İmam M. Bakır'ın Hayatı, Fazileti...

Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

17- Ramazan Ayında Kur'ân Okuması

Rivayete göre İmam Bakır (a.s), Kur'ân'ı Ramazan ayında on defa, yani her üç günde bir defa hatmediyordu.”(1)
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

18- Sürekli Okuduğu Dua

İmam Bakır (a.s) buyurmuştur ki:
"Babam duasında şöyle diyordu:
"Rebbî eslih lî nefsî fe-inneha ehemm'ul- enfusi ileyye, Rabbî, eslih lî zürriyyetî fe-innehum yedî ve ezudî, Rebbî ve eslih lî ehl-i beytî fe-innehum lehmî ve demî, Rabbî, eslih lî cemaate ihvetî ve ehevatî ve muhibbî fe-inne salahehum salahî."
"Rabbim! Nefsimi ıslah et; çünkü nefsim bana, bütün nefislerden daha önemlidir. Rabbim! Zürriyetimi (soyumu) ıslah et; zira onlar benim elim ve pazımdırlar. Rabbim! Âilemi ıslah et; çünkü onlar benim etim ve kanımdırlar. Rabbim! Kardeş, bacı ve dostlarımı ıslah et; zira onların salahı (iyiliği) benim salahımdır.”(1)
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

19- Yolculuğa Gitmek İstediğinde Ettiği Dua

Ravi diyor ki:
"Ebu Cafer (İmam Bakır -a.s-) yolculuğa gitmek istediğinde, âilesini bir odaya toplayarak şöyle diyordu:
"Allah'ım, bu sabah vakti kendimi, malımı, âilemi, hazır ve gâip olan evlatlarımı sana emanet ediyorum. Allah'ım, bizi koru ve bizi gözet. Allah'ım, bizi kendi civarında (sığınağında) karar kıl. Allah'ım, nimetini bizden alma; bize bağışlamış olduğun afiyet ve fazlını (ihsanını) değiştirme.”(1)
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

20- Evinden Çıkarken Okuduğu Dua

İmam Sadık (a.s) buyurmuştur ki:
"Ebu Cafer (İmam Bakır -a.s-) evinden çıktığında şu duayı okuyordu:
"Bismillahi harectu, bismillahi velectu ve alallahi tevekkeltu vela havle vela kuvvete illa billah'il- aliyy'il-azim.”
"Allah'ın adıyla çıkıyorum, Allah'ın adıyla giriyorum, Allah'a tevekkül ediyorum. Bütün güç ve kudret, yüce ve âzim olan Allah'tandır ancak."(1)
En son f_altan tarafından 26 Haz 2007, 04:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

21- Secdelerindeki Duası

"Babam secdelerinde şöyle diyordu:
"Allah'umme inne zann'en-nasi bî hasenun, feğfir lî ma la ye'lemun vela tuahiznî bima yekulune ve ente allam'ul- ğuyub.”
"Allah'ım, halkın bana karşı zanları güzeldir (bana hüsn-ü zanları vardır), öyleyse onların bilmedikleri şeyleri bana bağışla ve onların dedikleriyle beni muaheze etme (sorgulama) ve sen gaipleri bilensin."(1)
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

22- Aksırma Anındaki Duası

Sa'd b. Halef şöyle diyor:
"İmam Bakır (a.s) aksırdığında, "Yerhamukellah" (Allah sana merhamet etsin) dediklerinde cevaben şöyle buyuruyordu: "Yeğfirullahu lekum ve yerhamekum" (Allah seni bağışlasın ve sana merhamet etsin)
Bir adam da onun yanında aksırdığında şöyle buyuruyordu: "Yerhamukellah" (Allah sana merhamet etsin.)(1)
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

23- Güldüğünde Ettiği Dua

İmam Bakır (a.s)'ın kölesi Eflah şöyle diyor:
İmam Bakır (a.s) güldüğünde şöyle diyordu:
"Allah'umme lâ temkutnî."
"Allah'ım, bana gazap etme."(1)
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

24- İlmi Yararak Açıklaması

Cabir b. Abdullah-i Ensari şöyle diyor:
Resulullah (s.a.a) bana buyurdular ki:
"Sen o kadar yaşayacaksan ki, Hüseyin'in neslinden olup ilmi yaracak olan(1) Muhammed isimli evladımı göreceksin; onunla mülakat ettiğinde selamımı ona ilet.”(2)
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

25- Hizmetçilere Yardımda Bulunması

"Resulullah (s.a.a)'in mektubunda şöyle yazılmıştır: "Kölelerinizi zor olan bir işte çalıştırdığınızda, siz de onlarla beraber o işte çalışın."
İmam (a.s) sonra buyurdular ki:
"Babam (İmam Bakır -a.s-), kölelere bir iş emrettiğinde onlara: "Kendi yerinizde durun"diye buyuruyordu. Daha sonra gelip o işe bakıyordu. Eğer o iş ağır bir iş olmuş olsaydı "bismillah"diyerek onlarla beraber çalışırdı. Ama eğer o iş kolay bir iş olmuş olsaydı, (onların kendileri yapmaları için) o işten uzaklaşırdı.”(1)
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

26- Ailesine Karşı Sabrı

"Babam (İmam Bakır)dan şöyle buyurduğunu duydum:
"Ben, Ebu Cehil karpuzundan daha acı olan bu kölem ve âilemin işlerine karşı sabrediyorum. Kim sabrederse, sabrı vasıtasıyla, gündüzleri oruç tutup geceleri ibadet edenin ve kılıcıyla Resulullah (s.a.a)'in önünde savaşıp şehid olanın derecesine ulaşmış olur.”(1)

“Oniki İmamlar'ın Hayatı” sayfasına dön