İmam Hasan (a.s)'ın Hayatı, Fazileti, Siresi ve Sözleri

Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

22- Osman'ın Katledileceği Haber

İbn-i Eşa's diyor:
Osman'ın evi muhasara edildiği sırada Hz. Hasan (a.s) ile birlikte idim. Babası O'nu Osman'a su götürmekle görevlendirmişti. Bana buyurdu: "Ey İbn-i Eş'as! Bu saatte biri onu öldürerek ikindiye çıkmayacaktır."Olay İmam (a.s)'ın dediği gibi oldu. Zira Osman ikindi vaktinden önce öldürüldü.

(İsbat'ul-Hudat, c.5, s.157)
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

23- Ubeydullah B. Ömer'in Katledilme Haberi

Ömer b. Hattab'ın oğlu Ubeydullah, İmam Hasan (a.s)'a: "Beni gör! Sana söyleyeceklerim var" diye haber gönderdi.
Hazret onunla görüşünce o şöyle dedi: "Baban (Hz. Ali) işin evvelinde (İslam'ın başlangıcında ve sonunda) Kureyş'in kanını döktü, halk ona karşı öfkelidir. Eğer istiyorsan onu hilafetten uzaklaştırıp seni onun yerine geçirelim."
İmam Hasan (a.s) cevabında şöyle buyurdular: "Allah'a andolsun ki, bu kesinlikle mümkün değildir. Ey Hattab'ın oğlu, adeta senin bugün veya yarın öldürüleceğini görüyorum ve Allah'ın seni yüzüstü yere vuracağı çok yakındır."
Nasır şöyle diyor: "Allah'a andolsun ki, Ubeydullah aynı veya ertesi gün öldürüldü. İmam Hasan (a.s) o gün bir cenazeyle karşılaştı. Onun kim olduğunu sorunca; "Öldürülmüş olan Ubeydullah b. Ömer'in cenazesidir" dediler.

(Nasır b. Mezahim'in "Sıffın Vakıası" kitabı, s.297)
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

24- Muaviye'nin Gizli Ajanı

Ali b. Yunus şöyle diyor:
Muaviye gizli bir ajanını içinden çıkamadığı bir takım konuları kendisinden sorması için Hz. Ali (a.s)'ın yanına gönderdi. Ajan Hz. Ali'ye arzetti: "Ben sizin halktan biriyim."
İmam (a.s); "Hayır, sen Muaviye tarafından şöyle bir memuriyet için gelmişsin" buyurdu.
O şahıs da itiraf etti. Sonra İmam (a.s); "Soruları bu iki oğlumdan birine sor" diye buyurdu.
İmam Hasan (a.s) onun sorusundan önce şöyle buyurdular: "Falan mesele hakkında soru sormaya geldin."İmam Hasan (a.s) onun, on meseleden fazla olan sorularını cevapladı.

(İsbat'ul-Hudat, c.5, s.162 )
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

25- Mehdi-yi Mev'ud (a.f)'den Haber Vermesi

Ebu Said-i Ukays'tan şöyle söylediği naklolunmuştur:
İmam Hasan (a.s) şöyle buyurdular:
"Biz Ehlibeyt imamlarından herkesin üzerinde zamanının tağutundan bir biat olacaktır (hepsi onların velayet ve hilafet haklarını gasbetecekler), ancak Hz. İsa (a.s)'ın gelip arkasında namaz kılacağı Kâim-i Âl-i Muhammed istisnadır. Allah O'nun doğumunu gizli kılacak ve kıyam zamanına kadar kimsenin O'nun üzerinde biati olmaması için varlığını gaipte muhafaza edecektir. O, kardeşim Hüseyin'in dokuzuncu göbekten torunudur. Allah-u Teala O'nun ömrünü gaybetiyle uzun kılacak. Daha sonra O'nu kendi kudretiyle, Allah'ın her şeye kadir olduğunu bilsinler diye kırk yaşının altında bir genç suretinde zahir edecektir."

(Kemal'ud-Din, c.1, s.5, h. 2)

“Oniki İmamlar'ın Hayatı” sayfasına dön