İmam Ali ile İlgili Bazı Hadisler ::: DÜZELTİLMİŞ BAŞLIK:::

Mevlamız Hz. Ali'nin Dostları, Ehlibeyt Sancaktarları...
PIRCAFERI

Re: İmam Ali ile İlgili Bazı Hadisler ::: DÜZELTİLMİŞ BAŞLIK

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

3nokta yazdı:Değil,
Allah ile İmam Ali as arasında ortak sıfatlardan yola çıkarak onu ilah bilmek doğru değildir. Zira Allah görendir, sen de görensin; Allah bağışlar, insan da bağışlar; Allah gazap eder, insan da ... Ama Allah'ın görmesi ile insanınki bir değildir, Allah'ın bağışlamasıyla insanınki bir değildir, Allah'ın gazabıyla insanınki bir değildir.

Sevgili nokta can zaten insanlar Ali gibi goremezler , Ali gibi yargilayamazlar , ali gibi adletli olamazlar ,Kimse Allah gibi goremez Ama Ali Allah gibi gorur cunku Hz muhammed soyle demistir.

Ali'ye sövmeyiniz, zira Ali, Allahın zatına sürülmüştür ( Cunku onun ile cemallesmis , vucut bulmustur , Melekler ve buna bilgide tanik edenler taniklik etmektedir )

Ali İmran Suresi 18 - Allah, kendisinden başka tanrı olmadığına tanıktır.Meleklerle ilim sahipleri de adalet ölçüsüne sarılarak Tanıklık etmişlerdir ki, o Aziz ve Hakim olandan başka hiçbir ilah yoktur.

Nisa Suresi 166 Şu da var ki, Allah sana indirdiğini, kendi ilmiyle indirdiğine Tanıklık eder. Melekler de Tanıklık ediyorlar. Zaten tanık olarak Allah yeter.

(Evet meleklerin taniklik etme olayi , Allahin meleklere ben icine oz ruhumdan ufledigim insana secde edin demesiyle meleklerin o insanin emrine , sozlerine , yuceligine boyun bukmeleri sahit olmalaridir . Onun Tanrinin oz ruhunun icinde olduguna sahitlik edip taniklik edip yeryuzunde onun her emrini uygulamalari yardim etmeleri on gorulmus boyun bukulmustur .

Ali'nin yüzüne bakmak ibadettir. ( Cunku Alinin yuzu yaratanin oz ruhuyla vucut bulmustur )

Hak Ali'yle beraberdir. ( Burdaki hak Allahin kendisidir ozudur)

Ali hakladır, hak da Ali'yledir ( Cunku yaratanla birdir , ruh zaatidir )

Bana sorunuz, vallahi Kıyamet’e kadar neyden sorarsanız size haber veririm (Cunku o habirdir , herseyden haberdardir. Baslangic ve sonun bilginidir . Kaderin gidis hattini belirleyen yon verendir . )

Sorun benden beni yitirmeden, bana gök yollarını sorunuz, onları yeryüzü yollarından daha iyi tanırım ( Cunku cennetin sahibi , cennettedir bu dunya degildir onun mekani , Gokte ne var ne yok onundur , Onun yollari yaratanin yollari , engin ve asilmazdir )

Gayb sırlarından bana sorunuz, mürsel peygamberlerin tüm ilimlerine varisim ben"
(Cunku o onlarlaydi , dini getiren meleklerle gelen , dinin sahibiydi o . Onlar unutur nur unutmaz )

Ali'yi zikretmek ibadettir. ( Evet hak Alide olunca onu ziretmeside ibadettir cunku Allah kuranda ben camurdan yaptigim insanin icine ufledigimde onunde hemen egilin der cunku oz kendisinin ozudur insan icine giren ruhtur , ruh kutsal ruhtur onun ruhudur.

Eskiden Sia cemati hz Aliye ilahligina inanilirdi fakat zaman icinde yezitlerin iclerinde asimile olarak , dunku oz dusuncelerinden vazgecmislerdir . Bunlar benim arastirmalarim sonucu dur , fakat onlar oyledirde demiyorum ama bana gore oyledir !

Aslında bu konular böyle umuma açık yerlerde konuşulacak konular değildir. Çünkü derin konulardır. Herkes algılayamaz. Bazı insanlar bizi sapık sanabilir, yoldan çıkabilir. Allah'ı maddeleştirebilir, İmam Ali as'a Allah diyebilir. Sizin söylemek istediğiniz başka, insanların algıaldığı başka olabilir.
Sevgili can insanlarin ne dusundugu o kadar onemli olmamali. Sia Alimleri bu tur seyleri gizliden kalperinde tasiyarak saklayarak millete acmayarak , dinde sapmalar oldu . Hakk taninmaz oldu .

Yani siz Allahin varligini ister mekansiz , zamansiz , gorunmez deyin ister , onu zamana mekana koyun genede birileri sizi sapik sanabilirler. Onun icin insanlarin dusunceleri degil onlarin ne sandiklari degil hakki bulmak bu ugurda savasmak bunu dillendirmek onemlidir . Burda yapilmasi gereken , insanlarin kalperini degil yaratanin kalbini memmun etmektir . cunku insani kurtaracak sonsuz yasami bagislayacak olan yaratandir . Meleklerin taniklik ettigidir .

"Bana istediğiniz şekilde övgüde bulunun ama bana ilah demeyin."
Uluhiyyet Allah'a özgüdür. Allah'ı biz ancak sıfatlarıyla tanımaya çalışabiliriz. Ama ona isimleriyle inanmak tehlikelidir. O isimlerinden bile üstündür. İsimlerini yaratan odur. "Allah" ismi ise yine Allah'ın isimlerinin hepsinin genel ismidir.
Evet, Allah rahmandır ancak rahman Allah mıdır? Allah velidir ancak veli Allah mıdır?
İşte siz bu konuda yanlışa düşmüşsünüz. Allah bizi doğru yoldan ayırmasın. Biz Allah'ın var olduğuna tek olduğuna, zaman ve mekandan münezzeh olduğuna inanıyoruz. Biz Hz Muhammed'in Allah'ın resulü, İmam Ali as'ı ve ondan sonraki 11 imam as'ı Hz Peygamberin hak varisi, vasisi, halifesi, müminlerin emiri olduğuna inanıyoruz.
İmam Ali as haşa bizim tanırımız, ilahımız değildir. O bizim imamımızdır. Biz gulati düşünce ve inançlardan uzağız. Size de tavsiye ederim. Haddi aşmamak gerekir. Yoksa helak olanlardan oluruz.
Yukarida bahsettigin hadisin bir guvenirligi yoktur bu gibi hadisler sia kaynaklari icinde azimsanacak ve itibar gormez. Alinin makamini sondurmek isteyenlerin uydurdugu sozlerdir.

Yaratanin mekandan ve zamandanda munezzeh olmasi , buralara gelememesi demek anlamina gelir. Bunlar sunnilesmis dusuncelerdir , Sianin altta kalmis inanc yapisinda Allah Tam tersi mekan ve zamanin icinde yasamaktadir .

Hayy'dır O, sürekli diridir; Kayyûm'dur O

( Evet surekli diridir , diri olan yasiyor demektir. Hem zamana hemde mekana ugruyor demektir . Fakat burdaki kasit zamanin kendisine birsey yapmayacagi ve mekanlarda yolculuk etmesininde kendisinin ulasamayacagi yerin olmadigini anlamindadir yoksa eger yaratan mekandan vede zamandan uzak olursa hersey onun disinda gelisir vede hukum edememesi anlamina gelir . Oysa yaratanin aramizda topluluklara gelerek hukum ettigini goruyoruz buda bu tezi curutmustur.

Yaratanin olumsuzlugu , vede zamanin ona dokunmamasi yuzunden neden bu mekandan vede zamandan mahrum olsunki ?

Size sunu diyeyim Yaratan buyuktur , ama cusse olarak degil , Yaradan semaddir ama gokler gibi degil !

Sevgili can asagidaki alinti baska bir siteden kopyala yaptim zamanim kisitli oldugundan onume cikti diye alip koyuyorum bakarsiniz . Fakat ben bunlardan daha cetin olanlarini biliyorumki bulup yazmasi zaman meselesi ve arastirip getirme meselesi oldugundan bunlarla yetinin sevgili can !

Müminlerin Emiri Hz. Ali (as), ashabindan Selman, Mikdat vs. ashabi ile
bulut üzerinde yükseldikten sonra söyle buyurdu: “Ben Allah’in yeryüzündeki
gözüyüm, ben Allah’in yaratiklari üzerine onun diliyim, ben Allah’in
sönmeyen nuruyum, ben içinden geçilmesi gereken kapisiyim, ve onun
yaratiklari üzerine onun hüccetiyim”
(el-Meclisi “Bihar’ül Envar” C.27, S.34)

Ebu Cafer’den, Hz. Ali aleyhisselam söyle buyurdu:

“Ben Allah’in yüzüyüm, ben Allah’in yaniyim (yakiniyim) Evvel benim, Âhir
benim, Zâhir benim, Bâtin benim, ben yeryüzünün varisiyim, ben Allah’in
yoluyum....”

(El-Meclisi "Bihar'ül Envar" c.39, s.349 / Rical’ül Kasi s.211 / Marifet
Ahbâr’ür Ricâl S.138 / Seyh Tûsi “Ihtiyâr Marifet’ür Ricâl” C.2, S.471 /
es-Seyyid el-Hûi “Mucem Ricâl’ül Hadîs” C.8, S.31; C.19, S.250 / Muhammed
Ali el-Abtahi “Tehzib’ül Mekâl” C.5, S.392)

Ena vechullah ve aynullah ve yedullah ve kalbullah.
Et-Tebrizi el-Ansâri “el-Lemat’ül Beydâ” S.72-73

Hasim bin Ebi Ammar dedi ki: Hz. Ali’nin söyle buyurdugunu duydum:
“Enâ aynullâh, ve enâ yedüllâh, ve enâ cenbullâh, ve enâ bâbullâh”

Meali: “Ben Allah’in gözüyüm, ben Allah’in eliyim, ben Allah’in yaniyim, ben
Allah’in kapisiyim”

(el-Meclisi “Bihâr’ül Envâr” C.24, S.194 / Muhammed er-Risehri “Mizân’ül
Hikme” C.1, S.143-144 / Mevla Muhammed Salih el-Mazenderani “Serh-i Usul’ul
Kâfi” C.4, S.225 / Muhammed bin Hasan el-Saffar “Besâir’üd Derecât” S.81 /
Seyh el-Hüveyzi “Tefsir-i Nur es-Sikleyn” C.4, S.494; C.5, S.61 / Küleyni
“el-Kâfi” C.1, S.145)

Imam Ebi Abdullah (Cafer es-Sâdik) söyle buyurdu: Imam Ali Aleyhisselam
söyle derdi:

“Enâ ilmullâh, ve enâ kalbullâhil vâi, ve lisânullâhin nâtik, ve aynullâhin
nâzira, ve enâ cenbullâh ve enâ yedullâh”

“Ben Allah’in ilmiyim, ben her seyin üstünde duran Allah’in kalbiyim, ben
Allah’in konusan diliyim, ben Allah’in gören gözüyüm, ben Allah’in tarafi
(yani)’yim, ben Allah’in eliyim”

(el-Meclisi “Bihâr ’ül Envâr” C.24, S.198 / Muhammed bin el-Hasan bin Furuh
es- Saffâr “Besâir’üd Deracât” S.64 / Seyh Saduk “et-Tevhîd” S.164 /
Nimetullah el-Cezâiri “Nur’ül Berâhin” C.1, S.414 / Seyh Ali en-Nimâzi
“Müstedrek Sefinet’ül Bihâr” C.8, S.568 / Muhammedi er-Risehri “Mizân’ül
Hikme” C.1, S.143-144 / es-Seyyid Radi el-Musevi el-Müstanbat “el-Katra fi
Menâkib en-Nebi vel-Itra” C.1, S.135 Mektebeti Neynova al-Hadisa Tahran
Bas./ Enis Emir “Kuran’da Ehl-i Beyt” S.243)

Sunuda demek isterim sevgili can sizin sitenizde verdiginiz kitaplarin bazisin icinde neler yazdigini bilseniz o zaman onlari belkim oraya koymaz veya red ederdiniz yada siz kitaplarinizi koymadan once okumuyormusunuz ?
PIRCAFERI

AleviCaferi yazdı:
Alide olmayan sifat varmi bu asagida ?
Hmm, mesela:
El-Hâlik (cc) Yaratici

Ah ah can bazen size acilamamanin kabizligini yasamaktayim ? Bir engel baska bir engeli doguruyor .

Bir sorun olmazsa ben bunlarida acarim ama forumda sabir var ise bende de anlatacak sabir vardir .

Olaya yuzeysel bakarsak dogadaki herseyin hesap vede matamatiksel bir yapiyla insa edilen buyuk bir makina olarak algilamak lazimdir , Aksi taktirde yaratanin coban gibi tum herseyi yaratmak icin bin bir yerde yaratmaya koyulmus durmaksizin sanmak kuranada aykiridir .

Yaratan yaratilista , baslangicta herseyin kaderini belirledikten sonra , olus baslangic ve sonu hesaplayip kitapladiktan sonra makinanin calistirma dugmesine basmistir.

Yaratan seni yaratinca , ne senin basinda cobandi , nede beni yaratinca , benim basimda cobandi.

Yaratan herseyin kaderini belirleyip bitirince sunu demistir meleklerine , Ben artik camurdan yaptigim insana oz ruhumdan ufleyecegim siz onunde secde edin Cunku o tek ve 1 ilahdir . Oz ruhtur . Yaraticidir . hayyum iri ve diridir , kayyumdur . Bedeni sona kadar yasar . Sonra gene birtek kendi baki kalir ve derki benim su an yanimda kimse varmi , ve kimseden ses cikmaz bakidir o tektir .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yaratanin mekandan ve zamandanda munezzeh olmasi , buralara gelememesi demek anlamina gelir. Bunlar sunnilesmis dusuncelerdir , Sianin altta kalmis inanc yapisinda Allah Tam tersi mekan ve zamanin icinde yasamaktadir .
Hayır, Ehl-i Sünnet genel olarak Allah'ı arşta bilir. O yüzden bu inancın Ehl-i Sünnet'ten bize gelmiş olması pek mümkün değildir. Allah'ın zamandan ve makandan münezzeh olduğu inancı Şia'nın en temel inançlarından biridir. Ehl-i Beyt as'ın bu konuda bir çok sözü nakledilmiştir.
Bakınız ayetleri yorumlarken bir tane bile Ehl-i Beyt as'dan delil sunmuyorsunuz. Sonra İmam Ali as'ın sözüne karşı çıkıyorsunuz. Bu söz ona ait değildir diyorsunuz. Peki o halde rical ilmine bir bakın bakalım bu hadis hangi sebepten ötürü uydurmadır, hangi âlim bu hadise niye uydurmadır demiştir?
Bakın alıntıladığın hadislerde İmam Ali as ben Allah'ım, ilahım demiyor. Hiçbir kaynakta İmam Ali as'ın böyle bir iddiası yoktur. Ben Allah'ın nuruyum demek ben Allah'ım demek değildir. Ali hak iledir, hak Ali iledir, sözünden de Ali as'ın ilah olduğu sonucu çıkmaz. Bilakis yazdığın, alıtıladığın hadisler onun Allah olmadığına işarettir.

Bak İmam Ali as "Ben Allah'ın yoluyum." buyurmuşlardır. Sizin iddia ettiğiniz gibi Allah'ım ya da ilahım dememişlerdir.
Ayrıca bu düşünceniz inancımızın temeli olan "Allah'tan başka ilah yoktur." anlayışı ile çelişkilidir. Açıkça şirktir. Zira siz Allah'tan başka ikinci bir ilah daha olduğunu iddia ediyorsunuz. Ayrıca diğer alıntıladığınız hadislerde de benzer şeyler vardır.
İmam Ali as'a ya da bir başka insana ilahlık atfetmek Allah'ı tanımamak demektir. Allah'ı bir bedene, mekâna ve zamana hapsetmiş olursunuz.
(Biraz da yazdıklarım üzerinden cevap verseniz daha hoş olur. Mesela senin bu ortaya koyduğun mantığın şu açıdan çelişkilidir diye kabul edemem şeklinde savunma yapsaydınız daha güzel olurdu. )

Kaynaklarımızdaki hadislerin hepsi doğrudur diye bir iddiamız yoktur. Ancak genel olaark çoğunlukla doğrudur. Onların anlamları üzerinde düşünmek gerekir. Sizin yaptığınız gibi bir ayetin ya da hadisin meallerinden yorum yaparak hangi sonuca istersek oraya çıkabiliriz. Ama bizim böyle bir gayemiz yoktur. Bizim hak olanı söylemekten başka gayemiz olamaz.
Size de tavsiye ediyorum. O hadislerin ne manaya geldikleri ile ilgili olarak tekrar düşünün. Ehl-i Beyt as'ı tanımakta ince bir çizgi vardır.
"Onlardan ne geriye düşün ne öne geçin." hadisinden ne anlıyorsun?
Birileri imam Ali as'nin makamı ile ilgili olarak geriye düştüler, onu tanıyamadılar. Siz ise ondan öne geçiyorsunuz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Zülfükaaar

İmam Ali ile İlgili Bazı Hadisler ::: DÜZELTİLMİŞ BAŞLIK

Mesaj gönderen Zülfükaaar »

PIRCAFERI yazdı:
Hasan Akça yazdı:
PIRCAFERI yazdı:
Kimse yanlis anlamasin ama Bunlar insanin sifatlari degildir Allahin sifatlaridir. Aliye tapalim kurtulalim !!!

Sen Aliye uluhiyet verip sapanlardansın
ama halen dönme şansın var bu şansı kullan
Ali'nin taptığına tap

Aliye secde etmezsen , Allaha secde edemezsin .
Aliye uymazsan Allaha kesinlikle uymus sayilmazsin.

kurani birazdaha okuyalim gizli kalmis sirlari okuyalim ozellikle kuranda neye ikrar vermisiz bir bakalim .

Insanin kurtulmak icin istedigi , allahinda gonderirsem uyacagimiza dair ikrar vermemiz ve o zaman seytana uymayin secde edin dedigime secde edin dedigi kimlerdir arayin bakin .
Sen iyice şaşırmışsın.

Hz. Ali r.a. efendimiz namazda allaha secde ederken şehit edilmedimi ?

Hemen kelimeyişehadet getir ve tövbe et peşine sadaka ver
Fatır Suresi 5. Ayet :Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi
aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak)
aldatmasın.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Pir efendi

Senin yaptigin is, Su üstündeki köpüge benziyor.yani Haktan faydalanip Hakki carpitip Batil ve Sapkin bir inanci savunuyorsun "Aliye tapalim Aliye Secde edelim " demekle Gulatciligini onaylayip Allahada Sirk kosuyorsun.
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
PIRCAFERI

Zülfükaaar yazdı: Sen iyice şaşırmışsın.

Hz. Ali r.a. efendimiz namazda allaha secde ederken şehit edilmedimi ?

Hemen kelimeyişehadet getir ve tövbe et peşine sadaka ver

Sevgili arkadaslar bizim sadakamiz gonlu fakir olanlaradir , halbuki dunyada insan para fakirligi ilen sinanmaktadir .

Simdi Alinin yuceligini anlat anlat bitmiyor ben bitiremiyorum , 100 unu anlatirken , daha sayisizi durdugunu gorunce goz fenerlerim sonuyor , uzerime yorgunluk cokuyor . cekilip bir kosede uyuklamak evla geliyor .

Nereye baksam onu goruyorum onu aciklamaktan damagim tutuluyor , gozlerim carpik bakiyor , ayaklarim kilitleniyor , aklim duruyor .

Durum boyle olunca Binlerce kelimelere sigmiyor ama 1 kelimeye sigiyor .

1- ILAH
muhammed_799

Mesaj gönderen muhammed_799 »

Ehl-i Beyt'e gönül vermiş tüm dostlara hayırlı geceler.
Ehl-i Beyt imamlarını tanımak onların doğumunu, iman etmelerini, ilim ve irfanlarını , ahlak ve edeplerini,ibadetlerini ve bu zatlarla ilgili merak edilen pek çok şeyi facebook ve blog sayfamızda dlimizin döndüğü kadar kaleme almaya çalışıyoruz.
Desteklerinizi ve Bizler için önem arz eden yorumlarınızı bekliyoruz.

Adres : ehlibeytimamlari.blogspot.com

“Hz. Ali'nin Çok Özel Dostları” sayfasına dön