Babam CEMAL ŞAHİN'i rahmetle anıyorum

Mevlamız Hz. Ali'nin Dostları, Ehlibeyt Sancaktarları...
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

https://www.youtube.com/watch?v=9XCpKrAxe4U

BABAM CEMAL ŞAHİN…..

1940 Yılında Çorumun Kadıderesi köyünde Rıza ve Fatmanın oğlu olarak dünyaya geldi. Eskişehir ve İzmirde havacı astsubay olarak görev yaptı .O dönemler çalışırken okumaya izin verilmediği için assubaylık mesleğinden istifa ederek Ankarada PTT de işçi olarak çalışarak 1971 de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Mezuniyet sonrası Çoruma yerleşerek SSK da avukat olarak çalışmaya başladı ve emekliliğinden sonra CHP bünyesinde siyasete atıldı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra parti kapatılıp babam tutuklandı ve bir müddet ( 3 ay kadar) Çorum cezaevinde yattı.

SODEP kurulduğunda Çorum il teşkilatının kuruculuğunu üstlendi sonrasında parti SHP ye dönüştü ve babam 1987-1991 ve 1991-1995 arasında iki dönem Çorum SHP milletvekili olarak birinde önseçimle diğerinde tercihle seçildi.

Vekilliğinin son yılında İnönü ve Karayalçınla yaşadığı Alevilik konusundaki ihtilaflar sonucunda İHRAÇ İSTEMİYLE ‘Disiplin kuruluna sevkedildi.
Savunma vermeyi reddederek partinden istifa etti,.
Tansu çillerin sözlerine güvenerek ! DYP den gelen teklifi kabul edip bu partiye geçti.
Çillerin kendisine verdiği sözü tutmaması sonucunda 1995 seçimlerinde Çorumdan 2.sıradaki yerinden seçilemeyerek vekillik hayatı bitmiş oldu.

CHP ye genel başkan olarak Atlan Öymen kısa bir süre geçtiğinde babamı tekrar partiye davet etti. Babamda genel başkanın sözlerine güvenerek tekrar CHP ye döndü. 20.03.2002 tarihinde hayata gözlerini kapadı.

Bütün hayatı çok yoğun disiplinli bir çalışmayla bin bir çile ve zorlukla geçmişti.Siyasi hayatı da aynı derecede zordu.

12 imamların gerçek ilkeleriyle tanışıp Biyolojik Alevilikten gerçek Aleviliğe geçtiğinde siyasi hayatı daha da zorlaşmıştı.
İçkiyi ,sigarayı bırakmış,namaza başlamış,hacca gitmiş ve Çorum Ehli Beyt caminin yapım ve her sorununda yardımcı olmuştu..
Tüm Türkiyeye Alevilik konusunda mesajlar vermeye başlaması pek çok karanlık gücü rahatsız etmişti.

Genel başkanla küfürleşmeye kadar varacak çelişkiler yaşamış ama şerefsiz medya neden ihraç edilmek istendiğini hiç araştırmamıştı. Partisini durduk yere bırakan biri konumuna düşürülmüş ,seçmenini satan biri muamelesi yapılmıştı.
Bugün daha çok kişi bu çelişkilerin kaynağının Alevilik tavırları olduğunu bilmez.

Tüm yaşamını dönüştürmek ve siyasi hayatını bitirmek pahasına da olsa baskılara boyun eğmeyerek EHLİ BEYT yolundan vazgeçmeyen babamı RAHMETLE anıyorum,
Merhamet dualarınızı diliyorum…….

Teoman Şahin
Not; Babamın TBMM de 1995 yılı İstanbul Gazi olayları nedeniyle gündem dışı yaptığı konuşmanın tamamını sunuyoum.

“Hz. Ali'nin Çok Özel Dostları” sayfasına dön