İmamet ile ilgili bir sorum olacak !

Peygamberden sonra, Müslümanların rehberi ve lideri İmamet makamına sahip olan 12 İmamlarındır.
okamii

İmamet ile ilgili bir sorum olacak !

Mesaj gönderen okamii »

Selamlar;
Bu 12 imamın içerisinde neden Hz.Zeyd yok.Halbuki oda ehl-i beyttendir.
Musa Özateş

Re: İmamet ile ilgili bir sorum olacak !

Mesaj gönderen Musa Özateş »

okamii yazdı:Selamlar;
Bu 12 imamın içerisinde neden Hz.Zeyd yok.Halbuki oda ehl-i beyttendir.
peygamberin soyundan olan herkes masum değildir ve 12 imam ismi sayılmış kişilerdir imamet ve masumiyet sadece bunlar içindir ayet ve hadislerde bunların ismi geçer
zeydin değil
okamii

Mesaj gönderen okamii »

neden masum değil neye dayanarak? ama peygamberimizin emanet olarak bıraktığı iki şeyden biri de ehl-i beyt yoludur.ve bir ayrımcılık yoktur.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

okamii yazdı:neden masum değil neye dayanarak? ama peygamberimizin emanet olarak bıraktığı iki şeyden biri de ehl-i beyt yoludur.ve bir ayrımcılık yoktur.
Emanet edilen Ehli beyttir ve isimleri tek tek sayılmıştır o ismi sayılanların yolu emanettir her ehli beyt soyundan olanın değil
ahzap 33 te bahsedilen ehli beyt içinde zeyd yoktur
ehli beytle ilgili bölümü okuyun
okamii

Mesaj gönderen okamii »

Siz önce cedel yapmayı bırakın.Ahzab 33 te Hz.Zeyd'in r.a ehl-i beytten olmadığını nerden çıkarıyorsunuz? Tabii o mübarek Hz.Zeyd'in r.a ilk halifelere küfür etmediği için işinize gelmedi ve Onu emevilerin zulmüne terk ettininz ve Oda imanın şerefiyle şehit oldu.Ehl-i beyt mi size uyuyor siz mi ehl-i beyte uyuyorsunuz.

Ehl-i sünnet geçinen nasibiler tarafındanda o mübarek Hz.Zeyd'in r.a ,Hz.Ali'nin k.a.v faziletinin bütün sahabilerden üstün olduğunu ,hilafet konusunu bazı münafıklar yüzünden o şekilde geliştiğini(hz. Osman r.a hariç beni ümeyye çetesinin münafıklığıda dahil) söylemesi sebebiyle reddedildiğini biliyorum.

Siz beni cahil biri mi sandınız.Safevi şiileri ile emevi sünnileri Allah'ın c.c dininin arkasına saklanarak yüzlerce yıldır köşe kapmaca oynuyorlar.Ama ahir zaman geldi herşey ortaya dökülecek.ve İNŞAALLAH Mehdi a.s Sünnet-i Seniyeyi ve Şeriatı tekrar asli makamıyla ortaya koyarak bu rezaletleri ortadan kaldıracak.

Kimse kendini kandırmasın. Allah'a c.c karşı hile yapan kendine hile yapar.Fesat ehli iflah olmaz.
Zeydiyye mezhebinden olmadığımıda belirtirim.Ben İnşaallah risale-i NUR talebesiyim.Ama sakın tahrif edilmiş risale-i NUR dan seçmeleri önüme dökmeyin.Konuşmaya bile değmez.
Vesselam.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yargılamaya mı geldin, aşağılamaya mı, hakaret etmeye mi, kör dövüşüne mi?
Önce ne için yazdığını söyle güzel kardeşim. Tarzını hiç beğenmedim. İnşallah yanılıyorumdur. Ama olsun madem yazdın o halde konuşalım:
İmamet ilahi bir silsiledir. İmam seçimle, çabayla, çalışmakla olunmaz. İmamet varlığın kendisiyle ilgilidir. Hz Muhammed saa peygamberimiz ve 12 İmamların tamamı imamdır, masumdur, huccettir, velidir. Velayetin sahibidirler. Ve Allah'a and olsun ki her imam kendisinden sonra kimin imam olduğunu açık ve net bir şekilde buyurmuştur.
Hz Muhammed saa peygamberimizin şehadetinden sonra onun defin işlerini İmam Ali as yapmıştır. Peygamberimiz kendisinden sonra Allah'ın hücceti ve uyulması emrolunmuş imamın İmam Ali as olduğunu buyurmuşlardır. Yine İmam Ali as da İmam Hasan as'ın imam olduğunu buyurmuşlardır. İmam Ali as'nin şehadetinden sonra da onun defin işlerini ondan sonraki İmam olan İmam Hasan el Mücteba as yapmıştır. Bu silsile böyle gelip gitmiştir. 12 İmamın kim olduğuna dair Ehl-i Sünney kaynaklarında dahi Peygamberimizden hadisler mevcuttur. 12 İmamın arasında Hz Zeyd yoktur. Hz Zeyd as Peygamberimizin torunudur ve imamlara bağlıdır ancak imamet iddiası yoktur.
Hilafet konusunda ise klasik sunni itikada sahip olduğunuz kanaatine vardım. Eğer gerçekten hakkı, hakikatı aramak peşinde iseniz Allah yardımcınız olsun size birkaç kitap tavsiye edebiliriz. İmam Ali as Allah'ın yeryüzündeki hücceti, velisidir. O peygamberden sonra hidayet edici olan imamdır. Öyle bir imam ki makamına hiç kimse erişememiştir. Onun makamı Hz Muhammed'in nübüvvet makamına denk bir makamdır.
Sizin bu hilafet dediğiniz müessese imametin dallarından bir tanesidir. Gasipler tarafından türlü hilelerle bu makam gaspedilmiştir. Bizim Ehl-i Beyt as'in hakkını gaspedenlere, onların makamına-evlerine saldıranlara, kendilerine müminlerin emiri dedirterek küfre bulaşanlara, peygamberimize saçmalıyor diyenlere, peygamberimizi zehirle şehit edenlere, müslümanların maddi kaynaklarını şahsi menfaatleri için kullananlara bakış açımız bellidir. Bizim Peygamberimizin kızının katillerine, torunlarının katillerine bakışımız bellidir.
Ancak munafık olan melunlar, İmam ALi as'ye düşmanlık eder, onu sevmez. İmam Ali as'ın imametini, velayetini her daim bilenlerden, ikrar edenlerden, inananlardan olmak, tevella-teberranın gereğini yapanlardan olmak temennisiyle...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
okamii

Mesaj gönderen okamii »

Sizler cedel yapmaya devam edin.
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

peygamberimizi zehirle şehit edenlere,
Peygamber efendimizi zehirle şehit edenler kimlerdir???eger isim vermekten kaçınacaksanız bu bilgiye nasıl ulaştıgınızı anlatınız...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

okamii
İşine gelmezse böyle yazarsın tabi. Neyse polemiğe gerek yok.

Hüseynî,
Gerekirse isim de veririm. Nasıl ulaştık mı? Diğer tarihi bilgilerimize nasıl ulaştıysak öyle ulaştık.
Sokağa çıkıp anket yapın. İddia ediyorum, Peygamberimizin nasıl vefaat ettiğini sorsanız. 100 kişiden en az 95'i bilgi sahibi değildir.
İslam Peygamberinin nasıl ve kim tarafından şehit olduğuyla ilgili gerçekler neden anlatılmaz? Ucu nerelere gidiyor acaba?
İsim vermek konusuna gelince değerli kardeşim,
İsim vermeyi uygun bulmuyorum. Sanırım herkes kendi araştırmalı bu konuyu.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Arkadasimiz iyi ve Düzgün bir uslubla konuyu aciklamis,ohalde gereksiz polemikler cikarmaya gerek yok .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“12 İmam (İmamet) İnancı” sayfasına dön