On Aynı Soru, On Ayrı Cevap

ferec76

On Aynı Soru, On Ayrı Cevap

Mesaj gönderen ferec76 »

Zamanında Hz. Muhammed buyurmuş ki: “Ben ilmin şehriyim Ali de onun kapısıdır!!”

Bunu bir deneyelim demişler kendi kendilerine.Gerçekten de acaba Ali bu ümmetin en bilgili olanı mı?

Kaç kişiyiz?
On kişi!!!

Gelin hep birlikte bir soru soralım Ali’ye!

Eğer hepimize aynı cevabı verirse, o zaman ilmi azdır.Ama eğer farklı cevaplar verirse, işte o zaman iş değişir.Denemenin zararı yok diyerek, hepsi birden Kufe camisinin çıkışında, Hz. Ali’nin karşısına gelerek sırayla şu soruyu sorar:

-Dünya malımı daha hayırlıdır ya Ali, yoksa ilim mi?

Buyurdu ki:İlim daha hayırlıdır.Çünkü ilim peygamberlerin mirasıdır.Mal ise Firavunların Karun’ların, Şedad’ların miras bıraktığıdır.

Buyurdu ki:İlim daha hayırlıdır.Çünkü ilim seni korur.Ama mal seni korumaz sen malı korumak zorundasın.

-Ya Ali!Dünya malı mı daha hayırlıdır, yoksa ilim mi?

Buyurdu ki: İlim daha hayırlıdır.Çünkü ilim sahibinin seveni çoktur.Ama mal sahibinin kıskananı ve düşmanı çoktur.

-Ya Ali!Dünya malı mı daha hayırlıdır, yoksa ilim mi?

Buyurdu ki:İlim daha hayırlıdır.Çünkü ilim dağıttıkça çoğalır ama mal dağıttıkça azalır.

Buyurdu ki:İlim daha hayırlıdır.Çünkü ilimi hırsızdan korumana gerek yoktur.Ama malı koruman lazım.

Buyurdu ki:İlim daha hayırlıdır.Çünkü mal sahibini malından dolayı hesaba çekerler ama ilim sahibi ilim öğrettiklerine şefaat eder.

Buyurdu ki: İlim daha hayırlıdır.Çünkü mal kaldıkça çürüyüp bozulur ama ilim asla bozulmaz.

Buyurdu ki: İlim daha hayırlıdır.Çünkü mal insanın kalbini taşlaştırır ama ilim kalbi nurlandırır.

Buyurdu ki: İlim daha hayırlıdır.Çünkü mal sahibi ilahlık peşindedir (Firavun vs… gibi) Ama ilim sahibi kulluk peşindedir.

Hz. Ali hakkında yanılan grup, mahcubiyet içerisinde geri dönerler.

Hz. Ali’nin iki mübarek dudağından şu cümleler dökülür en son:

Allah’a yemin olsun eğer bütün dünyanın insanları toplanıp aynı soruyu sorsaydı, ben hepsine farklı farklı cevaplar verirdim….
Ey iman edenler, Allah'a itaat edin, Resul'e ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin. (Nisâ, 59)

Verende o alanda o
Nedir senden gidecek
Telaşını görenler
Can senin zannedecek"

Necip Fazıl Kısakürek
ferec76

Re: On Aynı Soru, On Ayrı Cevap

Mesaj gönderen ferec76 »

Resulullah (s.a.a): "Ali, benim ilmimin kapısıdır." İhkâkü'l-Hak, c.15, s.566, El-Mürâciât, s.153

Ehl-i Sünnet ve Şia alimleri Hz. Ali’nin şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir: “Beni kaybetmeden önce istediğiniz şeyi benden
sorun. Allah’a andolsun ki, eğer fetva kürsüsünde oturursam, Tevrat ehli arasında Tevrat’ın hükmü ile, İncil ehli arasında, İncil
ile, Zebur ehli arasında Zebur ile ve Kur’ân ehli arasında Kur’ân’la fetva veririm. Öyle ki eğer Allah Teala o kitapları konuşturmuş olursa ‘Ali doğru dedi, bizde nazil olan hükme göre fetva verdi’ derlerdi.”
Hz. Ali Kimdir?, s. 236.(Fazlullah Kompani)

Hz. Ali (a.s)’ın sorulara çok çabuk cevap vermesi herkesi şaşırtıyordu. Bir gün Ömer şöyle dedi: “Ya Ali, beni şaşırtan, bütün
ilmi, fıkhi ve siyasi ilimleri çok iyi bilmen değildir, benim asıl şaşırdığım şey senin çok çabuk ve beklemeden cevap vermendir.
Hz. Ali (a.s) onun bu sözüne karşılık şöyle buyurdu: “Ey Ömer, bu elimde kaç parmak vardır?” Ömer; “Beş parmak vardır” dedi.
İmam (a.s); “Öyleyse neden bu sorunun cevabında düşünmedin?” Ömer; “Bu açıktır, düşünmeğe gerek yoktur” dediğinde,
Hz. Ali (a.s); “Bütün meseleler de benim yanımda beş parmak gibi açıktır.”
Ey iman edenler, Allah'a itaat edin, Resul'e ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin. (Nisâ, 59)

Verende o alanda o
Nedir senden gidecek
Telaşını görenler
Can senin zannedecek"

Necip Fazıl Kısakürek

“Oniki İmamlar'ın Hayatı” sayfasına dön