Ehlibeyt Sempozyumu mutlaka izleyin gelin izletin

Gündemdeki haber ve konular...
alone_man

Re: Ehlibeyt Sempozyumu mutlaka izleyin gelin izletin

Mesaj gönderen alone_man »

kadrihum yazdı: Bu hal bir Ehli-Beyt sevdalısı hali değil diyerek nazik bir uslupla konuyu kapatmak isterim. .
uyguladığınız tüm fıkıh sünni hanefi fıkhıyken ve sünni olduğunuzu da açıkça ilan ediyorken
ehli beyt sevdalısı olduğunusu nasıl iddia ediyorsunuz?
hele bunu bir açıklayın çok merak ediyorum nasıl açıklayacağınızı
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Kadrihum Arkadas

Bizlere Sahte Kahramanlar gerekmez ,Her Ehli Beytin adini ananlarin hemen ardindan gidecek degiliz ,zamaninda biri " Eger Alevilik, Aliyi sevmekse Ben Aleviden daha Aleviyim" demisti ve böylece Kurnazliginda Temelini atmisti ..simdiki Siyasetcileri gördügümüzde ayni Taktigi kullanarak Ehli Beyt taraftalarini kendi Partilerine kazandirmak ( kontroll etmek) istediklerini görüyoruz ..Bunu Sahsen Kurnazlik olarak görüyorum ! Ehli Beyti seviyoum demekle is bitmez ! önemli olan Ehli Beytin Ameli ile Amel edip Teberri hükümleri yerine getirmektir,yani Ehli Beytin Dostuna Dost, Düsmanina Düsman olmaktir ...Genclik dönemlerinden bir kac örnek gettirmissiniz ...Bir Düsünün.. Vücudumuza bir Akreb dolanir ve bu Akrep "Ben Senin Dostunum " deyip bizi Gidiklarsa ilk etapta Samimi oldugunu düsünürüz, Ama bu Akrep Hedefine ulasirsa Kalbimize sokup zehirni akitir ..Bugünün Siyasetcileride böyledir..önce "Acilim" Politikalari ile Ehli Beyt taraftalarini avlamak istediler bu Zokayi yutanlarda oldu yutmayanlarda oldu..simdi bu oyuna tuz biber ekmek isteyen Siyasetciler simdide Ehli Beyt isimlerini cikarlarinca kullanip Sempozyomlar düzenliyorlar , ama Amellerine baktigimizda Samimi olmadiklarinida görebiliyoruz..yani Demek istedigim Akrepten yilandan Bize Dost olmaz ! Tarih boyunca Alevilerin Lidersiz oldugunu gören bazi kuruluslar ve Örgütler..vs , Alevileri Ehli Beytin isimleri ile Avlamak istemislerdir ,bunda kismen basarili olduklarini söyleyebilirim .Simdi ayni Oyunu ayni Senaryoyu Siyasetcilerin yaptiklarini görüyoruz ..Sunuda belirtmek gerekir, artik Aleviler Bazilarinin düsündügü gibi okadarda Saf degildir. Uyanis süreci baslamistir ve hizla sürmektedir ! bu hizi kesmek isteyen bazilari Dikkatleri dagitmak icin Geceler Sepozyomlar düzenleyip Sahte Kahraman olarak ortaya cikmak istyeceklerdir . Bunu Yutana Afiyet olsun ,Yutmayana Helal olsun !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Canlar
Bizim önderimiz Hz.Ali’nin bize söylediği inanç ilkelerimize göre bütün İnsanlar fıtraten kardeşimizdir,ayrıca müslümanlar din kardeşimizdir,bu ilkenin ötesinde de Ehli Beyt dostları vardır.
Bahsini ettiğiniz kişi (Haydar baş) müslümandır,daha ötesinde Ehli beyt dostu olduğunu da söylemektedir,
Daha ötesinde Gadiri Huma inandığını da söylemektedir,
Yine bir adım daha ileri giderek bunu elindeki tv basın vs gibi imkanlarla herkese söylemektedir,
Kendisi Sünni kökenli olduğu halde bunu yapmaktadır,yani atalarıyla en önemli noktada yani imamet noktasında çatışmayı göze almaktadır.Gadiri Hum olayını böylesine açık şekilde ortaya sunması bu anlamda hepiniz için anlamlı olmalıdır.
Bu zahiri bakışla değerlendirdiğimizde böyledir,ancak niyeti nedir? Sorusu başka konudur.
Konuyu biraz deşersek;
Artık biz Alevilerin kimsenin arka bahçesi olmadığımız anlaşılmalıdır,Kimse artık bizi çantada keklik görmeyecektir,görmemelidir,(Ülke, şahıs yada parti vs bazında)
Bize artık kimseler biz de Ehli Beyt dostuyuz gözünüzü kapayıp düşün peşimize diyemez.
Tarihi bilincimiz bu noktada çok acı derslerle tecrübelerle doludur,
Kılı kırk yarmak yada yoğurdu bile üfleyerek yemek en çok biz Alevilerin hakkıdır.Bu dünyada en çok kuşku barındıracak birileri varsa oda anadoluda yaşayan biz aleviler olmalıdır,kuşku en çok bizim hakkımızdır,
Tarihte güvenmekten hemen inanmaktan kaynaklanan tüm kazıkları yemiş bir toplum olarak artık olaylara ve davetlere daha titiz bakma irdeleme hakkımız vardır.
Bu nedenle her aşamada bizimle birlikteliğini göstermeyen bunu açıkça ortaya koymayan yada koyamayan hiçbir oluşumun içinde değiliz ve içinde olmama hakkımız vardır.Haydar baş ve hareketine de bu gözle bakıyoruz,
İçinde olmaksızın ve içine karışmaksızın destekliyoruz,
Bu nedenle bursa toplantısını taktir ettik destekledik ancak içine girmedik,dışında kaldık çünkü bizim birlikte karar aldığımız birlikte yaptığımız bir iş değildi,sadece katılmamız istenen bir işti katılamazdık çünkü birlikte yapmıyorduk,
Biz ülkemizdeki tüm Ehli Beyt hareketlerine böyle bakıyoruz,kural olarak tümünü destekliyor taktir ediyor saygı duyuyoruz ama birlikte karar vermiyorsak birlikte değiliz demektir,
Çünkü biz varız ve toplumsal bir gücüz ,bu gücü görmezden gelenlerin iyiniyetinden kuşku duyma hakkımız vardır…….
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Haydar baş mademki Ehli beyt olayını kavramış mademki bu konuyu gündeme getiriyor ve bu noktada insanlara bilgi veriyor o halde bu şahsa köstek olmayıp yardımcı olmak zorundayız bende aynı görüşteyim destek verelim yani haber yapalım duyurusunu yapalım proğramını tanıtalım ancak siyasi birliktelik yada yola çıkma konusunda rehber yada baş yada kılavuz yapamayız bu noktada destek veremeyiz zira siyasi çizgilerimiz aynı değildir birlikte hareket etmiyoruz karar süreci bizim dışımızda işliyor bu nedenle beraber yola çıkmadan Ehli beyt noktasında konusunda destek vermeliyiz
ali muhsin

Bence Temkinli olmak uyanik olmak izlemek daha Mantiklidir,unutmamak gerekir " Haydar Bas Bir Parti Lideridir " her ne kadar Siyasi cizgilerimiz uyusmasa bile sirf Ehli Beytten söz etti diye ona Yardim etmek destek olmak ayni zamanda Partisine Destek vermek manasina gelir,ve bu bize ters düser !...Dis görünüse aldatmamak lazim,zira Bizler 3 Milyon kisiye benzemeyiz ! Bu Sahis Ehli Beyti övebilir, Ehli Beyt Dostuyum diyebilir, bunu herkes der,diyebilir ama gel gelelim Ehli Beyt Dostuyum demekle birlikte, Ehli Beyte Zulüm edenlerede karsiyim diyebilirmi ? Bence Bu Sahisa ne köstek olalim nede destek bir laf vardir " Yukari Tükürsek biyik,Asagi tükürsek Sakal " Ama sunuda belirtirsek ilk etapta bu Positif olarak görülebilir ama sadece ilk etapta, Samimi olup olmadiginida zaman gösterir,ve hemen karar vermemek gerekir ,zira Tarihten bugüne Bizlere " Biz Sizin Dostunuzuz "deyip kazik atanlar cok olmustur ,bunlari unutmamaliyiz . Bir Abimiz Kulaklari cinlasin bir Sözü vardi " Bir insanin yedigi Kazik onun tecrübesidir " diye..o,halde soruyorum yeteri kadar Tecrübe sahibi olmadikmi ? Biz Alevileri zaten yok biliyorlar veya Adam yurduna bile komuyorlar ohalde Tirnagimiz varsa önce Basimizi kasiyalim .Zaten yeteri kadar dilimiz yanmadimi ?
------
ayyıldız25

Mesaj gönderen ayyıldız25 »

öncelikle şunu belirtmek isterim ki sayın Haydar Baş beye ne kadar teşekkür etsem azdır..O'nun Hz.Ali kitabını okuyana kadar ömrüm boşa geçmiş..hamdolsun ki Hz.Ali'nin imametine inanıyor ve herkesinde bu gerçeği görmesi için dua ediyorum..yıllardır alevi-sünni diye bir ayrımcılık söz konusu şimdi anlıyorum ki bu kadar saçma birşey olamaz..zira Hz.Muhammed'siz bir Hz.Ali, Hz.Ali'siz bir Hz.Muhammed düşünülemez..birlik olma yolunda ki ilk adım olan bu sempozyum inşallah hayırlara vesile olur..bazı yorumlarda Haydar Hoca'nın yanlış anlaşıldığını görüyorum..cevap hakkı doğduğunu düşünerek yazmak istedim.. sayın prof.dr.Haydar Baş sizinde söylediğiniz gibi siyasetçidir aynı zamanda değerli bir ilim adamı ve ilahiyatçıdır..şahsında bu üç özelliğin olması Ehl-i Beyt'i sevmesine ve sevdirmeye çalışmasına engel değildir..yıllarca siyasilerimiz sadece alevi kardeşlerimizi değil sünnileride daha da açacak olursak türkünüde kürdünüde vs. kullanmıştır.. niçin temiz bir siyasetimiz olmasın kaldı ki temiz bir siyaset olması için gereken lider profili kamil insan modelidir.. şunu da belirtmeliyim ki üstad Haydar Baş oy derdinde olan bir lider değil vatan kurtarma sevdasında olan biridir.. biraz araştıran bu gerçeği görür..sempozyumun düzenlenmesinden davetlilerin seçilmiş olması ile ilgili eleştirilere üzüldüm..ilk biz olmalıydık gibi bir düşünce hatasına düşmeyin üstad Haydar Baş iman etmiş hiçbir kimseye düşman değildir bazı güzellikler onun elinden geliyorsa gıpta ile bakmalıyız..zaman kopma değil bir olma zamanıdır..
ali muhsin

Ayyildiz can

Ozaman CHP,AKP,MHP gibi Partilerde böyle bir Sempozyom düzenlerse hic Düsünmeden gitmekmi gerekir ? Sizinde yazdigniz gibi bunlar her Toplumu kullanmislardir, kullanmak icinde sempozyomlar düzenleyenleride cok gördük ...Bizler Birlik ve beraberlik adina bazi Siyasetcilerin,Rantcilarin,Yandascilarin Basamagi olamayiz.olmayada niyetimiz yoktur ..Elbette Birlik ve beraberlik önemlidir ve buna ihityacimizda vardir ,Samimi olanlarla elbette bu yapilir.ama Siyasetcilerle Rantcilarla bu olacak is degildir, heleki Siyasi bir Partinin bayragi altinda birlik olunmaz ! Bu durumda Temkinli ve uyanik olmamizdan sarttir ,zira daha evel yazdigmiz gibi Tarihi kaziklari unutmamak gerekir.Her Ehli Beyti öveni arastirip sorusturmadan pesinden gidecekte degiliz ! Haydar Bas,a suan ne köstek nede Destek olabiliriz,nedenlerinide yazdik ,eger birseyler yapiyorsa buda kendisinedir...
------
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

haydar baş hoca takdir ettiğim bir siyasetçidir. sadece ehlibeyti sevmiyor adam vatanına da aşık birisidir. ben haydar baş grubunun yenimesaj gazetesini okumadan güne başlamam. buradaki arkadaşlara da bu grubun yayın organlarını takip etmelerini diliyorum. haydar baş aynı zamanda geleceği gören vizyon sahibi bir insan. adamın 20 yıl önce anlattıkları bugün bir bir çıkıyor. kapitalizm ve emperyalizmi çözmüş değerli bir üstat. yaptığı son sempozyumda takdire şayandır.ilk defa sünni bir grup insanlığa ehlibeyti anlatıyor. kıskançlığı bırakıp destek olalım. şu anda malum cemaat haydar hocaya bu sempozyumdan dolayı diş biliyor. ben değerli hocamızı sonuna kadar destekliyorum.
ali muhsin

Ümit Can

Öncelikle Bize göre Kuran ve Ehli Beyt Sevgisi herseyden önce gelir ,ama her Sünni Vatandasa sorsaniz Bizlerde "Sözde" Ehli Beyti seviyoruz derler ,Bakin Erdogan ne demisti "Eger Alevilik Hz.Aliyi Sevmekse,Ben Aleviden daha Aleviyim "diye.. simdi sirf bu lafi dedi diye onu desteklememizmi lazim ? Kendinizde diyorsunuz Haydar Bas bir "Siyasetcidir" ayni zamanda ilahiyatci ve Tarikatcidirda,oda diger Siyasetciler gibidir. Ehli Beyti övmesi baska bir amac tasir .Bizler bu kadar Saf olmamamiz lazim. Bakin Size bir örnek veriyim gerci yine kizacaklar ama gercek bu ...Bazilari Asura günlerinde Deniz Baykali,Erdogani vs,leri Davet etmis Salavatlarla kürsüye cikarilmis alkislanmisti Onlarda iki yagli balli sözlere inanip Desteklemislerdi Liderleride sözde "Alevi acilimini" yani acikca Alevilere kurulan bu tuzagi desteklemisti ve sonucta MHP ye oy vermislerdi ..yani Onlar Siyasilerin bazi Sasali sözlerine aldanarak yine Siyasetcilere iyi bir basamak olmuslardi...Biz niye onlara ( kendi Tabirleriyle 3 millyon kisiye ) benzeyelim ? Bir Siyasetci, Tarikat Ehli, ilahiyatci sirf Ehli Beyti övdü diye hemen izinden gidip aldanmamizmi gerekir ? Dünyada bir sürü Ehli Beyt Alimleri Seyitler Müctehitler dururken,Bizler bir Siyasetciden Tariktacidan Ehli Beytimi ögrenecegiz ? Onlari heme Lider diyemi tayin edecegiz ? Neden iki balli sözler icin cantada keklik olalim ? Bunlari yazarken Kiskancligimizdan degil,aksine Siyasilere cantada keklik olmamamiz icin yaziyoruz....Bakiniz Eski Ehli Sünnet Alimlerinden Muhammed Ticanide Ehli Beyti övmüs arastirmalar sonucunda Dogru ve Hakikatleri bulmustu ,Samimiyetligini gerckleri dile getirerek kitaplar yazmisti, Herseye ragmen Dorgulari hakikatler acik ve net bir sekilde yazdigi icin Bazilari ona düsman dahi olmustu Samimi oldugunu böylece ispat etmisti ! ... Bu Sahis Samimi olarak Dini bir Düsünürdü.Ama Haydar Bas "Siyasi bir düsünürdür" arada fark vardir...Sahsen Haydar Basin Ehli Beyti övmesine karsi degilim, onun kitablarini gazetelerinin okunmasinada karsi degilim. herkes övebilir,bugün kime sorarsaniz Ehli Beyti Seviyoruz derler ama ne kadar Samimi olup olmadiklarini bilemeyiz ...Daha evel yazdigmiz gibi Bir kisi Sözde Ehli Beyti Seviyorum demekle isin bitmedigini ve Tebberri hükümlerinede bagli oldugunu ve ne kadar samimi oldugunu göstermesi gerekir diye yazmistik . Gerci Biz Alevilerin hatasida kim önümüze cikarsa Ehli Beyti Sözde Seviyoruz deyip hemen düsünmeden arastirmadan incelemeden izlerinden gittigimiz günler olmustur buda bize Pahaliya maal olmustur..Simdi Düzen degismistir, degistigi gibi Senaryolarda degismistir uyanik ve temkinli olmak iyice düsünmek gerekir .Sahsen Avlanacak cinsten olmadigimizi aciklamak istiyorum. ..yinede siz bilirsiniz ....
------
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Alevi arkadaşlarıma Gadir Hum´u soruyorum."O ne?" diyorlar.N e olduğunu anlattığım zaman ömürlerin de ilkkez ben den duyduklarını söylüyorlar.Maşaallah çok biliyorsunuz´da...

“Güncel” sayfasına dön