Bektaşi Tekkesindeki ABD bayrağı haber oldu!

alone_man

Re: Bektaşi Tekkesindeki ABD bayrağı haber oldu!

Mesaj gönderen alone_man »

AnadoluAlevisi yazdı:
alone_man yazdı:sen saz çalanları dinle semah dönenleri izle
sahi hayatında hiç semah döndünmü
Evet.
alone_man yazdı:bazılarınız savunur ama dönmezlerde ondan sordum))))))
Ben onlardan değilim.
iyi bari hiç olmazsa kendi ibadetini yapıyorsun
artık hangi resul şefaat ederse bilmem
semah hangi resulün ibadeti acaba
AnadoluAlevisi

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

alone_man yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
alone_man yazdı:sen saz çalanları dinle semah dönenleri izle
sahi hayatında hiç semah döndünmü
Evet.
alone_man yazdı:bazılarınız savunur ama dönmezlerde ondan sordum))))))
Ben onlardan değilim.
iyi bari hiç olmazsa kendi ibadetini yapıyorsun
artık hangi resul şefaat ederse bilmem
semah hangi resulün ibadeti acaba
Hay yaşa emi, işte bu yahu.
Sizlerden tek beklediğimiz birazcık "saygı".
alone_man yazdı:semah hangi resulün ibadeti acaba
Cümle alemlere rahmet olarak gelenin.
18 bin alemin güzel Mustafa'sının.
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
alone_man

AnadoluAlevisi yazdı:
hangi kaynakta yazıyor
günde kaç vakit dönüyormuş
soldan sağamı sağdan solamı dönüyormuş
tek başınada dönülüyormuymuş <8semah üzerinded otopsifdeki soruları kaynağıyla yanıtlarmısın
%100 eminmisin döndüğünde)))
ha birde dünyadaki aleviler sünniler hariciler bu gerçeği neden bilmiyorlar))))
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
hangi kaynakta yazıyor
günde kaç vakit dönüyormuş
soldan sağamı sağdan solamı dönüyormuş
tek başınada dönülüyormuymuş <8semah üzerinded otopsifdeki soruları kaynağıyla yanıtlarmısın
%100 eminmisin döndüğünde)))
Kendi kaynaklarımda yazar kardeşim.
Daha önce listesini, linklerini, vs. hep vermiştim: ileti22463.html#p22463
Yeri ve zamanı ise "Cem"imiz ve "Cem"imiz içindeki sırasıdır.
alone_man yazdı:soldan sağamı sağdan solamı dönüyormuş
Genelde sağdan sola, gördüğüm bildiğim kadarıyla!
alone_man yazdı:tek başınada dönülüyormuymuş
Böyle türleri de var elbette, gördüğüm bildiğim kadarıyla!
alone_man yazdı:<8semah üzerinded otopsifdeki soruları kaynağıyla yanıtlarmısın
Çok soru var, istiyorsanız en önemlilerini sorsanız da elimden geldiğince yanıtlasam!
Günah değilse ve Allah da kusurumuza kalmazsa eğer?
alone_man yazdı:%100 eminmisin döndüğünde)))
Aynen sizler gibiyim, kaynaklarımın yalancısıyım.
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
alone_man

AnadoluAlevisi yazdı: Kendi kaynaklarımda yazar kardeşim.
Daha önce listesini, linklerini, vs. hep vermiştim: ileti22463.html#p22463
Yeri ve zamanı ise "Cem"imiz ve "Cem"imiz içindeki sırasıdır.
alone_man yazdı:soldan sağamı sağdan solamı dönüyormuş
Genelde sağdan sola, gördüğüm bildiğim kadarıyla!
alone_man yazdı:tek başınada dönülüyormuymuş
Böyle türleri de var elbette, gördüğüm bildiğim kadarıyla!
alone_man yazdı:<8semah üzerinded otopsifdeki soruları kaynağıyla yanıtlarmısın
Çok soru var, istiyorsanız en önemlilerini sorsanız da elimden geldiğince yanıtlasam!
Günah değilse ve Allah da kusurumuza kalmazsa eğer?
alone_man yazdı:%100 eminmisin döndüğünde)))
Aynen sizler gibiyim, kaynaklarımın yalancısıyım.[/quote

peki cem dışında dönülürse nolcak
düğünlerde meyhanelerde meydanlarda yani ortada cem töreni yokken dönülürse günah olurmu yoksa isteyen istediği yerde dönebilirmi cem töreni şartmıdır günümüzde heryerde dönülüyor düğünlerde dahil
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:peki cem dışında dönülürse nolcak
düğünlerde meyhanelerde meydanlarda yani ortada cem töreni yokken dönülürse günah olurmu yoksa isteyen istediği yerde dönebilirmi cem töreni şartmıdır günümüzde heryerde dönülüyor düğünlerde dahil
İnan kendi adıma içten içe üzüldüğüm bir durumdur. Ve çoğu bilinçli Alevi/Bektaşi de aynen benim gibidir.
Halkımız şehirlere göçünce, genç nesil şehirlerde büyüyünce ve baskılar nedeniyle Sünni'ler içinde ""yol/erkan" yürütülemeyince böyle sonuçlar doğurdu.
Esas sebep, cahillik, bilgisizlik yani. Böyle canlarımızı uyarmamız, bilgilendirmemiz, bunun aslında onların ibadeti olduğunu, yerinin Cemevi olduğunu bildirmemiz gerek!

Şöyle düşün, birileri cimnastik salonlarında, sokaklarda, vs. spor yapmak için aynen senin "Şii usulü namaz"ının hareketlerini yapıyor! Ne yaparsın?
Ya da, birileri düğünlerde, meyhanelerde, meydanlarda, vs. eğlenmek için aynen senin "Şii usulü namaz"ının hareketlerini yapıyor! Ne yaparsın?
İnanıyorum ki kabaca birşey yapmazsın! Güzelce uyarır, bilgilendirirsin! Yine de laftan anlamıyorsa "Ne halin varsa gör. Allah'ından bul." deyip çekip gidersin, işine-gücüne bakarsın! Yalan mı ve anlaşıldı mı inşallah kardeşim?
alone_man

AnadoluAlevisi yazdı:
alone_man yazdı:peki cem dışında dönülürse nolcak
İnan kendi adıma içten içe üzüldüğüm bir durumdur. Ve çoğu bilinçli Alevi/Bektaşi de aynen benim gibidir.
Halkımız şehirlere göçünce, genç nesil şehirlerde büyüyünce ve baskılar nedeniyle Sünni'ler içinde ""yol/erkan" yürütülemeyince böyle sonuçlar doğurdu.
Esas sebep, cahillik, bilgisizlik yani. Böyle canlarımızı uyarmamız, bilgilendirmemiz, bunun aslında onların ibadeti olduğunu, yerinin Cemevi olduğunu bildirmemiz gerek!

Şöyle düşün, birileri cimnastik salonlarında, sokaklarda, vs. spor yapmak için aynen senin "Şii usulü namaz"ının hareketlerini yapıyor! Ne yaparsın?
Ya da, birileri düğünlerde, meyhanelerde, meydanlarda, vs. eğlenmek için aynen senin "Şii usulü namaz"ının hareketlerini yapıyor! Ne yaparsın?
İnanıyorum ki kabaca birşey yapmazsın! Güzelce uyarır, bilgilendirirsin! Yine de laftan anlamıyorsa "Ne halin varsa gör. Allah'ından bul." deyip çekip gidersin, işine-gücüne bakarsın! Yalan mı ve anlaşıldı mı inşallah kardeşim?
valla arkadaş namaz nerede nasıl hangi şartlarda kılınır ayrıntılarıyla 12 imamların kaynaklarında var bu nedenle kimse şaşırmaz
ama demekki semahın ayrıntılarını yazan bir kaynağınız yok
hem evde dönüldüne göre cem şartı yok demektir cem şartı yoksada her yerde dönülür öyle değilmi?
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:valla arkadaş namaz nerede nasıl hangi şartlarda kılınır ayrıntılarıyla 12 imamların kaynaklarında var bu nedenle kimse şaşırmaz
ama demekki semahın ayrıntılarını yazan bir kaynağınız yok
hem evde dönüldüne göre cem şartı yok demektir cem şartı yoksada her yerde dönülür öyle değilmi?
Dediğin gibi eskiden günümüze kalan az sayıda "yazılı Ehlibeyt, 12 İmam, Erenler" kaynaklarımızda "semah"ımız ile ilgili "100% baştan sona" bir "kurallar" bütünü göremedim kendi adıma! Cem ile ilgili hayli ayrıntı vardır ama!
Ama ezelden beridir bu işi bilenler, yapanlar, yolu yürütenler olduğu için onlar biliyorlar neyin ne olduğunu. Ecdadlarımızdan, atalarımızdan göregeldiğimizi ezelden beri süregitmekteyiz! Bunu da yadırgamamak lazım! Herkes böyle!
alone_man yazdı:12 imamların kaynaklarında
Biliyorsunuz elinizde bizzat "Ehlibeyt, 12 İmam"dan hiçbir kaynak yok. Sünniler gibi "rivayet = söylenti" kaynaklarınız var ve bizler onları ciddiye almıyoruz, kusura bakmayınız! Nasıl ki sizler de bizim kaynaklarımızı ciddiye almıyorsanız!
alone_man yazdı:hem evde dönüldüne göre cem şartı yok demektir cem şartı yoksada her yerde dönülür öyle değilmi?
Yeri "Cem"dir. Cem, nerede yapılıyorsa "semah" da orada ve Cem içindeki sırası geldiğinde dönülür.
Bilmeniz gereken bir husus da bizim ibadetimizin adı Cem'dir. Sizin "namaz"ınızın karşılığı!
Semah ise aynen "kıyam, rukü, secde"ler gibi Cem içindeki kısımlardan biridir!
alone_man

AnadoluAlevisi yazdı:. Ecdadlarımızdan, atalarımızdan göregeldiğimizi ezelden beri süregitmekteyiz! Bunu da yadırgamamak lazım! Herkes böyle!
peki ya ataların yanılmış sa ve islamda semah diye bir ibadet! yoksa
nolcak o zaman?bu şıkkı hiç düşündünmü
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:. Ecdadlarımızdan, atalarımızdan göregeldiğimizi ezelden beri süregitmekteyiz! Bunu da yadırgamamak lazım! Herkes böyle!
peki ya ataların yanılmış sa ve islamda semah diye bir ibadet! yoksa
Olabilir elbette kardeş! Kimseye de dayatmıyoruz!
Ama bizler böyle "iman" etmişiz, "ikrar" vermişiz bir defa!
Atalarımız dediğimiz de "Ehlibeyt, 12 İmam" ve "yol/bel" evladı olan "Erenler"dir aslında!
Bizler bir kısmımız bunların torunları bir kısmımız da takipçileriyiz yani.
Ezelden beridir bunlara "ikrar" vermiş ve "söz"üne de sadıklarız.
Böyle inanıyoruz, mutluyuz ve sıkıntımız da yok yani!
alone_man yazdı:peki ya ataların yanılmış sa ve islamda semah diye bir ibadet! yoksa
Sünni ya da Şii mi olalım yani! İnan bunun olma olasılığı senin yukarıda dediğinin olma olasılığından çok çok çok daha az, sıfıra yakın, hatta 0. Yanılanların Sünni'ler ve Şii'ler olduğuna inanmaktayız bizler de!

Peki ya senin ataların da yanılmışsa, kaynakların da hep uydurma ise ve İslam'da "Şii usulü namaz" diye bir ibadet! yoksa nolcak o zaman? Bu şıkkı sen hiç düşündün mü?

“Bektaşi-Yahudi-Sebatayist-Mason İlişkileri” sayfasına dön