Münafıkların Ali,siz Aleviligine Bir Örnek

Hüseyni

Münafıkların Ali,siz Aleviligine Bir Örnek

Mesaj gönderen Hüseyni »

Baba ve Oğul!

Barış AYDIN
Fransa’nın 91 bölgesinde oturan, benden yaşlı Alevi bir dostum var. Aleviliğe bakış açımız farklı olsa da birbirimize karşı saygıda kusur etmeyiz yine de. Yaklaşık bir yıl önce bu bölgede bir Alevi can hakka yürüdü. Cenaze duası vermek için bir “Dede” çağrılmıştı. Cenazelerimizde Kuran okutulması beni rahatsız ediyordu. “Dede’yi kenara çektim mümkünse Türkçe veya Kürtçe dua okumasını rica ettim ondan. Cemaat saf tuttu: “Dede” tam tersini yaptı. Kuran okumaya başladı. Yeterince Kuran okumasını bilmemesine rağmen aynı şeyleri tekrarlayıp durdu. Daha fazla dayanamadım, tepki gösterip alanı terk ettim. Daha sonra öğrendim ki “Dede’yi çağıran yaşlı abimiz bana çok kızmış, o günden sonra da görüşmedik.
Bundan bir ay önce telefonum çaldı. Baktım arayan, bana kızan yaşlı abimiz. Telefonu açtım. “Merhaba abi” demem fırsat vermeden bas bas bağırıyordu:
• Barış neredesin? Seninle mutlaka konuşmam lazım!”
• Hayırdır abi ne oldu ne bu telaş?
• Mahallede misin?
• Evet, mahalledeyim.
• Bekle beni, bir yere ayrılma geliyorum deyip telefonu kapattı.
Oysa bir yere gitmem gerekiyordu… Arkadaşı arayıp randevumu erteledim. Yarım saat sürmedi yaşlı abimiz geldi. Öyle bir telaşla arabadan indi ki, kapıyı çarpıp yanıma gelmesi birkaç saniye sürmedi. “Hoş geldin abi” dedim, “ hayırdır? Şöyle otur, soluklan. Ne içersin?
• “Bir kahve içerim”
• Kahve geldi hemen. Biraz sakinleşmesini bekledim. Kahvesini bitirdikten sonra: “Hayırdır abi, bir sorun mu var?”
• Sorma Barış başımıza geleni?
• Ne oldu abi, önce sakinleş de öyle anlat.
• Arabam bozulmuştu, çocuğun arabasını aldım mağazaya gitmek için. arabanın torpidosunda Kuran gördüm.
• Ne var abi bundan, neden telaşlanıyorsun, hem sen değil miydin ‘esas Müslüman biziz’ diyen. ‘Kuran bizim kitabımızdır’ diyordun o zaman neden oğlunun Kuran okumasından rahatsız oluyorsun. Cenazelerimizde Kuran okutulmasına karşı çıktım diye bana bağırdın, benimle bir yıldır konuşmuyorsun.
• Üstüme varma benim. Sen ne yapacağız onu söyle bana.
• Sakin ol önce ben çocukla konuşurum.
• Barış kurbanın olam, oğlanı kaybedeceğiz elini çabuk tut.
Kendisinden oğlunun telefonun numarasını aldım, hemen aradım. “Bilgisayarım çok yavaş çalışıyor gelip bir bakar mısın?” dedim.
• “Abi iki saat sonra gelirim” dedi.
• “Tamam”
• İki saat sonra geldi. Bilgisayarla uğraştı, kısa bir sohbetten sonra konuyu açtım ve sohbete başladık. Ona Aleviliği anlattım. Osmanlıların 1200 ile 1600 yılına kadar 650 bin Alevi’yi niçin katlettiklerini, 4 Kapı 40 Makam öğretisini, Aleviliğin %1 bile İslam’la ortak yanı olmadığını, Kuran’ın Alevilerin kitabı olmadığını, Alevilerin yaşam tarzının Kuran’a tamamen zıt olduğunu anlatmaya çalıştım. Karşılıklı soru sormalar derken zaman hayli ilerlemişti.
• -Abi ”dedi,“babam Aleviliği böyle anlatmıyor bize. ‘Esas Müslüman biziz, kitabımız Kuran’dır’ diyor hep. Ben de mahalledeki Müslüman gençlerle Kuran’ı öğrenmeye başladım.
Anlattıklarımın sonunda genç kardeşim biraz ikna oldu. Kendisine okuması için bazı kitaplar verdim. Özelikle de Ahmet Güven’in “Alevilik nedir?” kitabını okumasını tavsiye ettim. İki hafta sonra beni aradı, konuşmak istediğini söyledi.
• “Olur” dedim, “gel konuşalım.”
• Bir baktım babasıyla birlikte geldi. İçeri girer girmez güler bir yüzle teşekkür etti bana. Babasını suçladıktan sonra “abi siz olmasaydınız ben de DAİŞ’e katılabilirdim.” dedi, “mahallede 4 kişi gitti.”
• Babasının da morali yerindeydi, daha önceden bana kızdığından ötürü özür diledi.
• Şimdilerde gönül rahatlığı ile “Aleviyim, Müslüman değilim!” diyor.
Ey Aleviler asimile olmak istemiyorsanız, inancınızı yarınlara taşımak istiyorsanız çocuklarınıza İslam’ı değil Aleviliği öğretin. Kuran’ı değil 4 Kapı 40 Makam öğretisini öğretin. Aksi takdirde “mademki Müslümansınız buyurun camiye” derler, derlerse haksız da sayılmazlar.
15.02.2015 Pazar günü Fransa’nın 77 bölgesinde Sinemilli Kültür Evi’nde Hızır Cemi vardı. Pir Mustafa Misir Almanya’dan gelmişti. Cem’e yaklaşık 400 kişi katıldı. Cem 6 saat sürmesine rağmen bittikten sonra Gençler Pir Mustafa Misir’ı bırakmadılar. Saat 24 kadar sohbet ettiler.
Bu cemde İslami ritüeller yoktu. Pirimiz: “Aleviyiz Müslüman değiliz” dedi, açık açık dile getirdi. 4 Kapı 40 Makam öğretisi doğrultusunda Cem gerçekleştirdi. Gençler ilk defa Ceme katılmalarına rağmen -Cemde alkış çalmak olmadığı için- sohbet bittikten sonra Pir Mustafa Misir’ ayakta alkışladılar. Ve gençlere gönül rahatlığı ile “işte Alevilik budur!” diyebildik. Katılanlar memnun kaldılar, gençler ise en kısa zamanda yeniden Cem yapılmasını istediler. Pirimiz de memnun kaldı, katılanlar da.
İnancımıza uygun bir Cemi bize yaşattığı için Pir Mustafa Mısır’a teşekkür ediyoruz. Hakk-Doğa-İnsan Yardımcısı olsun Pirimizin
beyazgül12

Re: Münafıkların Ali,siz Aleviligine Bir Örnek

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Ben bir bayan olarak gelinen noktanın korkunç olduğunu düşünüyorum.Böyle yazılar yezit e Muaviye ye (la) hizmet eden dedelerin meydanı boş bulduğunu aynı zamanda da bizim gibi İslam ın özünü bilen Alevilerin de ,Alevilerin uyanması için çok fazla gayret sarfetmediğimizi gösteriyor ne yazık ki ! çünkü Alevilik adı altında açılan internet sitelerine baktığımızda ,bizim sitemiz (Alevisesi )hariç diğerleri hep aynı düşünce etrafında birleşmiş görünüyor.....

“Ateizm” sayfasına dön