Evangelistlerin gücü hakkında bir veri

Cevapla
Musa Özateş
Seviye 4
Seviye 4
Mesajlar: 1206
Kayıt: 17 Mar 2007, 01:17

Evangelistlerin gücü hakkında bir veri

Mesaj gönderen Musa Özateş » 17 Ağu 2008, 15:02


Evangelistlerin gücü hakkında bir veri


McCain ve Obama, kongreler öncesinde ABD'nin en etkili dini grubu Evanjelistlerin karşısına çıktı. Adaylar ilk kez dini bir grup tarafından dini konulardaki soruları yanıtladı.

ABD dini hayatının genç ve reformcu Evanjelik vaizlerinden Rick Warren'ın her iki adaya da ayrı ayrı aynı soruları sorduğu gecede Barack Obama, detaylar ve nüanslar üzerine yanıtlar verdi.

Dini konulardaki rahatlığı ve ustalığıyla bilinen Obama'nın sorulara verdiği yanıtlar siyah-beyaz netliğinden çok entellektüel değerlendirmeler içeriyordu.

Uyuşturucu kullandığı ve bencil yaşadığı dönemi "hayatımdaki en önemli ahlaki hatam" diye tanımlayan Obama, ABD'nin en tartışmalı konusu olan kürtaj hakkında ise "liberal" duruşunu sürdürdü ve "kadınların seçme hakkına saygı duyulması gerektiğini" söyledi.

John McCain ise dini konulardan çok kendi hayatından anılar ve siyasetteki duruşunu anlattığı yanıtlarla pek çok izleyici için çok daha ikna edici ve kuvvetli bir görüntü sergiledi.

Seçilirse ABD Yüksek Mahkemesi'ne atayacağı yeni hakimlerin mutlaka muhafazakar kanattan geleceğinin altını çizen McCain, Gürcistan'a daha fazla destek olunmasını istedi, General Petraeus'u fikir danışacağı en önemli 3 isim arasında saydı ve Osama Bin Ladin'i mutlaka yakalayacağını iddia etti.

ABD seçimleri tarihinde dini konuların bu denli detaylı yorumlandığı ve adayların bu denli sorgulandığı bir sene daha olmamıştı. Hiçbir adayda daha önce dini bir grubun liderinden gelen sorulara maruz kalmamıştı.

Gecenin galibi daha önce dini konulara girmeyi hiç sevmeyen ama anlattığı hayat hikayesi ile ikna edicilik açısından öne geçen John McCain oldu.


(Ahu Özyurt / CNN TÜRK / Washington) --

Cevapla

“Hristiyanlık” sayfasına dön