Sokaklarda yatan Ehl-i Beyt itikadındaki Suryeli Kardeşlerim

Gündemdeki haber ve konular...
Ahlulbayt

Sokaklarda yatan Ehl-i Beyt itikadındaki Suryeli Kardeşlerim

Mesaj gönderen Ahlulbayt »

BİSMİHİ TEALA
HAMD ALEMLERİN RABB'İ Allah'A SALAT VE SELAM HZ. MUHAMMED (S.A.A) VE PAK EHLİ BEYT (A.S) OLSUN LANETİ İSE ONLARIN EBEDİ DÜŞMANLARINA OLSUN
RABB'İMDEN SÖZÜN EN DOĞRUSUNU DİNLEYİP, HAKKI BATIL'DAN AYIRMAYI MUAVVAK KILSIN

Selamun Aleykum Aziz Canlar;

logo

Aleviler, Suriyelilere Kapı Açtı
İstanbul Fatih Kumkapı'da kaldıkları parktan kovulan Suriyeli sığınmacılara sahip çıkan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gaziosmanpaşa Şubesi:

Aleviler, Suriyelilere Kapı Açtı

Onlar bizim misafirimiz...
Fatih Belediyesi tarafından Kumkapı'da kaldıkları parktan kovulan Suriyelilere sahip çıkan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gaziosmanpaşa Şubesi dün basın açıklaması düzenledi. Suriyelilerin maruz kaldıkları barınma sorunlarına dikkat çeken Dernek, kamu kurumlarının sahip çıkmadığı sığınmacılara sahip çıkarak misafir ettiklerini kaydetti.

'SIĞINMACILAR MİSAFİRİMİZ'
Basın toplantısından konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, "Şam'dan kalkıp Halep üzerinden Antep'e oradan İstanbul'a gelen sığınmacılar kendi yurtlarında zulümden kaçtılar. Burada da can güvenlikleri yok. Fatih'te parkta kaldılar. Bir süre sonra yetkililer müdahale etti. Orayı terk etmelerini söylediler" dedi. Yaşanan bu gelişme üzerine Suriyeli Türk sığınmacıları konuk ettiklerini belirten Demir, "Fatih Belediye başkanını aradım. Ancak ulaşamadım. Girişimlerde bulunduk. Ancak çözüme ulaşamadık. Dün (önceki gün)misafirlerimiz gelince emniyet ve valilikten bir grup gelip sığınmacıları Florya'ya yerleştirmek istediklerini kaydettiler. Biz önce kendimiz gidip orayı inceledik. Florya'daki mekanın hem sağlıklı hem güvenli olmadığını gördük. Kalıcı yer bulunana kadar imkanlarımız doğrultusunda misafir etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Demir, sığınmacıların Suriye'de Esad rejiminden değil muhaliflerin oluşturduğu baskıcı ve dışlayıcı rejimden duydukları kaygı nedeniyle kaçtıklarını ifade etti.

'NORMALLEŞME BEKLENTİSİNDELER'
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, "1 Eylül Barış Günü'nde bu insanların tek istekleri var; ülkelerine sağlıklı bir şekilde devam edip normal yaşamlarını sürdürmek" dedi. Açıklamaya Pir Sultan Derneği'nden Atilla Özdemir, Zeynel Odabaş ve HDK Genel Meclis Üyesi Hatice Altınışık katılarak destek verdi.

İki yıldır saklanarak yaşıyorlar

Suriye'den kaçıp gelen Türk Aleviler, başlarına gelen felaketin sorumlusunun ABD ve ittifakları olduğunu düşünüyor. Beşar Esad'ın savaş suçlusu olmadığını düşünen Suriyeli Türk Aleviler, besleme muhalifler yüzünden 2 yıla yakın süredir Suriye içinde saklanarak yaşamak zorunda kaldıklarını anlattı. En son yolları İstanbul'a düşmüş.
Onlardani biri Faysal, dört çocuğu ve eşi ile birlikte Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne sığınanlardan. Faysal'a "Müdahale olacak mı?" diye soruyorum. "Bilmiyorum" yanıtını veriyor ve ekliyor: "Müdahale olsa bile Esad'ı deviremeyecekler. Esad bugüne kadar yaşanan savaşın asıl sorumlusu değil. Bu savaşın arkasında ABD ve müttefiklerinin olduğunu biliyoruz. Biz Suriye'deyken Suudi Arabistan'dan Libya'ya kadar uzanan bir coğrafyadan muhaliflere silahlı destek geldiğini biliyorduk. Ve bunlar içinde bizi en çok üzen, muhaliflere esas desteğin Türkiye'den geliyor olmasıydı" dedi. Faysal'a Suriye'ye dönüp dönmeyeceklerini soruyorum; "Burada uzun zaman sonra insan muamelesi gördük. Bugün (dün) duşumuzu alıp, yıkandık. Çocuklarımız temizlendi. Karnımız sıcak yemek gördü. Bir süre daha burada kalmak istiyoruz. Savaş biter ve bizi göndermek isterlerse dönebiliriz. Ama bu koşullar altında dönmemiz mümkün görünmüyor" yanıtını veriyor. Ellili yaşlarında adını vermekten imtina eden ölüm korkusunu içinden atamayan Suriyeli kadınlardan biri, "İstanbul'da Güzeltepe'de, Okmeydanı'nda bizim gibi kaçan çok sayıda insan var. Birbirimizi tanıyoruz. Parklarda kalıyoruz. Bir sabit yere yerleşebilirsek birbirimizi tekrar bulabileceğiz" diye anlatıyor.

Birgün.net

ilgili derneğin istanbul gaziosmanpaşa şubesinin iletişim bilgileri şu linkte:

http://www.pirsultan.net/kategori.asp?KID=5&ID=37

gelip görmek isteyenler için adres de var. ben yolu tarif edeyim. Buraya Mecidiyeköy, Beyazıt ve Eminönünden belediye otobüsleri var. Yunus Emre (eski adıyla Gazi) mahallesi otobüslerine bin. Sudeposu durağında in. indiğin yerden Karayollarına çıkan yokuşta 150 m kadar yürü Cemevi görünecek. yakınında 23 Nisan İlköğretim okulu var. Kendi aracıyla gelmek isteyenler için, Tem 2. köprü Edirne yolunda Gazi (küçükköy Gaziosmanpaşa çıkışından çık. Gazi mahallesine değil tam ters yöne Küçükköy yönüne devam et. ilk kavşaktan sağa dön. 150 m kadar yukarıda solda Cemevi var. başka bir tarifle Toki Avrupa Konutları (Gaziosmanpaşa idi sanırım) Karayolları Mahallesi karşısında. Bu mahalle karayolları mahallesi diye geçiyor. TEM'in gazi değil küçükköy tarafında kalıyor.

hesap no
İş Bankası Küçükköy Şubesi Hasbet Süleyman adına
1086789059
İban No:
140006400000310861882189

sorun yaşayan olursa ilgili şubenin telefonundan ulaşabilir ya da özelden ilgilenen görevlinin cep nosunu da yazabilirim... Allah yapacağınız yardımları kabul etsin.

Allahümme Salli ala Muhammed ve Ali Muhammed ve Accil Ferecehum

Allah'a emanet olun...
3nokta

Re: Sokaklarda yatan Ehl-i Beyt itikadındaki Suryeli Kardeşl

Mesaj gönderen 3nokta »

Yardım edenlerden Allah razı olsun. Onların mazlumiyetini anlatmaya gücümüz yetmez. Allah tüm dünyada zulüm altında olan Ehlibeyt(as) takipçilerine yardım etsin. Şu da bir gerçek ki bu durum İmam Mehdi'nin gelişine kadar sürecek. O yüzden onun zuhuru için çok dua etmek gerekiyor.
Ehlibeyt dernekleri, vakıfları, camileri, mescitleri, âlim birlikleri vs. bir araya gelip her perşembe meydanlara çıkmalı ve İmam Mehdi'nin zuhuru için dua etmelidir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Güncel” sayfasına dön