Neşet Ertaşın mezhebi ne?

Gündemdeki haber ve konular...
alone_man

Neşet Ertaşın mezhebi ne?

Mesaj gönderen alone_man »

Neşet Ertaş bektaşi mi?

1996 yılında müzik isimli dergide bir röportaj yapılmış soru ve cevabı ekliyorum

Alevi olmanıza rağmen, bildiğimiz kadarıyla bir tek Alevi türkünüz var: “Hey erenler hak aşkına kalkın semah edelim.” Bu ritm olarak da ses olarak da diğerlerinden farklı. Bunun nedeni ne? Niye tek şarkı, fark niye ya da bize mi öyle geliyor?

Efendim bildiğiniz gibi biz Bektaşi’yiz.
Cemevi’nde kadın erkek hep beraber bir arada oluruz. Camide imama, Cem’de dedeye uyulur. Dede’nin talimatı üzerine Cem devam eder. Dede’nin yanında Zaku denilen ozan, veya ozan deyişleri söylenir. Bu deyişler hak için, dua için, ibadet için söylenir. Dinlenen deyişler de semah dönenlere söylenen deyişler de Allah için, ibadet için, dua için söylenir. Bazı çevrelerde kadın-erkek birarada, sazlı sözlü olduğundan yanlış değerlendiriliyor. Onun için sık sık Allah Allah diyerek deyişler dualandırılır. Aşk ile dualarının kabul edilsin anlamında, amin gibi kabul edilsin Allah Allah demeleri. Semahı da türkü kabul edin, Allah Allah denen yerde başka fikrin olamayacağını vurgulamak için bu semahı söyledim. Ben de kendimce bir ozanım. Deyiş geleneği, hep eski ozanlarımız geleneğine deyişlerine saptanmış eski ozanlarımızın bugüne gelen deyişlerinin içinde örneğin “pir” kelimesinin aldatıcı olduğunu düşünenler var. Tüm gelmiş geçmiş ozanlarımız ne derse desin ben bu kelimenin “yar” anlamında olduğunu açıklamak istiyorum. Aşık Veysel, “Benim sadık yarim kara topraktır” demiş. Bana da sorarsanız ben de toprak derim. Var olan herşeyin aslı topraktadır. Yediğimiz, içtiğimiz, ayımız, güneşimiz, canımız topraktadır.

Katolik olsun, hangi ginanıştan olursa olsun, Allah deyi, örneğin bir ağaca sarılsın, ister kendi kendine, isterse istediği yerde kalpten Allah’a yol var. Bütün kalpler Allah’a bağlıdır. Kendini bilen, bunu bilir.
3nokta

Re: Neşet Ertaşın mezhebi ne?

Mesaj gönderen 3nokta »

Bence olaya bu yönüyle bakmak yerine kişinin sanatkârlığı yönünden bakmak daha doğru olacaktır.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

olaya sanatı siyaseti kişiliği dini inancı yani pekçok yönden bakılabilir
büyük sanatçı denilebilir sanatçılık açısından bakılırsa
ama dini inancı bakımından bakarsak ehli beyte uzak olan ehli beyt yolundan gitmeyen birisidir
ayrıca ailesi camide sünni usulde cenaze töreni yapılmasına razı olmuşsa bunada herkesin saygı duyması gerekir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bu ailenin tercihidir. Demek ki bu mesele onlar için çok da önemli değil. Bence de önemli olmamalıdır. Diyanet camilerindeki cenaze yıkama, kaldırma, namazını kılma işlemleri cemevleriyle aynıdır. (Benim gördüğüm cemevlerinde Hanefi fıkhına göre dört tekbirle namaz kılınıyor.) O yüzden çok da önemli değil nereden kaldırıldığı.
Cenazelerin camiden kalkma zorunluluğu zaten yokken bu tür tartışmaları uzatmanın anlamı yok. Önemli olan nereden kalktığı değil, nasıl kalktığıdır!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Demecine bakılırsa,karma bir şeyler söylemiş.sünni_bektaşi yönü daha agır basıyor.

“Güncel” sayfasına dön