Makalat Üzerinde Tartışma

AnadoluAlevisi

Re: Makalat Üzerinde Tartışma

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

Sayfa 9 ve 44'te parantez yok.
Sayfa 44 için imzama bakınız. Nasıl kıvıracaksınız?
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

AnadoluAlevisi yazdı:Sayfa 9 ve 44'te parantez yok.
60 la 61 i kabul ettinmi? ettiysen yaz biralevi abi sanırım bunu bekliyor öbürlerine geçecek sanırım ama sen bir türlü kabul etmedin konu ilerlemiyor vede habire değişik konular sorularla olayı çarpıtıyorsun
bakalım o sayfalarda neler var kitapta neler var aslında ipuçları verdi ama halen anlamıyorsun
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:
60 la 61 i kabul ettinmi? ettiysen yaz biralevi abi sanırım bunu bekliyor öbürlerine geçecek sanırım ama sen bir türlü kabul etmedin konu ilerlemiyor vede habire değişik konular sorularla olayı çarpıtıyorsun
bakalım o sayfalarda neler var kitapta neler var aslında ipuçları verdi ama halen anlamıyorsun
İki tarafı da dinlemeden "haksızlık" olur.
Ben "9, 44, 60, 61" de gördüm. "60, 61"i kendinizce açıkladınız.
İsterseniz "9, 44"ü de açıklayınız ama sorularımın cevabını da isterim ben.
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
alone_man

AnadoluAlevisi yazdı:
alone_man yazdı:
İki tarafı da dinlemeden "haksızlık" olur.
Ben "9, 44, 60, 61" de gördüm. "60, 61"i kendinizce açıkladınız.
İsterseniz "9, 44"ü de açıklayınız ama sorularımın cevabını da isterim ben.
60 nile 61 in çeviren adı her ne ise onun uydurması olduğu anlaşıldı neden halen inat ediyorsun?
bu kadar zormu doğruya doğru demek
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Evet Anadolu,
Bu konuda muhatabın biralevidir. Ben şahsım adına söyleyeyim. Kitabı incelemedim. Ancak yazılanlardan sonra fikir belirtebiliyorum. Şimdi sen o yay ayraçlı kısımlar hakkında söylenen doğru sözü kabul et. Korkma kardeşim bu utanılacak bir durum değil. Buna spor musabakası gibi bakma. Hakkı bulmaya çalışıyoruz. O açıdan bak. Sen o kısımlar hakkında söylenenleri kabul et sonra bekle muhatabın gelip gereken açıklamaları yaparak sana yardımcı olacaktır.
Evet, o zaman 60-61 için açıklamanız yeterli oldu diyorsun. Ancak ben diğer tarafı da dinleyeceğim diyorsun. Tabi onları da dinle. Şimdi sen 60-61 ile ilgili açıklamalar üzerine kafanda soru işareti kalmadığını beyan ediyor diğer sayfalar için yapılacak açıklamaları bekliyorsun.
Arkadaşlar rica ediyorum bu noktadan sonra biralevi abiye bırakalım. Buyursun kaldıkları yerden devam etsinler.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alone_man

birde konu dışına çıkacak sorular sorup konuyu boğma dağıtma dikkati başka yönlere çekme konu ilerlesin aslında bende merak ediyorum makalatı gaybiyenin nasıl bir eser olduğunu ama sayende ilerleyemedik
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:birde konu dışına çıkacak sorular sorup konuyu boğma dağıtma dikkati başka yönlere çekme konu ilerlesin aslında bende merak ediyorum makalatı gaybiyenin nasıl bir eser olduğunu ama sayende ilerleyemedik
Sayemde olduğuna yemin edersen, sana lafım olamaz.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Arkadaşlar
Konuyu Anadolu nickli şahıs ile karşılıklı yazışma soru ve cevapla işlemek istemiştim ama izlediğiniz gibi bunu başaramadık,
Bu arkadaşımızın Bektaşi olmasından kaynaklanan tavırları konuyu dağıtmaları oraya buraya çekiştirmeleri doğruya doğru demeyip süreci ilgisiz konular sorular ve cevaplarla tıkaması gibi bir çok nedenden dolayı vakit kaybettik.
Bu nedenle artık bu arkadaşı muhatap kabul etmeksizin konuyu işleyeceğim.
biralevi

Biliyorsunuz ki bizim üzerinde ısrarla durduğumuz konulardan biriside Hacı Bektaş’ın Sünni olup olmadığı tartışmalarıydı,Biz Ona ait kabul edilen eserleri inceleyerek onun Türk kökenli Sünni bir tasavvufcu olduğunu ileri sürmüştük.bu nedenle de Osmanlının onu sevip saydığını adına tarikat kurdurup fermanlarla bu tarikatı desteklediğini,adına onu keramet sahibi veli ilan eden eserler yazdırdığını(VELAYETNAME)
1826 ya kadar sürecin böyle sürdüğünü,1826 da ki vakayi hayriyye denilen olayla Bektaşilerin Osmanlı kontrolünden çıktığını,akabinde sebatayist etkiye maruz kaldığını ve süreç içinde Sünnilik üzerinden islamla çatışan bir çerçeveye ilerlediğini ve günümüzde ise İslam dışı kültürel bir senteze dönüştüğünü ve artık geriye dönüşün mümkün olmadığını ileri sürmüştük.
Bu tespitler nedeniylede aleviyim diyen insanımızı Bektaşilik etkisinden kurtarıp yıllardır çizginin 12 imamların teorisi ve pratiğine oturması için çalışıyoruz.
biralevi

Forumun bu bölümünde Hacı Bektaşa ait olduğu iddia edilen MAKALAT isimli eserin de 12 imam ve Ehli Beyt kelimelerinin geçip geçmediği konu edildi ve bizde geçmediğini iddia ettik.
Anadolu nickli vatandaş ise elinde can yayınlarının yayınladığı makalat olduğunu ve 4 ayrı yerde Ehli beyt kelimesinin geçtiğini bize bildirdi.
Bizde o kitabın Farsçasını inceleyerek kitabın gerçek isminin MAKALATI GAYBİYYE olduğunu,farsça çevirisinde kapağında Mevlevi resmi olduğunu can yayınlarının kitabın ismini ve resmini değiştirerek konuyu çarpıttığını kanıtladık.
Yani daha baştan iddianın yönü başka bir tarafa gitmiş oldu.Çünkü bu iki kitap farklıydı ve Ana konu makalat iken MAKALATI GAYBİYE isimli kitapla karşı karşıya kaldık.

Bizde dedik ki madem bu kitabında hacı bektaşa ait olduğu iddia ediliyor bu kitabıda inceleyelim bakalım kitapta 12 imamlara yada Ehli beyte yönelik neler var? Gerçekten bu eserde 12 imamlar ehli beyt yada bunlara ait bilgiler var mı? Yokmu?
Bu nedenle bu kitabı analiz yapmak istiyorum.Artık en baştaki konuyuda içine alacak şekilde bu kitabın anatomisine girelim,

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön