Masum imam nedir, keşke biraz anlayabilsek !

Peygamberden sonra, Müslümanların rehberi ve lideri İmamet makamına sahip olan 12 İmamlarındır.
derya

Masum imam nedir, keşke biraz anlayabilsek !

Mesaj gönderen derya »

Selam aleyküm, konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden yetkililerden özür dilerim...

İmam Sadık’ın (a.s) Şiilerinden biri olan Sehl b. Hasan Horasani, bir gün hazreti Sadık’a (a.s) şöyle söylemiştir:

“Yüz bin kılıç sallayan Şii’ye sahip olmanıza rağmen, hakkınız olan hükümeti ele geçirmenize engel olan şey nedir?
İmam (a.s) içi ateşle dolu bir tandır hazırlamalarını emretti. Tandırdan alevler yükselmeye başlayınca İmam (a.s) Sehl’e; “Ey Horasanlı! Kalk ve tandırın içine otur.” dedi, Sehl, imamın ona öfkelendiğini zannetti ve özür dilemeye başladı: “Efendim! Beni bağışlayın. Bana ateşle işkence etmeyin!” dedi. İmam (a.s); “Seni bağışladım.” diye buyurdu.

Bu esnada imamın gerçek Şiilerinden olan Harun Mekkî selam verip içeri girdi. İmam Sadık (a.s) selamın cevabını verdikten ve hiçbir açıklama yapmadan, ona alevler içinde yanan “Tandırın içine gir.” diye emretti.

Harun Mekkî hiç düşünmeden ve soru sormadan tandırın içine girip oturdu. Bu esnada İmam Sadık (a.s) Horasanlı adam ile sohbet etmeye başladı. İmam (a.s) sanki Horasanı görmüş gibi Horasan’ı ona anlatmaya başladı. Bir süre sonra da Sehl’e; “Ey Horasanlı! Kalk ve tandırın içine bak.” Dedi. Sehl kalkıp tandırın içine bakınca, Harun’un ateşin içinde oturduğunu gördü!

İmam (a.s), “Horasan’da Harun benzer kaç tane Şii tanıyorsun?” diye sordu. Horasanlı adam “Allah’a andolsun ki, bunun gibi bir kişi bile tanımıyorum.” dedi.
muhtar_sakafi

Re: Masum imam nedir, keşke biraz anlayabilsek !

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

kendimi bile dinleyemiyorken imamlarin sozlerini nasil dinlerim diye sordum bende kendime... materyalistlesen dunyada ne yazik ki kendi payima duseni herkes gibi aldim. yalniz basina zevklerin pesine dusmus insanlarin arasinda bir sia adayi olarak araftayim...Ya İmam-i Zaman.....

“12 İmam (İmamet) İnancı” sayfasına dön