Bir kitaptan alıntı..

beyazgül12

Bir kitaptan alıntı..

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Turan BOZKURT adlı bir yazarın” Hünkar Hacı Bektaş Veli “adlı kitabından kısa ve önemli bir bölüm :

Cilt no :13
Sayfa :173/174/175

Yazarın Hacı Bektaş ile ilgili kitaptaki görüşü :

Hacı Bektaşi Veli bir mutasavvıf ,bir sufi.Tasavvuf terbiyesi görmüş ve başkasını yetiştirmiş bir insan ..

Bugünkü Bektaşilik ile Hacı Bektaşi Veli arasında ne kadar ilişki var ?Hacı Bektaşi Veli ‘nin eserlerine baktığımızda bugünkü Bektaşilerle bağdaştırmak çok zor.Bu gün ,”Bu bizim pirimizdir,başımızın tacıdır “Diyen insanlarla Hacı Bektaşi Veli nin kitabındaki fikirler arasında çok büyük farklar var .Onun için Hacı Bektaşi Veli nin Makalat ı üzerinde çalışmalar yaptım.
Bu gün maalesef bazı çevreler Hacı Bektaşi Veli yi şöyle anlatıyor :

“Çok hoşgörülü bir insandı, modern zihniyetliydi.Kadın erkek ilişkilerinde çok demokrattı..Kadınlarla erkeklerin bir arada olmalarına karışmazdı.İçkiye müsamaha ediyordu.Namaz kılmasan da olur diyordu.Türkçüydü,anti-Arap bir zihniyete sahipti ve Arap kültürüne bir reaksiyon olarak Kırşehir de bayrak açmıştı…
Buna benzer efsanevi ve masalımsı anlatımlar devam ediyor.
Hacı Bektaşi Veli ,Peygamber Efendimizin Evladından …Yani seyyid….Eserlerine bakıyoruz;Eserinde Sahabe/i Kiram ın hepsine hürmet var,ayırım yok…Namaz var ,oruç var ,zekat var,hac var …Helali helal biliyor,haramı haram biliyor.Şeriatın emirlerin bağlı olduğunu açıkça ifade ediyor.”Bunlardan birisi eksik olursa,insan Allah a ulaşamaz!”diye açıkça söylüyor.

Hacı Bektaşi Veli nin nasıl bir insan olduğunu elimizdeki Makalat isimli eseri açık biçimde ortaya koyuyor.Hacı Bektaşi Veli ,Sünni inancı sergiliyor bu kitapta…Namaza saygı var ,hacca saygı var….Haccı ballandıra ballandıra anlatıyor.Zekatı ,cihadı,şeriatın emirleri neyse onları güzelce anlatıyor.

Hakikaten Veli lakabı isabetle verilmiştir Hacı Bektaşi Veli Hazretlerine..
3nokta

Re: Bir kitaptan alıntı..

Mesaj gönderen 3nokta »

12 İmamların velayetine tabi olan ve bu inancı benimsemiş olan biri için hiçbir delile gerek yok. Hacı Bektaş ya da bir başkası asla velayet makamında değildir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
beyazgül12

Kırk yıllık Hacı Bektaş ı zorla sünni yaptığımızı düşünen o kadar çok Alevi var ki Hocam, bizim delile ihtiyacımız yok çok şükür ama onların var değil mi ?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Halkımıza önce 12 İmamların (as) velayetini hatırlatmamız gerekiyor. Pratikte bu velayet inancı ne kadar unutturulmuşsa o kadar da teorikte unutturulmuş. Yani eğer 12 İmamların (as) velayetini idrak etseler o zaman diğer sorunlar kendiliğinden çözülecektir. Bektaş meselesi bir sorun değildir, onu velayet makamına getirenler bunu sorun hâline getiriyor. Bırakın makamını konuşmayı Bektaş'ın Alevi bile olmadığını dünya âlem biliyor. Bilenlerin birçoğu da halka yalakalık olsun diye bu bilgiyi saklıyor.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
beyazgül12

Bir öğretmen olmayınca dersler boş kalıyor ve çocuklar hiçbirşey öğrenemiyor.Bence de önce bilgisiz ,alimsiz kalmış Alevi köyündeki insanların Masumluk kavramını iyi bilmeleri gerekir.12 İmamların(as)diğer insanlardan farkını iyi bilmeleri gerekir.Çünkü her kendinini yetiştirmiş, ya da kulaktan duydukları kişiyi ermiş evliya veli sanıyorlar..gördüğüm kadarıyla.Bunların başında da en büyük engel kırk yıllık Hacı Bektaş.Sizler de duymuşsunuzdur "Evveli Ali ,ahırı Veli "tekerlemesini söyleyip duran dedeleri.Televizyona çıkan Alimlerin de Alevileri kendileri namaz kıldıkları için herhalde "Türkiyedeki Aleviler,sunniler ve Şia "diye zikrettiklerini duydum.Bu ayrım değil midir ?Alevilerin ne suçu varki.Çoğunluk arayış içinde zaten ..Ben bir Caferi Alimi olsaydım bu konuda hiç susmazdım .Alevilerin de şii ,caferi olduğunu açık açık söylerdim.Alevilerinde 12 İmamlar gibi namaz kılması gerektiğini , mezheplerinin Caferi olduğunu söylerdim.Köylerinde Caferi fıkhının uygulandığı Cami ve mescit olması gerektiğini söylerdim.Bence bu konuda sessiz kalmanın vebali çok büyüktür bundan eminim..
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

gulbeyaz yazdı:Bir öğretmen olmayınca dersler boş kalıyor ve çocuklar hiçbirşey öğrenemiyor.Bence de önce bilgisiz ,alimsiz kalmış Alevi köyündeki insanların Masumluk kavramını iyi bilmeleri gerekir.12 İmamların(as)diğer insanlardan farkını iyi bilmeleri gerekir.Çünkü her kendinini yetiştirmiş, ya da kulaktan duydukları kişiyi ermiş evliya veli sanıyorlar..gördüğüm kadarıyla.Bunların başında da en büyük engel kırk yıllık Hacı Bektaş.Sizler de duymuşsunuzdur "Evveli Ali ,ahırı Veli "tekerlemesini söyleyip duran dedeleri.Televizyona çıkan Alimlerin de Alevileri kendileri namaz kıldıkları için herhalde "Türkiyedeki Aleviler,sunniler ve Şia "diye zikrettiklerini duydum.Bu ayrım değil midir ?Alevilerin ne suçu varki.Çoğunluk arayış içinde zaten ..Ben bir Caferi Alimi olsaydım bu konuda hiç susmazdım .Alevilerin de şii ,caferi olduğunu açık açık söylerdim.Alevilerinde 12 İmamlar gibi namaz kılması gerektiğini , mezheplerinin Caferi olduğunu söylerdim.Köylerinde Caferi fıkhının uygulandığı Cami ve mescit olması gerektiğini söylerdim.Bence bu konuda sessiz kalmanın vebali çok büyüktür bundan eminim..
Gulbeyaz hanim efendi

Anlamaniz icin size soyle bir yorum getirmek istiyorum. Cabuk buyuyen beden yanlizca artik ve yuk getirir! Ya siilik bu yukun altinda kalir yada bu kadar buyuk beden uyelerini kendini icerden parcalamaya baslar!

Bu misali anlamasanizda, cogaldiginizda bir anlam katabilir!

Haci bektas bugun yasasaydi, humani kalkip gelip,onun ayaklarini operdi! Kendi goz yaslariyla yikardi onun ayaklarini!

Siz neye dusman oldugunuzu bilmiyorsunuz, Ben sizin icin Allahtan magfiret diliyorum!
beyazgül12

Gulbeyaz hanim efendi

Anlamaniz icin size soyle bir yorum getirmek istiyorum. Cabuk buyuyen beden yanlizca artik ve yuk getirir! Ya siilik bu yukun altinda kalir yada bu kadar buyuk beden uyelerini kendini icerden parcalamaya baslar!

Bu misali anlamasanizda, cogaldiginizda bir anlam katabilir!

Haci bektas bugun yasasaydi, humani kalkip gelip,onun ayaklarini operdi! Kendi goz yaslariyla yikardi onun ayaklarini!

Siz neye dusman oldugunuzu bilmiyorsunuz, Ben sizin icin Allahtan magfiret diliyorum!

Hacı Bektaş gibi "İçin temiz olsun ,dışın ne olursa olsun "diyenlerin hali ortada..Acaba sizin Hacı Bektaş ın bazı felsefelerinin insanları ne hale getirdiğinden haberiniz var mı ?Doğru ya nerden haberiniz olacak ki taaaaaaaaaaaa uzaydaki bir ütopyadaki bir insanın bizim köydeki insanların durumundan ne haberi olabilir ?Gülbeyaz sen kime anlatıyorsun ki duymayacağı kesin ,okusa bile anlamayacağı kesin ,elinde de saz varsa tamam işte ,bi kaç gün dinlenir ondan sonra içi boş bir sürü cümleyi buraya sıralar biz de merak eder okuruz bakarız ki bir yazdığı diğer yazdığını tutmaz.

Bizim çoğalmak gibi bir derdimiz yok..Olamaz da..Bizim derdimiz Allah ın dininin yayılması,İmam Hüseyin (ona selam olsun )kıyamının gerçek manasının anlaşılması ve insanların buna göre amel etmesi., sayılarla işimiz yok..Sizin gibi konuşan insanlar acaba farkındalar mı İmam Hüseyin e bir ok da kendilerinin attığından haberleri var mı ?İmam Humeyni (r a ) kimin tarafındaydı acaba ,düşünmeden yazıyorsunuz..yazılarıda süslüyorsuz

Peygaberimiz (s a a ) zaten baştan söylemiş kimlerin doğru yoldan sapacağını...

"Şüphesiz size iki ağır emanet bırakıyorum.Birisi Kur an ,diğeri Ehlibeyt im.Bunların ikisine beraber sarılırsanız asla doğru yoldan sapmazsınız "

Biz namaz kılmasan da olur ,için temiz olsun yeter diyenlerden değiliz....Her ikisi de olmalı....
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

gulbeyaz yazdı:
Acaba sizin Hacı Bektaş ın bazı felsefelerinin insanları ne hale getirdiğinden haberiniz var mı ?

Gulbeyaz hanim efendi

Burda suclu aranacaksa haci bektasi olmamali cunku insanlar yeri geldimi Allahla, peygamberlerle insanlari saptirip halden hale sokmaktadirla. Simdi biz islamdaki bu din somuruculugunu alenen sizin gibi ortaya atsak ve insanlarin onu saptirmasindan dolayi Allahi ve kitabi suclasak olurmu sizin nasil hacibektasi sucladiginiz gibi!

Haci bektasin yaydigi bahar guzelligi ortadayken, islam aleminin elleri kesecek, kollari kesecek, recim cezasina captiralacak, gibi yazilara din adina cikarilan uydurmalara deger verilmesini nasil yorumlamak lazim ? Akil gozuyle bakamiyorsaniz bari kalp gozuyle olaya bakmaya calisin derim!

Insan fikrinde canilik varsa, kendi kitabinin satir basilari olurmus !

farkındalar mı İmam Hüseyin e bir ok da kendilerinin attığından haberleri var mı ?İmam Humeyni (r a ) kimin tarafındaydı acaba ,düşünmeden yazıyorsunuz..yazılarıda süslüyorsuz

Hasa imam huseyine ok atacak elimi, bedenimden koparirim ben ! Imam huseyine karsi gelecek, beni ondan uzaklastiracak her beden uyemi cikarip atarim. Eger gozum ona ihanet etse onlari yuvalarindan cikaririm, eger dilim ihanet etse onu kesip atarim. Yasamim ona ihanet olsa bu canada kiymaya raziyim! Imam huseyin benim yasam solugumdur, Karekterimi sekle sokan varliktir, Kendi icimde adaletli olamami saglayan bir beden uyemdir. Ben imam huseyini, buyuk bir haz alarak icime sindire sindire cekmis, onla ozdeslesmis bir insanim! Onun karakterini sofrada kendime yemek yapip yemis bir insanim! Hucrelerime onu yedirmis icirmisim! Kanimda dolastirmis, kan bagi kurmusum! Yuzumu onun yuzunde dokundurup, cemaline burunmusum!

Beni anlamaya bilirsin! Lakin boyle seyler soylemeyin cunku dilin actigi yaralar, bazen kilicin actigi yaralardan daha derin olabiliyor.
beyazgül12

"Şüphesiz ben size iki ağır emanet bırakıyorum.Birisi Kur an ,diğeri Ehlibeyt im.Bunların ikisine beraber sarılırsanız asla sapmazsınız "

Bakın ben size bu hadisi yazdım demi ,Allah aşkına insan bir okur değil mi ,acaba Peygamberimiz ne demek istemiş ,emanet ne demek,neden Kur an ve Ehlibeyt, Ehlibeyt kimlerdir,Neden Kur an ı Ehlibeyt le beraber zikretmiş ,neden emanet derken ağır kelimesini kullanmış, ikisine beraber sarılmak ne demek ,ikisine beraber sarılırsak eğer bizi kurtaracak olan yol hangisi,Neden Kur an ve Ehlibeyt demiş de ,Kur an ve Hacı Bektaş ,yada Kur an ve Abdal Musa,ya da Kur an ve Mevlana ,ya da Kur an ve saz ve semah ,dememiş..Size tavsiyem bu hadis üzerinde oturup biraz kafa yormanız.Eğer ki benim gibi kendisini Peygamberimizin (s a a )ümmetinden biri olarak görüyorsanız.

Şimdi ,Hacı Bektaş ya da Abdal Musa ,ya da Kaygusuz Abdal ,ya da benim dedem ya da her kim olursa 12 İmamlara ( onlara selam olsun )giden yolun üzerindeki engel ,alacağız onu kaldırımın üzerine koyacağız .Kimseyi bizi Allah a ulaştıracak olan 12 İmamların(onlara selam olsun ) önüne geçirmeyeceğiz.. Allah ın (a c ) Kur an da buyurduğu ,Peygamberimizin de bildirdiği cezalardan da korkup duruyorsunuz..Hak edenler hak ettikleri cezaları çekmeli...Kur anı kendi kafasına göre yorumlayanlar ,ilminde eksiklik olanlar Allah ın adaletinde de eksiklik olduğunu zannederler....

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön