AleviŞii Can'a bir uyarı

ali muhsin

Re: AleviŞii Can'a bir uyarı

Mesaj gönderen ali muhsin »

ehlibeytyolu nikli sahis

yazini okuyunca Tahta oturan bir Padisahin yazisini okur gibiyim .."Ben Sizden Daha bilginim, Siz benim Seviyemde Degilsiniz " der gibi sonrada ahkam kesmen sence ne kadar dogrudur ? yazilarini önce bir gözden gecirip ve yine önce kendini elestir derim .Burda Cok degerli Alimlerimiz var eger ben dahi burda bir hata yapsak o Alimlerimiz Yapici bir sekilde GÜZEL BIR USLÜBLE bizlere yaklasip Bizlerin ilmini dahada cok artiriyorlar ,sünki onlar bizlerle nasil konusacaklarini cok iyi biliyorlar ve Bu konularda yine ayni güzellikle bizlere yardimci oluyorlar ...ama Sen Bilgin-missin... olabilir ..ama bu bilginligini üstünlük taslayarak yaparsan kaybedersin...bizleri klasiklesmis gencler olarak görmemeni ve Genclerimize biraz daha hassas yaklasmani öneriyorum "Alim" Arkadas ..
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

sözüm her canadır

basiret feraset ne kadar önemliyse
nezaket merhamet te o kadar önemli
hele kişi şiiyse bunlarda da öncü olmalıdır çünkü bu site bizimdir gelenler misafirimizdir
kötü misafiri bile kendi ahlakımıza göre ağırlayabiliriz
( tabi yanlışlarının cevabını nezaketle )vermek şartıyla
ehlibeytyolu

Mesaj gönderen ehlibeytyolu »

Son sözümüz: Biz Kuran'dan yana nasipsizlere her zaman cahil deriz ve de Kuran'ı ölümüne tavsiye ederiz. Ancak bende 'müslümanlardanım' diyene, veya 'Ehli Beyt dostuyum' diyene Ebu Süfyan diyecek kadar seviyesizlik edemeyiz.
Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktann... Bu tartışmaya girmeyecez. Öncelik Kuran'ındır. Kuran Ehli Beyt'i tanıtır. Kuran Ehli Beyt'ten geldiği denilen nakillerin sarsılmaz ve tartışmaya gelmez temel kaynağıdır, mihengidir. Bunu göremeyenlere, önecliği Kuran'a veremeyenlere 'Allah basiret versin, Allah fıkhetme-anlama yürekliliği versin' deriz sadece. Ehli Beyt'e ziynet olmak her canın harcı değildir. Onların adına leke olmayalım yeter. Ve de en önemlisi hiç bir beşer eserini Kuran'a şirk koşmayalım, tartışılmaz eylemeyelim ki Hak katında müşriklerden sayılmayalım farkına varmadan... Selam Hidayet ehline, velayet ehline...
Felak ve Nâs Sureleri ile Hakka iltica eyliyoruz...
ALİ TARAFTARI

Mesaj gönderen ALİ TARAFTARI »

ehlibeytyolu yazdı:Selam herkese, Ebu Süfyan ifadesi kullanan cahil hariç. Evet bence de insan önce üslubunu düzeltmeli. Üsluptanda önce insan itikadını düzeltmeli, Kuran'a uydurmalı. Kuran ve Ehli Beyt'in öğretileri diyoruz, ama görüyorum ki Kuran'dan bir damla bile yok. Bana birisi Kuran'dan bir noktacık temel bulsun ki diğer ümmetler Hz. Muhammed ve İmam Ali'den sorulacaklar? Bu ve benzeri görüşler, -sonuna kadar savunurum ki- esatir ve ümniyyedir. Söyler misiniz Allah aşkına Kuran'ı baştan sona bir kez okuyanınız, anlama savaşımı verenler var mıdır? Estg biz kimiz ki Kuran'ı anlayabilecez diyorsanız, sözüm yok kimselere. Bu kafaların yeri TGRT yanıdır. Saadeti Ebediyye denilen bir tıngırtı dini yanıdır. Bizim Kitabımız bize bastıra bastıra sayısız yerde 'aklınızı kullanmaz mısınız? düşünmez misiniz, tefekkür etmez misiniz, tedebbür etmez misiniz...' buyurmuşken. Bir çok yerde bir şeyi konuşurken; 'delil sunma, burhan ile konuşma, sadıklardan isek delilleri getirmek'ten dem vuruken.... Bir çok yerde; 'körü körüne atalar takipçisi olmanın' ne vahim bir uçurum olduğunu söylerken... Nasıl Kuran ve Ehli Beyt bağlısı iddiasında olan bir can kalkar da; 'biz yürekle iman etmişiz. Bize delil gerekmez.... vs.' gibi ipe sapa gelmez cahilce sözler söyleyebilir? Bu arada Neden rivayetleri Kuran ile ölçmüyoruz? Her içinde 'Ali, Ehli Beyt' geçen rivayeti Kuran mihengi ile ölçmeden kabul edeceksek Kuran ne işe yarar? Kuran'a iman ne demek olur? Ehli Beyt'in; 'Bizden gelen nakilleri Kuran ile ölçün, uygunsa demişizdir, uygun değil ise bizden Kuran'a uymayan sözler sadır olmaz' sözünü nereye koyacağız? Kuran'ı biz anlayamayız diyenlere ise sözümüz yoktur. Onlar zaten Hak katında sorumluluk yüklenecek durumda değiller. Ne ceza, ne mükafat. Onlar ile konuşmak da gerekmez doğal olarak. Bizim muhatabımız âkil ve reşit olanlardır. Kuran ve Ehli Beyt'e hakkıyla temessük edenlere selam olsun.
Kuranî bir tabir olan; 'mustazaf' tabirini, 'risalet, ümmet' kavramlarını lütfen iyice araştıralım. Ayrıca bütün dostlara Şehit Mutahhari'nin Adl-ı İlahi adlı nefis eserini ve Usul-u Kafi'yi adam akıllı anlayarak okumalarını tavsiye ederim... Selam Velayet Ehline...
EHLİBEYT YOLU KARDEŞİM. BU NOKTADA SANA KATILIYORUM. BENİM CAFERİ MEZHEBİNİ SEÇMENİN TEK NEDENİ, HER ŞEYİN DELİLLE SUNULMASI, KURAN'A AYKIRI HİÇ BİR HÜKMÜN BULUNMAAMSIDIR. ALEVİŞİİ KARDEŞ BİR HADİS BELİRTTİ AMA, HALA HADİSİN KAYNAKLARINI BİLDİREN OLMADI. SAHİH BİR HADİS OLUP OLMADIĞI BİLE HENÜZ BELLİ DEĞİL. ÖNCE BU KONUYA BİR AÇIKLAMA GETİRİP ONDAN SONRA TARTIŞMA ORTAMINA GİRSEK FENA OLMAZ. AŞIRIYA KAÇMAKTAN ALLAHA SIĞINIRIM...
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Yazilari tekrar gözden gecirdim ..."ehlibeytyolu" niki ile giren sahisin yazilarinin hemen basindan Saldiriya gecmesi ve ardindan Sahih hadislere uyduruk damgasi vurmasi ve kendisininde "Yüksek bir Alim "olarak görüp digerlerini asagilamasiyla basladigini görmekteyiz ,halen yazilarinda üstünlük seviyesinin kendinde oldugunu düsünen ve "ben Sizlerden daha imanli ve takvaliyim" dercesine, kelime kuran bu "Alim" halen benzeri kelimelerle "itaat edin sözlerime " dercesine kendisini üstün bir varlik görmekte..Dikkat ettigimde Arakadasin size Ebu Sufyan kelimesini kulanmasi nerde ve hangi yerde kulandiginida dikkat etmemiz lazim...Burdaki Arkadaslarin cogu Genctir ve sizin SEVIYENIZDE degildir ..Siz belki bilgin olabilirsiniz... ama karsinizdaki sizden biraz daha bilgin biri olunca neden hiddetlenip "seninki yanlis israiliyattir gulat vs " gibi sözler sarf edip onlari zir cahil olarak Damgalamanizmidir Bilginlik...Foruma YAPICI bir sekilde USLUBLU bir sekilde girseydiniz belkide o Yakistirmayi almazdiniz..Size göre bizler Cahilliz hemde zir Cahil , herkes sizin gibi ALIM ,COK BILMIS OLAMAZ degilmi ...Ehli Beyt Dostlarini bilhassa Genclerle asagilayarak konusan ve birde Cok bilmislik taslayan onu bunu kücümseyen birisine ben ne Alim derim nede Ehli Beyt Dostu, isterse bu Ayatullah olsun ...Bir düsünün ...hatta bir tarihte benden yasca kücük bir Ehli Beyt Alimi vardi ve benden 10 yas kücüktü,yasi kücük olmasina ragmen bilginlik acisindan benden cok daha üstündü ondan cok seyler ögrendim ..yani anlatmak istedigim Akil Yasda degil Bastadir ..bilmem anlatabilimmi..

Ayrica Merak ettgim konuda sudur "ehlibeytyolu" niki ile girmeniz neyden kaynaklaniyor ???
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Ne varmış Ehlibeytyolu’nun üslubunda? Allah için lütfen yazdıklarına bi kez daha göz gezdirin bakalım fazla vaktinizi almaz. Sonrada dönüp kendi yazdıklarınıza bi bakın. Ehlibeyt yolu kime ne hakaret etti? Kime iftira etti ? Konuyla ilgili Kurana akla mantığa uygun hangi sahih delili-kaynağı getirdiniz de itiraz etti ? Şia kaynağı diye gösterilen kitaplardaki bütün rivayetler mutlak doğrularmıdır ki onları olduğu gibi alacağız ve üzerinde hiç düşünmeden anlamaya çalışmadan Kuranın mihengiyle ölçmeden ehlibeyt alimlerinin yorumlarına açıklamalarına bakmadan, içinde Ali geçen her hadisi sahih mi kabul edeceğiz?

Allah-Muhammed-Ali aşkına elinizi vicdanınıza koyun ve bir empati yapın: Siz Kuran ve Ehlibeyt yolunda olduğunuzu üstüne basa basa söylerken biri çıkıpta size ebu süfyan dese siz de eywallah deyip yine ona selam verirmiydiniz? Verirseniz bu mektebî basiret anlayışına uygun olurmuydu? Yada bizim örnek aldığımız kişiler öylemi yapmışlardır?

Peki Peygamberimiz ve İmamlarımız her zaman her yerde her ortamda ve bütün insanlara karşı hep aynı üslupla aynı yumuşak tonda mı konuşmuşlardır? Nehcül Belagadaki İmam Alinin farklı hutbelerindeki usluplarına bakın ve üzerinde biraz düşünün bakalım.. ??

Peki bizler bu foruma yüzlerce yazı yazdık, -kendimide soyutlamadan söylüyorum- bütün yazılarımız hep aynı tonda mıdır? Herkese karşı yumuşak hoşgörülü olabildik mi ?
Acaba ifadelerimizle kimleri ne kadar incittiğimizin muhasebesini hiç yaptık mı? Herkes kendi nefsinde böyle bir öz-eleştiri yaptı mı? Foruma gelen misafirlere ev sahibi olmanın gereği adabı her zaman gösterebildik mi ?

Her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır derler. Bazen normal bir tonda hiç etkili olmayan bir söz, biraz farklı üslupla yada hafif mizahi söylenildiğinde daha çok etkili olabilir. Üslup amaca ulaşmada bir yöntemdir. Küfür hakaret iftira olmadıkça hiç kimseyi belli bir uslupta konuşmaya zorlamaya da kimsenin hakkı olmamalı değil mi? Esasen böyle bir şey de zaten olmaz eşyanın tabiatına aykırıdır.

Ehlibeyt yolu canın üslubunu haksız yere eleştirenler alevişii vatandaşın hakaretine karşı neden hiç sesinizi çıkarmıyorsunuz? Haktan haklıdan yana olmak bu mudur? Bu mektep bunu mu öğretti bize ? Bizim teröristimiz iyidir! mantığını mı öğretti ? Bu mudur Alinin adalet anlayışı ? Kendi aramızda böylemi uygulayacağız adaleti ? Haklıdan yana olmayı ? Ve Allahtan revamıdır bu ?

Tüm canları nefs ve egolarımızı bir yana koyup Allah için biraz daha insaflı olmaya davet ediyorum..
Allah cc yar-u yardımcımız olsun. Ehlibeyt dostlarının birbirlerine olan sevgi ve muhabbetlerini artırsın inşaallah. amin. wesselam..
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

Konuyu yoğunluğumdan takip edemedim tüm yazılanları okuyamadım fakat Merdan hocamın sitemi üzerine ehlibeytyolu canın yazılarını gözden geçirdim. Diğer arkadaşların haklı olduğu yönlerin var olmasıyla birlikte ehlibeytyolu'nunda haklı yönleri var. Tüm olumsuzluklara rağmen her iki tarafında daha ağır başlı ve birbirlerini incitmeden daha açıklayıcı ve bilimsel yazılarını bekliyorum, rica ediyorum.
Ehlibeytyolu nickli kardeşimiz meseleye sert bir üslüpla giriş yapıyor. Halbuki yazılarda alim olduğu bahside geçiyor. Ben şahsen böyle bir üslüpla yazan, konuşan alim görmedim.

Alevi şii can'ın nitelediği o ismi (l.a) kullanmasınıda kendisine yakıştıramadım doğrusu. Öyle bir tabir kullanması yanlıştı.
Resim
Resim
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

ama haketmedi mi :x muhammed kardeşim bizi ğulat ve israiliyet yerine koydu alim olan birisi kavga etmeye mi gelir :?: yoksa kavgayı ayırmaya mı gelir :mrgreen:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Değerli kardeşlerim, beni en çok üzen ve kıran şey, anlayamadığımız bir takım hadislere hemen esatir, umniye, İsrailiyat demek oldu. Bu hadisler şu şu açıdan zayıftır diyebilirlerdi ama bunu yapacaklarına kesip attı arkadaşmız. Bir de sen Kuran'ı okumuş musun, sen cerh ve tadilin ne olduğunu biliyor musun vs. sözler. Sanki karşıdaki insanlar zır cahildirler, bir şey anlamıyorlar. Ben şahsen bazı sitelerde aylarca kendisiyle tartıştığımız kendisini alim sanan sünni biri olduğunu tahmin ettim arkadaşı. Bir Şia, kavrayamadığı, hazmedemediği hadislere esatiyr ve İsrailiyat dememeli. Peşaver geceleri hakkındaki sözü de ağırıma gitti. Hangi sözleri İsrailiyattır, bir kaç örnek ver dedim daha vermemiştir. Biz böyle yaparsak artık taş üstünde taş kalmaz, kendimiz kendi eserlerimizi yok etmiş oluruz.
Merdan kardeşimize saygım sonsuzdur, Allah kendisinden razı olsun, arkadaşı tanıtması iyi oldu yoksa onun hakkında daha farklı düşünecektim. Ehlibeytten şöyle bir hadis hatırlıyorum: "yumuşaklığı neye bıraktılarsa onu süsledi, sertliği neye bıraktılarsa da onu çirkinleştirdi."
Arkadaş biraz sert çıkıştı, hadislerimizi bombardumana tuttu, arkadaşlara cahillik sıfatını yakıştırdı. Bunlar doğru değildi bence. Elbette Merdan canın açıklamasından sonra yine de arkadaşların aynı tavırla yazmaları hoş değil. Gerçi sözkonusu arkadaşın tavırında da değişen bir şey yoktur, aynı uslup, aynı tavır, aynı küçümseme devam ediyor.
Böyle bilgili (merdan canın dediğine göre) bir arkadaşın aramıza gelmesi, arkadaşların bilgilerinin artmasına, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine sebep olmalıydı ama tam tersi oldu maalesef.
Eğer benden taraf bir hata veya yanlışlık olduysa özür dilerim. Arkadaşlar lütfen artık incitici sözler söylemeyelim. Bu arkadaşın ilminden de istifade ederiz, gerçi daha bir şey görmedik, ilimden istifade etmek nasip olur inş. Ama eğer aynı uslup ve aynı tavırla hareket ederse, biraz zor anlaşarız her halde: ))
Arkadaş Kuran ehlidir, onun için Kuran'dan şu ayeti ona hatırlatayım: "Allah'ın rahmetinden dolayı sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba ve katı kalp­li olsaydın, şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi." (Âl-i İmran/159)
Şunu da hatırlatayım; Hz. Peygamber (s.a.a) ve O'nun tertemiz olan Ehlibeyti canlı Kuran'dırlar. Bu Kuran ise samit Kurandır. Samit olanın konuşana ihtiyacı vardır. Kuran'ın meram ve maksadını ancak onlar beyan edebilir ve açıklayabilirler. Kendi kafamıza göre tefsir yapamayız, Kuran'ın asıl meramını anlayamayız. Nitekim bir hadiste şöyle buyurmaktadır: "men fesserel kuran'e bi re'yihi felyetebevve maq'edehu minen nar" yani "Kim Kuran'ı kendi görüşüyle tefsir ederse yerini ateşte hazırlamalıdır."
Ehlibeyt bizim için kendilerine uyulması gereken güzel örneklerdir. Resulullah'da bizler için güzel örnekler olduğu gibi Ehlibeytte de uymamız gereken güzel örnekler vardır. Ehlibeytin siresini çokça okumamız ve onlardan ders almamız gerekir. Ahlak her şeyden önemlidir. Resulullah (s.a.a) buyurmuştur: "buistu li utemmime mekarimel ahlak." (Ben güzel ahlakı tamamlamak için peygamberliye seçildim)
Neyse fazla uzatmaya gerek yoktur.
Velayet ehline selamlar olsun.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hadi bir arkadaşımız ona ebu sufyan dedi diye hatalıydı. Ya beni düşüncemden dolayı inancımdan dolayı cahil diye nitelendirmesi. Evet inkar etmiyorum ben bir âlim değilim. ama bu arkadaş istediği kadar âlim olsun isterse alleme-i cihan olsun umrumda değil benim için böyle bir adamdan ilim alınamaz. Ben adamımı seçerim.
Vah vah bir zaman gelecek ki ümmet elimlerden illallah edecek manasındaki hadisler hala kaynaklarda mevcutken...
İki tane Arapça kavram bilmekle âlim olunmuyor maalesef. Eğer âlimse ki bunu davranışlarıyla ortaya koyması gerekiyordu. Ama o hep aşağılayıcı, küçüseyici bir tavır sergiledi. KArşısındakileri tahrik etti. Alevi-Şii can da bu tahriklerin neticesinde biraz ağır konuştu. Ama haksızdır diyemem.
Bu ne biçim bir velayet inancıdır ben anlamadım. Bu şekilde inanabilir. Saygı duyarım dinlerim gerekirse görüş belirtirim ama bu inancını ifade ederken bizim inancımızı düşüncemizi aşağılayıcı tavır sergilemesini doğru bulmuyor.
Son söz deyip yazıp gitti. Ama sözlerini açıklayacak şeyler yazacaktı.
Klasik sunni tarzını sergiledi. Alakalı cevap vermek yerine kişileri hedef aldı. Fikirleri konuşmak yerine şahısları konuştu.
Oysa büyük beyinler fikirleri küçük beyinler kişileri konuşur.
Şimdi Merdan hocama saygım sonsuz ama kendisi bu adamdan fazlaca etkilenmişe benziyor. İtikadı anlamda da etkilenmiş. Üstelik tarafsızca bakamıyor bu olaya ve arkadaşını tamamen haklı olarak görüyor ondaki kusurları görmüyor ya da görmek istemiyor.
Şimdi cümle velayet ehli canlardan bu tatsızlık için özür diliyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Aleviliği Çarpıtan Yazılar” sayfasına dön