İmam Cafer Sadık'ın Hayatı, Fazileti...

Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

71- Ebu Muslim Horasani’nin Hükümeti

Beşir Nebbal rivayet ediyor:
İmam Sadık (a.s)’ın hizmetindeydim. Bir kişi izin isteyip meclise girdi. Hazret ona buyurdu: “Elbiselerin ne kadar da temizdir!”
Sonra o adam kalkıp dışarı çıktı. Hazret buyurdu: “Eğer vakit yetişmiş ve vasıfları doğru ise, bu şahıs Horasan’dan yücelecek olan siyah sancakların sahibidir.”
O anda yanı başında olan kölesine buyurdu: “Ona yetiş ve ismini sor!”
Köle döndüğünde isminin Abdurrahman olduğunu söyleyince, İmam buyurdu: “Vallahi Abdurrahman’dır ve Ka’be’nin Rabbi’ne andolsun ki, bu o şahıstır.”
Beşir diyor: Ebu Muslim (Horasani) varit olduğunda onun mülakatına gittim. Bir yerde gördüm ki, İmam Sadık (a.s)’ın yanına gelen söz konusu kişinin aynısıdır.

(İsbat’ul-Hudat, c. 5, s. 415)
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

72- Kur’ân'la Tehaddi (Meydan Okuma)

Hişam b. Hakem şöyle diyor:
İbn-i Ebi’l-Avca, Ebu Şakir Diysani, Abdulmelik Besri ve İbn-i Mukaffa, Kabe’nin yanında bir araya gelerek hacılarla alay ediyor ve Kur’ân’a dil uzatıyorlardı. İbn-i Ebi’l-Avca dedi ki: “Gelin her birimiz Kur’ân’ın dörtte birini alıp, (onun gibi bir yazı getirerek) onun iddiasını çürütelim ve gelecek yıl aynı gün, aynı yerde buluşalım.”
Hişam’ın sözünün özeti şudur: “Ertesi yıl söz konusu şahıslar aynı yerde toplandılar ve hiçbirisi Kur’ân’dan bir tek ayeti bile nakz edemeyip kendi acizlik ve çaresizliklerini itiraf ve ikrar ettiler.”
Hişam sözünün devamında şöyle diyor: “Bu sırada İmam Sadık (a.s) oradan geçiyordu ve onları görünce şu ayet-i kerimeyi okudu:
“De ki, cin ve insanların hepsi bir araya gelseler de bu Kur’ân’ın bir benzerini getiremezler, hepsi birbirinin yardımına koşsalar da.”(1)
Onlar birbirine bakarak dediler ki: “Eğer İslam gerçek bir din ise, Muhammed (s.a.a)’in hilafeti, Cafer b. Muhammed’den başkasına yetişmemiştir. Vallahi biz onu ne zaman gördüysek korkuya kapıldık ve O’nun heybetinden bedenimiz titredi.”
Sonra acizliklerini itiraf ederek dağıldılar.(2)
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

73- Vakıfiye Fırkasından Haber

İbn-i Ebi Ya’fur diyor:
İmam Sadık (a.s)’ın hizmetindeydim. Oğlu Musa b. Cafer (a.s) içeri girince buyurdu:
“Bu, evlatlarımın en üstünü ve bana en sevgili olanıdır. Allah (c.c) bunun vesilesiyle Şiilerimizden bir kısmını imtihan edecek ve onlar doğru yoldan sapacaklar.”
Sonra şöyle buyurdu:
“Şiilerimizden bir grup kimse de O’nun ölümünden dolayı sabırsızlık yaparak sapacaklar, O’nun ölmediğini iddia ederek O’ndan sonra gelecek İmamları inkar edecekler ve diğer Şiiler de bu sapık inançlarına davet edecekler.”

(İsbat’ul-Hudat, c. 5, s. 447)
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

74- Hz. Mehdi (a.s)’dan Haber

Ebu Besir diyor:
İmam Sadık (a.s)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Peygamberlerde görülen gaybet olayı aynen bizim Kâim’imizde de görülecektir.”
Arzettim ki: “Ey Allah Resulü’nün oğlu! Sizin Kâim’iniz kimdir?”
Buyurdu: “Ebu Besir! O, oğlum Musa’nın beşinci göbekten oğludur. O, cariyeler hatunu bir hanımın çocuğudur. Bir gaybete çekilecek ki, batıl ehli O’nun varlığından şüpheye düşecekler. Daha sonra Allah (c.c) O’nu zahir ederek yeryüzünün doğu ve batısını O’nun eliyle fethedecek, İsa b. Meryem (yeryüzüne) inecek, O’na iktida ederek arkasında namaz kılacak, yeryüzü sahibinin nuruyla aydınlanacak, yeryüzünde Allah’tan gayrisine ibadet edilen bir yer kalmayacak ve din tamamen müşrikler istemese de Allah’a ait olacak.”

(Kemal’ud-Din, c. 1, s. 345, h. 31)
alone_man

Re: İmam Cafer Sadık'ın Hayatı, Fazileti...

Mesaj gönderen alone_man »

(alıntıdır)
Soru ve Cevaplarla İmam Sadık(as)

S. 1- İmam Sadık (a.s)’ın isim ve künyesi nedir?

C. 1- İsmi Cafer, künyesi ise Ebu Abdullah’tır.

S. 2- İmam Sadık (a.s)’ın baba ve annesinin isimleri nedir?

C. 2- Babasının adı İmam Muhammed Bakır (a.s), Anne adı ise Kasım bin Muhammed bin Ebu Bekir’in kızı Ümmü Ferve’dir.

S. 3- İmam Sadık (a.s) ne zaman ve nerede gözlerini dünyaya açı?

C. 3- Hicretin 83. yılının Rabiulevvel ayının 17’sinde Medine’de gözlerini dünyaya açtı.

S. 4- İmam Sadık (a.s)’ın hayat dönemi kaç bölüme ayrılıyor?

C. 4- İki bölüme ayrılır:

S. 5- İmam Sadık (a.s)’ın imamet dönemi kaç yıl idi?

C. 5- Otuz dört yıl (114′den 148′e kadar).

S. 6- Teşeyyü esası ve kültürel inkılâbın filizlendiği dönem, hangi dönem idi?

C. 6- İmam Sadık (a.s)’ın İmamet dönemi idi.

S. 7- İlim havzasının kuruluşu hangi dönemde idi ve İmam Sadık (a.s)’ın öğrencilerinin sayısı kaç kişiydi?

C. 7- Beni Ümeyye ve Beni Abbas’ın savaştığı dönemde idi. Öğrencilerinin sayısı ise dört bin kişi .

S. 8- İmam Sadık (a.s) kaç çeşit insandan kaçınmayı emretmiştir?

C. 8- İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:

“Üç çeşit insandan kaçın: Hain, zalim ve söz taşıyan; çünkü başkasına senin için hıyanet eden, sana da hıyanet eder; başkasına senin için zulmeden sana da zulmeder; sana söz taşıyan, senin aleyhinde de başkasına söz taşır.”

S. 9- İmam Sadık (a.s)’ın imamet dönemindeki tağut halifeler kimlerdi?

C. 9- Emevi halifelerinin dokuzuncusu olan Yezid bin Malik’ten onların sonuna kadar olan halifelerle Abbasi halifelerinin birinci ve ikinci halifesi olan Seffah ve Mensur-i Devanaki’dir.

S. 10- Neden altıncı İmama “Sadık” diyorlar?

C. 10- Peygamber-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Bu evladımın (İmam Sadık’ın) lakabını “Sadık” koyun. Çünkü onun beşinci oğlunun ismi Cafer olacak ve hakkı olmadığı halde İmamlık iddiasında bulunacak, bundan dolayı ona “kezzap” lakabını vereceklerdir.”

S. 11- İmam Sadık (a.s)’ın sima ve şekli nasıldı?

C. 11- İmam Sadık’ın sima ve şeklini şöyle tarif etmişlerdir: Orta boylu, dik yüzlü, beyaz tenli, çekik burunlu, siyah saçlı ve yanağında siyah bir beni vardı.

S. 12- Caferi mezhebinin reisi (önderi) kimdir ve neden?

C. 12- Caferi mezhebinin reisi İmam Sadıktır. Çünkü İmam Sadık (a.s)’ın dönemi İslam tarihinin en karışık dönemlerindendi. Bir taraftan Beni Ümeyye ve Beni Abbas’ın, hilafeti haksız yere gasbettikleri, diğer taraftan ise mekteplerin sürtüştüğü, fethedilmiş ülkelerin halkıyla Müslümanların karşılaştığı ve çeşitli felsefi ve kelami fikirlerin ortaya çıktığı bir dönemdi. Öyle bir dönemdi ki, eğer İmam Sadık (a.s)’ın ilmi hareketi olmasa veya az etkili olsaydı, din yok olurdu ve İslam’ın hayat bağışlayıcı öğretileri içten ve dıştan çürümüş olurdu. Resulullah (s.a.a) ve diğer İmamların onca zahmet, meşakkat ve çilelerle elde ettikleri bütün şeyler yok olurdu. İşte böyle kritik bir zamanda İmam Sadık (a.s) Müslümanların efkarını, küfür ve ilhad tehlikesinden, (özellikle) Şia’yı yok olmaktan kurtarmak için ciddi bir ilmi hareket başlattı. Şia o dönemde en son nefeslerini alıyordu. Şia’nın yüce şahsiyetleri, hükümetin zulmü korkusundan saklanıp kendi şahsiyetlerini ortaya koymaya cüret edemiyorlardı. Evet, Şia yıkılmak üzereydi, İslami meseleler halkın zihinlerinden yok oluyordu.

Çok zor şartlar altında İmam Sadık(a.s) İslami maarifi yeniden diriltmeye koyuldu ve büyük bir ilmi mektep kurdu. Bu İlmi mektebin mahsul ve neticesi, çeşitli dallarda eğitim gören dört bin mütehassıs öğrenci idi. Bunlar, o günün İslam ülkesinin her tarafına tebliğ etmek için dağıldılar. Böyle fikri, akidevi bir mektebin kurulmasından dolayı İmam Sadık (a.s), Caferi (Şia) mezhebinin reisi ve önderi olarak meşhur oldu.

S. 1- Cafer-i Fıkhı nasıl bir fıkıhtı?

C. 1- Cafer-i fıkhı, vahiy yoluyla Hz. Peygamber (s.a.a)’e ulaşan emir ve tavsiyelerin aynısıdır. (Caferi Fıkhı) İslam mektebinde söz konusu edilen usul ve füruyu açıklayıp beyan etmektedir. Ebu Hanife, İmam Sadık (a.s) hakkında şöyle diyor: “Ben Cafer-i Sadık’tan daha fakih ve bilgin birini göremedim ve tanımıyorum da.” İşte bu İmam Sadık (a.s)’ın ilim dalındaki çabasını göstermektedir.

S. 2- İmam Sadık (a.s), Allah’ı inkar eden İbn-i Ebi’l- Avca’ya cevaben ne buyurdular?

C. 2- Şöyle buyurdular: “Allah gayip değildir, her şey O’nun eseridir ve bu eserler O’nun varlığına şahittir. O insana şah damardan daha yakındır.”

İmam Sadık (a.s) Allah’ın nişanelerini İbn-i Ebi’l Avca’ya öyle açıkladı ki, o bu beyandan hayrete kapıldı.

S. 3-İmam Sadık (a.s)’dan binlerce hadis öğrenen öğrencinin ismi nedir?

C. 3- Zurare (r.a).

S. 4- “Aşura”, “Erbein” ve “Varis” ziyaretini nakleden şahsın ismi nedir?

C. 4- Safvan bin Mihran, Cemmal-i Esedi-yi Kufi.

S. 5- İmam Sadık (a.s)’ın buyurduğu, Şeytanın hilesinin eser etmediği beş şey nelerdir?

C. 5- Beş şey şunlardır:

1) Temiz bir niyetle Allah’a yönelmek ve bütün işlerde O’na tevekkül etmek

2) Gece ve gündüz çok tesbih etmek.

3) Kendisi için beğendiği şeyi başka mümin için de beğenmek.

S. 6- İmam Sadık (a.s) kaç yaşında kimin emriyle zehirlenmiştir?

C. 6- 65 yaşında Mensur Devanaki’nin emriyle

S. 7- Mensur Devanaki, İmam Sadık (a.s)’ı ne ile zehirlemiştir?

C. 7- Zehirli üzümle.

S. 8- İmam Sadık (a.s) şahadet yatağına düştüğünde neleri önemle tavsiye etti?

C. 8- İki önemli şeyi tavsiye etti:

1) Allah’la bağlantı kurmak olan namaz hakkında şöyle buyurdular: “Bizim şefaatimiz namazı hafif sayan kimseye ulaşmayacaktır.”

2) Akrabalarla bağlantı kurmak olan sıla-i rahim hakkında da şöyle buyurdular: “Cennetin kokusu anne ve babası kendisinden razı olmayan ve akrabalara sıla-i rahimde bulunmayan kimseye ulaşmayacaktır.”

S. 9- İmam Sadık (a.s) ne zaman ve nerede şahadete eriştiler?

C. 9- Hicri 148. Yılında, Şevval ayının yirmi beşinci günü Medine-i Münevvere’de.

S. 10- İmam Sadık (a.s)’ın kabri nerededir?

C. 10- Medine’deki “Baki” mezarlığında.

Tebyan
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

alone_man can, Tebyan bu soru cevabı bizden almış, siz de onlardan almışsınız:))
Yine de sağolun, yeniden okunmasına sebep oldunuz.
Bizdeki şudur:
MÜCAHİD yazdı:İMAM CAFER SADIK (A.S)'IN HAYATIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR

S. 1- İmam Sadık (a.s)'ın isim ve künyesi nedir?
S. 2- İmam Sadık (a.s)'ın baba ve annesinin isimleri nedir?
C. 2- Babasının adı İmam Muhammed Bakır (a.s), Anne adı ise Kasım bin Muhammed bin Ebu Bekir'in kızı Ümmü Ferve'dir.
C. 3- Hicretin 83. yılının Rabiulevvel ayının 17'sinde Medine'de gözlerini dünyaya açtı.
S. 4- İmam Sadık (a.s)'ın hayat dönemi kaç bölüme ayrılıyor?
a) İmametten önceki dönem.
b) İmametten sonraki dönem.
S. 5- İmam Sadık (a.s)'ın imamet dönemi kaç yıl idi?
C. 5- Otuz dört yıl (114'den 148'e kadar).
C. 6- İmam Sadık (a.s)'ın İmamet dönemi idi.
S. 7- İlim havzasının kuruluşu hangi dönemde idi ve İmam Sadık (a.s)'ın öğrencilerinin sayısı kaç kişiydi?
C. 7- Beni Ümeyye ve Beni Abbas'ın savaştığı dönemde idi. Öğrencilerinin sayısı ise dört bin kişi civarındaydı.[1]
“Üç çeşit insandan kaçın: Hain, zalim ve söz taşıyan; çünkü başkasına senin için hıyanet eden, sana da hıyanet eder; başkasına senin için zulmeden sana da zulmeder; sana söz taşıyan, senin aleyhinde de başkasına söz taşır.” [2]
S. 9- İmam Sadık (a.s)'ın imamet dönemindeki tağut halifeler kimlerdi?
C. 9- Emevi halifelerinin dokuzuncusu olan Yezid bin Malik’ten onların sonuna kadar olan halifelerle Abbasi halifelerinin birinci ve ikinci halifesi olan Seffah ve Mensur-i Devanaki’dir.
“Bu evladımın (İmam Sadık'ın) lakabını “Sadık” koyun. Çünkü onun beşinci oğlunun ismi Cafer olacak ve hakkı olmadığı halde İmamlık iddiasında bulunacak, bundan dolayı ona “kezzap” lakabını vereceklerdir.”
S. 11- İmam Sadık (a.s)'ın sima ve şekli nasıldı?
C. 11- İmam Sadık'ın sima ve şeklini şöyle tarif etmişlerdir: Orta boylu, dik yüzlü, beyaz tenli, çekik burunlu, siyah saçlı ve yanağında siyah bir beni vardı.
C. 12- Caferi mezhebinin reisi İmam Sadıktır. Çünkü İmam Sadık (a.s)'ın dönemi İslam tarihinin en karışık dönemlerindendi. Bir taraftan Beni Ümeyye ve Beni Abbas'ın, hilafeti haksız yere gasbettikleri, diğer taraftan ise mekteplerin sürtüştüğü, fethedilmiş ülkelerin halkıyla Müslümanların karşılaştığı ve çeşitli felsefi ve kelami fikirlerin ortaya çıktığı bir dönemdi. Öyle bir dönemdi ki, eğer İmam Sadık (a.s)'ın ilmi hareketi olmasa veya az etkili olsaydı, din yok olurdu ve İslam'ın hayat bağışlayıcı öğretileri içten ve dıştan çürümüş olurdu. Resulullah (s.a.a) ve diğer İmamların onca zahmet, meşakkat ve çilelerle elde ettikleri bütün şeyler yok olurdu. İşte böyle kritik bir zamanda İmam Sadık (a.s) Müslümanların efkarını, küfür ve ilhad tehlikesinden, (özellikle) Şia'yı yok olmaktan kurtarmak için ciddi bir ilmi hareket başlattı. Şia o dönemde en son nefeslerini alıyordu. Şia'nın yüce şahsiyetleri, hükümetin zulmü korkusundan saklanıp kendi şahsiyetlerini ortaya koymaya cüret edemiyorlardı. Evet, Şia yıkılmak üzereydi, İslami meseleler halkın zihinlerinden yok oluyordu.
Böyle çok zor şartlar altında İmam Sadık(a.s) İslami maarifi yeniden diriltmeye koyuldu ve büyük bir ilmi mektep kurdu. Bu İlmi mektebin mahsul ve neticesi, çeşitli dallarda eğitim gören dört bin mütehassıs öğrenci idi. Bunlar, o günün İslam ülkesinin her tarafına tebliğ etmek için dağıldılar. Böyle fikri, akidevi bir mektebin kurulmasından dolayı İmam Sadık (a.s), Caferi (Şia) mezhebinin reisi ve önderi olarak meşhur oldu.[3]
S. 13- Cafer-i Fıkhı nasıl bir fıkıhtı?
C. 13- Cafer-i fıkhı, vahiy yoluyla Hz. Peygamber (s.a.a)'e ulaşan emir ve tavsiyelerin aynısıdır. (Caferi Fıkhı) İslam mektebinde söz konusu edilen usul ve füruyu açıklayıp beyan etmektedir. Ebu Hanife, İmam Sadık (a.s) hakkında şöyle diyor: “Ben Cafer-i Sadık'tan daha fakih ve bilgin birini göremedim ve tanımıyorum da.” İşte bu İmam Sadık (a.s)'ın ilim dalındaki çabasını göstermektedir. [4]
S. 14- İmam Sadık (a.s), Allah'ı inkar eden İbn-i Ebi'l- Avca'ya cevaben ne buyurdular?
C. 14- Şöyle buyurdular: “Allah gayip değildir, her şey O'nun eseridir ve bu eserler O'nun varlığına şahittir. O insana şah damardan daha yakındır.”
İmam Sadık (a.s) Allah'ın nişanelerini İbn-i Ebi'l Avca'ya öyle açıkladı ki, o bu beyandan hayrete kapıldı.
S. 15-İmam Sadık (a.s)'dan binlerce hadis öğrenen öğrencinin ismi nedir?
C. 15- Zurare (r.a).
S. 16- “Aşura”, “Erbein” ve “Varis” ziyaretini nakleden şahsın ismi nedir?
C. 16- Safvan bin Mihran, Cemmal-i Esedi-yi Kufi.
S. 17- İmam Sadık (a.s)'ın buyurduğu, Şeytanın hilesinin eser etmediği beş şey nelerdir?
C. 17- Beş şey şunlardır:
1) Temiz bir niyetle Allah'a yönelmek ve bütün işlerde O'na tevekkül etmek
1) Sıkıntı ve musibette sabırsızlanmamak.
2) Allah'ın takdir ettiği rızka razı olmak ve rızk için gam yememek.[5]
S. 18- İmam Sadık (a.s) kaç yaşında kimin emriyle zehirlenmiştir?
C. 18- 65 yaşında Mensur Devanaki'nin emriyle
S. 19- Mensur Devanaki, İmam Sadık (a.s)'ı ne ile zehirlemiştir?
C. 19- Zehirli üzümle.
S. 20- İmam Sadık (a.s) şahadet yatağına düştüğünde neleri önemle tavsiye etti?
C. 20- İki önemli şeyi tavsiye etti:
1) Allah'la bağlantı kurmak olan namaz hakkında şöyle buyurdular: “Bizim şefaatimiz namazı hafif sayan kimseye ulaşmayacaktır.”
2) Akrabalarla bağlantı kurmak olan sıla-i rahim hakkında da şöyle buyurdular: “Cennetin kokusu anne ve babası kendisinden razı olmayan ve akrabalara sıla-i rahimde bulunmayan kimseye ulaşmayacaktır.” [6]
S. 21- İmam Sadık (a.s) ne zaman ve nerede şahadete eriştiler?
C. 21- Hicri 148. Yılında, Şevval ayının yirmi beşinci günü Medine-i Münevvere'de.
S. 22- İmam Sadık (a.s)'ın kabri nerededir?
C. 22- Medine'deki “Baki” mezarlığında.
[4] - a.g.e, s. 162.
[5]- Sefinat'ul- Bihar, c. 1, s. 484.
[6] - Dastanha-i Şenideni... s. 128 M. İştihardi.
imam-cafer-sadik-in-hayati-fazileti-t546-10.html
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

MÜCAHİD yazdı:alone_man can, Tebyan bu soru cevabı bizden almış, siz de onlardan almışsınız:))
Yine de sağolun, yeniden okunmasına sebep oldunuz.
Bizdeki şudur:
MÜCAHİD yazdı:İMAM CAFER SADIK (A.S)'IN HAYATIYLA İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR

S. 1- İmam Sadık (a.s)'ın isim ve künyesi nedir?
S. 2- İmam Sadık (a.s)'ın baba ve annesinin isimleri nedir?
C. 2- Babasının adı İmam Muhammed Bakır (a.s), Anne adı ise Kasım bin Muhammed bin Ebu Bekir'in kızı Ümmü Ferve'dir.
C. 3- Hicretin 83. yılının Rabiulevvel ayının 17'sinde Medine'de gözlerini dünyaya açtı.
S. 4- İmam Sadık (a.s)'ın hayat dönemi kaç bölüme ayrılıyor?
a) İmametten önceki dönem.
b) İmametten sonraki dönem.
S. 5- İmam Sadık (a.s)'ın imamet dönemi kaç yıl idi?
C. 5- Otuz dört yıl (114'den 148'e kadar).
C. 6- İmam Sadık (a.s)'ın İmamet dönemi idi.
S. 7- İlim havzasının kuruluşu hangi dönemde idi ve İmam Sadık (a.s)'ın öğrencilerinin sayısı kaç kişiydi?
C. 7- Beni Ümeyye ve Beni Abbas'ın savaştığı dönemde idi. Öğrencilerinin sayısı ise dört bin kişi civarındaydı.[1]
“Üç çeşit insandan kaçın: Hain, zalim ve söz taşıyan; çünkü başkasına senin için hıyanet eden, sana da hıyanet eder; başkasına senin için zulmeden sana da zulmeder; sana söz taşıyan, senin aleyhinde de başkasına söz taşır.” [2]
S. 9- İmam Sadık (a.s)'ın imamet dönemindeki tağut halifeler kimlerdi?
“Bu evladımın (İmam Sadık'ın) lakabını “Sadık” koyun. Çünkü onun beşinci oğlunun ismi Cafer olacak ve hakkı olmadığı halde İmamlık iddiasında bulunacak, bundan dolayı ona “kezzap” lakabını vereceklerdir.”
S. 11- İmam Sadık (a.s)'ın sima ve şekli nasıldı?
C. 11- İmam Sadık'ın sima ve şeklini şöyle tarif etmişlerdir: Orta boylu, dik yüzlü, beyaz tenli, çekik burunlu, siyah saçlı ve yanağında siyah bir beni vardı.
C. 12- Caferi mezhebinin reisi İmam Sadıktır. Çünkü İmam Sadık (a.s)'ın dönemi İslam tarihinin en karışık dönemlerindendi. Bir taraftan Beni Ümeyye ve Beni Abbas'ın, hilafeti haksız yere gasbettikleri, diğer taraftan ise mekteplerin sürtüştüğü, fethedilmiş ülkelerin halkıyla Müslümanların karşılaştığı ve çeşitli felsefi ve kelami fikirlerin ortaya çıktığı bir dönemdi. Öyle bir dönemdi ki, eğer İmam Sadık (a.s)'ın ilmi hareketi olmasa veya az etkili olsaydı, din yok olurdu ve İslam'ın hayat bağışlayıcı öğretileri içten ve dıştan çürümüş olurdu. Resulullah (s.a.a) ve diğer İmamların onca zahmet, meşakkat ve çilelerle elde ettikleri bütün şeyler yok olurdu. İşte böyle kritik bir zamanda İmam Sadık (a.s) Müslümanların efkarını, küfür ve ilhad tehlikesinden, (özellikle) Şia'yı yok olmaktan kurtarmak için ciddi bir ilmi hareket başlattı. Şia o dönemde en son nefeslerini alıyordu. Şia'nın yüce şahsiyetleri, hükümetin zulmü korkusundan saklanıp kendi şahsiyetlerini ortaya koymaya cüret edemiyorlardı. Evet, Şia yıkılmak üzereydi, İslami meseleler halkın zihinlerinden yok oluyordu.
Böyle çok zor şartlar altında İmam Sadık(a.s) İslami maarifi yeniden diriltmeye koyuldu ve büyük bir ilmi mektep kurdu. Bu İlmi mektebin mahsul ve neticesi, çeşitli dallarda eğitim gören dört bin mütehassıs öğrenci idi. Bunlar, o günün İslam ülkesinin her tarafına tebliğ etmek için dağıldılar. Böyle fikri, akidevi bir mektebin kurulmasından dolayı İmam Sadık (a.s), Caferi (Şia) mezhebinin reisi ve önderi olarak meşhur oldu.[3]
S. 13- Cafer-i Fıkhı nasıl bir fıkıhtı?
C. 13- Cafer-i fıkhı, vahiy yoluyla Hz. Peygamber (s.a.a)'e ulaşan emir ve tavsiyelerin aynısıdır. (Caferi Fıkhı) İslam mektebinde söz konusu edilen usul ve füruyu açıklayıp beyan etmektedir. Ebu Hanife, İmam Sadık (a.s) hakkında şöyle diyor: “Ben Cafer-i Sadık'tan daha fakih ve bilgin birini göremedim ve tanımıyorum da.” İşte bu İmam Sadık (a.s)'ın ilim dalındaki çabasını göstermektedir. [4]
S. 14- İmam Sadık (a.s), Allah'ı inkar eden İbn-i Ebi'l- Avca'ya cevaben ne buyurdular?
C. 14- Şöyle buyurdular: “Allah gayip değildir, her şey O'nun eseridir ve bu eserler O'nun varlığına şahittir. O insana şah damardan daha yakındır.”
İmam Sadık (a.s) Allah'ın nişanelerini İbn-i Ebi'l Avca'ya öyle açıkladı ki, o bu beyandan hayrete kapıldı.
S. 15-İmam Sadık (a.s)'dan binlerce hadis öğrenen öğrencinin ismi nedir?
C. 15- Zurare (r.a).
S. 16- “Aşura”, “Erbein” ve “Varis” ziyaretini nakleden şahsın ismi nedir?
C. 16- Safvan bin Mihran, Cemmal-i Esedi-yi Kufi.
S. 17- İmam Sadık (a.s)'ın buyurduğu, Şeytanın hilesinin eser etmediği beş şey nelerdir?
C. 17- Beş şey şunlardır:
1) Temiz bir niyetle Allah'a yönelmek ve bütün işlerde O'na tevekkül etmek
1) Sıkıntı ve musibette sabırsızlanmamak.
2) Allah'ın takdir ettiği rızka razı olmak ve rızk için gam yememek.[5]
S. 18- İmam Sadık (a.s) kaç yaşında kimin emriyle zehirlenmiştir?
C. 18- 65 yaşında Mensur Devanaki'nin emriyle
S. 19- Mensur Devanaki, İmam Sadık (a.s)'ı ne ile zehirlemiştir?
C. 19- Zehirli üzümle.
S. 20- İmam Sadık (a.s) şahadet yatağına düştüğünde neleri önemle tavsiye etti?
C. 20- İki önemli şeyi tavsiye etti:
1) Allah'la bağlantı kurmak olan namaz hakkında şöyle buyurdular: “Bizim şefaatimiz namazı hafif sayan kimseye ulaşmayacaktır.”
2) Akrabalarla bağlantı kurmak olan sıla-i rahim hakkında da şöyle buyurdular: “Cennetin kokusu anne ve babası kendisinden razı olmayan ve akrabalara sıla-i rahimde bulunmayan kimseye ulaşmayacaktır.” [6]
S. 21- İmam Sadık (a.s) ne zaman ve nerede şahadete eriştiler?
C. 21- Hicri 148. Yılında, Şevval ayının yirmi beşinci günü Medine-i Münevvere'de.
S. 22- İmam Sadık (a.s)'ın kabri nerededir?
C. 22- Medine'deki “Baki” mezarlığında.
[4] - a.g.e, s. 162.
[5]- Sefinat'ul- Bihar, c. 1, s. 484.
[6] - Dastanha-i Şenideni... s. 128 M. İştihardi.
imam-cafer-sadik-in-hayati-fazileti-t546-10.html

teşekkür ederim hocam diklkatsizliğime ver hakkını helal et
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

alone_man yazdı:(alıntıdır)

“Bu evladımın (İmam Sadık’ın) lakabını “Sadık” koyun. Çünkü onun beşinci oğlunun ismi Cafer olacak ve hakkı olmadığı halde İmamlık iddiasında bulunacak, bundan dolayı ona “kezzap” lakabını vereceklerdir.”
Tebyan

Burası çok ilginç.Acaba İmamın o bahsedilen oğlu`nun bunlardan haberi yokmuydu?Yoksa nefsinemi uydu?
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Çeri yazdı:
alone_man yazdı:(alıntıdır)

Tebyan

Burası çok ilginç.Acaba İmamın o bahsedilen oğlu`nun bunlardan haberi yokmuydu?Yoksa nefsinemi uydu?

Birçok insan, hakkın başkasına ait olduğunu bildiği halde, heva heveslerine uyarak yalan konuşup insanları saptırmaya çalışmıştır. Hz. Ali'nin hakkını gasbedenler, hilafetin O'na ait olduğunu bilmiyorlar mıydı? Hz. Fatıma'yı üzen ve O'nu incitenler, Hz. Peygamber'i de üzüp incittiklerini bilmiyorlar mıydı? Muaviye, Hz. Ali ve İmam Hasan'ın hak olduklarını, kendisinin ise haksız olduğunu bilmiyor muydu? İbn-i Sa'd, cennet gençlerinin efendisi olan İmam Hüseyin'inin hak İmam olduğunu bildiği halde onu öldürtmedi mi? İşte birçokları bildikleri halde hakkı ehline vermeyip onu gasbetmeye çalıştılar. İmam Hadi'nin oğlu olan Cafer-i Kezzab da İmam Hasan Askeri'nin hak İmam olduğunu bildiği halde yalan konuşup halkı saptırmaya çalışmıştır. Diğerleri gibi Cafer-i Kezzap da büyük ihtimalle bunları dumuştu, İmam Hasan Askeri'nin hak imam olduğunu biliyordu ama diğer zalimler gibi o da makam, mevki ve nefsine uyarak yalan konuşup halkı saptırmaya çalışmıştır.

İbn-i Şebane diyor ki:
Cafer-i Kezzab (İmam Hasan Askeri'nin kardeşi) doğduğunda, Hz. Hadi (a.s)'ın evindeydim. Herkes onun dünyaya gelmesinden sevinçliydi. Babası İmam Hadi'nin yanına gittiğimde onu sevinçli görmedim.
-Arzettim ki: "Serverim! Neden sizi sevinçli görmüyorum?"
-Buyurdular ki: "Onun doğumunu önemseme. Zira, yakında büyük bir topluluğu saptıracaktır."
(İsbat'ul-Hudat, c. 6, s. 220)

Bu rivayetten de anlaşıldığına göre, İmam Hadi (a.s) onun halkı saptıracağını yakın ashabına bildirmiş ve bu yolla halkı aydınlatmaya çalışmıştır.
alikulu

Mesaj gönderen alikulu »

İmam Caferi Sadık bazı kaynaklarda anlatıldığı gibi Ebubekir'in damadı değildir.Alevilik yolunu anlatırken Caferi dediğimizin sebebi bu mübarekten gelir.
Hz. Muhammed'İn sadece 2 kızı olmuştur birincisi Hz. Fatıma ,İkincisi Hz.Zöhre 'dir.Tarihte Fatıma tü Zöhre diye tek isimmiş gibi geçer.Hz.Fatıma ,Hz.ALi ile evlenmiştir,Hz.Zöhre ise İmam Caferi Sadık ile.
Hz. ALi ve Hz. Fatıma'dan 2 erkek dünyaya gelmiştir,birincisi İmam Hz. Üseyin,ikincisi İmam Hz. Hasan'dır.

Hz. Üseyin,Muaviye tarafından, mübarek başı gövdesinden kesilerek şehit edilmiştir.Amacı,Kur'anı eline geçirmek,onlardan Kur'anı almak,kendine göre güç elde etmektir.
Hz. Hasan , İkinci evliliğini Muaviye yani tarihte yaptığı zulümleri unutturmak için adını değiştirmiş olan Ebubekir'in kızı Ayşe ile yapmıştır. Ayşe,Hz. Muahmmed ile evlenecek yaşta değildir,Hz. Peygembere yakınlık kurulması için sanki haşa Hz. Peygamber ile evlenmiş gibi gösterilmiştir.Gerçekte İmam Hasan ile ayşe evlidir.Muaviye'nin diğer kızı Eşe tarafından zehirlenerek şehit edilmiştir.

İmam Caferi Sadık ile Zöhre Ana'dan 2 kız ,2 erkek çocuk dünyaya gelmiştir.
Erkek olanlar Zeynel Abidin ve Battal Gazi,kızlar ise Ümmgülsüm Ana ve Hüsniye Ana'dır.

Teyze çocukları olan İmam Üseyin'e Hüsniye Ana,
İmam Hasan'a da Ümmügülsüm Ana nişan edilmiştir(evlendirilmişlerdir).(Ayşe,İmam Hasan'a kaçmıştır,İmam Hasan ,ikinci evliliğini bu şekilde yapmıştır).

Hz. Peygamber ve Hz. ALi aynı nurdan yaratılan, biri Allah'ın mürşidi,diğeri rehberidir. Bir ilim şehridir(Allah'ın sırrına eren),diğeri kapısıdır, Birine Kur'an,diğerine Zülfikar inendir.
Soyları çok yücedir. Muhammed-Ali yolundan gelen cümle canlara ne mutlu.

“Oniki İmamlar'ın Hayatı” sayfasına dön