Tarihle (Dersimle) Yüzleş (eme) mek

alone_man

Re: Tarihle (Dersimle) Yüzleş (eme) mek

Mesaj gönderen alone_man »

1934 te soyad kanunu çıkmış ve Atatürk soyadı verilmiş ingilizlerle görüşmeye osmanlımı yeni meçlismi gidecek temsil kimde diye tartışılıyor rıza nur saltanatı kaldıralım istanbul boşta kalsın diyor ve taktik olarak bunu yapıyorlar üstelik saltanat kaldırılırken bütün osmanlı mebusları din adamlarıda buna destek veriyorlar
ama sonradan bu sanki en baştan planlanmış gibi sunuluyor sanki m.kemal herşeyi samsun öncesi planladı adım adım gerçekleştirdi diye sunuluyor oysa adım adım m. kemalde gelişti fikren olgunlaştı dönüştü her fani gibi))))
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

alone_man yazdı:1934 te soyad kanunu çıkmış ve Atatürk soyadı verilmiş ......
ama sonradan bu sanki en baştan planlanmış gibi sunuluyor sanki m.kemal herşeyi samsun öncesi planladı adım adım gerçekleştirdi diye sunuluyor oysa adım adım m. kemalde gelişti fikren olgunlaştı dönüştü her fani gibi))))
evet plan yok dönüşüm var iyi geceler bol sabırlar
alone_man

sünnilere Hz.Alinin yerini anlatıyorsun bozuluyorlar
kemalistlere gerçeği söylüyorsun kızıyorlar
bektaşilere 12 imamları aktarıyorsun tozutuyorlar
kimse doğruları kaldıramıyor sonrada hakkın peşindeyiz diyorlar
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Evet sanki Holokaust gibi Tabu konusu, ama Gercekleri ortaya döktügümüzde en kötüsü biz oluyoruz ! Insanlarin Düsünce özgürlüklerini kendileri zincirlerken, birde Düsünce özgürlügünden bahsetmeleri yokmu ....
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

bu kafayla giderseniz emperyalizmin maşası olursunuz. emperyalizm siz şiilerle sünnileri kullanıyor işte. ırak ta amerika sizi güzelce kullandı. siz şiiler sünni camilerine saldırdınız, sonra sünniler de şiilerin camilerine saldırdı. arada emperyalizm parsayı götürdü. ama emperyalizm bir tek alevileri kandıramadı. atatürk le ilgili fikirleriniz de yobaz sünnilerle aynı. her tarafınızdan cahillik akıyor. atatürk osmanlı paşasıymış. e ne var bunda rus paşasımı olacaktı. adam yeni bir cumhuriyet kurmuş. sizin gibilerle mücadele etmiş. kuyruk acınız var anlıyorum. ama cahil olmayın.bektaşilere gelince. adamlar kurtuluş savaşında kelle koltukta savaşmışlar. atatürkü eleştirenlere bak. siz kimsiniz ki atayı eleştiriyorsunuz. siz yataklarınızda osura osura uyurken adam kelle koltukta savaşmış sağlığını kaybetmiş. niye savaşmış. sizin gibi şuursuzlar ona saldırsın diye. gidin beyler tedavi olun atatürk düşmanlığı hastalıktır.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ümit Aktas Arkadas

Haddini iyice asiyorsun ve Bize karsi kin kusup agir ithamlarda bulunuyorsun ,Irakta Camileri, Masum insalar katleden Amerikan Suud gücleri Tefrik odaklari bomblarken, Sen Bizlerden birinimi gördün ? Ordamiyidin ? Bizim yaptigimizdan o kadar eminmisin ? Senin bu asilsiz ve mantiksiz aciklamalarini okuyunca Gözünün döndügünü ve Nefsine karsi yenilip Bizeleride incitip agir ithamlarda bulundugun gibi Hakeretler savuruyorsun.Sen sadece duymak ve isitmek istediginden yanasin ,zira bu düsünce sana iyice asilanmis ,Tarihin Perde arkasini görmez olmussun. Irakta olan olaylarin ne Siilikle nede Sünnilerle alaksi vardir .Bunlari yapan Basta Amerika olmak üzere Siyonist Teskilatlar vede Vahabi Zihniyetin oyunlaridir ,bu ise Medyaya sanki Sii -Sünni Catismasi olarak lanse ediliyor.Hatirlatirsak Irakta 10 ve 11 inci Masum imamlarimizin kutsal yatirlari bu karanlik gücler tarafindan bombalanirken Sizler ne yaptiniz acaba ? Bektasiler Saz calmisti, Laikcilerin kemalistlerin bu zaten umurlarinda degildi....hatta bu Terrör saldirisinin ardindan iraktaki Siiler ve Sünniler Sokaklara dökülmüs ve bu Kutsal yerin Tahrip edilmesini acikca Protesto etmis ve gözyaslarina bogulmuslardi .cok gecmeden Abdulkadir Geylanin Türbesi Bombalanmis ve Bu Bombalanmanin ardindan Sii - Sünni Catismasi cikarilmak istemnmisti...Sizler ise olayin ic yüzünü dahi arastirmadan Emperyalist güclerin Tuzagina düserek böyle bir yorum yapmaktasiniz....Bakiniz Benim Rahmetli Dedem yüzü askin yasindaydi ve Dersim olaylarinda Askerdi bir defasinda bana öyle seyler anlatmistiki soke olmustum, Dedem olayin canli Sahdi idi ...Atatürk hakkinda arsvilerine söylevlerine baktigimizda osmanliyi acikca övdügünü görörüz. Elimde bulunan üc ciltik kitapa Atatürkün Söylevleri aciklamlari vardir ..tabiki bunu kabullenmek zorunda degilsin. sünki sana böyle ögretmisler..Bende simdi kalkar Hitler aslinda iyi biriyidi laf attirmam desem sende beni elestirmezmisin .Almanyada Dahi Hitler hayranlari vardir, oldugu gibi Hitlerin yaptigi katliamlarida aciklayan belgelerde vardir bu arastirmalar Serbesttir herkes Hitler hakkinda görüslerini ortaya dökmete hürdür ..hic kimse burda Almanyada sadece Hitlerin iyi tarifini anlatmaz aksine yapmis oldugu cinayetleride anlatirlar örnegin Hitlerin Zulmüne bas kaldiran Almanalarinda Hitler tarafindan katledilgi belgeler arsivlerde vardir ,yani En asiri Dazlak bile Hitlerin yaptigini inkar etmiyor hatta yaptiklarini tastikliyor ..Atatürke gelince nedense Tabu konusu oluyor.. gercekler aciklandiginda agziniza geleni sayorsunuz .Atatürk hic hata yapmamismi ? kendisi masumdur ? her siyasetci gibi onunda hatalari olamazmi ? Sen bize bu ithamlarda bulunacagina Terihin Perde arkasinada bir bak derim..Benim Rahmetli Dedem Milli Mücadelede Yabanci güclere karsi Savasmis bir Adamdir ,Tek benim Dedem degil ,Dedelerimiz Bu mücadeleyi vermistir .onun icin Sarf etttigin sözleri sana tahütlü geri yolluyorum .yaptigin ayptir Terbiyezizliktir ..baslanigcta senin yazilarini severek okuyordum ama simdi yapmis oldugun ithamlardan ötürü seni samimi olarakta görmüyorum ..Tek yanli Savundugun düsünce ise seni kör etmis ...yazik
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

umitaktas yazdı:bu kafayla giderseniz emperyalizmin maşası olursunuz. emperyalizm siz şiilerle sünnileri kullanıyor işte. ırak ta amerika sizi güzelce kullandı. siz şiiler sünni camilerine saldırdınız, sonra sünniler de şiilerin camilerine saldırdı. arada emperyalizm parsayı götürdü. ama emperyalizm bir tek alevileri kandıramadı. atatürk le ilgili fikirleriniz de yobaz sünnilerle aynı. her tarafınızdan cahillik akıyor. atatürk osmanlı paşasıymış. e ne var bunda rus paşasımı olacaktı. adam yeni bir cumhuriyet kurmuş. sizin gibilerle mücadele etmiş. kuyruk acınız var anlıyorum. ama cahil olmayın.bektaşilere gelince. adamlar kurtuluş savaşında kelle koltukta savaşmışlar. atatürkü eleştirenlere bak. siz kimsiniz ki atayı eleştiriyorsunuz. siz yataklarınızda osura osura uyurken adam kelle koltukta savaşmış sağlığını kaybetmiş. niye savaşmış. sizin gibi şuursuzlar ona saldırsın diye. gidin beyler tedavi olun atatürk düşmanlığı hastalıktır.
eskiler bas sofunun kuyruğuna görki yezit nerden çıkar demişler
ümit arkadaş dersim falan filan eleştirilere dayanamıyorsan otur evinde tv seyret ne işin var internette
helede böyle bir sitede ne işin var
yada git gece gündüz kemalistr propaganda yapan bir siteye gir biribirinize gece gündüz türklüğü atatürkçülüğü övüp durun
böyle alevisesi gibi özgür ortamlarda ne işin var?
ha birde şu kurtuluş savaşında kelle koltuk savaşan bir iki bektaşi önderinin ismini yazarmısın merak ettim
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

yazar serap yeşiltuna'nın dersim isyanıyla ilgili yazısı:

"Dikkat edilirse Dersim'le ilgili en ufak tartışmaya hem Kürtçüler hem Şeriatçılar hem de liberaller aynı anda atlamaktadırlar.

Dersim'de bir katliam olduğu, suçsuz insanların öldürüldüğü, bir soykırım yapıldığı palavrası yayılarak Atatürk dönemi ve Atatürk karalanmaktadır. Ancak asıl tehlikeli olan Atatürkçülerin savunmaya geçerek, Dersim'de bir soykırım yapıldığını ancak Atatürk'ün bundan haberdar olmadığını söylemeleridir.

Aygün tek bir konuda haklıdır. Atatürk'ün kendi döneminde, onun herhangi bir olaydan haberdar olmamasına ya da ondan habersiz herhangi bir işe girişilmesine imkan yoktur.

Yalan olan, Dersim'de gerici bir ayaklanma olduğu gerçeğinin üzeri örtülerek haksız bir katliam, hatta soykırım yapıldığı iddiasıdır.

Dersim ayaklanması daha Kurtuluş Savaşı döneminde başlayan Kürt ayaklanmalarının devamı niteliğindedir. Kuvayi Milliye orduları Yunan'ın üzerine yürürken, Türk'ün üzerine yürüyerek İngilizlerle işbirliğini tercih eden Dersim'in batısı Koçgiri'deki ayaklanmadan da farklı değildir, Şeyh Sait Ayaklanmasından da, Ağrı'dan da…

Ancak ayaklanmalar bastırılmasına rağmen Dersim bölgesi ayaklanmacıların tutunacak dalı olarak kalmıştır ve "Cumhuriyet hükümeti" hep tetikte, hep alarmdadır. Daha isyandan önce Atatürk önlemler almaya başlar, 1935'te Dersim ismini değiştirerek, "Tunceli Vilayetinin Kurulmasına ilişkin Kanun"u çıkarır.

Ancak sadece idari ve askeri önlemler değil kalıcı girişimler başlatmaya çalışır Atatürk. Askerden önce medeniyettir giden!

Köylüyü aşiret reislerinin baskısından kurtarmaktır amaç ve hastane, okul ve modern mahkemelerle birlikte doktor, öğretmen ve adalet de götürülür. Yollar yapılır, köprüler yapılır, ciddi bir "yatırım" yapılır.

Ancak gerici Kürt aşiretlerinin direnişini önleyemez bu girişimler ve elbetteki her devletin yapacağı gibi askeri harekat kaçınılmazdır.
Devlet medeniyeti savunmakta, gerici aşiretler bu devleti, ordusunu, askerini hedef almaktadır. Bir karakolu basıp 33 askerimizi şehit ederek başlatırlar ayaklanmayı… Bugüne pek bir benzemektedir.

Özgür Erdem "Dersim, Yalanlar ve Gerçekler" adlı kitabında burada özetlemeye çalıştığımız meseleyi ayrıntısıyla ortaya koymuştur. Hem tüm işbirlikçi yalanlar hem de tarihi gerçekler ortadadır:

Gerici bir tarikat lideri ve aşiret reisi Seyit Rıza'nın iç yüzü, İsyancıların Fransız işbirlikçisi yönü, Seyit Rıza'nın İngiltere'den istediği destek gün yüzü gibi ortada, 100.000 kişinin öldürüldüğü, suçsuz kadınların ve çocukların kurşuna dizildiği, 100.000 insanın zorunlu göçe tabi tutulduğu, Dersimlilerin Alevi olduğu için öldürüldükleri masalları da dayanaksız, ispatsız kara bir palavradan ibarettir.

Doğru Atatürkçü tavır bu gerçekliği göz önüne alarak Atatürk'e sahip çıkmak, ona saldıranlara karşı alınan önlemleri cansiperane savunmaktır. Çünkü savunduğumuz şey, ne faşizm, ne katliam, ne de soykırımdır. Savunduğumuz şey eli silahlı gerici feodal beylere karşı cumhuriyet, bağnaz feodal düzene karşı medeniyettir.
Atatürk'ün çözümü yetersiz bile kalmıştır ki bugün Hüseyin Aygün gibi torunları hâlâ çıkıp bu bağnazlığın arkasında durmakta, hâlâ Seyit Rıza gibi pejmürdeler anılabilmekte, hâlâ takipçileri çıkabilmekte, hâlâ mağara yaşantısını savunabilmektedir. "

“Alevi Katliamları” sayfasına dön