Adem babamız

Ne az, ne çok. Peygamberler, Allahın buyurduğunu olduğu gibi insanlığa ileten seçilmişlerdir.
byilmaz34

Adem babamız

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Selamlar arkadaşlar, bazı din bilginleri Hz.Ademin ilk nebi olduğunu ancak ilk insan olmadığını Kuranda "bir halife yaratacağım" diye devam eden ayette Ademden öncede insani varlıklar olduğunu iddia ediyorlar. Hatta Caferi Sadıktan ve Muhammed Bakırdan(selam onlara olsun) rivayet eden bazı sözler söylüyorlar. Şia da bu durum nasıldır?
biralevi

Re: Adem babamız

Mesaj gönderen biralevi »

byilmaz34 yazdı:Selamlar arkadaşlar, bazı din bilginleri Hz.Ademin ilk nebi olduğunu ancak ilk insan olmadığını Kuranda "bir halife yaratacağım" diye devam eden ayette Ademden öncede insani varlıklar olduğunu iddia ediyorlar. Hatta Caferi Sadıktan ve Muhammed Bakırdan(selam onlara olsun) rivayet eden bazı sözler söylüyorlar. Şia da bu durum nasıldır?
Bu konudaki diğer iddiaları bilmiyorum fakat 15-20 yıl önce çorumda birkaç arkadaş kendi aramızda bu konuyu tartışmış ve sonuçta şöyle bir tez geliştirmiştik;

'Hz.Adem malüm aşamalardan sonra bulunduğu yerden yeryüzündeki bir yere eşiyle getirildi.
Orada şekil olarak insana benzeyen ama insani davranışlarda bulunmayan davranış olarak maymuna benzeyen dişili erkekli canlılarda vardı.

GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN

(bu canlılar güneşte kaldıkları ve korunamadıkları için tenleri yanmıştı,vücutları çıplak ama belli yerleri kıllarla kaplıydı çünkü traş bilmiyorlardı ve bu canlılar diğer canlıları öldürüp yiyerek besleniyorlar hayvanlar gibi su içerek yaşıyorlar nerde bulsalar orada barınıyorlardı)

Hz.Adem onlara öğretmeye başladı ilk emir olarak
sebepsiz yere kan dökmeyin emrini verdi ilahi emirlere uygun olarak
su içmeyi yemek yemeyi sevişmeyi barınmayı öğretti.
kendi çocukları ile onların çocuklarını evlendirdi ve yeni bir neslin gellişmesi sağlandı
sonra bu nesil çoğaldı ve göçler başladı bu nesil asdyaya gitti orada yaratılan sarı ırkla tanıştı onlara öğretti
sonra avrupaya mısıra avustralyaya amerikaya gitti orada yaratılmış olan di,ğer insaan benzerleriyle tanıştılar ve bugüne gelindi.

Tez özetle ayrıntılara girmiyorum böyleydi sonradan kimler bu teze ne katkı yaptılar bilmiyorum
tezi bazı şia alimlerine sordum evet yada hayır demediler hayır dedikleri evet dedikleri yönler oldu
bütününe kabul yada ret denmedi
ama bazı destekleyen unsurlar var
kan dökmelerinden bahsediliyor çünkü melekler yaratılan ademi onlara benzetmişti onların kan döktüklerini biliyorlardı ve bu soruyu sordular Allah(cc) Ademin bi,gisindebn bahsetti

Kafide insan benzerlerinden bahsediliyor yada maymuna benzeyenlerden acaba ravi konuyu ne kadar anlamıştı?
yine kardeş evliliği yabnlış geliyor fıtrata ve yine mevcut açıklamalar sarı siyah beyaz ırkı açıklayamıyor oysa burada her insan ırkı ayrı yaratılmış ve sonradan tanışmış oluyor
aynı ana babadan hem sarı hem siyah hem beyaz ırkın meydana gelmesi ve herbirinin değişik yerlerde konuçlanmış olması bilime aykırı gözüküyor
oysa teze göre amerikada avustralyada yaratılmış olan ilkel canlılar ademin çocuklarınca keşfedilip eğitiliyor
yani konu imanla ilgili değil tarih bilimiyle ilgili ve özgürce tartışabilinir belki yeni bilgilerde elde edilebilir tez gelişebilir
Hz.Ademe ilk insan dense bile teze zararı yok çünkü insan nasıl nitelendiriliyor konusu önemli zira teze göre insan olmayan ama insana benzeyen yada maymuna benzeyen insan benzerinden bahsediyoruz insan değil ama insan benzeri Adem ise insan aradaki farkı bilgi belirliyor
kısaca böyle konu belki zamanla daha iyi işlenir
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Insan neslinin nasıl çoğaldığı hususunda, birkaç görüş ileri sürülmüştür:

1- Hz. Adem ve Havva’dan çoğalmıştır. Şöyle ki Hz Havva iki defa hamile kalarak her birisinde bir kız ve bir erkek olmak üzere ikiz doğurmuş ve daha sonra bu ikizler çaprazlama birbirleriyle evlenmişlerdir. Bu hususta birkaç rivayet de nakledilmiştir.

2- Hz. Adem’in çocukları, bu insan neslinden önceki neslin son kalıntılarıyla evlenmiş, daha sonra da o nesil son bulmuştur.

3- Allah-u Teala cennetten bir Huri indirmiş, o huri ile Habil ile evlenmiş; Kabil ise bir cin kadını ile evlenmiştir. Bu konuya mesnet olan bazı zayıf rivayetlerde nakledilmiştir.

4- Bazı alimler de Allah-u Teala Hz. Adem ve Havva’yı babasız ve anasız yarattığı gibi, Hz. Adem’in çocukları için de birer eş yaratmış ve onlarla evlenmişlerdir diyorlar. Bu hususu dolaylı da olsa bazı hadislerden çıkarmaktadırlar. İspat edilebilirse, bizce en doğru ve mantıklı ve problemsiz görüş bu sonuncusudur.

(KERBELA.NET'TEN ALINTI)
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
araf

Mesaj gönderen araf »

BAKARA 30-39 " Hani Rabbin, Meleklere: «Muhakkak ben, yer yüzünde bir halife var edeceğim» demişti. Onlar da: «Biz seni övüp yüceltir ve (sürekli) takdis edip dururken, orada fesat çıkaracak ve orada kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?» dediler. (Allah:) «Şüphesiz, sizin bilmediğinizi ben bilirim.» dedi.Ve Adem'e isimlerin hepsini öğretti. Sonra onları meleklere yöneltip: «Eğer doğru sözlüler iseniz, bunları bana isimleriyle haber verin» dedi.Dediler ki: «Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiç bir bilgimiz yoktur. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın.»Allah, 'Ey Âdem, bunların isimlerini onlara söyle' buyurdu. Âdem onların isimlerini meleklere bildirince, Allah, 'Ben size demedim mi,' buyurdu, 'Ben göklerin ve yerin gizliliklerini de bilirim, sizin açığa vurduğunuz ve gizlediğiniz şeyleri de bilirim diye?' Ve meleklere: «Ademe secde edin» dedik de İblis'ten başka (diğerlerinin tümü) secde ettiler. O ise, dayattı ve kibirlendi ve kâfirlerden oldu. Ve dedik ki: «Ey Adem, sen ve eşin cennette yerleş. İkiniz de ondan, neresinden dilerseniz, bol bol yiyin; ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.»Fakat Şeytan, oradan ikisinin ayağını kaydırdı ve böylece onları içinde bulundukları durumdan çıkardı. Biz de: «Kiminiz kiminize düşman olarak inin, sizin için yeryüzünde belli bir vakte kadar bir yerleşim ve meta vardır» dedik.Derken Adem, Rabbinden (birtakım) kelimeler aldı. (Allah da) Bunun üzerine tevbesini kabul etti. Şüphesiz O, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.Dedik ki: «Oradan tümünüz inin. Artık, ne zaman size benden bir hidayet gelir de, kim benim hidayetime uyarsa, onlar için ne bir korku vardır, ne de mahzun olacaklardır. Küfredip de ayetlerimizi yalanlayanlar ise; onlar, ateşin halkıdırlar ve orada süresiz kalacaklardır.

1) Bu ayette Allah halife yaratıcam diyor. Etimolojik olarak 'halife' kelimesi (Arapça: خليفة = Allah'ın temsilcisi) hak kazandığı için adaletle Allah'ı temsil eden; 'yetkili temsilci' anlamına gelmektedir. Kuran'a göre Allah, Adem'i veya onun şahsında sembolik olarak insanlar arasından seçtiği şahısları yeryüzünde halife yapacağını bildirmiştir. Kur'an'da insana Allah'ı temsilen (halife olarak) adaletle karar verme yetkisi verildiği belirtilir. Peki Hz Adem Allahı kimlere tanıtacaktı ve kimlere halife olacaktı ?
2) Melekler ise bazı olumsuz durumları görmüşler ve etkilenmişler. Peki bozgunculuk çıkaran ve kanlar akıtan kimdi ?
3) Allah Hz Adem'e öğrettiği isimler nelerdi ? Bu isimler eğer ilim ise Hz Adem bu ilimi kimlere öğretecekti ve ne işe yarayacaktı ?

Bu ayetlerden anlaşılıyor ki Hz Adem'den önce bozgunculuk yapan, fesat çıkaran ilimden ,edepten yoksun varlıklar vardı. Bu varlıklar cinler olsa onlara sürekli peygamber yollanmıştı ve HZ Adem onlara yollanmadı. Bu varlıklar akıldan ve edepten noksan insanlardı. Ve Allah Hz Adem'i onları eğitmesi için onlara halife olması ve doğru yola getirmesi için yolladı. Ve bunun için kendisine öğretilen ilimi kullandı. Kuranı kerimde Hz Adem'in ilk insan olduğuna dair hiç ayet yoktur. Ve Hz Adem'in evlatlarıda bu insanlarla evlenmişlerdir. Yani Hz Adem'in oğulları ve kızları arasında evlilik yoktur. Bu yüzden HZ Adem ilk insan değil ilk halife ya da peygamberdir.
derya

Mesaj gönderen derya »

Nisa 1- Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabbinizden sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'tan ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının. Allah şüphesiz hepinizi görüp gözet­mektedir.

"araf" Bu ayet sizin söylediklerinize ters değil mi?

“Peygamberlik (Nübüvvet) İnancı” sayfasına dön