KIYAM OLAYI

Peygamberden sonra, Müslümanların rehberi ve lideri İmamet makamına sahip olan 12 İmamlarındır.
can

KIYAM OLAYI

Mesaj gönderen can »

KIYAM OLAYI

Herkes imam mehdi’nin (a.f) evrensel kıyamı zamanında neler yaşanacağını merak etmektedir. İmam’ın (a.f) harekâtı nereden ve nasıl başlayacaktır? İmam (a.f) muhalif gruplara karşı nasıl davranacaktır? Sonunda imam mehdi (a.f) bütün dünyaya nasıl hâkim olacaktır? Ve bütün işleri nasıl eline alacaktır?

Bu ve bunlar gibi birçok soru zuhur aşkıyla yanıp tutuşan âşıkların kafalarına takılmaktadır. Fakat şunu itiraf etmek gerekir ki, beşeriyetin son ümidinin kıyamı ile ilgili olaylar hakkında konuşmak oldukça müşkül bir meseledir. Çünkü henüz gerçekleşmemiş ve gelecekte gerçekleşecek böylesine ciddî ve aynı zamanda çok hassas olaylar hakkında konuşmak oldukça zordur.

Bundan dolayı, bu bölümde imam mehdi’nin (a.f) zuhuru esnasında yaşanacak olayları çeşitli hadis kitaplarına dayanarak aktarmaya çalışacağız. Dolayısıyla zuhur zamanında yaşanacak olaylarla ilgili olarak siz değerli okurların kafasında genel bir şema çizeceğiz. Cenabı haktan olayların ayrıntılarını ve detaylarını müşahede etme şerefini bizlere nasip etmesini temenni ediyoruz.

Kıyam Nasıl Gerçekleşecek?

Zulüm ve fesadın karanlık bulutları yeryüzünü sardığı; zalimlerin kötü, çirkin ve namertçe baskıları insanlar arasında at koşturdukları; mazlumlar çaresiz kalıp ellerini yardım için Allah’ın dergâhına açtıkları zaman; Allah’ın emriyle mübarek Ramazan ayında ansızın gökten gelen bir ses, bu karanlığı yarıp vaat edilen büyük kurtarıcının müjdesini verecektir.[1] Kalpler hızlı hızlı atmaya başlayacak ve gözler yerlerinde donup kalacaktır. Gece yarasaları korku ile iman güneşinin doğmasını izleyeceklerdir. Kendilerine bir çare bulma peşine düşeceklerdir. imam mehdi’yi (a.f) bekleyen âşıkları herkesten maşuklarının yerini soracaklar. İmamları ile görüşüp onun safında olabilmek için birbirleriyle yarışacak ve sevinçten ne yapacaklarını bilemeyeceklerdir.

İşte o dönemde Suriye, Ürdün ve Filistin gibi büyük bir bölgeye hâkim olan Süfyani; İmam’a (a.f) karşı koymak için büyük bir ordu hazırlayacaktır. Süfyani’nin ordusu Mekke yolunda İmam’ı (a.f) takip etmeye başlayacaktır. Fakat Beyda adında bir bölgede yere gömülüp yok olacaktır.[2]

Nefs-i Zekiye’nin şahadetinden kısa bir süre sonra, imam Mehdi (a.f) genç bir insan simasında Mescidü’l-Haram’da zuhur edecektir. Üzerinde Peygamber (s.a.a) efendimizin gömleği ve elinde Peygamber’in (s.a.a) bayrağı olacaktır. Kâbe duvarına yaslanacak Rükün ve Makam arasında zuhurunu ilan edecektir. Allah’ı hamt ve senadan, Peygamber (s.a.a) ve Ehl-i Beyt’ine (s.a) selam gönderdikten sonra şöyle buyuracaktır:

“Ey insanlar! Biz Allah’tan yardım diliyoruz. Bizim çağrımıza cevap veren herkesi yardımımıza çağırıyoruz.”

Sonra kendini ve Ehl-i Beyt’ini (a.s) tanıtıp şöyle seslenecektir:

“Bizim hakkımızı riayet etme konusunda Allah’ı göz önünde bulundurun. Bizi (adaleti yayma ve zulmü yeryüzünden kaldırma konusunda ) yalnız bırakmayın. Bizlere yardım edin ki, Allah’ta sizlere yardım etsin.”

İmamın sözleri bittikten sonra göklerde olanlar yeryüzünde olanlardan öne geçecek ve grup grup yeryüzüne ineceklerdir. İmam ile biat edeceklerdir. Onların önünde vahiy meleği Hz. Cebrail (a.s) olacak ve imama yardım elini uzatacaktır. Daha sonra yeryüzünün 313 mümin çeşitli bölgelerden vahiy bölgesine gelip imamın etrafında çember oluşturacaklar ve imama (a.f) biat edecekler. Bu kutlu olay, canlarından geçmiş on bin dostun imamın ordugâhında toplanması ve imamın huzuruna vararak Peygamber’in (s.a.a) oğlu ile biat etmesiyle son bulacaktır.[3]

İmam (a.f) dostlarından ve askerlerinden oluşan ordusu ile kıyam bayrağını açacaktır. Süratli bir şekilde Mekke ve etrafına hâkim olacaktır. Peygamber (s.a.a) diyarı kötü insanlardan temizlenecektir. Daha sonra adalet ve şefkat yağmurunu yağdırmak için Medine’ye doğru hareket edecektir. Başkaldıranları yerlerine oturtacaktır. Sonra Irak’a doğru hareket edecek Kufe şehrini evrensel hükümet merkezi olarak seçecektir. Oradan kıyamı idare edecektir. Kufe’den insanları İslam’a davet edecektir. Kur’an öğretileri ışığında bir yaşamı, zulmü yeryüzünden kaldırmak için ordularıyla birlikte dünyanın çeşitli bölgelerine gönderecektir.

İmam (a.f), dünyadaki bütün kilit bölgeleri bir bir fethedecektir. Çünkü vefalı dostları ve müminlerin yanında melekler de imama (a.f) yardım edeceklerdir. imam mehdi (a.f) ve ordusu, İslam Peygamber’inin (s.a.a) düşmanlarının kalbine korku salan ordusu gibi ilerleyecektir. Kudret sahibi Allah onun ve dostlarının korkusunu düşmanlarının kalbine atacaktır. Bundan dolayı hiçbir kudret imam Mehdi (a.f) ile karşı karşıya gelme cesaretini gösteremeyecektir.

İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur:

“Kaimimize korku ile (Düşmanların kalbine korku salınması ile) yardım edilecektir.”[4]

Şu noktaya da değinmek gerekir ki; İmamın (a.f) ordularının fethedecekleri yerlerden birisi de Beytü’l-Mukaddes’tir.[5] Bundan sonra çok mübarek bir olay yaşanacaktır. imam mehdi’nin (a.f) kıyamı sürecinde belirleyici bir olay olacak ve hazretin hak cephesini güçlendirecektir. Bu olay, Hz. Mesih’in (a.s) gökten yeryüzüne inmesidir. Kur’an’ın buyruğuna göre; Hz. Mesih (a.s) hayatta ve göklerde yaşamaktadır. Yeryüzüne gelecek ve imam mehdi’nin (a.f) arkasında namaz kılacaktır. Böylelikle Hz. İsa (a.), Şiilerin on ikinci imamının (a.f) kendinden daha üstün olduğunu ve herkesin ona uyması gerektiğini ilan edecektir.

İslam Peygamber’i (s.a.a) şöyle buyurmaktadır:

“İnsanlara müjde vermem için beni hak üzere gönderen Allah’a ant olsun ki; dünyanın ömründen bir gün kalsa dahi Allah, oğlum Mehdi’nin (a.f) kıyam etmesi için o günü uzatacaktır. Ondan sonra İsa b. Meryem (a.s) yeryüzüne inip Mehdi’nin (a.f) arkasında namaz kılacaktır.”[6]

Bu olaydan sonra Hz. İsa (a.s) dünyada kalabalık bir nüfusa sahip olan birçok Hıristiyan’ın, Şiilerin imamı ve Allah’ın son hücceti imam mehdi’ye (a.f) iman etmelerine sebep olacaktır. Sanki Allah, Hz. İsa’yı (a.s) böyle bir gün gelmesi ve hak peşinde olanların meşalesi olması için saklamıştır.

Elbette hak yol hidayetçisi olan Hz. Mehdi (a.f) eliyle mucizelerin ortaya çıkması, beşeriyete yol göstermesi için fikirsel konuların öne sürülmesi, açıklanması, beyan edilmesi ve insanların bu konular hakkında aydınlatılması büyük Mehdisel inkılâbının programlarındandır. Böylelikle hidayet peşinde olanlara hak yolunu açacak ve hakikati gösterecektir.

Bu doğrultuda imam Mehdi (a.f) dünyanın şu an bizler tarafından bilinmeyen belli bir bölgesinde defnolmuş Tevrat’ın tahrif olmamış levhalarını-sayfalarını (Yahudilerin mukaddes kitabını) çıkaracaktır.[7] Yahudiler bu levhalarda imam Mehdi’nin (a.f) nişanelerini gördükten sonra ona iman edeceklerdir. Diğer dinlerin mensupları da böyle büyük bir olayı, imamın hak mesajını ve hazretten mucizelerini gördükten sonra grup grup hazrete iman edip hak saflarına katılacaklardır. İşte Allah’ın vaadi böyle gerçekleşecektir. Yüce İslam dünyadaki bütün insanları bir tek hak bayrağı altında toplayacaktır.

“O öyle bir Allah’tır ki, Resulünü hidayetle ve hak dinle bütün dinlere üstün kılmak için göndermiştir. Müşrikler hoşlanmasalar da”[8]

Yukarıda imam mehdi’nin (a.f) kıyamı için çizdiğimiz şemayı göz önünde bulunduracak olursak; sadece kalpleri katılaşmış zalimlerin ve zorbaların hak ve hakikat karşısında teslim olmayacaklarını anlayabiliriz. Böyle insanlar, ezici bir üstünlüğe sahip olan müminlerin karşısında duracak güce sahip olamayacaklardır.

Mehdi’nin (a.f) adalet kılıcı ile hak ettikleri sona kavuşacaklardır. Yeryüzü ve içinde olanlar her zaman için onların şerrinden ve fesatlarından kurtulacak emniyetli bir hayata kavuşacaklardır.

------------------------------------------

[1]- Gaybet-i Numani, bab. 14, h.17

[2]- Biharu’l-Envar, c.53, s.10

[3]- Gaybet-i Numani, bab.14, h.67

[4]- Kemaluddin, c.1, bab.32, h.16, s.603

[5]- Ruzgar-i Rehayi, c.1, s.554

[6]- Biharu’l-Envar, c.51, s.71

[7]- Ruzgar-ı Rehayi, c.1, s.522

[8]- Tevbe, 33

ALINTI TEBYAN.NET
Allah'ım! Doğruları olduğu gibi bize gösterip ona ittiba etme cesaret ve samimiyetini inayet eyle.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Allah(cc) razı olsun,teşekkür
can

Mesaj gönderen can »

bu KUTLU YOLU süren ve sürmeye niyetlenip Allah'ın izniye ve yardımıyla bunu başaracak tüm kullardan Allah razı olsun inş.
Allah'ım! Doğruları olduğu gibi bize gösterip ona ittiba etme cesaret ve samimiyetini inayet eyle.
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

Amin. Cümlemize nasip olur inşallah...
Resim
Resim
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

yazin icin Allah senden razi olsun Cümlemize insallah .
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

Zamanımızda Hristiyan ve Müslüman kavgası gibi yansıtılan olayların devamında Hz. İsa (a.s)'ın Mehdi (a.f) safında yer alacağı haberi birbirini tamamlamaktadır.

Musevilerinde Tahrif olmamış Tevrat levhasına güveni olacağına göre burada kalpleri katılaşmış belki müslüman belki hristiyan belki musevi belki ateist ama özde Allah'a ve Allahın emirlerine karşı olan bir avuç kafir kalacaktır.

Şimdi insan düşünse ki bugün bu durumun meydana gelmesi mümkün değilmi. Yani tüm insanlar insani değerler etrafında toplanıp zulümleri bertaraf edemzmi.

Hayır mümkün değil. Allahın vaadi vardır. Ve İmam Mehdi bu vaadin delilidir.
Bazıları kendi başlarına mücadele barış zafer gibi naralar atsada boştur.

Alevinin bekleyiş süreci Kuran ve ehli Beyt yolunda sabır ve ilimle kazanımlar elde etmektir.

Ve Mehdi (a.f) geldiğinde ona tabi olmaktır.
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
PIRCAFERI

Re: KIYAM OLAYI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

YA cemaat burdaki tarifler adnan oktara benziyor . hz mehdi o olmasin bircok sey onu kasit gibi. hergun tvde , fransayi iflas ettirdi pes ettirdi . yabanci ulkelerin darvin olayini darmadagin etti.

yahuu ne mubarek adam su adam degilmi.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Komik olma o adam yaşancının tekidir eğer ben mehdiyim diyorsa
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

3nokta yazdı:Komik olma o adam yaşancının tekidir eğer ben mehdiyim diyorsa

Yalancimidir ? Firansayi , diger govur ulkeleri toz duman etmis ayaklarina kapandirmis pes etmisler oyle diyor kendisi bilmiyorum ? Ben hemen inandim Ehli beytten bahsediyor kendisi. 12 imamciymis . Diyorki kendisi tum musluman ulkeleri birlestirecekmis . 313 tane havarisi varmis .

Ey cameat ben bu dertten giderim.
30 asir inlerim
Mehdi cani bulmazsam .
Davul zurna gumlerim .

EE mehdi kim o zaman o degil ben degil bu degil kim. parnaklan isaret edin bana o yasiyormus bak !

Bak beni kandirmayin cok hassas bir canim var ey ehli cemaat . Nerede ise soyleyin saklamayin bak . Benden sir cikmaz kimseye soylemem soz . Olumu gorun bak .

Acaba mehdi sayin basbakan hazretleri erdogan olmasin ? gidip ayaklarina kapansammi ?

Ey cemat benden saklamayiniz,
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bir daha yazıyorum. Lütfen, alaycı üslubunuzu terk edin.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“12 İmam (İmamet) İnancı” sayfasına dön