Bir Dedeyle Söyleşi...

beyazgül12

Bir Dedeyle Söyleşi...

Mesaj gönderen beyazgül12 »

İnternetten bir dedeyle yapılan söyleşiyi yazarak paylaşıyorum..Ve Demem gerekir ki bu yazıyı okuduktan sonra ; fesada meyleden ve meylettiren bütün tağutlardan Allah a(ac) sığınıyorum.Allah (ac) biz Alevileri böyle dedelerin şerrinden emin kılsın ve korusun,daha doğrusu bilgisiz kalmış ALevileri ....

Bir Dedeyle Söyleşi

En ünlü Alevi Dedesi Hüseyin Gazi Metin VATAN a konuştu:Nüfusta hiçbirinin yazılmaması gerekiyor.Ne İslam ,ne Sünni ,ne Alevi ,ne Hrıstiyan ,ne Ataist...Kime ne?Kimi ilgilendirir ?Saçmalığın ta kendisi.

*Aleviler İslam ın içinde midir dışında mı ?

İçinde mi ,dışında mı ,göğsünün nakışında mı,şeytan bunun neresinde ?Anadolu nun ALevisi değişik bir tiptir.İslam ın da güzelliklerini almış,Hrıstiyanlığın da ,Şamanlığın da...Anadolu yu sünger gibi çekmiş.O yüzden alevilikte Muhammed ,Ali var ,Ehlibeyt var.

*Peki din midir ?

Alevilik dine sığmıyor ki...Bütün dinler bir kalıptır ,beşikten mezara kadar öbür taraf için yatırımdır.Anadolu ALeviliğinde öbür tarafta hediye kazanmak için bu dünyada yaşanmaz.Bizim için tek kutsal varlık insandır.Biz o yüzden insana kötülük yapmaktan kaçınırız,kıl köprüsünden rahat geçmek için değil.

*Sizin için de ALi den bile önce Muhammed gelmiyor mu ?

Elbette .Ama bu günkü İslam Emevilerin şeriat izlerini taşıyor. Hz Muhammedi yatağında öldürmeye çalışan ,Ali yi öldüren Ebu Süfyan ın dinini yaşıyoruz şu anda .Biz Allah ı severiz.İnsanlar sevdiğine tapar,korktuğuna değil. Korktuğundan kaçmaya çalışırsın. Biz Ortaçağ karanlığına güneş gibi doğan ,Ehlibeyt ten başka soyu olmayan Muhammed e ,Doğu dan Batı ya kadar herkesi kesen değil,adalet için kılıç çeken Ali ye inanırız.

*Siz de insanın balçıktan olduğuna ,siz de öbür dünyaya inanıyorsunuz.Sonuçta bugünkü diye tanımladığınız İslamiyet le de çok ortak yanınız yok mu ?

Evet ,bunlar bizim de inancımızdır.Bizim en önemli farkımız ise ibadetimizi öbür dünyayı sağlama almak için değil,Allah ın yarattığı insana kötülük etmemek için yapmamızdadır.O yüzden biz dürüst konuşurken ,"Hu "çekerek değil,komşumuzu üzmemeye çalışarak ibadet ederiz."Ya Allah Ya Muhammed "dersin .Hem de beş vakit değil 100 vakit yaparsın .Özünü temizlersen korkacak birşey yok .Öbür dünya var mı yok mu ? Gidenler faks çekmiyor,telefon da etmiyor.Giden gidiyor.Ama ben buna rağmen dürüstlüğüme devam ederim.
En son beyazgül12 tarafından 26 Nis 2016, 15:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
beyazgül12

Re: Bir Dedeyle Söyleşi...

*O korku da olmasa dünyayı zaptetmek iyice zorlaşmaz mı ?

Yok o yanlış bir fikirdir.Merak etmeyin korkusundan kötülük yapmayan yine Allah tan korktuğu için değil kanunlardan korktuğu için yapmıyor. Kanundan korkusu olmayan adan gidip kafa kesiyor,yolsuzluk yapıyor .Kanunlardan da korkmasa kim bilir neler yapacak insanoğlu ?

*Neden Alevi vatandaş "Din haneme Alevi yazın "diye ısrar ediyor ?

Bence zaten yanlış bir tavırdı .Ne İslam ,ne Sünni ,ne Alevi ...Hiçbirinin yazılmaması gerekiyor.Kime ne .Saçmalığın ta kendisi .Alnımızda yazıyor mu ,kimliğimizde yazsın?

*Yargıtayın davayı bozma gerekçesine de karşısınız .

Mahkemenin bilirkişi olarak bu konuyu alevilere de sormamasına sadece Hanefi olan Diyanet in Hukuk Bürosunun görüşüyle yetinmesine karşı çıkıyorum.;bir ,bana sormadan İslam yazılmasına karşı çıkıyorum ,iki .Alevilik elbette bir inanç kurumudur ,üç.

*Yani İslamiyet başka bir şey ,alevilik başka bir şey mi ?

Bu öyle bir şey ki ,"Biz İslam değiliz "dediğin zaman da kurtaramazsın .Çoğu yapılanlar Kur an dışında ,Muaviye nin kendi hükümdarlığı için yaptığı uydurmalar."Ben İslam ım " dersem seninle toka yapmam ,seninle oturmam,seninle halay çekmem ,seninle içki içmem günah.Ben Muhammed e inanıyorum,ondan sonraki Arapların iktidar kavgalarına değil.

*Özellikle yeni nesil Aleviler arasında ben hem aleviyim hem de ataistim diyenler çok ,aleviliğin sadece "türkü bar kültürü "ne indirgenmesi size doğru geliyor mu ?

Sünnilerden de ataist çıkıyor,bunun Alevilik le alakası yok.Sadece biz inanmayana da saygı duyduğumuz için bunu söylemesi daha kolay geliyor.Ama tabii hem aleviyim hem ataistim diyenin ikisinden birinin tarifini bilmediğini gösterir.Değil tabii Aleviliğin okulu yok.Sunniler Türkçe cenaze namazi kıldırdığımız için bize geliyor.

*Alevi dedeleri yöreseldir.Tanınmazlar .Siz neden bu kadar tanınıyorsunuz?

Demek ki katıldığımız cenazelerde ,panellerde ,Cemlerde doğru şeyler söylüyoruz ki gerçekten çok severler.

*Mesela ünlü Ozan Mahsuni Şerif in cenazesini neden sizin kaldırmanız istendi ?

Benim en önemli özelliğim Öztürkçe dua okumamdır. Çünkü eğer aleviler de Arapça dua okumaya başlarsa Cumhuriyet in iyice tehlikeye gireceğine inanıyorum.Hem insanın kendi diliyle ibadet etmesi kadar doğal ne olabilir ki ?

*Başka dedeler Türkçe okumuyor mu ?

Umuma açılanların sayısı çok azdır.Mahsuni Şerif de o yüzden bana vasiyet etmişti zaten.Bana "Anarşi dedem ,benim cenazemi Öztürkçe sen kıldır "demişti.Öldüğünde Divriği deydim. Çağırdılar ,hemen Hacı Bektaş a gittim.Yüzbinler vardı cenazesinde .Yer gök insandı.polisin yardımıyla ulaşabildim ancak. O cenazeyi benim kıldırmam dedeliğimin en önemli günlerinden biriydi.

Yobazlığın Alevisi Sunnisi olmaz ,dedenin de yobazı var.
beyazgül12

*Bir kaç yıl önce Adana dan Hacı Bektaş Veli ziyaretine giderken kazada ölen 39 Alevi nin cenazesini de siz kıldırmıştınız değil mi ?

O zaman da Öztürkçe dua okumam nedeniyle beni istemişlerdi. Aslında Sünniler arasında bile duasınan Öztürkçe okunmasını isteyenlerin sayısı çoktur.Mesela Fikret OTYAM Sunni dir.Ama o da bana vasiyet etmiştir."Lütfen Öztürkçe kıldır benim cenazemi "diye ricası vardır.Çok sayıda Sunni yurttaşımızdan da bana bu taleple gelen oluyor.

*Arapça duaların Türkçesini mi okuyorsunuz ?

On iki İmamlardan kalma beyitler okurum.Aynı Kur an okur gibi avazıyla söylerim,ama Arapça sure okumam."Ey yüce Allah ım .Sana geldik ,sana sesleniyoruz,senden yardım bekliyoruz.Sen Rahman ve Rahimsin.

Sen bağışlayıcısın .Bizlerin ve ölülerimizin günahlarını bağışla Yarabbi! Bu Alevilerin geleneksel cenaze duasıdır.Bizim duamız Öztürkçe dir.Çünkü Hacı Bektaş ı Veli bu memlekete Atatürk ten önce Öztürkçe yi getiren Pir.

*Alevilerin cenazesinde bu duaya pek rastlamadım.

Dedeler okumuyor ki ...Korku aleminden geliyor çoğu.Sünniler "Aa bak onlar da bizim gibi Arapça dua okuyor "desinler diye ,"Biz de sizin gibiyiz "i göstermek için özlerinden vazgeçiyorlar.Çoğu Alevinin cenazesi geleneğimize aykırı bir şekilde defnediliyor.

*Dedelerin arasında da yobaz yok mu?

Yobazlığın Aleviliği Sunniliği olmaz.Hocanın yobazı muska yapıyorsa yobaz dede de suyu efsunluyor ,iplik düğümlüyor ,yobazlık yapıyor.
beyazgül12

(NOT :SÖYLEŞİNİN DEVAMI )

Bir Alevi ne yapar ne yapmaz ?

*Alevi kadınları neden tesettüre uymaz ?

Alınları açıktır,yüzleri de parlaktır .Kapanacak bir şeyleri yoktur ki ...

*Bir Alevi neden Cami ye gitmez ?

şekilciliğe karşıyız ,ibadetin gizli yapılması gerektiğine inanıyoruz.

*Aleviler neden namaz kılmaz ?

Namazın kelime anlamı duadır,ibadettir.Yatıp kalkarak ibadet etmem .Muhammed soyundan gelmeyenin arkasında namaz kılmam.

*Ramazan Orucunu neden tutmuyorsunuz ?

Kur an a göre cezalı adam oruç tutar.Oruç tutmak yemeden ,içmeden kesilmek değil.Ben 365 gün kötülük yapmayarak zaten oruç tutarım.

*Neden Kerbela Orucu?

O oruç değil,protesto etmektir.Topluma "Yezit in yaptıklarını yapmayın "mesajını vermektirCennete gitmek için değil ,yani .

*Hacca niçin gitmiyorsunuz?

Dostu ziyaret etmek hacca gitmektir.Kabe yi Muhammed yaptırmadı. O ev İsmail için yapıldı. Milletin gidip yüzünü sürdüğü
yer de Halil İbrahim in karısı Hacerül Esved Taşı dır.

*Tesbih neden çekiyorsunuz ?

Allah ,Allah ,Allah diye tesbih çekmeyiz.Kültürel bir etkilenmedir bu .Sünniler de saz çalmıyor mu ?

*Sünniler le Alevilerin hiç mi ibadetlerinde ortak bir yan yok yani ?

Elhamdülillah yok!

*Ama camiye giden Aleviler var ,Oruç tutan Aleviler var ?...

Ya korktuğundandır ,ya da unuttuğundan...

Dedelik için soy yetmez mürşidinden ders almak gerekir.Hüseyin Abdal ocağındanım.Bu ocak Horasan Erenlerin dendir. ve Hz Ali nin soyundandır.

Dedelik için soy yetmez ,halkla haşır neşir olmayan ,mürşidinden dersini almayan insan dedelik yapamaz.

(ALITIDIR )

“Aleviliği Çarpıtan Yazılar” sayfasına dön