Bir Bektaşi Kitabından ilginç Bölümler/ İrfan Yolu

beyazgül12

Bir Bektaşi Kitabından ilginç Bölümler/ İrfan Yolu

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Yıllarca evlerimizde defalarca okunan ,insanlara çok büyük zararları dokunduğunu bildiğim bu kitaptaki bazı bölümleri bilginize paylaşıma sunuyorum.Bana göre Anadolu da Alevi olmanın zorluklarını her açıdan yaşamış,yani Aleviliği öğrenmek isteyipte bir alim bir hoca olmadığı durumlarda eline böyle kitaplar geçen insanların ,Allah ı tanıma ve devamında olması gereken kulluk görevlerini çarpıttığından Alevilik/12 İmam(as) yolunda büyük engel oluşturmuştur.Allah inancını yanlış tanıtıp ,ibadetten uzaklaştıran ( yani ibadeti kendime mi yapacağım dedirttiren )her fırsatta satır satır namazı ve farz amelleri hiçe sayan böyle kitapları okumanın bilgisiz insanlara büyük zararları olacağına inanıyorum. Kitapta bazen doğru bilgiler de yer alıyor ve o zaman insanın kafasında bir soru işareti oluşuyor.Yani kitapta doğru bir bilgi karşımıza çıktığında sanki bütün kitapta yazılanlar doğruymuş gibi insan ikilemde kalabiliyor.Araştıran öğrenen insanlar böyle kitaplardaki çelişkileri hemen görebilirler.

Şu anda benim tavsiyem ise ,yazacağım kısımların bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı okunması .Benim bu paylaşımdaki amacım budur.

Konu hakkında 3nokta,Biralevi,Hasan AKÇA ve Hüseyni Hocalarım görüş belirtirlerse sevinirim.
beyazgül12

Re: Bir Bektaşi Kitabından ilginç Bölümler/ İrfan Yolu

İRFAN YOLU Bektaşi Kitabından Bölümler...

sayfa 11-

İnsanda iki güç var .Birisi bilmek ,diğeri sevmek .Akıl ise bir kafestir ve ruh onun içindedir.Nefis de bunların elbisesidir.

Tanrı "senin zuhurun benimledir ,benim vücudum da seninledir "der.

Nasıl ki ;tohum toprağa düşünce ,kabuğunu atmadan filiz verip hayat bulamaz,insan da anadan ,atadan aldığı kabuğu atmadan hidayete eremez.İşte mürşitten ,yoldan ,erkandan doğmak budur.

sayfa 12-

Tanrı "ben nurdan bir ev yaptım .İnsanın içine koydum,bunun adına da kalp dedim "diyor.

O evin dört kapısı var .Birincisi ilim,ikincisi hilim (yumuşaklık ),üçüncüsü sabır ,dördüncüsü şükür.

Göz ,Azrail ;Kulak ,Mikail;Görüş ,israfil ;ağız ise Cebraildir.

sayfa 13-

İsa nın gökten inmesi ise Ruhun devval olan nefisi yok etmesidir.
beyazgül12

Hak Sevgisi

sayfa 13-

Hak sevgisi tanrı sevgisi ,Hak yolu Tanrı yoludur.Bu sözler ilk bakışta her ne kadar doğru gibi görünüyorsa da ,gerçeği tam olarak anlatmıyor.

Hak sevgisi kelimenin tam anlamı ile adem sevgisi ,Hak yolu ise Adem yoludur.Burada şunu da unutmamak gerekir ki Tanrı ile Ademi birbirinden ayırmak mümkün değildir.
Çünkü Tanrı şöyle der :"Dağa taşa sığmadım .Ademin kalbine sığdım ""Ademi don ettim giyindim,günah etme diye buyurdum.""Adem suretinde rahman göründüm "

"Tanrı her şeye kadirdir.""Tanrı herşeyi yapar ""Tanrı nın herşeye gücü yeter "denir.Düşünecek olursak görürüz ki ,her şeyi adem yapıyor.Bakınız şu dünya üzerinde neler yapılmadı.Hatta dünya yetmedi dışarıya taşmaya başladı.Aslında yapılan tüm bu işleri insan eliyle bizzat Tanrı nın kendisi yapar .Tanrı insanın içinde bir güç olarak yapılması gerekenleri yaptırır. Hiçbir zaman ortaya çıkıpta yapacağını bizzat kendisi yapmaz.Mutlaka bir insan elini kullanarak işlerini yapar.Perde gerisinde kalır görünmez,kendi sırrını açığa vurmaz.Görünen insandır.
beyazgül12

sayfa 14

"Tanrı elle tutulmaz,gözle görülmez ,zamanı mekanı yok "denilir.Ademde de aynı varlık mevcuttur.Bu söylenmez ,araştırıp bulunur.Çünkü her ademdeki varlık Tanrı dır.

İnsanlarda bir gaflet vardır,bir de uyanıklık,ayıklık.Ayık olan her türlü ahvali görür.Gafil gözler ise hiçbir şeyden haberdar olamazlar.Uykudadırlar. Bir yatarak istirahat etmek için uyumak vardır,bir de gaflet uykusunda olmak vardır ki ,bunlar ayakta olmalarına rağmen uyurlar.Bu tür uykudan uyanma tahsil ile,rütbe ile olmaz.Hak yoluna çalışmakla gafleti üzerinden atabilir insan .Buradaki Hak yolu Tanrı yolu değildir,adem yoludur .Hak ademdir.

Bir adem kendi yolunu bulur da yoluna girirse ve bu yolda devam ederse kendisene erer ki ,Tanrı ya da ermiş olur.

Bir yabancı kitapta yazar baş sayfalarda " Ben Allah ım "diyor,bunu uzun uzun anlatıyor.Daha ileriki sayfalarda "Siz de Allah sınız "diyor,bunu anlatıyor.Daha sonra "siz gafilsiniz ,ben sizi uyarmaya geldim ."diyor

Mühim olan gaflet ile uyanıklığı bilmek.Bu idrak edildiği zaman işler açılmıştır.Gafil olduğunu bilen biri mutlaka gafilliğini yenmek için bir çaba sarfeder .Mutlaka da bulur.
beyazgül12

sayfa 16

Dünyada gördüğümüz mahlukatın hepsi birer insandı,hepsi de fırsatı kaçırdılar.kendilerine verilen sıfatı Tanrı alınca kendi kazançları ile ortada kaldılar ve neye hizmet ettilerse o sıfatla dolaşıyorlar.Dikkat ederseniz mahluklar insanların yüzlerine bakarlar ,bir merhamet umarlar .Dillerini de sıfatları ile birlikte Tanrı aldı,birşey söyleyemez,dertlerini anlatamazlar.Oysa ki önceki insanlık yaşamında insanlara çok kötülük yapmıştır.Halen bu kötülüklerinden utanarak kaçacak delik ararlar.

sayfa 17

Rahman ruhuna yardım eden ,ona hizmet eden ise yeni insandır.Bu insan ,dünyayı terk ettiğinde "cennete gitti ." derler .Cennet denen yer de bu dünyadır.Kendisini kazanan insan yine insan olarak bu dünyaya gelir.Her varlık insanlar içindir ,hayvana bir şey yoktur.

Dört kapı dört okul gibidir.Şeriat,Tarikat ,Marife,Hakikat.Şeriat ve Tarikat okullarında kurtuluşu bulmak mümkün değil .Sadece hazırlık okullarıdır.

Bizden söylemek ,anlatmak.Sizden dinlemek ve yolu tutmak.Eğer yolu tutarsanız ,size faydası olur,bize değil .Biz ne isek oyuz.Genede Cenabı Allah ,tüm insanlara rahmet etsin de hepimizi bu cefayı afetten kurtarsın.
beyazgül12

sayfa 20

Canla başla gerçekerin kelamı dinlendiği zaman irfan yoluna girilir.Sözü işitip geçmekle olmaz.Bu yola giren insan önüne dünya dolusu servet konsa yine de kötülük yapmaz.İsmi haslardan olmuştur.

Ne var ki bu gerçeklerin yolunu gafiller anlayamadıkları için gerçeklerini yüzlerini göremezler(görseler de anlayamazlar ),bu nedenle gerçekerler ters görünür,kendini bilmezlerin küfürlerine maruz kalırlar.

Hak yoluna girdiğini sanan gafil insanlar irfan peşinden gidemezler,ilim peşinden giderler.İlim adamlarının konuşmaları onlar için biraz daha yağlı gelir.Onlara daha kolay kanarlar.

Gerçek ile yanlışı ayırmak,bilmeyen için çok zordur.Güzel söze kanıp ilime kapılıp ,ömrünün sonuna kadar oradan çıkamaz.Ömrü heder olur,hiçbirşey sahibi de olamaz.

Hak sevgisi Hak yolu çok güzel .Ancak böyle bir tehlikesi de var, Tanrı korusun.
beyazgül12

sayfa 21

Arayış içine giren insan ;Hakka yakın olabilmek için önce camiye gider.Orada biraz çalışır.Tatmin olmaz.Sonra Tarikata girer,bir şeyhe bağlanır birşey anlayamaz.bir arayış içerisinde şaşkın şaşkın dolaşır,hiçbirşeyde huzur bulamaz.

Bu yolda başlangıçtaki tehlike ;camiye devam ettiği zaman orada kalmak,ya da tarikata devam ettiği zaman orada kalmaktır.Eğer buralardan ayrılmaz da kalırsa ömrü heder olur ,gider ,aradığını bulamaz,maksadına eremez,ilk kapıda takılır kalır ,gerçeğe eremez.

sayfa 22

Gerçeker seçiminde de bir tehlike var .Toplum içerisinde ağzı güzel laf yapan ,kendisinin alim,ulema ,gerçek olduğunu savunarak gezinenler çoktur.Arayış içerisinde olan bu insanı kolay bend edebilir.Aslında bunların hepsi de gafildir,kendilerine erememişlerdir,bir başkasını da erdiremezler.Zaten böyle olmasalar ortaya düşüp kendilerine hak etmedikleri rütbeler takmazlar.

Eğer yolcu bunlara kapılacak olursa yakasını kurtaramayacağı için gene ömür heder olup gidecektir.

Eğer özün iyiyse ,Hak ka layık bir insan isen ,Haksana bir gerçek gönderip onunla hemdem olmanı sağlar. daha da olmazsa rüya aleminde "falan adam senin ustan ona git " der.
beyazgül12

menziller

Kahraman ,nefsi ile mücadeleye başladığı zaman her aşamada bir menzile varır.(kahraman diyoruz çünkü nefsi ile mücadele eden kişi bizce en büyük kahramandır.)Bu menzilleri şöyle sıralayabiliriz:

1.Vakti hızır,2.Vakti İsa ,3.Vakti Muhammed ,4.Devranı Ali ,5.Seyranı Desti Hacı Bektaş Veli ,6.Fatimei Didarullah vb sıralanabilir.

Bunlar ten gözünü açıp ,can gözü ile görülebilecek menzillerdir.Bu menzilleri aştıktan sonra altıncı his dediğimiz kudret ilminin gözü açılır.

Geçmişte yaşayan evliyalar ,gerçekerler bizce ölmemiştir.Mana alemine geçmişlerdir ve maneviyatını kazanan insanlara görünürler.Bu gerçekerlerin hepsi zincirin birer halkalarıdır.Bir zincire dizilmişler,ucunu da kahraman a vermişlerdir.Yaptıkları her işi kahramanın eli ile yaparlar.Tüm gerçekerlerin kahramanın eğitiminde ayrı bir yeri vardır.

Kahramanımız hataya düştüğünde ,şah Hatayi menziline varmış demektir.Hemen Şah Hatayi onun sorununu çözer ve daha ileriki menzile doğru yürümesini sağlar.Bunun gibi her gerçekerin bir menzili bir görevi vardır.menzilde ilerledikçe görevler tamamlandıkça kahraman olgunlaşır ham vücudunu olgunlaştırır ve artık kendinden söylemeye hak kazanır.
beyazgül12

sayfa 24

Bu eğitimler boşu boşuna gezmekle olmaz.Bir insana bağlanıp o yolda çalışmakla olur.Ne kadar ciddi bir çaba verirseniz o kada kazanırsınız.

Tanrı nın yolları ,halleri ,bu hallerin de sebepleri var .Bir yol konmuştur.Her anadan doğan mutlaka Tanrı varlığı taşımaktadır.Ne zaman bu varlık ile Tanrıya yönelir ve hamlığını atıp onu kendinde var ederse ,o zaman gerçeker olmayı hak eder.peygamber de bu yoldan geçer ,evliya da bu yoldan geçer .Kimse evliya doğmaz.Ancak çalışarak çektiği eza cefa ile evliya olur.

Maneviyat

sayfa 28

Maddiyat ,maneviyat ,Cehri ,dehri ,zahir ,batın ,iç dış,ayık ,uyur,gaflet ,er diye bir çok isimler varsa da hepsi de aynı şeydir.Konu şudur :Dünyada nasıl ki geçim için çalışıp kazanıp yaşamını sürdürüyorsan ,yiyip içip ,giyinip yaşamı sağlıyorsun bunlar sıfatın hizmetidir.Bu dışarda olduğu gibi bir de içerde zat vardır.Bu zatın da hizmeti olmalıdır.Sıfatın gayesi ,yiyip içmek,giyim,kuşam nefse ait şeylerdir.Zat ise rahman ruhdur.Bunun da yaşamı için gereksinimi vardır .Bunları şöyledir :Sevgi ,şevkat,muhabbet,sabır gibi .Bunları da giyim kuşam yemek gibi yapmazsan zatın kuvveti kayıp olur ,sana bir vazife yapamaz.
beyazgül12

Devam edeceğim inşaallah....selamlar...

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön