Bir Bektaşi Kitabından ilginç Bölümler/ İrfan Yolu

beyazgül12

Re: Bir Bektaşi Kitabından ilginç Bölümler/ İrfan Yolu

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Sen diyeceksin ki bunu bilmeyecek ne var ,elbette yoldan gideceğim.Ben de zaten bunu beklerdim.Niçin yoldan çıkasın .Çünkü yolu olmayan yerde yürünmez ,sarpa sararsın.Bilmediğin bir muhite gidiyorsan ,rastgele adamlardan orayı sorarsın ki ,buna da kılavuz derler.

İnsanların gittikleri çeşitli yol vardır. Mesela kimi şeriata devam eder o da bir yol,kimisi tarikata devam eder o da onun yoludur.Kimi alimlikle ,kimi ulemalıkla ,kiminin de hiçbir yerde eli olmaz ,o da kendisini Hak kın tam yakın kulu olarak kabul eder. Herkesin mezhebini kendisine şirin getirdik(ayet)

Değerli kardeşlerim yukarıda saydığım yolların hiç birisi de menzile çıkan yol değildir. O yollar bilhassa dünyada eş ile yoldaş ile iyi geçinmekten başka bir yere götürmez.

İşin esası nedir diyeceksin ?İşin esası Ehlibeyt .(not : koskoca kitapta Ehlibeyt ismi sadece bu satırda var .Bu kadarına da çok şükür)Erenler ,evliyalar ,aşıklar ,sadıklar ,divaneler ve gerçeklerin gittiği yoldur.O yola girer de gidebilirsen işde dünyayı feth etmiş oldun.Yoksa dünya seni feth hiç de farkında olmazsın.
beyazgül12

Not :Kitabın 176 .cı sayfasında kimin yazdığı belli olmayan ,kafa karıştıran bir şiir var onu da yazıp sonlandırıyorum...
beyazgül12

GİDERİM

Şah olsam hükmeylesem cihana
Kilise mescidi yıkar giderim.
Okullar yapardım bütün insana
Cehaleti kökten söker giderdim.

Fabrikalar kurar idim her yerde
İkiliği kovalardım bu serden
Ayrı gözle bakmaz idim bu ferde
Dünyayı bir gözle bakar giderdim.

[color=#FF4000]Gerçek insanları bilirdim Allah
Ondan başkasına tapmazdım vallah
Ne Kabe kalırdı ne de Beytullah
Yenine bir arpa eker giderdim

İnsanlıktan başka olmazdı cennet
Yok olurdu İsa,Musa ,Muhammed
Dünyadan kalkardı mezhep tarikat
Dinin bağrından çözer giderdim
[/color]

Fakir zengin bir olurdu o zaman
Çaresiz dertlere olurdum derman
Ne bir kafir kalır ne de müslüman
Tümünü bir yola çeker giderdim.

Gece gündüz çağırırdım millete
Hayırlı bir kul olurdum devlete
Bir ırmak olurdum ki güneşten öte
Yeni fezalara akar giderdim

Bu günü görseydi Rum gülerdi
İnsanlar dünyada bayram ederdi.
Ne bir silah ne bir atom kalırdı
Bir ulu deryaya döker giderdim.
beyazgül12

Kitabın arka tarafındaki kapak bilgisi:

Elazığa bağlı Şeyh Hasan köyündenim.1920 doğumluyum.Hayatımda hiç mektebe gitmedim.Yeni yazı çıktığı zaman ,bir haftada okumayı ,yazmayı öğrendim.Daha sonra askerlikte kolorduda yazıcılık yaptım.

[color=#FF4000]Soyum ,köyümüzde türbesi olan Şeyh Ahmet Dede nin büyük oğlu Seyit Ahmet ten gelir .Şeyh Ahmet Dede ,Hoca Ahmet Yesevi nin oğlu İbrahim in oğludur. Hoca Ahmedi Yesevi nin soyu,Hz Ali nin oğlu Celal Abbas a dayanır.Celal Abbas ,Hz Ali nin diğer karısındandır. Bunlar ,eski yönetimden aldığımız tastikli secerename ye göre yazıldı.[/color]

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön