Neden Hz. Ali'yi seçtik?

Kullanıcı avatarı
f_altan

Neden Hz. Ali'yi seçtik?

Mesaj gönderen f_altan »

NEDEN HZ. ALİ'Yİ SEÇTİK?

Peygamber Efendimiz (s.a.a)'in Hz. Ali (a.s) hakkında buyurmuş olduğu 100 Hadis-i Şerif takdim ediyoruz. Hadisler, Ehli Sünnet alimlerinin sağlam kaynaklarından seçilmiştir. Her hadisin nakledildiği kaynaklar maddeler halinde sıralanmış, kaynaklarını incelemek isteyen için bir kolaylık olsun diye cilt ve sayfa numaraları da verilmiştir. Gerekli görülmediği takdirde hadisler hakkında herhangi bir açıklama yapmamış, hadisin yorumu okuyucuya bırakılmıştır. Hadisler, Hz. Ali'nin yüce makamını, Hz. Peygamber'den sonra insanların en hayırlısı olduğunu, vasiyet edilen, halifelik için tayin edilen kimsenin sadece o olduğunu ve onun yüce erdemini içermektedir.

Peygamber efendimize erkeklerden ilk iman eden, onun terbiyesi altında yetişip ahlakına haiz olan, İslam'ın gelişmesinde en fazla katkıda bulunan, Peygamberin bütün savaşlarında koruyucusu ve hüzünlerini gideren tek şahıs olduğundan ve Peygamberimizin hayatında ve ölümünde ona en yakın şahsın yine kendisi olduğundan dolayı Hz. Ali'yi (a.s) seçtik. Yine o 40 yaşlarına kadar hayatını puta tapmakla geçirmemiş, savaşlarda korkup kaçanlardan olmamış ve peygamberin ölümünde peygamberin cenazesini ortada bırakıp hilafete koşmamıştır.

Hz. Ali, Peygamber efendimizin ashabı içinde en fazla faziletlere sahip olan şahıstır. Bu konuda Peygamber efendimiz şöyle buyurduğu kaydedilmiştir:

"Allah-u Teala, kardeşim Ali'ye sayılmayacak kadar çok faziletler vermiştir. Kim onun faziletlerinden birini, ona ikrar ettiği halde zikrederse, Allah-u Teala onun geçmişte ve son zamanda işlediği günahlarını affeder. Kim onun faziletlerinden birini yazarsa, melekler sürekli olarak o yazıdan bir eser kaldıkça ona mağfiret dilerler. Kim onun faziletlerinden birini dinlerse, Allah Teala, onun işitmek yoluyla işlediği günahlarını bağışlar. Kim onun faziletlerinden olan bir yazıya bakarsa, Allah Teala, onun bakmak yoluyla işlediği günahlarını affeder. Ali bin Ebi Talib'e bakmak ibadet ve onu zikretmek ibadettir, bir kulun imanı ancak onun velayetini kabul edip onun düşmanlarından uzaklaşırsa kabul olur"

İsa bin Abdullah, babası ve dedesinden:
Adamın biri Abdullah bin Abbas'a dedi ki:
"Sübhanallah, İmam Ali'nin (nakledilen) özellikleri ve faziletleri ne kadar çoktur ki, onların üçbin olduğunu hesap ediyorum."
Abdullah bin Abbas dedi ki: "Eğer onların otuzbin olduğunu söylersen daha doğru olur"

Hanbeli mezhebinin imamı Ahmet bin Hanbel de şöyle demiştir: "Resulullah'ın ashabı içinde Ali'ye gelen faziletler kadar hiç kimse hakkında gelmemiştir."

Hz. Ali, Hz. Muhammed (s.a.a)'in vasisi, varisi, sırrının yeri, terkettiklerinin en hayırlısı, vad ettiğini yerine getiren ve borcunu ödeyendir. Müminlerin velisi, kafirlerin ise korkulu rüyasıydı. Hz. Muhammed Vahyin sahibi, kendisi de İlhamın sahibidir, Hz.Muhammed, peygamberlerin efendisi, kendisi de Vasi'lerin efendisidir. Hz.Muhammed, insanların uyarıcısı, kendisi de hidayetçisidir. Hz. Muhammed, peygamberlerin sonuncusu, kendisi de vasilerin sonuncusudur. Hz. Muhammed, kainatın Efendisi, kendisi de Müminlerin Emiridir...
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: Neden Hz. Ali'yi seçtik?

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali Ve Hz. Resulullah Allah'ın Nurundan Yaratılmışlardır

1. Abdullah bin Abbas dedi ki: Resulullah (s.a.a)'nın İmam Ali'ye hitaben şöyle buyurduğunu duydum:

"Huliktu enâ ve ente min nurullâhi teâla"

"Ben ve sen Allah'ın nurundan yaratıldık"

Kaynak:
1) İbn-i Asakir'in "Tarih-i Medinet-i Dimaşk" c.1, s.131, Beyrut 1. Bas.
2) el-Himvini eş-Şafii'nin "Feraid'üs Simtayn" c.1, s.40, Hadis No: 4
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Peygamber'in Zürriyeti Hz. Ali'nin Sulbündendir

2. Cabir bin Abdullah el-Ansari'den naklen, Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:

"İnnallâha azze ve celle ce'ala zürriyete külli nebiyyin fi sulbihi ve ce'ala zürriyeti fi sulbi Ali bin Ebi Tâlib."

"Allah, her peygamberin zürriyetini kendi sulbünden kıldı, benim zürriyetimi ise Ali'nin sulbünden kıldı"

Kaynak:
1) el-Zehebi'nin "Mizan'ül-İtidal" Kısım 3, s.398
2) el-Tabarani'nin "Mucem el-Kebir" c.3, s.43
3) el-El-Bağdadi' nin "Tarih-i Bağdat" c.1, s.316
4) İbn-i Hacer'in "es-Sevaik'ul-Muhrika" s.124
5) el-Münavi'nin "Fayd'ul-Kadir" c.2, s.223
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali İlk İman Eden Şahıstır

3. Resulullah (s.a.a) Ayşe'ye hitaben şöyle buyurdu: (Hâze Aliyyün, evvelü men âmene bi)

Meali: "Bu Ali, bana iman edenlerin ilkidir."

Kaynak:
1) İbn'ül-Esir'in "Üsd'ül-Gabe" c.7, s.259

4. Hz. Ali şöyle buyurdu: (Bü'isa Resulullâh yevm el-İsneyn, ve eslemtü yevm es-Selâset)

Meali: "Resulullah (s.a.a), pazartesi günü (peygamberliğe) gönderildi. Ben ise Salı günü Müslüman oldum."

Kaynak:
1) el-Müttaki el-Hindi'nin "Muntahab'ul-Kenz" c.5, s.40

- Enes bin Malik de şöyle dedi: "Resulullah (s.a.a), pazartesi günü (peygamberliğe) gönderildi. İmam Ali de Salı günü namaz kıldı."

Kaynak:
1) Sünen-i Tirmizi c.5, s.598 Hadis No: 3728
2) Tarih-i Tabari c.2, s.310
3) el-Tabari'nin "Riyad' un-Nadira" c.3, s.100

5. Hz. Ali şöyle buyurdu: (Ena es-Sıddık'ul-ekber, âmentü qable en âmene Ebu Bekr'in ve eslemtü qable en yüslime Ebu Bekr'in)

Meali: "En büyük Sıddık benim, Ebu Bekir iman etmeden ve müslüman olmadan önce ben iman edip müslüman oldum."

Kaynak:
1) İbn-i Ebil Hadit'in "Şerh-u Nehc'ül-Belağa" c.3, s.251
2) İbn-i Kuteybe'nin "el-Maarif " s.73
3) İbn-i Asakir'in "Tarih-i Dimaşk" c.1, s.53
4) el-Müttaki el Hindi'nin "Kenz'ul-Ummal"c.6, s.405
5) Tabari'nin "Zehair'ul-Ukba" s.58 ve "Riyad'un-Nadira" c.2, s.155
6) el-Belazuri'nin "Ensab'ül-Eşraf" c.2, s.146
7) ez-Zehebi'nin "Mizan'ül-İtidal" c.1, s.417, Hadis no: 3484
8) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ul-Mevedde" s.202
9) Münteheb Fedail'ün Nebi ve Ehli Beytihi s.116
10) es-Seyyid Murtada Hüseyni'nin "Fedail'ül-Hamse min'es-Sıhah'is-Sitte" c.2, s.88-89
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali en büyük Sıddık ve ümmetin Farukudur

6. Selman el-Farisi, Ebu Zer ve Hüzeyfe'den naklen, Resulullah (s.a.a) Hz.Ali'yi elinden tutarak şöyle buyurdu:
(İnne hâze, evvelü men âmene bi, ve hâze evvelü men yusâfiheni yevm el-Kıyâmeh. Ve hâze es-Sıddıyk'ul-Ekber ve Fâruk hâzihil ümmet, hâze ya'sübüddin, vel mâl ya'süb'ül-münâfıkin)

Meali: "Bu, bana ilk iman eden ve Kıyamet Günü'nde benimle ilk tokalaşacak olandır. Kendisi en büyük sıddık ve bu ümmetin farukudur, bu, dinin önderidir, mal ise zalimlerin önderidir."

Kaynak:
1) Tabarani'nin "Mucem el-Kebir" c.6, s.269, Hadis No: 6184
2) el-Müttaki'nin "Kenz'ul-Ummal" c.6, s.156
3) el-Heysemi'nin "Mecma üz-Zevaid" c.9, s. 102
4) İbn-i Udey'in "el-Kamil fi Düefa ir-Rical"c.4, s.229
5) el-Künci'nin "Kifayet'ut-Talip"s.187
6) el-Akili'nin "Düefa'il Kebir" c.2, s.47
7) el-Beyhaki'nin "Sünen el-Kübra"

7. Hz. Ali şöyle buyurdu: (Enâ abdullâh ve exu Resulillâh, ve enâ es-Sıddık'ul-ekber, lâ yequlehâ ba'di illâ kezzâb, sallaytü qablen nâs seb'a sinin)

Meali: "Ben, Allah'ın kulu ve Resulü'nün kardeşiyim. En büyük Sıddık benim, bunu benden sonra kim söylerse yalancıdır, ben insanlardan yedi yıl önce namaz kıldım."

Kaynak:
1) Sünen İbn-i Mace c.1, s.57
2) el-Hasais en-Nisai s.3
3) el-Hakim Nişaburi'nin "Müstedrek'us-Sahihayn" c.3, s.112
4) Menakıb-ı Ahmet bin Hanbel No:17
5) İbn-i Asakir'in "Tarih-i Dimaşk" c.1, s.61
6) İbn-i Ebil Hadit'in "Şerh-u Nehc'ül-Belağa" c.3, s.257
7) Tarih-i Tabari c.2, s.56
8) İbn-i Kesir'in "el-Kamil fit-Tarih" c.2, s.22
9) Tabari'nin "Zehair'ul-Ukba" s.60 ve "Riyad'un-Nadira" c.2, s.155
10) el-Himvini eş-Şafii'nin "Feraid'us-Simtayn c.1, s.248
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali Resulullah'ın Kardeşidir

8. Resulullah (s.a.a), ashabı arasında kardeşlik kurduğunda Hz. Ali gözü yaşlı olarak gelir ve der ki: "Ey Resulullah, ashabın arasında kardeşlik ilan ettin, beni kimseyle kardeş yapmadın?"

Resulullah (s.a.a) bunun üzerine şöyle buyurdu: (Ente axi fiddünyâ vel âhireh)

Meali: "Ey Ali, sen dünyada ve ahirette kardeşimsin."

Kaynak:
1) Sahih-i Tirmizi c.2, s.299
2) el-Hakim'in "Müstedrek'us-Sahihayn" c.3, s.14
3) el-Künci eş-Şafii'nin "Kifayet'üt-Talib" s.194
4) Menakıb-ı Meğazeli s.37
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali Resulullah'ın Kardeşidir

8. Resulullah (s.a.a), ashabı arasında kardeşlik kurduğunda Hz. Ali gözü yaşlı olarak gelir ve der ki: "Ey Resulullah, ashabın arasında kardeşlik ilan ettin, beni kimseyle kardeş yapmadın?"

Resulullah (s.a.a) bunun üzerine şöyle buyurdu: (Ente axi fiddünyâ vel âhireh)

Meali: "Ey Ali, sen dünyada ve ahirette kardeşimsin."

Kaynak:
1) Sahih-i Tirmizi c.2, s.299
2) el-Hakim'in "Müstedrek'us-Sahihayn" c.3, s.14
3) el-Künci eş-Şafii'nin "Kifayet'üt-Talib" s.194
4) Menakıb-ı Meğazeli s.37
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali Resulullah (s.a.a)'in Veli'sidir

9. Resulullah (s.a.a) Hz. Ali'ye hitaben şöyle buyurdu: (Yâ Ali, ente Veliyyi fid dünyâ vel âhiret)

Meali: " Ya Ali, sen dünyada ve ahirette benim velimsin."

Kaynak:
1) Sahih-i Müslim c.2, s.24-Hz.Ali'nin faziletleri babında
2) el-Hakim'in "Müstedrek'us-Sahihayn" c.3, s. 109
3) Tabari'nin "Riyad'un-Nadira" c.2, s.203
4) Tirmizi "Kenz'ul-Ummal" c.6, s.152'den tahric etti.
5) İbn-i Hacer'in "Sevaik'ül-Muhrika" s. 107
6) ez-Zehebi'nin "Talhis el-Müstedrek" s.26
7) Müsned el-Bezzar
8) Müsned-i Ahmet bin Hanbel
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali (a.s) Müminlerin Veli'sidir

10. İmran bin Husayn'dan naklen, Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu: (Aliyyun minni ve enâ min Aliy, Ali veliyyü kulli müminin)

Meali: "Ali benden, ben de Ali'denim, Ali tüm müminlerin Veli'sidir."

Kaynak:
1) Sünen et-Tirmizi c.5, s.296
2) Müsnet Ahmet bin Hanbel c.4, s.165
3) el-Müttaki el-Hindi'nin "Kenz'ul-Ummal" c.2, s.607
4) el-Münavi' nin "Künüz'ul-Hakaik" c.1, s.71
5) el-Kunduzi el-Hanefi'nin Yenabi'ül-Mevedde" s.179
6) Şerh'ül-Ercüzat s.293
7) İbn-i Sabban'ın "İs'af er-Rağıbin" s. 177,178
8) el-Zehebi'nin "Talhis el-Müstedrek"
9) İlam'ül-Vera s.164

11. Resulullah (s.a.a) Hz. Ali'ye hitaben şöyle buyurdu: (Yâ Ali ente veliyyül müminin)

Meali: "Ey Ali, sen müminlerin Veli'sisin."

Kaynak:
1) Sünen-i Tirmizi c.6, s.267
2) Müsned-i Ahmet bin Hanbel c.4, s.468
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali Resulullah (s.a.a)'ın Kardeşi, Sahibi ve Arkadaşıdır

12. İmam Muhammed Bâkır (a.s) babası ve dedesinden, İmam Ali'den naklen, Resulullah (s.a.a) Hz. Ali'ye hitaben şöyle buyurdu: (Yâ Ali, ente axî ve sâhibi ve rafiki fil cenneh.)

Meali: "Ya Ali, sen kardeşim, sahibim ve cennette arkadaşımsın."

Kaynak:
1) İbn-i Asakir'in "Tarih-i Dimaşk" c.1, s.122
2) el-Bağdadi'nin "Tarih-i Bağdat" c.12, s.268, Hadis No: 6712
3) el-Müttaki el-Hindi'nin "Kenz'ul-Ummal" c.6, s.402

“Oniki İmamlar'ın Hayatı” sayfasına dön