Solculuk ve alevilik ilişkisi üzerine yazılar

Hasan Akça

Solculuk ve alevilik ilişkisi üzerine yazılar

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Ziyaretçi defterindeki bazı yazışmaları aktarıyorum

ilk olarak buraya gelişim tamamen tesaduf eseri oldu klavyeyi iyi kullanamamamdan kaynaklı alevis..... diye bir sesli sohbet sitesine girmek icin yazdım yanlıslıkla alevisesi yazmısım sizin zannettiginiz gibi provakasyon amaçlı gelmedim tabi sorun girdikten sonra başladı dumura ugradım siteyi dolasırken bır ^^hadi canım ordan yemezler diyip cıkacaktım ^^ ama uzadı iste sonuçta alevi-bektaşi toplumuna haksızlık yapıldıgını ve bunun cevapsız kalmaması gerektıgını dusunuyorum oncelıkle sızın alevi olmadıgınız üslubunuzdan belli oluyor aleviler kimseye munafık demez hangı dınden dilden mezhepten olursa olsun bu kelımeyı kullanmaz saygı duyar benim ne oldugumu sormusssunuz once insanım sonra aleviyim amerikaya usaklık yaptıgımızı yazmıssınız kendimi bildim bileli sosyalizmi savundum yani amerikan uşagı olmam mümkün degil. cem evlerimize giren siyonistlerden bahsetmissiniz dedigim gibi bizde ayrım yoktur gelın sızde girin gercı ben hayatım boyunca bır sıyonıst te gormedım ama bızım koyde bi din dersi hocamız vardı o gelır katılırdı ara sıra yabancı olarak artık sıyonıst dıye ondanmı bahsedıyordunuz anlayamadım . para aldıgımızı soylemıssınız avrupadan ben kımseden almadım benım cem evım tek odalı bır cem evıdır luks ıcınde ıbadet yapamıyoruz sızın gıbı ama bunu sorun edende yok onemlı olan Allaha ibadet etmek mekan onemli degildir. Aleviler sizin bahsettiginizyeni uyanmıyorlarr onlar hic uyumadılar zaten sadece sessiz kaldılar cephe fikrine sıcak bakmadılar kardes kanı dokmekten yana olmadılar haklarını demokratık yollarla aradılar ve basarılıda oldular bunun meyvesını yıyorlar suan ehlibeyti seviyorum demeyle alevi olunmaz onun mazlumlugunu yaşayacaksın peygamberımızın kanı sogumadan halıfe olanları, unutmayacaksın, pak masumları kerbelada katledenleri unutmayacaksın, yavuzu unutmayacaksın, marasi sivası dersimi çorumu malatyayı gaziyi unutmayacaksın onların mazlumgunu devam ettireceksin kimseyi tükrükle bile olsa bogmaktan bahsetmeyeceksin çünkü alevinin atası mazlumdu sen sen nasıl olurda aleviyim diyebiliyorsun şaşıyorum dogrusu. Avrupada alevilik adına olup biten ne varsa takip ediyorsunuz şu cem evine şu girdi şu cem evinden bu çıktı bırakın aleviler ne yaparsa yapsın siz cemaat liderlerinizın kımlerden kımlerı arkalarına alarak turkıyede basa gectıklerını gorun nelerin peskes çekildigini gorun ekonomımız kımllere baglı gorun kımlere avuc acıyoruz gorun bizim asıl sahıbımız kım onu gorun sonra kahrolsun ısraıl kahrolsun amerıka dıye slogan atın. yoksa sahıbınız tarafından azledilebilirsiniz.

1-
........Siteye girişini tesadüf sanıyorsun oysa değil,sana iyi kullanman için şans verilmiş,yada helakı hak etmen için sana hüccet tamamlanmak istenmiş. Derin bir konudur 12 İMAMLARA GÖRE ADLİ İLAHİ KONUSUYLA ilgilenirsen anlarsın.
.......Münafık kavramının gerçek yeri Alevilik terminolojisidir ancak siz 12 imamların ilimlerinden habersiz olduğunuz için bu noktayı atlayabilirsiniz ama en azından karşı çıkmak yerine öğrenmeyi denemeniz gerekirdi.
....Abd ye yada siyonizme uşaklığın mutlaka bilinçli yapılması gerekmiyor,eğer onlar 12 imamların fikirleriyle dünyanın her yerinde savaşıyorlarsa ve bu fikirler gelişmesin diye din dışı kültürel kalıpları geliştirmek istiyorlar ve din içi kavramları sulandırmak ,içini boşaltmak istiyorlarsa ve insanlarda bu düzene uyuyor bu amaca hizmet ediyorlarsa o insanlar bilerek veya bilmeyerek siyonizme amerikaya hizmet ediyorlar demektir.Emperyalistler abd ve ab yoluyla bu işe milyarlar aktarıyorlar sorun senin alıp almaman değildir bu akışı görüp görmemendir,belirtilen budur ama sen kişiselleştiriyorsun,
....Aleviliği savun ama savunmadan önce 12 imamları tanımaya çalış,Hz.Aliden başlayarak fikirlerini öğrenmeyi dene AMA Bektaşiliği neden savunuyorsun,Osmanlının Sünni tarikatından sana ne?
...Allaha ibadet için mekan gerekir ve bazı mekanlar bazı mekanlara göre ibadet konusunda önceliklidir ve sevapları daha çoktur,en çok sevap mescitlerde topluca ibadet etmektir.Tabi 12 imamlara göre böyledir,Şamanlara göre meydanlarda yada sonradan adına cemevi denilen yerlerdede ibadet! Edebilirsin ama yaptığının 12 imamlara yada kurana uyup uymadığını sorgulamalısın uymuyorsada hangi dine inandığını kimin ibadet şeklini uyguladığını sorgulamalısın.

2-Sosyalizmi nasıl savundun bilmiyorum,zira sosyalizmi savunun normal bilgili bir insanın diyalektik yada analitik düşünme gücünün olması gerekir ve alevisesi sitesini okuduğunda çok rahatlıkla ;

a-Hz.Alinin yada 12 imamların teori ve pratiği savunulduğunu ve bunun adının Alevilik olarak anlatıldığını anlaması gerekir.
b- Aleviliğin övüldüğünü ama Bektaşiliğin Sünni Osmanlı tarikatı diye eleştirildiğini son dönem Bektaşiliğinin sebatayist Siyonist fikirlerin hegomanyası altında kaldığını kanıtlarıyla sunulduğunu anlaması gerekir.
c-sünnileştirmeye karşı çıkıldığını tesbit etmesi gerekir.
d-emperyalist olguyu gördağümüzü ve mahküm ettiğimizi bilmesi gerekir.
e-Hiçbir partiyi ve lideri kutsamadığımızı ,savunmadığımızı ve hepsini eleştirdiğimizi demokrasi adı altında oyun oynandığını sunduğumuzu bilmesi gerekir.YİNE uyumaktan ne kastettiğimiz açıktır.
f-Alevilik adına Alisiz bir çizgiyi ateizmi savunmak uyumaktır,
Alevilik adına Osmanlının Sünni tarikatı Bektaşiliği ve Sünni tasavvuf ilkelerini savunmak uyumaktır
Alevilik adına sol yada sağ düşünceleri yada partileri savunmak uyumaktır
Alevilik adına cemevlerinde sazlı semahlı dede masallarını dinlemek uyumaktır

HATTA sen nasıl bir sosyalisttin? Bunu dahi sorgulayamayan bu analizleri yapamayan insanın bir dönemler sosyalist olması mümkün değildir.
Gerçek sosyalist İslamı kabul etmez edemez,diyalektik materyalizme inanır dini doğma olarak görür,ya gerçekten sosyalist ol yada bir dine inanacak isen hangi dine inanacağına ve o dinin içinde oluşmuş hangi çizgiye uyacağına adam gibi karar ver,
Sizlerin tüm sorunu ortada kalmanızdan kaynaklanıyor.Ya alevi olun Hz.Alinin fikirlerine göre hayatınızı yaşayın
ya gidin diyanete teslim olun sünnileşin gitsin
yada adam gibi ateist olun dedelere secde etmeyin semahta dönmeyin
bunların herbirinden birer parça alıp yeni bir din üretmeyede kalkıp her iki dünyadada rezil olmayın.
VE bu sitede istediğiniz fikri istediğiniz şekilde de savunabileceğinizi bilin ,girin foruma istediğiniz başlıkla istediğiniz görüşü açın bizde cevap verelim zira başımıza gelenler bilgi eksikyliğinden yeterince araştırma yapmadığımızdan geliyor bilmeden eyleme geçmekten geliyor,bugün alevilerin en önemli sorunlarından biriside budur birşeyleri araştırmadan bilgi edinmeden eylemci olmaya çalıştılar buda ARABESKLEŞTİRDİ.hAKKIN PEŞİNDEYSEN BÖYLE YAPMALISIN YOK DEĞİLSEN ZATEN HANGİ YOLA GİDERSEN GİT AKİBETİN AYNI OLACAKTIR.
Bİzim sahibimiz yaratıcımızdır ve sadece O na kulluk yapıyoruz O nu hoşnut etmeye çalışıyoruz yoksa kendisini alevi zanneden aleviyim diyen toplumun çoğuna ters gelecek namazı orucu vs vs fikirleri vs vs neden savunalımki?
neden cemevine dedeye saza semaha karşı çıkalımki? biz akılımızımı yedik sanıyorsun?Yoksa bildiğimiz doğrular varda bunları sırf Allahı razı etmek için herşeyi göze alarakmı savunuyoruz? hangisi daha mantıklı yorum düşünmeni öneriyorum.TAbi gerçektek diyalektik düşünebiliyorsan....

Mesaj Sahibi: hasan ulu
]kendimi bildim bileli sosyalizmi savundum yani amerikan uşagı olmam mümkün degil. cem evlerimize giren ....

hasanulu can
keşke sosyalist kalaydın en azından bir onurun vardı umudun vardı
emperyalizme karşı bir direnişin çaban vardı
şimdi bak ne hale geldin
dedelere secde edecek hale geldin
cemevi ibadethane olsun diyecek hale geldin
yakında semah bile dönersin ibadet diye
yazık sosyalistken en azından onurun şahsiyetin vardı
şimdi bunların hepsi gitti uydum kalabalığa türünden SÜRÜNÜN içine girdin ÇOK YAZIK

beni polemige cekıyorsunuz ama gırmeyecem sadece ılk msjım da ön yargılı davrandım sunnılestırmeye calısıyorsunuz dedıim ama siz şii lige hizmet ediyormussunuz ama biz alevili-bektaşilerin gozunda şii lerle sünniler arasında hiç bir fark yoktur yanıs anlasılmasın inanç bakımından fark yoktur yoksa her ikiside benim kardesim konumundadır sonuçta aynı geminin yolcusuyuz. Ancak ıgdırlıların (şii_lerin) cemaat evlerine gittim kendlleri alevi oldugumu duyunca davet ettiler imam zeynel abidinin dogum gününü kutladık o gece boyanmış yumurta tokuşturduk iyi insanlardı sohbet ettik ancak hiç biri kalkıpta cem evleri ibadet yeri degildir demedi saygılı insanlardı bende aynı şekilde camilerine laf atmadım muhabbetimizi ettik evimize geldik onun için siz şii de olsanız sünnide olsanız farketmez önemli olan insanlara saygı sevgi cercevesinde yaklaşabilmektir.

Kavramları karıştırmasanız,çarpıtmasanız hiç sorun çıkmayacak
1-Biz aleviyiz aleviliğin 12 imam yolu olduğunu savunuyoruz
aleviliği şiilikle aynı şey olduğunu söylüyoruz çünkü şiilikte 12 imamların yolundan giden insanları ifade eden bir kavramdır.ZAten bunu çözseniz sorun kalmayacak
2-Mademki bektaşisiniz o halde bir tarikat eviniz olmalı ve burda tarikata el verip girmelisiniz bir şeyhiniz olmalı ve burada tasavvuf kurallarını uygulamalısınız ayrıca tümünüzün bağlı olduğu bir bektaşi halifeniz olmalı ehli sünnete göre namaz kılmalısınız hacca gitmelisiniz ramazan ayı orucu tutmalısınız 1826 yılına kadar bektaşiler böyleydi sonra osmanlıyla araları bozulunca sebatayistlerin eline düştüler ve sonuç malüm.
Yani doğrularla yanlışları karşıtırmazsanız saygılı oluruz,karıxştırırsanız doğruları savunmak bizim boynumuzun borcudur
Hz.Alinin yolunda cem semah saz dede baba gibi unsurlar YOKTUR o halde bunları savununlar Hz.Alinin yolunda değildir ismini ve resmini kullanma hakları yoktur,
BİZ BU GERÇEĞİ SÖYLEDİĞİMİZ İÇİN KÖTÜ OLACAK İSEK bu tür kötülüklere razıyız ve kötü olmayada devam edeceğiz.
Gerçekleri savunmak sadece bilgi işi değildir aynı zamanda yürek işidir,
birazda bu yönleriyle olayı düşünmeni tavsiye ediyorum.

]biz alevili-bektaşilerin gozunda şii lerle sünniler arasında hiç bir fark yoktur

Demek ki siz acayip kör bir topluluksunuz.

]...amerikaya usaklık yaptıgımızı yazmıssınız kendimi bildim bileli sosyalizmi savundum yani amerikan uşagı olmam mümkün degil. .

arkadaşım bizde klasik alevi gençleri gibi sol sosyalist kökenden geldik hemde faşizme karşı mücadelenin en yoğun olduğu çorumda faşizme karşı direndik
anti emperyalist karakterden bugünde vazgeçmedik sadec 12 imamları İmam Hüseyini tanımıyorduk şimdi tanıyoruz şimdi yine devrimciyiz ama Hüseyni devrimciyiz.
Ve o gün faşizm neyse bugünde aynıdır ve bugün faşizm cemevleri kılığında üzerimize gelmektedir ogün kitleyi sürü yapmak isteyenler bugün yine yapmak istiyorlar akıllı olunda tüm güçlerin neden cemevi yapmak istediğine bir bakın bunlar alevileri örgütlemek güçlendirmek birliklerini sağlamak içinmi cemevi yapıp dedelere maaş bağlamak istiyorlar sanıyorsunuz yoksa KORKTUKLARI BİRŞEYLERMİ VAR
işte korktukları kabusları kerbeladır yani BİZİZ
uyanın ve görün artık onlar bunu gördü sizde görün.

“Aleviliği Çarpıtan Yazılar” sayfasına dön