Atatürk e secde eden insanlar...

İslami, Güncel ve Siyasi videoların paylaşım forumu.

Moderatör: BARIŞ60

Pir Poygomber

Re: Atatürk e secde eden insanlar...

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

gulbeyaz yazdı:Şimdi siz bu mesajınızla 12 İmamlardan (as) habersiz ,bilgisiz kalmış bizim Alevi toplumunun başındaki iki cümleyi bir araya getiremeyen dedelere uyup ,resimli çerçeveye ya da kendilerine ( ikisi de aynı şey bence ) secde etmelerini doğru buluyor musunuz ? Ya da siz orda olsaydınız dedeye o resmin önünde secde eder miydiniz ?
Dedeleri iki kelmiye bir araya getirmedi diye kucumsemeniz hos olmamis. Bu o sahsi bilgisizdir, ilimsizdir anlamina gelmez.

Gulbeyaz hainim efendi hatirlatalim size ;

13.Musa dedi: içim daralır, dilim dönmez; onun için Harun'a da elçilik ver.

Musa peygamberde konusamaz kekelerdi bundan dilayi harunuda yardimci istediki konusmasinda ona yardim etsin diye! Insanlarin kekelemesi ilminden bir eksiklik veya kucumseme olamaz!

Insan onunde egilmeye gelirsek bu secde degildir! Allaha edilen secdeyle, insan onundeki egilme farkli bir seydir! Tapma allaha ibadettir, insan onunde egilme saygi ve tabi olma anlamindadir!

Unutmayalim : Yusuf suresi 100 : Hepsi birden saygılarından, Yûsuf için yere egilerek secdeye kapandılar.

Cinde de ogrencileri kendi ustalarinin unude yere egilerek baslarini yere degdirerek kendi ustalarina saygilarini belirtirler. Bunlar kendi ustalarina duyduklari derin saygi ve sevgiden gelmektedir yasamda onu bilgili ve yonlendirici sandiklarindandir. Yusufunda kardesleri en son yusufta bu ozelligi gordugunden kendi hatalarini ona olan derin saygi ve sevgilerden onun onunde hata ve ozurlerini bu sekil belirtmislerdir.

İki tane basit soru sordum ...Ortalıktan kayboldu.Bilseydim böyle kaybolacağını taa baştan sorardım bu soruları...
Bende Allah kuluyum, benden kacmaniz kendinizden kacmaniz olur! Bende senin gibi Allahin bir irsadiyim. Onun guzelliginin bir parcasi hadise gelmistir! Soluk kazanmistir! Her canli oyle degilmi ?

O halde benim gitmem icin degil kalmam icin mucadele vermeniz gerekirdi kanimca! Cunku tanrinin bu irsadini kaybedersiniz, onudan uzaklasmaniz onun irsadini yaratisini kucumsemeniz ve ondan uzaklasmak istemeniz tanrinin yaratisini kucumsemek degilmi ?

Kaldiki ben neden sizin gibi dusunmuyorum! Benim icin hepiniz tanrinin yarattigi onun dusuncesinin guzelliginin bir irsadisinizki benim burda canima bir zarar vermediginiz muddetce tanrinin irsadlarindan uzaklasma gibi bir derdim olmaz!

Benim burda kalmam Yaratani seviyorum demektir!
beyazgül12

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Bizimle alay edenlere,Hz Ali (ona selam olsun )ile ,Alevilik ile alakasız resimlerin önünde insanlarımıza secde ettirenlere,bizim Peygamberimizi ,Alimizi Kırklar cemi denen masalın içinde aramanın Alevilik olduğunu bize dayatanlara gereken cevabı her yerde ,her ortamda vereceğiz...

Allah öyle ortamlarda bulunmayı bana nasip etsin,başka birşey istemiyorum.....
Pir Poygomber

gulbeyaz yazdı:Bizimle alay edenlere,Hz Ali (ona selam olsun )ile ,Alevilik ile alakasız resimlerin önünde insanlarımıza secde ettirenlere,bizim Peygamberimizi ,Alimizi Kırklar cemi denen masalın içinde aramanın Alevilik olduğunu bize dayatanlara gereken cevabı her yerde ,her ortamda vereceğiz...

Allah öyle ortamlarda bulunmayı bana nasip etsin,başka birşey istemiyorum.....
Sana kuran ayetleride islemiyor gordugum kadariyla. Bakin burda insana secde edilmesini tanri buyurmuyormu ? Yoksa gercekleremi gozunuzu kapadiniz yoksa gerceklemi yuzlesmek istemiyorsun?

Ve meleklere: “Âdem’e secde edin!” dediğimiz zaman iblis hariç hemen secde ettiler. (İblis): “Ben, senin topraktan yarattığın kimseye mi secde edeyim?” dedi.

Yusuf suresi 100 : Hepsi birden, Yûsuf için yere egilerek secdeye kapandılar.

Siz bana degil Allahin ayetlerine karsi direniyorsunuz!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hz. Adem'e as yapılan secde velayete yapılan secdedir ve boyun eğmedir. Allah Hz. Adem'e secde edin diye emretti. Etmeyen kovuldu. Allah gidin dedelere secde edin demiyor! Sapla samanı karıştırmayalım.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
saka

Mesaj gönderen saka »

Olay cem evinde ataturk resmi olmasidir...kotu niyetli sunniler bunu aleviler ataturke secde ediyor diye yaymak istemistir hatta bu forumda bile aynen bu sekilde baslim atilmistir...bu sekikde baslik acilmasi, bu forumda bu sekilde baskik acilmasi ve ataturku bu sekilde kotulenmesi cok ilginc...ataturku kotuleyen arkadas sanirim osmanli sunni seriatini ozleyenlerden... evet dersim olayi yanlistir. Cok yanlistir fakat sivas maras corum daha da yanlistir...sivas corum maras katliamlarindan hic bahsedilmezken namaz cami ve bektasilik kotulemesi uzerine bu kadar kinu acilmis olmasi forumunda yazan bazi kisileri asljnda neye kime hizmet ettigini de gostermektedir...
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

M.kemal dersimdeki Alevileri magaralarda fare gibi zehirletirken,diyaneti kurup Alevilerin yüzde 50 sini sünnileştirmenin yolunu açmışken,semah evinde resminin olması bektaşilerin iç yüzünü ortaya koymaya yeterde artar bile.
Hatta bektaşiler kemal için,,,o mehdi idi,,bile derler.
Pir Poygomber

3nokta yazdı:Hz. Adem'e as yapılan secde velayete yapılan secdedir ve boyun eğmedir. Allah Hz. Adem'e secde edin diye emretti. Etmeyen kovuldu. Allah gidin dedelere secde edin demiyor! Sapla samanı karıştırmayalım.
Dediginizde dogru iseniz konunun basindan beri secde yanliz Allaha edilir diyordunuz!

Hani secde yanliz Allaha edilirdi ?

Ademe yapilan secde secdedir, Dedelere yapilan secde Alevilikte yol onderi oldugundandir!

Simdi ben desemki siilikte Aliye secde ediliyor siz bu konuda ne dersiniz ?

Size kuran ayetlerinide gosterdim, yusufun kardesleri resmen yere egilip yusufun onunde yere kapanip ona secde ettiler demektedir bu kadar net bir ayeti nasil carpitabiliyorsunuz ?
beyazgül12

Keşke bu videoyu yıllar önceden görseydim de ,yıllar önceden açsaydım bu başlığı.
Madem Cem evleri ibadet hane ise orada Atatürk ün resminin ne işi var?
Atatürk ün dinle Alevilik le bir alakası olmadığını cümle alem herkes biliyor.Atatür ün Osmanlı Paşası olduğunu (Mustafa Kemal Paşa ) herkes biliyor . Atatürk ün söylev ve demeçlerini okuyun lütfen kendinizi bir testten geçirin eğer doğruyu arıyorsanız. Atatürk bir siyasi önderdir ,Onun Alevilikle ilgili bir derdi yoktur.Kimseyi kötülediğim yok burada doğru neyse onu söylemeye kendimi mecbur hisseden biriyim.Bizim/Alevilerin kendi mezhebimizi öğrenemememizin sorumlusu da bu Sunni Cumhuriyettir.Bize /Alevilere sahip çıkmamıştır. Doğruyu bulmak için ,araştırmak için değilde saldırmak amaçlı forumlara girerseniz böyle bu size bir fayda vermez.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Siz ayetteki özel bir durumu genele yorma dedelere yorma mantığını nereden çıkarıyorsunuz? Ayet açıkça Hz. Adem'e (as) secdeden bahsediyor. Gidin dedelere secde edin diye bir şey yok. Yani Hz. Adem'e (as) yapılması emredilen secdenin özel anlamdan çıkarıp genelleştirilmesi ve buradan dedeye secde yapmanın doğruluğa delil üretilmesi akıl tutulması veya Kuran'ı çıkar doğrultusunda kullanmaktan başka bir şey değildir. Ayetleri Ehlibeyt'in (as) açıklamaları doğrultusunda okumazsak doğru yolda olamayız.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
beyazgül12

Bu ayetten benim anladığım Meleklerin Adem e (as) secde etmesi emredilmiş.İnsanlarda melek olmadına göre insanın insana secde etmesi doğru değildir.Bu ayeti televizyon kanalına çıkıp ,insanın insana secde etmesi anlamına geldiği şekilde yorumlayan dedeler de kendini melek zannediyor herhalde..İşte insan bilgisiz ,kendini yetiştirmeden insanların önderi olma sıfatını taşırsa ayetleri kendi kafasına göre yorumlar ,ondan sonra da kendisini ya melek zanneder ya da başka birşey....

“Videolar” sayfasına dön