Farz Namazlar

Dinin ana direği namazdır...
Alevi

Farz Namazlar

Mesaj gönderen Alevi »

1)Sayin Merdan Hocam "Cenaze namazi" farzmidir Ben sunnettir diye duydum Hatta Namaz degilde Dua dir diyenler var.

2) nci sorumdada Farz namazlarin 5-ncisi kafami kurcaladi

Bir baba ve annenin cocugu yoksa bunlarin kaza namazi nasil oluyor

Birde Baba ve annenin birden fazla ogullari var diyelim, Neden sadece buyuk ogluna far annenin ve babanin kaza namazlari

TEVZIH-IL MESAIL Kitabinda Farz namazlari diye söyle siraliyor

1-Gunluk namazlar
2-Ayet namazi
3-Meyyit namaz
4-Kabe evinin farz tevafinin namazi
5-Buyuk ogula vefat etmis anne ve babnin kaza namazlari
6-Ahd yemin adak ve bedelle farz namazlari

Bu Siiri kabul edersen size hediyem olsun
Eger begenmezsen begenmedim deyin silerim

Canlar

Eğer Müslümansa dini bilmeli
Beş vakit Namazı kılmalı canlar
Aleviyse Şii yolunda olmalı

Mümin olan hakka eder niyazı
Kuranda okudum böyle bir yazı
Gelsene Camiye sen bazı bazı

Dinsizin gözünde hakkın perdesi
El Mecitte kurtuluşun çaresi
Besmeleyle başlar Elham suresi

Amelime Pir Hüseyin yazıldı
Mezar taşımada künyem kazıldı
Benim gibi bu dünyada azıdı

Huseyin Kara

Saygilarimi sunuyorum...Vesselam
Resim
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Re: farz namazlar

Mesaj gönderen MERDAN »

1)Sayin Merdan Hocam "Cenaze namazi" farzmidir Ben sunnettir diye duydum Hatta Namaz degilde Dua dir diyenler var.
Cenaze namazı farzdır. Ama namazın kendi içinde birçok müstehap amelleri vardır.
Cenaze namazının farz değilde müstehap olmasının bir istisnası vardır ki o da şudur:
Altı yaşını tamamlamadan ölen bir çocuğa cenaze namazı kılmak farz değil müstehaptır.

2) nci sorumdada Farz namazlarin 5-ncisi kafami kurcaladi
Bir baba ve annenin cocugu yoksa bunlarin kaza namazi nasil oluyor
Burada ölçü babanın erkek çocukları varsa, erkek çocuklar arasında büyük oğlu olmasıdır.
Büyük evlat kız olurda ikinci evlat erkek olursa babanın kaza namazları ve oruçları bu erkek çocuğa farzdır. Annesinin yerine getirmediği namaz ve oruçların kazasını oğlunun üzerine farz oluşu ise sabit değildir. Ama eda ederse ihtiyata uygundur.

ÇOCUK HİÇ YOKSA:
İnsanın ölümünden sonra hayatta iken yerine getiremediği namaz ve diğer ibadetler için naib (ecir) tutulabilir. Yani onları ücret karşılığında ölen kimseden naib yapabilir.

Bu konu ile ilgili hükümler çoktur ama fazla detaya inmeden buraya önemli birkaç tanesini yazayım:
1. ölmüş bir kimsenin kaza namazları için ecir tutulan kimse ya müctehid olmalı yada namazla ilgili hükümleri taklid yoluyla doğru olarak bilmeli.
2. namazı sahih olarak kılacağına güvenilen kimse ancak ecir tutulabilir.
3. erkek kadın için kadında erkek için naib (ecir) tutabilir.
4. ölünün kaza namazları için birkaç kişi ecir olarak tutulabilir.

Birde Baba ve annenin birden fazla ogullari var diyelim, Neden sadece buyuk ogluna far annenin ve babanin kaza namazlari
Ehlibeyt mektebimizin değerli alimleri ve taklid mercii olan müctehidlerimiz bu fıkhi hükümleri ayetlerden, Peygamber (saa) ve İmamlarımızın (a) hadislerinden yaptıkları çıkarımlara göre veriyorlar. Bizler taklid mercilerimizin verdikleri hükümlere elimizden geldiğince uymaya çalışırız, nedenlerini niçinlerini soruşturmakla mükellef değiliz.

Bu Siiri kabul edersen size hediyem olsun
Eger begenmezsen begenmedim deyin silerim

Şiir için teşekkürler.. beğenmemek ne haddime ? Diline yüreğine sağlık…
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

ya canlar ben caferiliğe yeni geçtiğim için anlamakta zorluk çekiyorum.mesela ben öldüm ve ağır hastayken ölmeden öncede oğluma dedim ki ben 1 yıldır namaz kılmıyorum.ben ölünce benim oğlum benim yerime o kaza namazlarını kılıyormu.bunun sevabı o oğlumamı gidiyor.bildiğim kadarıyla ölünce amel defteri kapanıyor.birde ben daha 21 yaşındayım geçen yılların hesabını nasıl vericem kılmadığım namazların kazası oluyormu bu konu hakkında bana bilgi verirmisiniz geçmişe dönme giibi bir ihtimalim varmı.çok güzel bir şey bu.çok etkilendim inşallah düşündüğüm gibidir.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Mürteza can, sorularının cevaplarını ve daha da fazlasını aşağıdaki linkte bulabilirsin.

http://kitapindir.tripod.com/Books/fikh ... on_soz.htm

Yinede anlayamadığın yerler olursa sor, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız inşaallah. Selam ile...
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Imam

Mesaj gönderen Imam »

Günlük sünnet ise, otuz dört rekattir. Sekiz rekat ögleden önce, sekiz rekat ikindiden önce, dört rekat aksamdan sonra, iki rekat yatsidan sonra -ottuk yerde kilinir ve bir rekat yerine geçer- sekiz rekat seher vakti kilinir, sef ve vitir namazlari da üç rekattir -ikinci rekatta selam verilir- ve iki rekat sabah namazinin sünneti.”

Agabeyler, yukarida yazildigi gibi Sünnet namazlarfi kilinmasi sart mi? daha net anlatabilirmisiniz>
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim
Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: Farz Namazlar

Mesaj gönderen f_altan »

Imam yazdı:Günlük sünnet ise, otuz dört rekattir. Sekiz rekat ögleden önce, sekiz rekat ikindiden önce, dört rekat aksamdan sonra, iki rekat yatsidan sonra -ottuk yerde kilinir ve bir rekat yerine geçer- sekiz rekat seher vakti kilinir, sef ve vitir namazlari da üç rekattir -ikinci rekatta selam verilir- ve iki rekat sabah namazinin sünneti.”

Agabeyler, yukarida yazildigi gibi Sünnet namazlarfi kilinmasi sart mi? daha net anlatabilirmisiniz>
Değerli kardeş, sünnet namazları kılmak farz değil, kılarsanız sevap kazanırsınız, kılmazsanız günah işlemiş olmazsınız. Ama süünet namazlarını özellikle günlük nafile namazlarını kılmak çok tavsiye edilmiştir. Bu sünnet namazlar, nakledilen hadislere göre farz namazlardan eksik olanları tamamlıyor. Hepisini kılamasak da mümkün olduğu kadar kılmaya çalışalım inşaAllah. Bir insanın boynunda kaza namazları varsa, onları da kılabilir, hatta onları kılmak daha gereklidir. Oruçta ise kaza orucu olan bir insan sünnet orucu tutamaz, önce kazaları sonra sünnetleri yerine getirmelidir. ama namazda kaza orucu da olsa sünnet namaz kılabilir.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Imam

Re: Farz Namazlar

Mesaj gönderen Imam »

Namazda süpheye düstügümüz zaman veya NAMAZ'da olmayan birsey dedigimizde Sehiv secdesi (=Yanilma secdesi nasil yapilir?
Sehiv secdesinde 'örnegin 'Bismillahi ve Billah esselamu aleyke eyyuhen nebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuh' dedigimzde ve sonra secdeden kalkip oturdugumuzda 'Farz namazlarinda oldugu gibi 'ALLAHU EKBER' dememiz sart mi?
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim

“Namaz” sayfasına dön