Kıyamet vaktinin yakınlığı

Kerbela Aslanı

Kıyamet vaktinin yakınlığı

Mesaj gönderen Kerbela Aslanı »

Kuran ı Kerim’deki âyetler ile sahih hadisler kıyametin yaklaştığını haber vermektedir. Kıyametin bir çok alametinin görülmesi onun yaklaştığını ve bizim dünyanın son zamanlarında olduğumuzu gösterir.

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: “İnsanların hesaba çekilecekleri gün yaklaştı. Hal böyle iken onlar, gaflet içinde yüz çevirdiler.” (Enbiya: 1)

“Ne bilirsin, belki de onun zamanı yakındır.” (Ahzâb: 63)

“Doğrusu onlar, o azabı ihtimalden uzak görüyorlar. Biz ise onu yakın görmekteyiz.” (Meâric: 6-7)

“Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı.” (Kamer: 1)

Bunun gibi bir çok âyet bu dünya hayatının sonunun geldiğini ve artık ahiret hayatına intikal edileceğini haber vermekte her amel sahibinin ameli iyi ise iyiyi; kötü ise kötüyü göreceğini belirtmektedir. Rasûlüllâh (sav) de işaret parmağı ile orta parmağını birleştirip uzatarak: “Benim gönderilmemle kıyamet gününün yakınlığı şu iki parmak gibidir.”[1] Buyurmuştur. Yine şöyle buyurmuştur: “Ben kıyametin başlangıcında gönderildim.”[2] Yine şöyle buyurmuştur: “Diğer ümmetler içerisinde sizin yeriniz ikindi ile güneşin batış zamanıdır.”[3]

İbn Ömer (ra) şöyle demiştir: “Biz Rasûlüllâh (sav)’in yanında oturuyorduk. Güneşte ikindiden sonra Kuaykuan[4] dağının üzerinde bulunuyordu. Rasûlüllâh (sav) şöyle buyurdu: Sizden öncekilerin ömrüne göre sizin ömrünüz, günün geçen kısmı hariç kalan kısmı gibidir.”[5]

Bu da bize kalan zamanın, öncesinde geçen zamana göre çok az bir şey olduğunu, fakat geçen zamanı da Allah’tan başka kimsenin bilmediğini, Rasûlüllâh (sav)’den de bu zamanı verecek sahih bir hadis olmadığını ama kalan zamanın geçene göre çok az olduğunu gösterir.[6]

Kıyamet vaktinin yaklaşması konusunda Rasûlüllâh (sav)’in şu sözünden daha açık bir şey yok: “Ben ve kıyamet birlikte gönderildik. Neredeyse o beni geçecekti.”[7]

Bu hadis kıyametin Rasûlüllâh (sav)’in gönderilmesine yakınlığını gösterir, öyleki neredeyse O’nu geçecekti
3nokta

Re: Kıyamet vaktinin yakınlığı

Mesaj gönderen 3nokta »

Yakınlık kavramının ölçütü bence çok önemlidir. Neye göre yakınlık? Büyük kıyamet gününün evrenin yaşı hesap edilirse pek de uzak olmadığı gerçektir. Yani her insanın ölümüyle birlikte gelen kendi kıyameti? İşte o gerçekten çok yakın!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön