Mustafa Cemil Kılıca reddiyem..

biralevi

Mustafa Cemil Kılıca reddiyem..

Mesaj gönderen biralevi »

TANRIBİLİMCİ ! MUSTAFA CEMİL KILIÇ’A REDDİYEM........

1-Asimilasyoncu şii arkadaşa cevap diye bir yazı yazmış, isim vermemiş böyle yapıyorlar çünkü tanınmamdan bilinmemden hep korkmuşlardır. Tamam itirazım yok , dert etmedim zira bir kişisel talebim olmadı, tanımasınlar,bilmesinler yeterki dinlesinler ,dinleyenler çoğalıyor,alevi uyanışı başladı ve yayılıyor ,bize de bu yetiyor ,Allah bilsin kullar ismimizi bilmeselerde olur.

2- Kendisinin alevi ! olduğunu söylerken benide asimilasyoncu şii diye taktim ediyor. Yani sağcı,sünni kökenli ,ilahiyatcı ve Türk ırkçısı bu vatandaş kendi aklınca fikrince alevi ! fakat Hz.Alinin yada 12 imamların fikirleri yayılsın diye ömrünü harcayan , köken olarakta ve bilinen tüm atalara kadar alevi kökenli olan şahsımda alevi değilmişim,şiiymişim,keşke arapça şii kelimesi türkçe ne anlama geliyor bir kaç kelime yazsaymış iyi olurmuş.

3- Fakat bir gerçekte şu alevilik tercihe bağlı ,ilkesel bir çağrı ve mesajı tüm insanlara olduğu için isteyen ve yolu seçen herkes alevi olabilir , tabiki aleviyim ,alevi oldum diyene hayır sen alevi değilsin deme hakkımız da yok fakat yalan söylemediğini tespit edene dek, yalan söylediğinde bunu ifşa edip halkımızı bu tür sahteciliklerden koruma hakkımız yani yolumuzu savunma hakkımız elbette var.

4- ‘camiyi adres göstereceğine önce SEN cemevinin yolunu öğren! ‘DEMİŞ..... ..... elbette istediğin cemevine gelirim ,aynı şartlarda ve sürede davet edeceğin her cemevine gelirim,ikimizde cemevinde aleviliği anlatalım,CENAZENİN NASIL kaldırılması GEREKTİĞİNİ ANLATALIM , abdes namaz semah vs vs anlatalım ,tartışalımda demiyorum, alevi anlayışlarımızı halkımıza anlatalım kararı onlar versin ,VAR MISIN? Hatta bak bunu TV dede yapabiliriz tüm ülkemiz insanı aydınlanır, beni nedense !! ulusal TV lere çıkarmıyorlar ama sen istediğin TV yi ayarlayabilirsin,bunada varım,tez ,antitez faydalı oluruz......lütfen bu imkanı ayarla....benim yetmiyor ama senin gücün yeter.

5- Ayrıca hala aynı kafa yapısıyla; diyorsun ki, kendi yakınının cenazesini sazla, deyişle kaldırsana... Arkadaş; kendi yakınımın değil bizzat kendimin cenazesinin sazla, deyişle kaldırılmasını vasiyet ediyorum,Diye yazmışsın.................vasiyetin mirasçılarını bağlar ,karışmam, fakat beni yine yanlış anlamışsın, dediğim temel olarak şahsınla ilgi değil,dediğimin özü temel mantığı şu; ARKADAŞIM SEN SÜNNİ KÖKENLİ İLAHİYATÇI BİRİSİN VE BU BİLGİLERİNİ NEDEN KENDİ İÇİNDEN ÇIKTIĞIN TOPLUMA ÖNCELİKLE ANLATMIYORSUN DA GELİP ALEVİLERE MUSALLAT OLUYORSUN? Gidip ilahiyat fakültelerinde yada sünni akraba ve halkının arasında cenazelerin başında saz çalınması gerektiğini anlatsanda önce kendi halkını ıslah etsen daha doğru olmaz mı? İslamın emride budur önce yakınlarımız kendi halkımız evimizin önü bahçesi.......cami cami gezip kendi sünni halkını tabut başında saz çalmaya ikna etmeye çalılşman gerekmez mi?

6- Tanrıbilimci diye sunulan bu şahıs ‘ Sazla, deyişle cenaze kaldırmak bir Alevi geleneğidir. Saz ve deyişi sen eğlence gördüğün için cenazeye yakıştıramıyorsun’ demiş ,koskoca bir YALAN,
Zira saz ve buna bağlı gelenekler alevilik değil ,TÜRK KÜLTÜRÜDÜR, sazda eğlence aracı değil kültürel bir araçtır hangi konuda kullanıyorsan ona müsait hal alır.Ağıt yakarkende kullanırsın,kimsede eğlenmez.

7- Saz için ‘kutsaldır’ diyor,..........OYSA birşeyi kutsadığında artık onu eleştiremezsin,dokunulmaz kılmış olursun, oysa saz basit bir kültürel alettir,müzikal tınıdır,isteyen çalar öğrenir isteyen hiç dinlemez, HANGİ AMAÇLA KULLANIYORSAN ONA HİZMET EDER,meyhanelerde içerkende kullanabilirsin ,düğünlerde oynatırkende,....hangi dinde yada inançta kutsal bilmiyorum yazarsa öğreniriz ama bildiğim 12 imamlar hiç saz çalmadı hiçte dinlemedi ve islamın böyle bir kutsalıda yok.Daha doğrusu hiçbir müzik aleti islamiyette kutsal değil.Öğrenmek isteyene bu gerçekleri öğretiyoruz....

8- ‘Deyişler hep Muhammed Ali'den bahseder, on iki imamdan bahseder demiş karşı çıkarsam günaha girermişim........ OYSA bu saz çalan halk ozanının tercihine bağlıdır.Dahası yıllardır halk ozanlarına madem saz çalacaksınız bari düvezi imam türünden çalın ama önce 12 imamlarla ilgili bilgilenin sadece isimlerine güzelleme artık yetmiyor diyen benim. Ve dahi eğer arif sağın eşi için özel bir anma gecesi YAPIP hem kuran okutup hemde saz çalıp düvezi imam türünden bir anma yapsalardı,kültür ama en azından islama uygun bir anma der geçerdik, yani tabutun başında bu saçmalıkları yapmasalardı DA BÖYLE yapsalardı ilk kutlayan olurdum.

9- İsmimi yazmamış ama muhatabın şahsım olduğunu anladığım cümlesi
... Kırkların cemine masal diyen Şii misyonerleri gayet iyi biliyoruz. Bir de kalkıp bana, sazla deyişle cenaze kaldırmayı git camide anlat diyorsun. Ben camiye hiç gitmiyorum, oysa sen Şii camilerinde namazını kılıyorsun. Bana camiyi adres göstereceğine önce sen cemevinin yolunu öğren! ...şeklinde ifade bulmuş,............... doğrudur kırklar ceminin masal olduğunu alevi halkıma 30 yıldır anlatmaya çalışıyorum.kanıtlar sunuyorum ve bu gerçekte öğreniliyor,paniğe gerek yok. Aleviyim diyen halkımı minaresinde ALİYYEN VELİYULLAH türü ezanların okunduğu mescidlere ,ibadethanelere çağırdığımda kendim gittiğimde doğrudur.İslamın mabedi mescidlerdir,ezanda davetidir. Camiye gitmemekle övünen ilahiyatçı bu şahsın bu hezeyanını ilahiyatçı öğretmenlerine havale ediyorum,derslerde birşeyler ters gitmiş olmalı.....

10- İlahiyatcının ! islami derin bilgileri şöyle devam ediyor;
Cenaze töreni adı üstünde bir törendir. Bir uğurlama ve helalleşme ritüelidir. Her toplum kendi geleneğine göre, yaşadığı çağa ve toplumsal koşullara göre bir gelenek belirler ve o şekilde yapar cenaze törenini... Yani cenazenin nasıl kaldırılacağıyla ile ilgili bir Kur'an ayeti yoktur. Kur'an bile bunu toplumların geleneklerine bırakmışken sen nasıl karışıyorsun? Allah adına hüküm mü veriyorsun?
Bu ilahiyatçı arkadaş
İslamın sadece Kurandan ibaret bir öğreti olmadığını ,Kuranın tüm ayrıntıları yazmadığını,bunları peygamberimizin sünnetinden öğrendiğimizi bilmez mi? Elbette bilir ama zırvaya tevil başka nasıl üretilir ? dahası islam böylesi önemli bir konuyu kültür ve geleneklere neden bıraksın? Cenazenin tüm aşamalarıyla ilgili hadisler bulunmakta ve ehli beyt imamlarıda bunları tek tek bizlere nakletmişlerdir. Gusül,kefen,talkın,kabir hükümlerini tüm detaylarıyla bizzat peygamberimiz ve ehli beyti insanlara öğretmiştir. Öğrenmek istiyorsanız tek tek bunları kaynak ve kanıtlarıyla sizlere aktarabiliriz yeterki isteyin, Ha biz kafamıza göre takılacağız diyorsanızda itirazımız olmaz ,yeterki işlerinize Hz.Aliyi,aleviliği bulaştırıp inancımıza saygısızlık ve çarpıtma yapmayın.

11- Bu arada bilmelisin ki, İmam Ali'nin cenazesi sırroldu... Ona ait bir türbe gerçekte yoktur. O sırroldu, don değiştirip . demiş , komik tabi OYSA bu arkadaş Hz.Ali’nin kabrinin bugün Irakın NECEF kentinde olduğunu bilir en azından duymuştur,fakat bunu yalan sayar zira İnsanların Hz.Aliyi hatırlamalarını,onun ismi etrafında birleşmelerini istemediği için buradaki kabri yok sayıyor.neden acaba? Don değiştirme saçmalığınada hiç girmiyorum seni yine ilahiyatçı öğretmenlerine ve sünni halkına havale ediyorum. Ama bu don değiştirme doğruysa !! sana LAWRENS uygun düşüyor, sanırım sen kılığında bu sefer alevilerin içine gelmiş olmalı...

12- DİYOR Kİ ;Peygamberimiz böyle giyinmiyordu, on iki imamlar böyle konuşmuyordu, böyle yemek yemiyordu vb. diyerek bizi onları örnek alma yüceliğinden taklit etme basitliğine çekemezsin. On iki imamları şeklen taklit etmek değil davalarını anlayıp o davayı sürdürmektir asıl olan! DEMİŞ ....... Bu tanrıbilimci ! Demogoji yapıp polemiğe dalmış, kendi ilahiyat eğitiminin bakışını bizim bakışımızmış gibi yansıtmış,
Ayrıca bu vatandaşa soralım Oniki imamları şeklen taklit etmek neden yanlış yada kötü olsun ki? Yoksa onlar şeklen yanlış mı yapıyorlarmış? Zırva tevil tutmuyor işte....

13- Biz onları örnek alarak, kendi geleneğimizi, örf ve adetlerimizi sürdüreceğiz.DEMİŞ , OYSA İslam ALLAHIN BOYASIYLA BOYANMAKTIR,İslamın kendi boyası vardır ve müslüman olan herkes islama aykırı yada uygun olmayan örf ve adetlerini terk etmek zorundadır. LA İLAHE nin kapsam alanlarından biriside budur. Henüz LA İLAHE nin anlamınıda pek kavrayamamışa benziyor ......

14- Türkmen kimliğimizi sürdürecek, Araplaşmaya tahvil etmeyeceğiz. Zira biz ehlibeyti örnek alan Alevi Kızılbaşlarız. Dini şekle ve taklide kurban edenlerden değiliz.DEMİŞ; OYSA kimsenin kendisinin türkmen kimliğine itirazı yok, bizim itirazımızda bu kimliği kutsamasına ,ibadet alanına katmasına karşı yapılıyor.Kültürünü yaşa elbet ama bunu allayıp pullayıp islam diye alevilik diye satma.Bidat üretme, dediğimizin özü bu , İslamiyet araplaşmak değil,vahye kulak vermektir tanımı yanlış yaparsan içide yalan ,yanlış dolar elbet.

15- Bu tanrı bilimci Son sözü olarak ;Sazımız Telli Kur'an, deyişlerimiz ayettir. Diye bitirmiş bu mantık ve gidişle halk ozanınıda peygamber !! ilan etmeliydi, ya aklına gelmemiş yada utanmış olmalı......
Ne deyim Allah akıl fikir versin sanada sana kulak verenlerede..........

Teoman Şahin
biralevi

Re: Mustafa Cemil Kılıca reddiyem..

Mesaj gönderen biralevi »

şahsın yazısını da aktaralım;

TANRI BİLİMCİ VE SONRADAN ALEVİ OLDUĞUNU İDDİA EDEN YOL DÜŞKÜNÜNDEN EL CEVAP:

ASİMİLASYONCU Şİİ ARKADAŞ İYİ OKU!

Sazla, deyişle cenaze kaldırmak bir Alevi geleneğidir. Saz ve deyişi sen eğlence gördüğün için cenazeye yakıştıramıyorsun. Oysa Alevinin sazı ve deyişleri eğlence değildir. Çünkü kutsaldır. Deyişler hep Muhammed Ali'den bahseder, on iki imamdan bahseder. Deyiş ve saza eğlence aracı gözüyle bakıyorsan bil ki günaha giriyorsun. Zira sen bu yolla bizim cemimize, semahımıza da eğlence diyorsun. Birileri cemimize cümbüş, cemevimize cümbüş evi diyordu. Sen de öyle diyorsun demek ki... Kırkların cemine masal diyen Şii misyonerleri gayet iyi biliyoruz. Bir de kalkıp bana, sazla deyişle cenaze kaldırmayı git camide anlat diyorsun. Ben camiye hiç gitmiyorum, oysa sen Şii camilerinde namazını kılıyorsun. Bana camiyi adres göstereceğine önce SEN cemevinin yolunu öğren! Ayrıca hala aynı kafa yapısıyla; diyorsun ki, kendi yakınının cenazesini sazla, deyişle kaldırsana... Arkadaş; kendi yakınımın değil bizzat kendimin cenazesinin sazla, deyişle kaldırılmasını vasiyet ediyorum. Çünkü bu, bize göre en kutsal olandır. Son bir argümanın var, onu da yanıtlayayım...

Peygamberimizin ve on iki imamların cenazesi sazla, deyişle mi kaldırıldı, diyorsun... Son derece köşeye sıkıştırdın beni! Acep nasıl cevap versem?!

Bak arkadaş;

Cenaze töreni adı üstünde bir törendir. Bir uğurlama ve helalleşme ritüelidir. Her toplum kendi geleneğine göre, yaşadığı çağa ve toplumsal koşullara göre bir gelenek belirler ve o şekilde yapar cenaze törenini... Yani cenazenin nasıl kaldırılacağıyla ile ilgili bir Kur'an ayeti yoktur. Kur'an bile bunu toplumların geleneklerine bırakmışken sen nasıl karışıyorsun? Allah adına hüküm mü veriyorsun?

Hz. Muhammed ve on iki imamların cenaze törenleri de yaşadıkları toplumun geleneklerine göre yapıldı. Bu arada bilmelisin ki, İmam Ali'nin cenazesi sırroldu... Ona ait bir türbe gerçekte yoktur. O sırroldu, don değiştirip Hakka yürüdü... Aleviler böyle inanır. Aleviler Hz. Muhammed'in ve ehlibeytin Kırkların ceminde cem olduğuna inanır. Semah döndüğüne inanır. Ama sana göre Kırkların cemi de masaldı değil mi?

Peygamberimiz böyle giyinmiyordu, on iki imamlar böyle konuşmuyordu, böyle yemek yemiyordu vb. diyerek bizi onları örnek alma yüceliğinden taklit etme basitliğine çekemezsin. On iki imamları şeklen taklit etmek değil davalarını anlayıp o davayı sürdürmektir asıl olan!

Biz onları örnek alarak, kendi geleneğimizi, örf ve adetlerimizi sürdüreceğiz. Aslen Arap olmadığı halde ehlibeytten kabul edilen Selman- ı Farisi gibi biz de kendi dilimizi konuşacağız. Hz. Ali efendimizin bir Türkmen hanımından olan Hz. Celal Abbas gibi Türkmen kimliğimizi sürdürecek, Araplaşmaya tahvil etmeyeceğiz. Zira biz ehlibeyti örnek alan Alevi Kızılbaşlarız. Dini şekle ve taklide kurban edenlerden değiliz.

Son söz;

Sazımız Telli Kur'an, deyişlerimiz ayettir.

Ehlibeytin şefaati müminlerin üzerine olsun!

Tanrıbilimci Cemil KILIÇ.
beyazgül12

Re: Mustafa Cemil Kılıca reddiyem..

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Gerçekten Allah akıl fikir versin ..bu Mustafa Cemil KILIÇ a da bunu can kulağı ile dinleyip bir soru dahi sormayana ve sorgulamayana...

“Aleviliği Çarpıtan Yazılar” sayfasına dön