrasyon ) dur ,bu kelime Türkiyemizde yeni Kesf edildi ve adi " Entegrasyon " oldu .. veya bunun gibi benzeri yabanci kelimeleri Türkcemize sizdirmak ve Ana dilimizi yabancilastirmak isteyen bazi Bati Yanlilari var ...ayrica Dikkat etmisseniz Konu disina cikiyoruz ..bence bu konuyu uygun bir yere tasiyip orda devam etmemiz gerekir ....nerden nereye ....
------
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

:)
Ali abi,
Örnekleri çoğaltabiliriz. Entegrasyon, yani uyum denilebilecekkten neden yabancı kökenlisini kullanalım. Bir dönem bizim olan yabancı kökenli kelimeleri, Arapça Farsça kökenli, dilimizden attık yerine Türkçelerini kullandık. Ama sonra bunları da bırakıp Batı dillerinden gelen karşılıklarını bilinçsizce kullanmaya başladık.
Arkadaşlar ben yabancı dillerden sözcük alınmasına karşı değilim ama bu şekilde bilinçsizce alınmasına karşıyım. Biz doğu dillerinden sözcük alırken ihtiyaçta alıyor ve onu kendi söyleyişimize uyduruyorduk. Ama şimdi Batı dillerinden aldığımız sözcüklerde bundan uzağız. Yani doğrudan hem yazılışı hem de okunuşunu kopyalıyoruz. Gençliğin yazı dili de apayrı bir yozlaşma meselesi. Siz dilinizi korumadıkça, atasözlerimizle dalga geçen, diksiyonu bozuk birçok program televizyonlarda yerini almaya ve çocuklarımız bundan olumsuz etkilenmeye devam edecektir. Nesiller arası iletişim kopacak ve kültürel birikimlerimiz gelecek nesillerimize tam olarak aktarılamamış olacak. Artık gençliğimiz geleceğimiz Batı'nın taklitçisi, kuklası olmaktan başka bir şey olamayacaktır.
Hasan abi,
canın sağolsun!
. . .
mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

ben alone_man kardeşten özür diliyorum hakkını helal et kardeşim :(
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

mürteza yazdı:ben alone_man kardeşten özür diliyorum hakkını helal et kardeşim :(
Ben de seni tebrik ediyorum kardeşim. İşte böyle birbirimizi anlayalım.
. . .
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

mürteza yazdı:ben alone_man kardeşten özür diliyorum hakkını helal et kardeşim :(

sorun yok can dertleşiyoruz işte
hani Hz.Ali kuyulara içini döküyormuş ya
bizde sağolsun alevisesi canları böyle fırsat verdiler yalnızlığımızı paylaşıyoruz
bizler tornadan çıkan ürünler değiliz tabiki farklı fikirlerimiz olacak
ali muhsin

Kardesler arasinda böyle seyler olur ..ikinizdende Gurur duyoruz !

Konu Basliginada dikkat edersek Birileri Arayi Bozmak icin Cinlerini yollamis ama Basarili olamadilar :D
------

“Dedelik - Seyyitlik Farkı” sayfasına dön