Namaz vakti hakkinda bir soru

Dinin ana direği namazdır...
Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: Namaz vakti hakkinda bir soru

Mesaj gönderen f_altan »

mürteza yazdı:cananım tamam anladımda benim köyümde cami yok.yani ezan yok.takvime bakıyorum imsak ve güneş var.ezanın saati yok.imsak nedir.imsan girdiğinde sabah namazını kılabilirmiyim.tehecüüt namazını imsaktan öncemi kılıcam.imsaktan sonraya kalırsa kazamı olur.neden ezan imsaktan bir saat sonra okunuyor.teheccütü imsaktan sonra kılsam sabah namazınıda ezandan sonra kılsam olurmu.bunlar ilmihalde cevabı yok.
mürtaza can, imsak genellikle oruç tutanlar içindir. Bu da bir ihtiyattır. Ezandan 10-15 dakka (bir saat diye bir şey yoktur) önce artık bir şey yiyip içmekten kaçınmaktır. Şafağın ne zaman doğup doğmamasında şüphesi olanlar için imsak gereklidir. Ama bir adam şafağın ne zaman doğduğuna yakini olursa onun imsak etmesine de gerek yoktur ama arzettiğim gibi müstahap olan bir ihtiyattır. Teheccüdü imsaktan sonra da kılabilirsin. Ama sabah namazını ezan vakti girmedikçe yani şafak doğmadıkça kılamazsın. İnşaAllah anlaşılmıştır.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

CANA CEFA
Cana cefa kıl ya vefa,
Kahrında hoş lütfunda hoş
Ya derd gönder yahut deva,
Kahrın da hoş lütfunda hoş.

Hoştur bana senden gelen,
Ya hil’at-ü yahut kefen,
Ya taze gül yahut diken,
Kahrın da hoş lütfun da hoş.

Gelse celalinden cefa,
Yahut cemalinden vefa,
İkisi de cana safa,

Ey padişah-ı lem yezel,
Zat-ı ebed, hayy-ı ezel,
Ey lütfu bol, kahrı güzel,

Ağlatırsan zari zari,
Verirsen cennette huri,
Layık görür isen nar’ı

Gerek ağlat gerek güldür
Gerek dirilt, gerek öldür,
Aşık YUNUS sana kuldur,
mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

cananım bu tespitim doğrumu.artık öğrenmişmiyim..

*şimdi bir örnekle açıklamaya çalışıyım...

-birinci fecr saat 04:00 de oluyor
-ikinci fecr saat 05:00 de oluyor
-güneş 06:00 da doğuyor
-öğle vakti 12:00 de oluyor
-güneş 18:00 da batıyor.
-gece yarısı 00:00 de oluyor
diyelim...

buna göre...

-sabahın özel vakti 05:00 ile 06:00 arası
-öğlenin özel vakti 12:00 ile 12:20 arası
-ikindinin özel vakti 17:40 ile 18:00 arası
-akşamın özel vakti 18:00 ile 18:20 arası
-yatsının özel vakti 23:45 ile 00:00 arası oluyor.

*sonra

-öğle ile ikindinin müşterek vakitleri 12:20 ile 17:40 arası
-akşam ile yatsının müşterek vakitleri 18:20 ile 23:45 arası oluyor.

-buna göre öğle ile ikindinin müşterek vakitleri arasında öğle ve ikindi namazlarının farzlarını cem edilmesi gerek.
-akşam ve yatsı namazlarının müşterek vakitlerinde ise akşam ve yatsı namazını cem edebilirim.
-ve özel vakitlerde sadece ve sadece o özel vaktin namazı kılınabilir.

*nafile namazlara gelicek olursam...

-ilmihalde öğle namazının nafilesi için "öğlenin evvelinden başlar.yere dikilen şeyin gölgesinin yedide ikiye ulaşması ile son bulur.gölgenin boyu yedi karışsa öğleden sonra iki karış olana kadar öğle namazının nafilesidir diyor.(imam humeyni 768. madde)" diyor.buna göre öğle namazının nafilesinin kılınma saati 10:00 ile 14:30 arası gibi bir şey oluyor.

-ikindi namazının nafilesi ise "öğleden sonra yere dikilen şeyin gölgesi yedide dörde ulaşana kadardır" diyor.buna görede ikindi namazının nafilesinin kılınma saati 12:20 ile 16:30 arası gibi bir şey oluyor.

-akşamın nafilesi "akşam namazının bitmesiyle başlar ve güneş battıktan sonra batıda ki kızıllığın bitmesi ile son bulur" diyor.buna göre saat 18:00 ile 19:00 arası akşam namazının nafilesinin kılınma saati oluyor.

-yatsı namazının nafilesi ise yatsı namazının ardından kılınıyor.onun vaktide 18:20 ile 23:45 arası oluyor.

-sabah namazının nafilesi ise "gece yarısından sonra on bir rekatlık gece namazı kılınacak vakit geçtikten sonra başlar" diyor.onun vakite 00:30 ile 06:00 arası oluyor.

-gece namazının vakti ise 00:00 dan başlıyor 05:00 a kadar kılınıyor.

*ya ben bu namazları nafileleri ile beraber sünnilerin ezanına göre kılsam olurmu.ayrı ayrı kılmak istiyorum ve kılıyorumda.ama bu bilgiler kafamı aşırı karıştırıyor ve namazdan feyz alamıyorum.nafileleri ile kılmak istiyorum bu seferde bu gölge hesaplama işleri girince işin içine kısıtlanıyor.mesela bu hesaplama ile öğle namazını nafilesi ile beraber kılıcaksam 14.30 a kadar kılmam gerek.ikindi namazınıda nafilesi ile beraber kılmak ,istersem 16:30 a kadar kılmam gerek.buda çok çok zor.

ben şöyle kılıyorum.sünnilerin imsakına göre sabah ezanı 05:00, öğle ezanı 12:00, ikindi ezanı 15:00, akşam 18:00, yatsı 19:00 da okunuyor.bu ezanların arasında her namazın vakitinin namazını ve nafilesini kılıyorum.mesela öğle namazını nafilesi ile 12.00 ile 15.00 arası kılıyorum.ikindi namazını 15.00 ile 18.00 arası kılıyorum.bu şekilde kılmam caferi fıkhına uygunmu.yukardaki hesaplamalarıma bakılırsa nafileleri ile kılma konusunda yanlışım var.bana yardımcı olurmusunuz :(
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

mürteza yazdı:cananım bu tespitim doğrumu.artık öğrenmişmiyim..

*şimdi bir örnekle açıklamaya çalışıyım...

-birinci fecr saat 04:00 de oluyor
-ikinci fecr saat 05:00 de oluyor
-güneş 06:00 da doğuyor
-öğle vakti 12:00 de oluyor
-güneş 18:00 da batıyor.
-gece yarısı 00:00 de oluyor
diyelim...

buna göre...

-sabahın özel vakti 05:00 ile 06:00 arası
-öğlenin özel vakti 12:00 ile 12:20 arası
-ikindinin özel vakti 17:40 ile 18:00 arası
-akşamın özel vakti 18:00 ile 18:20 arası
-yatsının özel vakti 23:45 ile 00:00 arası oluyor.

*sonra

-öğle ile ikindinin müşterek vakitleri 12:20 ile 17:40 arası
-akşam ile yatsının müşterek vakitleri 18:20 ile 23:45 arası oluyor.

-buna göre öğle ile ikindinin müşterek vakitleri arasında öğle ve ikindi namazlarının farzlarını cem edilmesi gerek.
-akşam ve yatsı namazlarının müşterek vakitlerinde ise akşam ve yatsı namazını cem edebilirim.
-ve özel vakitlerde sadece ve sadece o özel vaktin namazı kılınabilir.

*nafile namazlara gelicek olursam...

-ilmihalde öğle namazının nafilesi için "öğlenin evvelinden başlar.yere dikilen şeyin gölgesinin yedide ikiye ulaşması ile son bulur.gölgenin boyu yedi karışsa öğleden sonra iki karış olana kadar öğle namazının nafilesidir diyor.(imam humeyni 768. madde)" diyor.buna göre öğle namazının nafilesinin kılınma saati 10:00 ile 14:30 arası gibi bir şey oluyor.

-ikindi namazının nafilesi ise "öğleden sonra yere dikilen şeyin gölgesi yedide dörde ulaşana kadardır" diyor.buna görede ikindi namazının nafilesinin kılınma saati 12:20 ile 16:30 arası gibi bir şey oluyor.

-akşamın nafilesi "akşam namazının bitmesiyle başlar ve güneş battıktan sonra batıda ki kızıllığın bitmesi ile son bulur" diyor.buna göre saat 18:00 ile 19:00 arası akşam namazının nafilesinin kılınma saati oluyor.

-yatsı namazının nafilesi ise yatsı namazının ardından kılınıyor.onun vaktide 18:20 ile 23:45 arası oluyor.

-sabah namazının nafilesi ise "gece yarısından sonra on bir rekatlık gece namazı kılınacak vakit geçtikten sonra başlar" diyor.onun vakite 00:30 ile 06:00 arası oluyor.

-gece namazının vakti ise 00:00 dan başlıyor 05:00 a kadar kılınıyor.

*ya ben bu namazları nafileleri ile beraber sünnilerin ezanına göre kılsam olurmu.ayrı ayrı kılmak istiyorum ve kılıyorumda.ama bu bilgiler kafamı aşırı karıştırıyor ve namazdan feyz alamıyorum.nafileleri ile kılmak istiyorum bu seferde bu gölge hesaplama işleri girince işin içine kısıtlanıyor.mesela bu hesaplama ile öğle namazını nafilesi ile beraber kılıcaksam 14.30 a kadar kılmam gerek.ikindi namazınıda nafilesi ile beraber kılmak ,istersem 16:30 a kadar kılmam gerek.buda çok çok zor.

ben şöyle kılıyorum.sünnilerin imsakına göre sabah ezanı 05:00, öğle ezanı 12:00, ikindi ezanı 15:00, akşam 18:00, yatsı 19:00 da okunuyor.bu ezanların arasında her namazın vakitinin namazını ve nafilesini kılıyorum.mesela öğle namazını nafilesi ile 12.00 ile 15.00 arası kılıyorum.ikindi namazını 15.00 ile 18.00 arası kılıyorum.bu şekilde kılmam caferi fıkhına uygunmu.yukardaki hesaplamalarıma bakılırsa nafileleri ile kılma konusunda yanlışım var.bana yardımcı olurmusunuz :(
Muhterem kardeşim,
nafile namazlarına bu kadar önem vermeniz beni gerçekten mutlu etti. Allah muvaffakiyetinizi artırsın. Namazın nafileleri konusunda detaylı şekilde bir şeyler hazırlamak istiyorum ama kısa olarak şöyle bir bilgi verebilirim:
Nafile namazlarının vakitleri aylara göre farkediyor. Normal olarak şöyle diyebiliriz:
Öğle namazının nafile vakti, öğle ezanından başlıyarak (aylara göre) bir buçuk ve 2 saat sürüyor. Eğer bir adam bu zaman içerisinde öğle nafilesi kılmazsa önce öğle namazını ve daha sonra da öğle namazının nafilesini kaza etmelidir.

İkindi namazının nafilesinin vakti ise Öğle namazından sonra başlıyor, normal olarak 2 buçuk saat (elbette aylara göre biraz farkediyor) sürüyor. Eğer bu zaman içerisinde ikindi namazının nafilesi kılınmazsa, ilk önce ikindi namazı daha sonra nafilesi kaza olarak kılınır.

Akşam namazı nafilesinin vakti ise, çok kısıtlıdır. Çünkü akşam namazından sonra başlıyor, batı tarafında olan ufuktaki kızıllık yok oluncaya kadar devam ediyor. Eğer bu kızıllık yok oluncaya kadar akşam nafilesi kılınmazsa, ihtiyata göre önce yatsı namazı ve daha sonra akşamın nafilesi kaza olarak kılınır.

Yatsı namazının nafilesi ise yatsı namazından sonra başlıyor, gece yarısına kadar devam ediyor.

Sabah namazının nafilesi ise gece yarısı 11 rekat gece namazı kılma miktarından sonra başlıyor, ama birinci fecirden önce kılınmaması ihtiyata daha uygundur.

Bu kısa açıklamalarım size yardımcı olur inşaAllah.
Yaradan yar ve yardımcınız olsun
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

evet hocam nafileler hakkında bir bilgi kaynağı yayımlasanız o kadar iyi olurki.sekiz gözle bu konuda bilgilerinizi bekliyorum hocam.ama bi 8 ay oldu namaza başlayalı şimdiye kadar tanıştığım caferiler nafileleri terketmiş durumda.bu çok zorda kalanların yapması gereken bişey olmalı.bende öğrenciyim sabahtan akşama kadar doluyum ama bi şekilde camilerde namazımı eda ediyorum allaha şükür.kişi istedikten sonra olanak yaratır kendisine.hocam bana sorarsanız namazın nafilelerini terkedip cem yapmak biraz kolaya kaçmak gibi geliyor.nafilelere önem veriyorum çünki onları masumu paklarda kılmışlar.

“Namaz” sayfasına dön