Hz. Peygamber'in Vasisi Ve Halifesi KİMDİR?

Peygamberden sonra, Müslümanların rehberi ve lideri İmamet makamına sahip olan 12 İmamlarındır.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Hz. Peygamber'in Vasisi Ve Halifesi KİMDİR?

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Peygamber'in (s.a.a) Halifesi Ve Vasisi KİMDİR?

Muhterem kardeşlerim, acaba hilafet meselesi seçimle mi yoksa Allah Teala'nın tayini ile midir? Ehl-i Beyt (a.s) ekolüne göre seçim Allah'a ait bir meseledir. İnsanların Peygamberlere, halife ve vasi tayin etmeye hakları yoktur. Eğer Allah cc. tarafından tayin edilen rehberin tenfizi ve onayı olmazsa seçilen şahıslar (hatta bugünkü seçimlerde bile) geçerli değildir. İran İslam cumhuriyetinde de durum böyledir. Halk tarafından seçilen reisi cumhurun hükmü rehber tarafından tenfiz edilmektedir.

İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:

Allah'ın "Bahçelerin bir ağacını dahi bitirmek sizin için mümkün değildir."(Neml/60) diye buyurduğunu görmüyor musunuz? Yani kendi tarafınızdan bir imam seçmeye ve kendi iradeniz ve isteğinizle onu hak sahibi olarak adlandırmaya hakkınız yoktur.Daha sonra şunları ekledi: Kıyamet günü Allah-u Teâla üç grupla konuşmayacak, onlara (rahmet gözüyle) bakmayacak ve onları (günahtan) temizlemeyecek ve onlar için elemli bir azap vardır:
a) Allah'ın bitirmediği bir ağacı diken kimse; yani Allah'ın tayin etmediği bir kimseyi imam olarak belirleyen kimse.
b) Allah'ın seçtiği bir imamı inkâr eden kimse.
c) Ve bu iki grubun İslam'da bir payı olduğunu sanan kimse.

Allah-u Teâla şöyle buyuruyor: "Rabbin dilediğini yaratır ve seçer; seçmek diğerlerine ait bir hak değildir." ( Kasas/68)

Demek istediğim şudur: Hilafet, Allah tarafından verilen bir makamdır. Hilafet makamı insanların eliyle birine verilemez, insanlar istediklerinde onu da azledemezler.

Velhasıl; her Peygamber'in (s.a.a) bir vasisi olmuştur, o vasiyi de Allah Teala tayin etmiş ve millete duyurulmuştur. Bu konuyla ilgili Ehlisünnet kitaplarında nakledilen hadilere bakmanızda yarar vardır. Şia kitaplarında bu konuyla ilgili hadisler oldukça çoktur.
En son f_altan tarafından 03 Kas 2008, 05:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Peygamber'in (s.a.a) Geride Bıraktıklarının En Hayırlısı ve Vasisi Kimdir?

1- Abdullah bin Ömer dedi ki: Selman-ı Farisî yanımızdan geçiyordu. Aramızdan biri ona dedi ki: Şu gelene sorsanız, peygamberden sonra aramızda olan Ebu Bekir ve Ömer’den daha faziletli olan adamın kim olduğunu sizlere bildirirdi. Hazır olanlar Selman’a sordular. Selman bize dedi ki: İsteseydim, sizlere peygamberden sonra ümmetin ve aranızda oturan Ebu Bekir ve Ömer’den daha faziletli olan adamın kim olduğunu bildirirdim.

Selman yoluna devam edince arkasından gelip ona dediler ki: Ey Ebu Abdullah, o adamın kim olduğunu bize söyleseydin. Bunun üzerine Selman şöyle buyurdu:

Resulullah (saa)’a hastalığı şiddetli olduğu vakitte yanına geçip ona sordum ki: Ey Resulullah, vasiyet ettin mi? Resulullah bana buyurdu ki: Ey Selman, vasi olanların kim olduklarını biliyor musun? Ben dedim ki: Allah ve Resulü daha iyi bilirler. Bunun üzerine Resulullah bana şöyle buyurdu:

"Adem’in vasisi Şit (as) idi, nitekim kendisi Adem’den sonra en faziletli olanı idi. Nuh (as)’un vasisi Sam idi, çünkü Nuh’tan sonra geri kalanların içinde en faziletlisi kendisi idi. Musa’nın vasisi Yuşa (as) idi. Yuşa Musa’nın terk ettiklerinin en faziletlisi idi. İsa’nın vasisi Şemun bin Ferhiya idi. Şemun İsa’nın terk ettiklerinin en faziletlisi idi.Ben de Ali’yi vasi kıldım, kendisi terk ettiklerimin en faziletlisidir."

Kaynak:
el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül Mevedde" s.253 / Tirmizi el-Hanefi’nin “Menakıb-ı Murdaviyye” s.128 / MUHAMMED bin Salih et-Tirmizi'nin "el-Kevkeb ed-Dürri" s.133 / Enis Emir'in "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.353-354 / MUHAMMED Miri el-Antaki'nin "Limaze ahtertü Mezhebe Ehlilbeyt" s. 306-307 / Et-Tüsteri'nin "İhkak'ul Hak" c.4, s.327 Ali vel-Vasiyyah s.366 / El-Hemedani eş-Şafii’nin “Meveddet’ül Kurba”
En son f_altan tarafından 02 Kas 2008, 00:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali (a.s) Hz. Peygamber'in (s.a.a) Vasisi Ve Varisidir

2. Ümmü Seleme'den naklen, Resulullah (saa) şöyle buyurdu: (İnnallâha ihtare min külli ümmetin nebiyyen ve ihtâre likülli nebiyyin vasiyyan, feenâ nebiyyü hâzihil ümmet, ve Aliyyin vasiyyi fi itreti ve Ehlibeyti ve ümmeti min ba'di)

Meali: "Allah her ümmetten bir peygamber seçti ve her peygambere bir Vasi(5) seçti. Ben bu ümmetin peygamberiyim, Ali de soyumda, Ehli Beyt'imde ve ümmetime benden sonra vasimdir"

Kaynak:
1) el-Hamvini eş-Şafii'nin "Feraid es-Simtayn" c.1, s.272, Hadis No: 211
2) Menakıb-ı Harezmi el-Hanefi s.147, Hadis No: 171
En son f_altan tarafından 02 Kas 2008, 00:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ceren

Mesaj gönderen ceren »

bunlar sünni kaynaklarında da yazıyormu?
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

3. Selman-ı Farisi, Ebu Büreyda ve babasından naklen, Resulullah (saa) şöyle buyurdu: (Likülli nebiyyin vasiyyin ve vâris, ve inne Aliyyen vasiyyi ve vârisi)

Meali: "Her Peygamberin bir vasisi ve varisi olur, benim vasim ve varisim de Ali'dir"

Kaynak:
1) İbn-i Asakir'in "Tarih-i Dimaşk" c.3, s.5 Hadis no: 1021
2) Tabari'nin "Zehair'ul Ukba" s.71 ve "Riyad'ul Nadara" c.2, s.178
3) el-Zehebi'nin "Mizan'ül İtidal" c.2, s.273
4) el-Münavi'nin "Künüz el-Hakaik" c.2, s.69
5) el-Künci eş-Şafii'nin "Kifayet üt-Talip" s. 131
6) İbn'ül Cevzi'nin "Tezkiret'ül Huffaz" s.49
7) es-Seyyid MUHAMMED Salih et-Tirmizi'nin "el-Kevkeb ed-Dürri" s.105
8) el-Müttaki el-Hindi'nin "Kenz'ul Ummal" c.6, s.156 ve "Muntahab' ul Kenz" c.5, s.32
9) el-Heysemi'nin "Mecma'üz Zevaid" c.9, s.113
10) el-El-Askalani' nin "Tehzib et-Tehzip" c.3, s.106
11) el-Haskani'nin "Şevahid et-Tenzil" c.1, s.77
12) MUHAMMED Mahmud el-Rafii'nin "Şerh'ül Haşimiyat" s.29
13) Menakıb-ı Harezmi el-Hanefi s.42
14) Menakıb-ı Meğazeli s.200-201 Hadis no: 238
15) el-Kunduzi "Yenabi'ül Mevedde" s.79, 180 ,207, 232, 248
16) İbn'ül Esir'in "Üsd'ül Gabe" c.1, s.175
17) ed-Deylemi'nin "el-Firdevs" c.3, s.336, Hadis No: 5009
18) el-Hilli'nin "Nehc'ül Hak ve Keşf'üs Sıdk" s.214
19) Münteheb Fedail'ün Nebi ve Ehli Beytihi s.199
20) es-Seyyid Murtada Hüseyni'nin "Fedail'ül Hamse min es-Sıhah es-Sitte" c.2, s.32
21) Enis Emir'in "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.435
22) Yunus Ramadan'ın "Buğyet'üt Talib" s.101, 109 Beyrut Bas.
23) MUHAMMED Miri el-Antaki'nin "Limaze ahtertü Mezhebe Ehl'il Beyt" s.325
24) Hafız Ebul Kasım el-Beğavi'nin "Mucem es-Sahabe"
25) el-İyni'nin "İmdat'ul Kari"
En son f_altan tarafından 02 Kas 2008, 00:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

ceren yazdı:bunlar sünni kaynaklarında da yazıyormu?
s.a
kardeş verdiğim kaynakların hepisi sünni kaynaklar
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

4. İmam Cafer es-Sadık (as)'tan naklen:

"Ali (a.s), Resulullah (s.a.a)'ın risaletinden önce onunla beraber nübüvvet nurunu görüyordu ve meleğin sesini işitiyordu. Resulullah (s.a.a) ona şöyle buyurdu:

(Yâ Ali, lev lâ enni hâtim'ül enbiyâi lekünte şeriken finnübüvveti, fein lem tekün nebiyyen feinneke vasiyyü nebi ve vârisühü, bel ente seyyid'ül evsiyâ ve imâm'ül etkiyâ)

Meali: "Ey Ali, ben peygamberlerin sonuncusu olmasaydım, sen peygamberliğime ortak olurdun. Sen peygamber değilsin, ama peygamberin vasisi ve varisisin. Sen vasilerin üstadı ve takva sahiplerinin imamısın"

Kaynak:
1) İbni Ebil Hadit'in "Şerhu Nehc'ül Belağa" c.13, s.210 Mısır Bas. MUHAMMED Ebul Fadl Tahkiki.
2) el-Hafız MUHAMMED bin Ebil Fevaris'in "el-Arbain" s.19 Selman'dan.
3) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül Mevedde" s.80
4) Şerafeddin el-Musevi'nin "el-Müracaat" s.506
5) et-Tüsteri'nin "İhkak'ul Hak" c.7, s.377; c.15, s.85, 128, 191; c.4, s.118; c.20, s.447
6) Enis Emir'in "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.342
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

5. Selman-ı Farisi, Resulullah (saa)'a: "Senin vasin kimdir?" diye sordu. Resulullah (saa) ona şöyle buyurdu: "Ey Selman, kardeşim Musa'nın vasisi kimdi?" Selman dedi ki: "Yuşa bin Nun idi." O zaman Resulullah (saa) şöyle buyurdu:

"Feinne vasiyyi ve vârisi ve yakdi deyni ve yencizü mu'idi Aliyyin bin Ebi Tâlib"

Meali: "Vasim, varisim, borcumu ödeyen ve vadettiklerimi yerine getiren Ali bin Ebi Talib'dir"

Kaynak:
1) Ahmet bin Hanbel'in "Fedail'us Sahabe" c.2, s.615, Hadis No: 1052
2) Tabari'nin "Zehair'ul Ukba" s.71 ve "Riyad'ul Nadara" c.3, s.138
3) Menkıb-ı Ahmet bin Hanbel c.1, Hadis no: 172
4) el-Müttaki el-Hindi'nin "Muntahab'ul Kenz" c.5, s.32 ve "Kenz'ul Ummal"c.6, s.156
5) el-Askalani' nin "Tehzib et-Tehzip" c.3, s.106
6) el-Künci eş-Şafii'nin "Kifayet üt-Talip" s.293
7) el-Heysemi'nin "Mecma'üz Zevaid" c.9, s.113
8) el-Haskani'nin "Şevahid et-Tenzil" c.1, s.77
9) İbn-i Teymiyye'nin "Minhac'üs Sünnet" c.3, s.6
10) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül Mevedde" s.231
11) MUHAMMED Miri el-Antaki'nin "Limaze ahtertü Mezhebe Ehl'il Beyt" s. 323
12) es-Seyyid Murtada Hüseyni'nin "Fedail'ül Hamse min es-Sıhah es-Sitte" c.2, s.29
13) Enis Emir'in "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.347-348
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

6. Hz.Ali'den naklen, Resulullah (saa) şöyle buyurdu:

"İnnalâha te'âlâ ce'ala likülli nebiyyin vasiyyin, ce'ala Şis vasiyyi Âdem, ve Yuşa vasiyyi Musâ, ve Şem'un vasiyyi İsâ ve Aliyyen vasiyyi, ve vasiyyi hayr'ül avsiyâ, enad dâi ve hüvel mudi"

Meali: "ALLAHu Teala her peygambere bir Vasi kıldı: Şit'i Adem'in vasisi kıldı, Yuşa'yı Musa'nın vasisi kıldı, Şem'un'u İsa'nın vasisi kıldı, benim vasim de Ali'dir. Benim vasim, vasilerin en hayırlısıdır, ben davet edici, Ali de aydınlatıcıdır."

Kaynak:
1) es-Seyyid MUHAMMED Salih et-Tirmizi'nin "el-Kevkeb üd-Dürri" s.118
2) Süleyman el-Kunduzi'nin "Yenabi'ül Mevedde" s.248
3) es-Seyyid Ali eş-Şafii el-Hamadani "Meveddet'ül Kurba"
4) Enis Emir'in "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.351
5) Yunus Ramadan'ın "Buğyet'üt Talib" s.101, Beyrut Bas
.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

7. İmam Cafer'üs-Sadık babalarından, Ali bin Ebi Talib'ten naklen Resulullah (saa) şöyle buyurdu:

"Yâ Ali, ente minni bi menzileti Şis min Âdem, ve bi menzileti Sâm min Nuh, ve bi menzileti İshâk min İbrâhim, kemâ kâle Teâlâ: Vassâ İbrâhimü beniyhi ve Ya'kub (el-âyet), ve bi menzileti Hârun min Musâ, ve bi menzileti Şem'un min İsâ, ve ente vasiyyi ve vârisi, ve ente akdemühüm silmen, ve ekserühüm ilmen, ve evferehüm hilmen, ve eşca'ühüm kalben ve eshâhüm keffen, ve ente imâmu ümmeti ve kasim'ül cenneti ven nâr, bi muhabbetike yü'ref'ül ebrâr minel füccâr, ve yemeyyiz beyn'el müminin vel münâfıkin vel küffâr"

Meali: "Ey Ali, sen benden Şit'in Adem'e olan mertebesinde, Sam'ın Nuh'a olan mertebesinde, İshak'ın İbrahim'e olan mertebesin-de Ki ALLAHın buyurduğu gibi: 'İbrahim de bunu oğullarına vasiyyet etti ve Yakup da' (Bakara-132), Harun'un Musa'ya olan mertebesinde ve Şem'un'un İsa'ya olan mertebesindesin, sen de benim vasim ve varisimsin. Sen onlardan daha kıdemli, daha bilgili ve daha anlayışlısın, kalbin onların kalplerinden daha şecaatlidir, sen onlardan daha cömertsin. Sen ümmetimin imamı ve Cennet ve Cehennem'in taksimcisisin. Senin sevginle müminler, kafirler ve münafıklar ayırt edilir."

“12 İmam (İmamet) İnancı” sayfasına dön