Peygamberler arasında ayrım yapmama konusu

Ne az, ne çok. Peygamberler, Allahın buyurduğunu olduğu gibi insanlığa ileten seçilmişlerdir.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Aşağıdaki alıntıyı ziyaretçi defterinden aktarıyorum,mümkünse konu burada devam etsin
;

Mesaj Sahibi: İmamet
Bir internet sitesinde biri bana cevap olarak söyle bir cevap yazmış:
"alevilik 12 imamın masum olduğu ve Hz.Muhammed hariç bütün peygamberlerden üstün olduğu inancıdır.Fakat Kuranda Bakara suresinde 285. ayette Peygamber arasında üstünlük olmadığı bize açıklanmışken İmametteki bu düşünce Rabbimizin mesajıyla çelişmiyormu?"
Sizce kısa ve öz olarak nasıl bir cevap yazmalıyım?
Ben bu yazıyı niye yazdım?Eğer böyle bir soruyu bile cevaplamamda yardımcı olamıyacaksanız.Bu siteyi kapatın gitsin.
Not:Bu soruyu kendi imkanlarımla cevapladım.Bakalım sizin cevabınız nasıl olacak hala merak ediyorum.

İmamet can
Bu tür konularla ilgilenmeniz çok güzel,ancak ,konuyu bilmediğimizde siteyi kapatma tavsiyeniz güzel değil,bilmediğimiz bilemeyeceğimiz yüzbinlerce konu var ,bilemiyoruz bilmiyoruz diye eleştiri yapmak doğru değil ,bizlerde Kuran ve Ehli Beyt emanetlerine baka baka öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyoruz,
önemli olan öğrenmeye çalışmaktır,önemli olan doğruyu öğrenince yanlışta ısrar etmemektir,
Konuya geçersek;
Bakara suresi 285.ayetinde ;
"Onun elçileri arasında hiçbirini(diğerinden)ayırtetmeyiz(dediler)....
cümlesinin açılımını konu yapmışsın.
Ancak önce sana şunu hatırlatmamız gerekiyor:
1-Bazı sure yada ayetleri Kuranın mealine bakarak okuyarak anlamamız mümkünsede bazılarını anlamamız için Peygamberimizin ,Ehli beytin bilgilerine ihtiyacımız vardır,konuyu bilen alimlerin bilgileride bunları tamamlar.Bu nedenle Kuran ve Ehli Beyt iki temel emanettir.
Bu yüzden alimler onların varisleridir.Bize Kuran yeter deyip alıp kuranı okuyup çapın kadar anlayıp hükmetmeye kalkanların sonu hep hüsran olmuştur.
Bu yüzden konuşan KUrana ihtiyaç vardır,Bu yüzden sahih hadislere ihtiyaç vardır,bu yüzden anlama kapasitesi yüksek alimlere ihtiyaç vardır.
2-Bu ayette konu Peygamberlerin üstünlüklerinin mukayesesi değildir,bu ön kabulle yola çıkarsak yanılırız,
Museviler Hz.İsa'yı ve Hz.Peygamberimizi inkar ettiler,Hiristiyanlarda Hz.Muhammed(sav)'i inkar ettiler,Yani bazılarını bazılarından ayırtediyorlar ,diğerlerinin peygamberliğini kabul etmiyorlardı.
AMA BİZLER BUNLAR ARASINDA AYRIM YAPMIYOR VE HEPSİNİ PEYGAMBER KABUL EDİYORUZ.PEYGAMBERLİK KONUSUNDA BİRİNİ DİĞERİNDEN AYIRT ETMİYORUZ.

(SON PEYGAMBER KONUSU VE SON RESULÜN HEPSİNİN AMACININ ODAK NOKTASI OLDUĞU GERÇEĞİ BAŞKA BİR KONUDUR)
3nokta

Re: Peygamberler arasında ayrım yapmama konusu

Mesaj gönderen 3nokta »

İmam can,
İnsanların en büyük hatasıdır bu: Kuranayelerini Türkçe mealinden yorumlamak. Öne ayetlerin nüzul sebebi nedir, peygamber ve 12 İmamlar bu konuda ne demişlerdir? Ehl-i Beyt âlimleri bu ayeti nasıl tefsir etmişler? Bu kriterleri ölçü almadan Kuran ayetlerini delil getirenlere şüpheyle bakıyorum. Çünkü73 fırkanın tamamı hatta iseviler mecusiler bile kurandan delil sunabilirler kendi yollarının hak olduğuna dair. İşte Allah resulü bu noktada sapmamamız için Kuran ve Ehl-i Beyt'i işaret ediyor bize.

ayete gelince:
285- Peygamber Rabbinden kendine indirilene iman etmiştir. Bütün müminler de Allah'a, melek­lerine, kitaplarına, peygamberlerine iman etmiştir ve «Peygamberleri arasından hiç birini ayırt etme­yiz, işittik, itaat ettik, Rabbimiz, affını dileriz, dönüş sanadır derler.
Burada adamın yorumuyla alakalı hiçbir şey yok. Yani adam bira kafa karıştırmak istiyor. Ayette müminlerin Peygamberleri arasından hiç birini ayırt etme­yiz diye konuşmaları Peygamberler arasında bir fark olmadığını götermez. Burada denilen tüm peygamberlere iman etme meselesidir. ;Yani hiçbirini ayırmadan hepsine iman ediyoruz diyor. Yoksa tüm peygamberlerin makamı aynıdır denmiyor.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Peygamberlik (Nübüvvet) İnancı” sayfasına dön