Bir Evangelikle Sohbet

biralevi

Bir Evangelikle Sohbet

Mesaj gönderen biralevi »

Almanya -Berlindeki Ümit Kahveci arkadaşımız evangelik bir bayan din büyüğüyle sohbet edip gönderdiği röportajı faydalı olacağı inancıyla yayınlıyoruz.

EVANGELİK BİR PAPAZLA SOHBET

1) Soru :Bize kendinizi tanıtırmızsınız?

Cevap :Adım julia hut

2) Soru : hangi dine inanıyorsunuz?

Cevap : Hiristiyan dinine tabi olarak evangelik mezhebine bağlıyım.

3) Soru : Dininizi sizmi sectiniz yoksa aileden mi kaldI, sectiyseniz diĞer dinlerle mukayese ettiniz mi?

Cevap : evangelik bir aileden geliyorum fakat evangelik olmam kendi tercihimdi 14 yaslarında iken aileme evangelikte kalmayı istediğimi söyledim, zaten ben daha 6 aylık iken ailemin istegi ile bir ayinde kafama su dökülmüş dualar okunmuş ve daha sonraki yıllarda aileme evangelik yolunda kalmayı istediğimi söyleyerek bu yolu sectim ..bizim dinimizde başa su dökülerek evnagelik olunur ve 14 yas itibardan sonra 1 yıl dini egitimden gecilir ve daha sonra kilisede kız ve erkeklere dua okunur bu dini kabul edip etmedikleri onlara sorulduktan sonra herkes evet cevabini verir ve bu dini secmis olur .

4) Soru : Mukayese ettiyseniz neden islam degil de bu dini seçtiniz?

Cevap: ben sunu size aciklayim kücüken evangelik dini ile tanıstim fakat o çağda diger dinler ülkemizde fazla yoktu .. genelde diğer dinleri baska kültür ve geleneklerden tanıdım (yabanci göcmenlerden veya almanyaya gelen yabancılardan )

5) Soru : İslamiyete benzer ve aykırı noktalarınız nelerdir ?

Cevap : tabiki ayrıcalik ve farklılıklar denince ilk etapta tessetür aklıma gelir…açık ve net söyleyebilirim ..tabiki sirf bu degil mesela kuran ve incilde olan farklılıklarda da göz önünde bulundurmamız gerek ..ve tabiki ortak noktalarmız var oda misal ,yoksulara zekat vermek barış ve huzuru tebliğ etmek.. tabiki farklılıklardan biride şu ki bizde kutsal yerimiz mekke degil baska yerlerdir ( mesela Isa nin doğum yeri olan betlehem ) yani aradaki farkliliklarimiz olduğu gibi bazı ortak noktalarımızda mevcut…

6) Soru : Dininizi seçmek isteyen birisi ilk aşamalarda nelere inanmalıdir ? neler okumalıdır ?

Cevap : Hiristiyan olmak isteyen ilk etapta bizde başa üç defa su dökülüp dua ile baslar zira Hz. Isa derki „hepiniz bana gelin su ile günahlarinizdan arınınki size şefaat edeyim..“ kendisi dahi bu ayini kendisinde uygulamıs üc defa tanrının adı ile basına su dökmüştür .o tarihte olduğu gibi bugünde kiliselerde devam etmektedir ..bana biri gelir ve kendisinin hiristiyan olmasını isterse onunla önce randevulaşırım ve ona dini inancının nasıl olduğunu sorarım,mesela neye inanıyor neye inanmıyor ve o kişiye incilden dua okur ve duaların anlamını ona izah etmeye çalışırım ve bu ayinlerimizde vardır yani tanrının oğlu ve kutsal ruhlardan konuşur onların kimler olduğunu anlatırız.Anlattıktan sonra ona bu dini kabul ediyormusun?diye sorarız evet cevabı gelirse onu ayine davet eder ve dualarla başına üç defa su dökeriz ve dinimize böylelikle girmiş olur ama en önemlisi tanrının adını ona söylememiz gerekir(tanrı oğul ve kutsal ruh)

7) Soru : Dininizin kendi içinde ayrımları varmı? Varsa farklılıklar nedir?
Cevap :Evet haddinden fazla,mesela Katolikler,evangelikler,metodistler,evangelik lutherciler(martin luther) veya Protestanlar ve hatta onlarda bile ayrımlar vardır.
Yani farklılıklar sayılacak kadar çoktur.Mesela bazı mezhepler ayinlerde başa su dökmenin olgunluk çağından itibaren olduğunu söylerler,bazıları ise olgunluk çağına erişmeden evvel olduğunu söylerler,yani Katoliklerle evangelikler arasındada farklılıklar vardır.Bunlar tarihe dayanan ayrılıklardır.Katolikler ortadokslarla birlikte yaşamışlardır ,bu yüzden baş gösteren zorluklardan dolayı evangeliklerde onlardan ayrılmıştır,olaylar tarihidir.

8) Soru : Diğer dinlere nasıl bakıyorsunuz?
Cevap : Hepsine saygım vardır.Bir kişi dinine bağlı ise saygım vardır.Bir kişinin tanrıya inanması benim için çok önemlidir,hemen temasa geçerim,bu saygı karşılıklı olmalıdır.

9) Soru : Dininizde yapılması gereken temel ibadetler nelerdir

Cevap : Dinimizde yapılması gereken şey sadece tanrıyı hak bilmek ve ona dua etmektir ve her Pazar ayinlerine toplantılarına katılmaktır.Ayrıca Protestanlarda ve bizde olduğu gibi incili hatim etmektir yani incili okuyup halka incilden bahsedilmesi gerekir,yani tanrı bizden ne istiyor? Ve bunu halka açıklamamız gerekir tabiki her insan bir değildir,birde bizde kilisilerde akşam yemeklerinin olması gerekir bu kilise usulüdür.

10) Soru : Dininize inanan birisi Müslüman olursa hükmü ne olur ?

Cevap : Buda çok farklı bir soru,tabi bazılarımız bunu hoşgörmeyebilir ama bana sorarsanız eğer bir hiristiyan Müslüman olmuşsa mutlaka bir nedeni vardır.ama onu hemen dışlayamayız fakat kilise usulü akşam yemeklerinde onu içeri almayız çünkü akşam yemeği sadece hiristiyan dininin bir parçasıdır.Onun için bir Müslüman bu yemekte olursa çok şaşırırım ve ona kime bağlısın diye hemen sorarım ve hiristiyan değilse karşı çıkarım bu ona kapalıyız anlamına gelmez ve sadece Müslüman değil ateistleride içimize almayız yani yemeklerimize almayız çünkü akşam yemeği isayla birlik olmak demektir,isanın 12 havarileri yemekte bulunduğu için başka dinden ve atesit olanlar bu yemeğe katılamaz.

11) Soru : Dininizi kabul eden müslümanlar varmı bunlar neden dininizi kabul ediyor ?
Cevap : Ben kendim şahsen görmedim ama mutlaka vardır,bu doğal bir tercihtir.

12) Soru : Dininizi tanıtırmısınız?
Cevap : Zor olacak ama kısaca deneyim,ilk etapta tanrıya ve onun oğluna ve kutsal ruha inanmak zorunluluktur,tanrının üzerimizde olduğunu onun içimizde hissetmemiz gerektiğini onun hak ve adaletine inanmak temeldir.insanlara barış içinde yaklaşmak temeldir.

13) Soru : Hz. Musanın 12 yardımcısı vardı Hz.İsanın 12 havarisi,vardı islamın 12 imamından haberiniz var mı?

Cevap : Bu sayının bir nedeni tabiki vardır ancak peygamberinizin 12 imamları hakkında bilgim yok,henüz o bilgi aşamasında değilim.

14) Soru : İslamiyet hakkındaki düşünceleriniz nedir?Müslüman olmayı düşünürmüsünüz?
Cevap :kendi adıma hayır diyebilirim,çünkü gördüğüm kadarıyla kanıdın rolü kısıtlıdır bu konuda önyargılıyım ayrıca hiristiyan olarak doğdum yaşıyorum ve dinimden memnunum ve başka bir dine geçmeyi hiç düşünmedim fakat diğer dinler hakkında araştırmalar yapıyorum ilginç konulara şahit oluyorum yaşam ve inanç birbirine bağlıdır ve ben yaşamımdan ve dinimden memnunum.

Soru :Son olarak bir sey söyleyebilirmisiniz?
Cevap : Son sözüm tanrı büyüktür.

Sayın bayan Hut sohbet için teşekkür ediyoruz.
Bu olumlu girişiminizden dolayı asıl ben teşekkür ediyorum.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

S.A
Okudum, kendi adıma yararlı olduğunu da söyleyebilirim.
Bence bu tür kısa ropörtajların devamı da yapılmalı. İkincisi, Üçüncüsü..
Ve farklı konumlarda, farklı yaşda ve toplumsal statüde olan kadın- erkek değişik mezheplerdeki hristiyanlarla.. hatta mümkünse başka dinlerdekilerle bile…

Bu işlerde dil bilen gayretli kardeşlere düşüyor tabii . inşallah yapar ve yayınlarlar da okuruz.

Aynı din içinde, mezhep değiştirmek bile günümüz toplumlarında büyük bir tabu iken, bir insanın tamamen farklı bir dine girmesi, öyle kolay bir şey, sıradan bir olay değildir.

Yıllar önce Ehlibeyt mesajı dergilerinden birinde yayınlanan bir ropörtaj okumuştum. İslamı ve şii mezhebini seçen ve sonradan, “Ammar” adını alan 60 yaşlarında ama 45 yaşındayken müslüman olmuş, İtalyan martino’ya ait 4-5 sayfalık bir ropörtajdı. Onun samimiyeti, iç huzuru buluşu, eski -aşırı faşist- çevresi ve arkadaşlarıyla yaşadıkları, karşılaştığı zorluklarla mücadelesiyle, bütün bir serencamı, eminim ki okuyanları da çok etkilemiştir.

Okuyamayanlar için, keşke imkan olsaydı, burda da yayınlanmasını isterdim ama bir türlü net’ten çıkaramadım, galiba yayınlanmıyo dergiler internette.

Arzu edenler :
(1998 tarihli, ehlibeyt mesajı dergisi, Yıl 5. sayı :17) de bulabilirler.

Allah (cc) qur’an ve ehlibeyt yolu yoldaşlarının, yar ve yardımcısı olsun, amin.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Kullanıcı avatarı
Hira

Mesaj gönderen Hira »

Ben önceden hanefiydim.Ailem ve çevrem din değiştirmişim gibi tepkililer.(kardeşlerim hariç,Allah onlardan razı olsun)
Sanırım,ben hıristiyan oldum deseydim daha az üzüleceklerdi.

“Hristiyanlık” sayfasına dön