Neden Hz. Ali'yi seçtik?

Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: Neden Hz. Ali'yi seçtik?

Mesaj gönderen f_altan »

Hayber Kalesi'nin Fatihi Hz. Ali'dir

86. Büreyde'den naklen: Resulullah (s.a.a) Hayber ehlinin kalelerine indiğinde bayrağı Ebu Bekir'e verdi, Ebu Bekir onu fethetmeden geri döndü. Sonra Ömer aldı, Ömer de askerleriyle beraber Hayber'e hücum etti fakat sonunda askerleriyle beraber geri kaçtı. Askerler Resulullah (s.a.a)'ın huzurunda Ömer'i ayıpladılar. Ömer de onları ayıpladı. Bunun üzerine Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:
(İnni dâfiu er-râyete ilâ reculin yuhibbellahe ve resulehu ve yehibbuhullahu ve resulühü, kerrârun ğayri ferrâr, lâ yerciu hattâ yeftehullaha lehu)

Meali: "Yarın sancağı öyle birisine vereceğim ki, Allah ve resulünü sever, Allah ve resulü de onu severler. Allah kaleyi onun eliyle fethedecektir."

Yarın sancağı Hz.Ali'ye verdi ve ve Hz. Ali de Hayber kalesini fethetti.

Kaynak:
1) İbn-i Hasan el-Kilabi'nin "Müsned-i Dimaşk" Hadis No: 27
2) Siret-i İbn-i Hişam c.3, s.334
3) Müsned-i Ahmet bin Hanbel c.5,s.33
4) İbn-i Sa'd'ın "et-Tabakat" c.3, s.158
5) Tarih'üt-Tabari c.2, s.93
6) Tirmizi Hadis no: 3970
7) Altı Parmak, "Peygamberler Tarihi" s.644
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali'nin Hendek Savaşı'ndaki Kahramanlığı

87. Hz. Ali, Amr bin Abduved'le savaşmak için savaş alanına çıktığında ve bütün Müslümanlar ona karşı aciz kaldıklarında Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdular: (Berez'el-imânü kulluh ile'ş-şirki kullih)

Meali: "İman'ın tümü, şirkin tümüne karşı çıktı."

(Burada imandan maksat Hz. Ali, şirkten maksat da Amr bin Abduved'dir)

Kaynak:
1) İbn-i Ebil Hadit'in "Şerh-u Nehc'ül-Belağa" c.4, s.344
2) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül-Mevedde" s.94
3) ed-Demiri'nin "Hayat'ul-Hayvan" c.1, s.39
4) "Nehc'ül-Hak ve Keşf es-Sıdk" s.217
5) et-Tüsteri'nin "İhkak'ul-Hak" c.6, s.9
6) "el-Arbain Fi Usul'id-Din" s.475
7) "es-Siret el-Halebi" c.2, s.340

88. Hz. Ali, Hendek gününde Amr bin Abduved (Onbin kişi kuvvetinde sayılan) ile savaşıp onu öldürdüğünde Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdular: (Darbetu Aliyyin fi yevm'il Hendek afdalu min a'mâli ümmeti ilâ yevm'ül-Kıyâme)

Meali: "Ali bin Ebi Talib'in Hendek gününde, Amr bin Abduved'e bir kılıç vuruşu, bütün ümmetimin Kıyamet Günü'ne kadar yapacakları amellerinden daha üstündür."

Kaynak:
1) el-Hakim Nişaburi'nin "Müstedrek'us-Sahihayn" c.3, s.34 Hadis No: 4327
2) el-Bağdadi'nin "Tarih-i Bağdat" c.13, s.18-19 Rakam: 6978
3) Fahrettin Razi'nin "Tefsir-i Kebir" c.32, s.31
4) el-Müttaki el-Hindi'nin "Kenz'ul-Ummal" c.11, s.623 Hadis No: 33035
5) Harezmi el-Hanefi'nin "Maktel-i Hüseyn" c.1, s.45
6) İbni Ebil Hadit' in "Şerhu Nehc'ül-Belağa" c.4, s.342
7) "Şerh'ül-Mekasid" c.2, s.301
8) Seyyid Eyyub bin Sıddık'ın "Menâkıb-ı Çihâr Yâri Güzîn" 6. Bab, 26. Menâkıb
9) el-Kunduzi "Yenabi'ül-Mevedde" s.137
10) "Münteheb Fedail'ün Nebi ve Ehli Beytihi" s.229
11) Es-Seyyid Murtada Hüseyni'nin "Fedail'ül-Hamse min'es-Sıhah'is-Sitte" c.2, s.320-321
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali Ve Yandaşları Kurtuluşa Erenlerdir

89. Ümmü Seleme ve Ebu Said el-Hudri'den naklen, Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:
(Ali ve Şiatehü, hümül fâizün yevm'el Kıyâme)

Meali: "Ali ve şiası (yandaşları) Kıyamet Günü kurtuluşa erenlerin ta kendileridir."

Kaynak:
1) İbn-i Asakir eş-Şafii'nin "Tarih-i Dimaşk" c.3, s.328 Hadis No: 848
2) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül-Mevedde" s.180, 237
3) el-Münavi'nin "Künüz'ul-Hakaik" s.92
4) ed-Deylemi'nin "Firdevs bi-Mesur el-Hitab" c.3, s.61 Hadis No: 4371
5) Abdullah eş-Şafii'nin "el-Menakıb" s.204
6) el-Bedhaşi'nin "Miftah'ün-Neca" s.61
7) Sıbt İbn-i Cevzi'nin "Tezkiret'ül-Havas" s.59
8) et-Tüsteri'nin "İhkak'ul-Hak" c.7, s.299 Ümmü Seleme'den ve c.7, s.301 Ebi Said el-Hudri'den.
9) Seyyid Eyyub bin Sıddık'ın "Menâkıb-ı Çihâr Yâri Güzîn" 6. Bab, 25. Menâkıb, 26. Hadis
10) Muhammed Miri el-Antaki'nin "Limaze ahtertu Mezhebe Ehl'il Beyt" s.393-394
11) "Münteheb Fedail'ün Nebi ve Ehli Beytihi" s.137
12) es-Seyyid Murtada Hüseyni'nin "Fedail'ül-Hamse min'es-Sıhah'is-Sitte" c.2, s.94

90. Hz. Ali şöyle buyurdu:
(Tefteriku hâzihil ümme alâ selâsete ve seb'ine firka, isnetâ ve seb'in finnâr ve vâhideh fil cennet, ve hiye ellezine kâle Allâhu azze ve celle fi hakkahim: "Ve mimmen halaknâ ümmeten yehdüna bilhakki ve bihi ya'dilün." Vehüm enâ ve muhibbi ve etbâ'i)

Meali: "Bu ümmet yetmiş üç fırkaya bölünecektir, yetmiş ikisi ateştedir ve biri de cennettedir -ki Allah onların haklarında şöyle buyurmuştur: 'Yaratıklarımızdan hakka hidayet eden ve adaleti yerine getiren bir ümmet vardır' (Araf 181/Ayet) - onlar ben, benim muhiplerim ve bana uyanlardır."

Kaynak:
1) el-Suyuti'nin "ed-Derr'ül-Mensur" tefsiri c.3, s.617
2) el-El-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül-Mevedde" s. 109
3) Menakıb-ı Harezmi el-Hanefi s.331, Hadis No: 351
4) Ercah'ül-Metalib s.83
5) Tevdih ed-Delail s.158
6) et-Tüsteri'nin "İhkak'ul-Hak" c.3, s.413; c.14, s.344; c.20, s.206 bol isnatlar için.
7) el-Haskani'nin "Şevahid'üt-Tenzil"

91. Yasir bin Hammad, İmam Ali el-Rida'dan, babaları ve dedelerinden naklen, Resulullah (s.a.a) Hz. Ali'ye hitaben şöyle buyurdu:
(Yâ Ali, ente hüccetullâh, ve ente bâbullâh, vet-tarik ilellâh, ente en-nebe'ül-azim, ve entes-sırât'ül-müstakim ve entel mesel'ül-a'lâ. Ente imâm'ül-müslimin ve Emir'ül-Mü'minin, ente hayr'ül-vasiyyin ve seyyidus-sıddıkin. Yâ Ali, ente Fâruk'ul-a'zam ves-Sıddık'ul-Ekber. Hizbeke hizbi ve hizbi hizbullâh, ve hizbu a'dâei hizb'üş-Şeytân)

Meali: "Ey Ali, sen Allah'ın hüccetisin, sen Allah'ın kapısısın, sen Allah'a götüren yolsun, sen Nebe'ül-Azimsin (büyük habersin), Sırat-ı Müstakimsin (Doğru yolsun) ve Mesel'ul-A'lasın (en yüce örneksin). Sen Müslümanların imamı ve Müminlerin Emiri'sin. Sen vasilerin en hayırlısı ve Sıddık (doğrulayıcı)' ların efendisisin. Ey Ali, sen en yüce faruk ve en büyük sıddıksın. Senin hizbin benim hizbimdir, benim hizbim de Allah'ın hizbidir, senin düşmanlarının hizbi ise Şeytan'ın hizbidir."

Kaynak:
1) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül-Mevedde" s. 495-496
2) Hüsamuddin el-Hanef'nin "Âl-i Muhammed" s.625
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Dünyada Ve Ahirette Bayrağın Sahibi Hz. Ali'dir

92. Resulullah (s.a.a)'a, "Kıyamet gününde senin bayrağını kim taşıyacak?" diye sorduklarında şöyle buyurdular:

"Bayrağımı dünyada taşıyan Ali bin Ebi Talib taşıyacaktır."

Kaynak:
1) el-Müttaki el-Hindi'nin "Kenz'ul-Ummal" c.13, s.136
2) İbn-i Hasan el-Kilabi'nin "Müsned-i Dimaşk" Hadis No: 26
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Cennete İlk Girecek Olan Şahıs Hz. Ali'dir

93. Resulullah (s.a.a), ashabı ile oturduğu bir anda şöyle buyurdular:
(Evvelü men yedhul'ul-cennete minen nebiyyine ves-sıddikine Aliy bin Ebi Tâlib)

Meali: "Peygamberler ve sıddıklardan cennete ilk girecek olan Ali bin Ebi Talib'tir."

O anda ashaptan Dücane adlı bir şahıs ayağa kalkarak dedi ki: "Ey Resulullah, sen bizlere Allah'tan haber verdin ki, sen cennete girmeden bir peygamberin geçmesi haram ve ümmetlerden ise senin ümmetin geçmeden başka ümmetin geçmesi haramdır."

Bunun üzerine Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdular:
(Belâ, velâkin emâ alimtüm enne hâmile Livâ'ül-hamd imâmehüm ve inne Aliy bin Ebi Tâlib, hamilü Livâ'ül-hamd yevm'el-kıyâmeh beyne yedi, yedhül bihil cennete ve enâ alâ eserihi)

Meali: "Evet, öyle haber verdim, lâkin bilmiyor musunuz ki, Hamd bayrağını taşıyacak olan önde olacaktır, o da Kıyamet gününde Hamd bayrağını taşıyacak olan Ali bin Ebi Talip'tir, kendisi önümde olacak, ben ve tüm gelenler onun arkasından cennete gireceğiz."

Bunun üzerine Hz. Ali'nin yüzüne sevinç doğdu, sonra ayağa kalkarak şöyle buyurdu: (Elhamdülillâhillezi şerrefenâ fiyke yâ Resulellâh)

Meali: "Allaha hamd olsun ki, bizi seninle şereflendirdi ey Resulullah."
Kaynak:
1) Hatiplerin hatibi el-Harezmi el-Hanefi'nin "Menakıb-ı Harezmi" s.227
2) el-Bahrani'nin "Gayet'ül-Meram" s.679, Hadis No: 9
3) el-Hilli'nin "Keşf'ül-Yakin" s.386, 387
4) Enis Emir'in "Fazilet-u Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.494
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali'nin Hiç Kimsede Olmayan Özellikleri

94. Resulullah (s.a.a), Hz. Ali'ye hitaben şöyle buyurdular:
(Yâ Ali, utiyte selâsen lem yü'tehünne ahadün, velâ enâ. Ütiyte sıhren misli velem uti enâ misli, ve utiyte zevceten sıddıkaten misle ibneti, lem uti mislehâ zevceten, ve utiyte el-Hasan vel-Hüseyn min sulbike velem uti min sulbi mislehumâ, velâkinneküm minni ve enâ minkum)

Meali: "Ey Ali, sana üç özellik verildi ki, o özellikler hiç kimseye, hatta bana bile verilmemiştir: Sen benim gibi bir kayınpedere sahipsin, ama benim böyle bir kayınpederim yoktur. Kızım Fatıma sana eş olarak verildi,oysa bana onun gibi bir eş verilmedi. Sana senin soyundan Hasan ve Hüseyin verildi, benim ise onlar gibi çocuklarım yoktur, ama siz bendensiniz, ben de sizlerdenim."

Kaynak:
1) Muhibuddin el-Tabari'nin "Riyad'un-Nadira" c.2, s.202
2) Ebu Said' in "Şeref'ün-Nübüvve"
3) Enis Emir'in "Fazilet-u Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.394
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Gadir-i Hum İmamı Hz. Ali'dir

95. Resulullah (s.a.a), hacı kafilesi ile veda haccından dönerken, Gadir-i Hum denen yere vardığında halka hitaben şöyle buyurdular:
(Men kuntu Mevlâh, fehâze Aliyyun Mevlâh. Allâhummâ vâli men vâlâh, ve âdi men âdâh, vensur men nasarah, vehzul men hazeleh)

Meali: "Ben kimin Mevlasıysam, Ali de onun Mevlasıdır; Allah'ım, ona dost olanın dostu ve ona düşman olanın düşmanı ol,(9) ona yardım edene yardım et ve onu (yardımını esirgeyerek) yalnız bırakanı yalnız bırak."

Kaynak:
1) İbn-i Asakir eş-Şafii'nin "Tarih-i Dimaşk" c.2, s.13, Hadis No: 508, 513, 514, 515, 523, 544' Beyrut 1. Bas.
2) el-Heysemi'nin "Mecma'üz-Zevaid" c.9, s.105
3) eş-Şehrestani'nin "el-Milel ven-Nihel" c.1, s.163
4) İbn-i Ebil Hadit'in "Şerh-u Nehc'ül-Belağa" c.1, s.209, 289, 1.Bas.Mısır
5) el-Belazuri'nin "Ensab'ul-Eşraf" c.2, s.112
6) ez-Zerendi el-Hanefi'nin "Nazmu Dürer'us-Simtayn" s.112
7) Menakıb-ı Harezmi el-Hanefi s.80, 94, 130
8) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ul-Mevedde" s.249
9) el-Müttaki el-Hindi'nin "Muntahab'ul-Kenzl" c.5, s.32 ve "Kenz'ul-Ummal" c.6, s.403 1. Bas.
10) el-Haskani'nin "Şevahid'üt-Tenzil" c.1, s.157, Hadis No: 211
11) el-Künci eş-Şafii'nin "Kifayet'üt-Talib" s.63, Haydariye bas.
12) İbn-i Sabban eş-Şafii'nin "İs'af'ür-Rağibin" s.151 (Nur'ul-Absar hamişinde bas.)
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali'nin Misali Kabe'dir

96. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdular:

"Ali'nin misali Ka'be gibidir, ona bakmak ibadet, onu haccetmek (kasdetmek) ise farzdır."

Kaynak:
1) İbn-i Asakir'in "Tarih-i Dimaşk" c.2, s.407
2) "Menakıb-ı Meğazeli" s.107
3) "Ercah'ül-Metalib" s.480
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali'den Cevazı Olmayanların Sırat'tan Geçememesi

97. Ebu Bekir'den naklen, Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:

(Lâ yecüzü ahadün alassırâti illâ men ketebe lehü Aliyyün el-cevâze)

"Ali'den izni olmayan hiç kimse Sırat'tan geçemeyecektir."

Kaynak:
1) el-Bağdadi'nin "Tarih-i Bağdat" c.10, s.157
2) Tabari'nin "Riyad'un-Nadira" c.2, s.177
3) İbn-i Hacer'in "Sevaik'ül-Muhrika" s.124
4) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül-Mevedde" s. 207, 285
5) el-Zehebi'nin "Mizan'ül-İtidal" c.2, s.28, 44
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Ali'nin Hakkını Tanımayanlar

98. Ebu Rafi'den, Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:
(Men lem ya'rif hakka Aliyyin fehuve ahadun min'es-selâse, imma ümmühü zâniyeh, ev hamelethü ümmühü alâ ğayr-i tahir ev münâfıkun)

Meali: "Ali'nin hakkını tanımayan, üç kişiden biridir: Ya zina kadının oğlu, veya temiz olmadığı halde hamile kalan annenin oğlu veyahut o kişi münafık bir kimsedir"

Kaynak:
1) Muhammed Salih et-Tirmizi'nin "Menakib'ül-Murtadaviyye" s.203
2) el-Kunduzi el-Hanefi'nin "Yenabi'ül-Mevedde" s.252
3) Enis Emir'in "Fazilet-u Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.353

“Oniki İmamlar'ın Hayatı” sayfasına dön