New Yorkta Beş Minare

Sinema sektörüne her geçen gün birbirinden güzel yapımlar ekleniyor...
ceren

New Yorkta Beş Minare

Mesaj gönderen ceren »

Bu filme giden var mı?
kararsızım da
Çeri

Re: New Yorkta Beş Minare

Mesaj gönderen Çeri »

Mahsun Kırmızıgülün gerçekten o filmlerin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığına inanıyormusunuz?
Kimseyi küçümsemek istemiyorum ama bana pek inandırıcı gelmiyor.Senaryo yazmak roman yazmaktan bile daha çok teknik bilgi gerektirir.
Gerçi bu son filmin senoryosunu kendisi yazmamış sadece yönetmenliğini yapmış. :roll:
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

gitmedim ama gidenlere sordum
beğenende var beğenmeyende
yani bu yolla karar vermek zor
sinemayı seviyorsan vaktin naktinde varsa git bence
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Bir şeyin reklamı çok yapılıyorsa uzak duracaksın.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Mahsun Kirmizigülün " Yönetmis " oldugu diger Filimler " Beyaz melek "ve Günesi Gördüm" Filimlerini Begenmedim. iki filimede baktigimizda Filimin konusunu bir yerde kopariyor ve olaylari baska yerlere cekiyor ," Günesi Gördüm ve Beyaz Melek " filimleride öyleydi konu bir yerden kopuyor ve ilgisiz bir Filim haline geliyor , " New yorkta Bes Minare " Fregmanina baktigimda Mahsun Kirmizigülün Bu Filimde adeta sanki Probaganda yaptigini görürüz .Fregmanda tabiki "Tarikatci anlayisinin ve Fasist islam Sentezcilerin " Raklami yapiliyor ..Bence Bu filimde digerleri gibi ( konu olarak) bir yerden kopar..Filime henüz bakmadim ama Fregmanina bakilirsa Adeta Birilerinin Probagandasi yapiliyor !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Ben hicbir filmini izlemedim. Bana fazla cekici gelmedi diger filmleri. Bu filmin fragmani güzeldi, belki izleyebilirim.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

Önceki filmlerini beğemiştim. Bu filmide beğeneceğimi umarak gittim fakat hüsrana uğradım açıkçası.
Hiç beklediğim tadı, akıcılığı yoktu. Oyuncular gerçekçi değildi. Özellikle Mustafa Sandal'ın filmde ne işinin olduğunu hiç anlamadım. Oyunculuktan çok anlamam ama böylesinide görmedim :) Yabancı oyuncularda hakeza yine öyleydi. Konu gereksiz şeylerle doluydu.
Çok beğenen arkadaşlarım var ama ben beğenmedim.

Fragmana kanıp aksiyon filmi bekleyen arkadaşlarda hiç umutlanmasın :) Sonuç olarak beğenmedim diyorum başkada bişey demiyorum...
Resim
Resim
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Ceren can Akam gazetesinden Sevim Gözayın filmle ilgili yazısını ilgiç buldum faydalanırsın bir bölümünü aktarıyorum

5 minareyi toplasak...

Senaryosu polemik yaratan, fragmanı üniversitelerde 'fragman böyle montajlanır' derslerinde okutulan New York'ta Beş Minare'yi izlemek için koşa koşa gittiğim sinemadan hüsranla çıktım. Üzgünüm ama bisiklet ya da araba kullanmayı öğrenmeye çalışırken, 'hah oldu bu iş' deyip gevşediğin an duvara toslamak gibi olmuş film. Mahsun Kırmızıgül'ün ilk iki filmdeki umut veren sinemasından da, samimiyetinden de eser yok. İslamfobi, İslami terör örgütleri, cemaatler, dini önderler, cehalet gibi iri iri, derin ve can yakıcı mevzuları açgözlülükle katıp karıştırıp ruhsuz, kıvamsız bir çorba yapmış Mahsun. Üstün körü, kulaktan dolma, çocuk çocuk cümlelerle konuşan mesajcan karakterler de cabası.

FRAGMANIN GÜCÜ
Evet, dünya çapında bir fragman yapmaya yarayacak kadar iyi çekilmiş sahneler var filmde. Bravo. Hepimizi nasıl bir beklentiye soktuğu ortada. Ve fakat fragman demek, 'yalan söyleme sanatı' demek değildir. 'Çakallık' demek hiç değildir. Piyasada her yol mubahsa da, okulda ders olarak okutulacak bir fragmanın bir zahmet filmine de bakmak gerekir. 'Fragman doğru mu söylüyor' sağlamasını yapmak gerekir. Ki o okuldan yetişenler, temiz duygular ve düşüncelerle çıksınlar piyasaya. İşin çakallığını da okulda öğrenirse insan, dışarıda ne yapmaz. Değil mi hocam?

POLEMİĞİN ATEŞİ NEDEN SÖNDÜ?
Vizyona beş kala tepki gösteren, senaryonun kendine ait olduğunu ima eden Sinan Çetin'in, filmi izledikten sonra neden u dönüp, 'Film yönetmenindir, gerisi teferruattır' dediği de rahatlıkla anlaşılıyor. Kıskanacağı bir film izleyeceğini düşünerek oturduğu koltuktan oh diyerek kalkmış, eline sağlık deyip konuyu kapatmış. Mesele bu. Gala dilindeki 'eline sağlık'ın Türkçesi de şu: 'Hepimiz aynı gemideyiz, nasıl derim olmamış!'

FİLMİN YAZIK ETTİKLERİ
Ortalarda bir yerlerde montajda atılmış edasıyla gözden kaybolan Ali Sürmeli, isimsiz bir cami hocası olarak en büyük, en önemli sahnelerin ve de filmin yıldızı. Böylesine güçlü sahneleri ve temaları, bu kadar tutarsız-etkisiz bir hikaye uğruna bozuk para gibi harcamak ise filmin en fena yanı. Her şeye ama her şeye, bütün o mesajcanlığına rağmen, KÜÇÜK ve ÖNEMLİ bir müdahaleyle kurtulabilirdi bu film. Kurtulmakla da kalmaz, ikinci filmin önünü açıp seriye bile dönüşebilirdi. Ama işte açgözlülük. Yazık olmuş.

FİLM KİME YARAR, KİME YARAMAZ?
Mustafa Sandal'a yarar bu film. Reklam oyunculuğuyla göz dolduran Sandal'ın, sinema işini de gayet güzel kıvırdığı açık. Filmin tutarlı karakterlerinden biri olarak sempati de yaratıyor. Yolu açık olsun. Gina Gershon için ise üzgünüm. 'Hacı'nın hanımı Maria' yerine THY reklam filmi yıldızlığı çok daha isabetli olabilirdi filmografisi için. Ziyanı yok. Ben onu Bound'la hatırlamaya devam edeceğim.

MAHSUN'UN YERİNDE OLSAM
İki sene kendime film çekme yasağı koyup gider adam akıllı psikoloji, sosyoloji ve dramaturji çalışırım. Çünkü karakter, hikaye, çatışma kurgularken yarım yamalak fikirler-hevesler değil çok sağlam ve ikna edici sebep-sonuçlar lazım. Öyle son dakika golü de olmaz ayrıca. Enayi mi var karşında. Gişe sarhoşluğundan ve Hollywood'vari aksiyon şube şefliğinden bu gibi şeyleri anlamaya fırsat bulabilir mi bilememem. Ama çekirge bir sıçrar, iki sıçrar. Mahsun'unki üç etti.

“Vizyondaki Filmler ve Sinema” sayfasına dön