Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İçyüzü!

Aliekber

Re: Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İçyüzü!

Mesaj gönderen Aliekber »

meshedi313 yazdı:Öyle bir demagoji yapıyorsun ki gören de seni alleme-i cihan sanır. Kuranı kendi dilinden anlamadan, sırf mealiyle yorum yapmak ne kadar doğru? Sen bu yazdıklarımdan sonra hiç kendini sorguladın mı?
Bizim Kuranı ret ettiğimiz imajını çizmeye çalışıyorsun. Biz Kuranı ret etmyoruz. Onun Ehl-i Beyt as ile uymayan yorumunu izahını ret ediyoruz.
Kuran demiyor mu sizin veliniz Allah peygamber ve ruku halinde zekat veren müminlerdir diye.... Peki Allah2ın sözü ile peygamberin ve onun pampak ehli beytinin sözü farklı mıdır?
İmamlarımızın sözleri açıktır. Ama kuran ayetleri izaha muhtaçtır. Öyle olmasaydı peygambere ne ihtiyaç vardı? Elbette Kuran ancak Ehl-i Beyt ile değer kazanır. Kuran tek başına hidayet edici değildir. Kuranın manasını doğru manasını bize aktaran peygamber ve Ehl-i Beyt as olmadan Kuran yetersizdir. Çünkü herkes kendi çıkarı doğrultusunda onu yorumlar tıpkı senin yaptığın gibi.
Ali as'nin Kuran yapraklarını mızraklara taktıklarında onlara aldanmayın ben konuşan kuranım derken ne kast ettiğini sanıyorsun?
Elbette Kuranın her şeyini en iyi bilen odur.
Bizim Kuranı ret ettiğimiz imajını çizmeye çalışıyorsun. Biz Kuranı ret etmyoruz.
Sayın can, büyük söz sarfettin,sarf edeceğin sözlerin ne manaya geldiğini iyi bir düşün o ki ne söylediğinin mansına ermeden yazıyorsun

Alıntı:
Allah'ın kitabı Kuran peygamber olmadan 12 imamlardan olmadan kimseye hidayet kaynağı olamaz.
Bu söz büyük bir söz,İslam'ı Şiiliğin temeline alma girişimi ,din üzerine din eriştirme işi,ki hz Aliden de örnek verdik Kuran tek başına hidayete eriştirir, ki bunu Allah sayısız kez tekrarlıyor,asıl senin söylemek sitediğin söz başka söz ise, o zaman cümle kurunca doğru cümleler kuracaksın, iş böyle bildirilince, apaçık şirk oluyor, Kuranın temelini,apaçık ayetlerin inkarı oluyor veselam

Demişiz ki, değil Şiilerin elinde olan rivayetlerden yoksun olanlar, Fransızca,Almanca, İngizilce veya eçviri yapılmış hangi dil olursa olsun,Kuranı okuyan her insan hidayete erebilir,

Bu işi kurgulaayn,indiren Allahtır demişiz,sen sadece Allah özel olan HİDAYET işini şartlara bağlamaay girişmişsin,bu dediğim gibi çok çok büyük biz söz,resmen şirktir,din üzerine din eriştirmektir
Kuran demiyor mu sizin veliniz Allah peygamber ve ruku halinde zekat veren müminlerdir diye...
Sayın can biz hazreti Aliyi veli ve ulu bir kişilik olarak kabul etmekle birlikte, bu işin Allah'ın bahşedip etmeeyceği hidayetle alakası da yok , hidayet işi Allahın elinde olan bir iştir, ona hangi seebpten olursa olsun, Kuran okudun içinde iman belirdi,inandın,bu bile Allahın hidayeti için yeterli,bunu kendisi apaçık bildiriyorken,apaçık olan işleri inkar etmek olmaz,istediğin çeviriyi getir,mana aynı işi ifade eder

Allah kitabını sır olsun diye indirmedi,insanlar okusun ve içinde barınan kurguya göre hidayete erişsin

12 imamalr hakkında elimizde Kuran ile aykırılık arzetmeyen iş varsa elbette ki hidayete daha güzel vesile olabilir ama senin dediğin söz bu değil

Alıntı:
Allah'ın kitabı Kuran peygamber olmadan 12 imamlardan olmadan kimseye hidayet kaynağı olamaz.

sen Allahın apaçık sözleirnden değişik sözler sarfetmişsin,ve tekrarlıyorum, 12 imamların bu yönde bir açıklaması varsa paylaş can bilmediğimize erelim, ama dediğim gibi bu senin kafanda eriştirdiğin zandır ve zanlar gerçekler karşısında para etmez, ki apaçık ayetler gereçektir
Ama kuran ayetleri izaha muhtaçtır. Öyle olmasaydı peygambere ne ihtiyaç vardı?
Sayın can diretmektesin gördüğüm kadar

Allahın bildirdiğini inkar etmektesin , dinin temeli apaçık ayetlerden oluşuyor demiş Allah,yani şüpheye yer bırakmicak akdar herkes tarafından anlaşılcak işler

Peygambere ihtiyaç var dediğin iş bile şirktir can,haşa Allah ihtiyaçlardan münezzhtir,bu senin zanın ihtiyaç dediğiğin iş
Kuran tek başına hidayet edici değildir.
sayın cna bunun tersini bildiren sayısız apaçık ayet var, öne sürdüğüm ayetleri çürüt ilmin yetiyorsa, ama bişey çürütmeden diretme

al i imran 7
Öyle bir Allah 'dır ki sana kitap indirdi. Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir. Diğer kısmıysa çeşitli manalara benzerlik gösterir ayetlerdir.
Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir.

istediğin çeviriye başvur,apaçık olan ve dinin temeli olan ayetler ve apaçık olmayan ama fitne için başvurulan ayetlerden bahsediliyor

Bir ayet apaçık değilse,üzerinde durup israr etmek bile al i imranın inkarıdır, söylediğimiz söz doğru değilse,doğrusunu sen söyle can,ilmimizi artırıp Allah razı olsun diyelim

Çünkü herkes kendi çıkarı doğrultusunda onu yorumlar tıpkı senin yaptığın gibi.
Ya Allah aşkına Allah için konuşma dışında ne çıkarım var ki sen çıkarlar sezmektesin?

Birielrinde kusur aricana, işin doğrusu neyse izasını sen bize yap, bu ayet yalan söylüyor veya geçersizdir de?

Sırf Kuran okuyup Allaha iman etmenin hidayete vesile olduğunu Allah sayısız kez tekrarlıyorsa, sen böyle birşey yok desen bile beni nasıl ikan edeceksin ki apaçık ayetleri çürütmeden?

Bu Kuranı çürütecek başka Kuranlar mı var can,varsa bilgilendir bizi cahil göçeceğiz

Ali as'nin Kuran yapraklarını mızraklara taktıklarında onlara aldanmayın ben konuşan kuranım derken ne kast ettiğini sanıyorsun?
ee , sana mı geçti Kurnaı en iyi bilme becerisi?

Sayın can bir şişe 1 litre almak için uyarlanmışsa, sne bu şişeye 5 litre sıkıştıramzsın

Kuran sadece birilerine inmiş bir iş değildir,değil tüm inananlara, tüm insanlara inmiştir, Allahın "dilediğine hidayet edeceği vaaad'i" tartışmaya açık bir iş değil, bunu sayısız kez tekrarlamakta, ama Kuran bilgilerin sınırlı ise, bilmediğin iş konusunda da iddialara bulunmak müslüman haramdır demişiz?

hadid 29 Ve bunlar da, kitap ehlinin, şunu bilmeleri için bildirilmiştir: Onlar, Allah'ın lütuf ve ihsanından hiçbir şeyi menedemezler ve lütuf ve ihsan, Allah'ın elindedir, dilediğine verir ve Allah, pek büyük bir lütuf ve ihsan sahibidir.
BU AYET kendi cinsinden tek olsa iddia etmicem, ama bunu bildiren o kadar çok ayet var ki, onun Hakimiyetine ortak yoktur can,bunu iyice dirak edeemzsen ben senin yarının için endişe ederim yanlış yoldasın

İstediğin çeviriye başvur,bundan değişik mana çıkaramzsın ortaya
ve lütuf ve ihsan, Allah'ın elindedir, dilediğine verir ve Allah,
isra 36 Bilmediğin şeyin üstünde durup ısrar etme; çünkü kulak da, göz de, gönül de, hepsi de sorumludur bundan.
Bana uyarmak düşer.
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

Aliekber yazdı:
Ama kuran ayetleri izaha muhtaçtır. Öyle olmasaydı peygambere ne ihtiyaç vardı?
Sayın can diretmektesin gördüğüm kadarAllahın bildirdiğini inkar etmektesin , dinin temeli apaçık ayetlerden oluşuyor demiş Allah,yani şüpheye yer bırakmicak akdar herkes tarafından anlaşılcak işler Peygambere ihtiyaç var dediğin iş bile şirktir can,haşa Allah ihtiyaçlardan münezzhtir,

Bu adama laf anlatamazsınız çünkü akıl kabı almaz baksanıza Peygamberin gönderiliş sebebini bile anlamıyor peygambere ihtiytacı olanaın Allah(cc) olduğunu sanıp ihtiyaçsızdır diye karşı çıkıyor
dangalak ihtiyacı olan kendisi farkında değil

Kuran tek başına hidayet edici değildir.
sayın cna bunun tersini bildiren sayısız apaçık ayet var, öne sürdüğüm ayetleri çürüt ilmin yetiyorsa, ama bişey çürütmeden diretme
Bize tek başına Kuran yeter diyen ömer efendisinin yolunda bu adamı rahat bırakın artık
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Aliekber yazdı:
meshedi313 yazdı:Öyle bir demagoji yapıyorsun ki gören de seni alleme-i cihan sanır. Kuranı kendi dilinden anlamadan, sırf mealiyle yorum yapmak ne kadar doğru? Sen bu yazdıklarımdan sonra hiç kendini sorguladın mı?
Bizim Kuranı ret ettiğimiz imajını çizmeye çalışıyorsun. Biz Kuranı ret etmyoruz. Onun Ehl-i Beyt as ile uymayan yorumunu izahını ret ediyoruz.
Kuran demiyor mu sizin veliniz Allah peygamber ve ruku halinde zekat veren müminlerdir diye.... Peki Allah2ın sözü ile peygamberin ve onun pampak ehli beytinin sözü farklı mıdır?
İmamlarımızın sözleri açıktır. Ama kuran ayetleri izaha muhtaçtır. Öyle olmasaydı peygambere ne ihtiyaç vardı? Elbette Kuran ancak Ehl-i Beyt ile değer kazanır. Kuran tek başına hidayet edici değildir. Kuranın manasını doğru manasını bize aktaran peygamber ve Ehl-i Beyt as olmadan Kuran yetersizdir. Çünkü herkes kendi çıkarı doğrultusunda onu yorumlar tıpkı senin yaptığın gibi.
Bizim Kuranı ret ettiğimiz imajını çizmeye çalışıyorsun. Biz Kuranı ret etmyoruz.
Sayın can, büyük söz sarfettin,sarf edeceğin sözlerin ne manaya geldiğini iyi bir düşün o ki ne söylediğinin mansına ermeden yazıyorsun

Alıntı:
Bu söz büyük bir söz,İslam'ı Şiiliğin temeline alma girişimi ,din üzerine din eriştirme işi,ki hz Aliden de örnek verdik Kuran tek başına hidayete eriştirir, ki bunu Allah sayısız kez tekrarlıyor,asıl senin söylemek sitediğin söz başka söz ise, o zaman cümle kurunca doğru cümleler kuracaksın, iş böyle bildirilince, apaçık şirk oluyor, Kuranın temelini,apaçık ayetlerin inkarı oluyor veselam

Demişiz ki, değil Şiilerin elinde olan rivayetlerden yoksun olanlar, Fransızca,Almanca, İngizilce veya eçviri yapılmış hangi dil olursa olsun,Kuranı okuyan her insan hidayete erebilir,

Bu işi kurgulaayn,indiren Allahtır demişiz,sen sadece Allah özel olan HİDAYET işini şartlara bağlamaay girişmişsin,bu dediğim gibi çok çok büyük biz söz,resmen şirktir,din üzerine din eriştirmektir
Kuran demiyor mu sizin veliniz Allah peygamber ve ruku halinde zekat veren müminlerdir diye...
Sayın can biz hazreti Aliyi veli ve ulu bir kişilik olarak kabul etmekle birlikte, bu işin Allah'ın bahşedip etmeeyceği hidayetle alakası da yok , hidayet işi Allahın elinde olan bir iştir, ona hangi seebpten olursa olsun, Kuran okudun içinde iman belirdi,inandın,bu bile Allahın hidayeti için yeterli,bunu kendisi apaçık bildiriyorken,apaçık olan işleri inkar etmek olmaz,istediğin çeviriyi getir,mana aynı işi ifade eder

Allah kitabını sır olsun diye indirmedi,insanlar okusun ve içinde barınan kurguya göre hidayete erişsin

12 imamalr hakkında elimizde Kuran ile aykırılık arzetmeyen iş varsa elbette ki hidayete daha güzel vesile olabilir ama senin dediğin söz bu değil

Ya sen nasıl bir adamsın. Hala aynı şeyleri takrarlayıp duruyorsun. Sen tekrarladıkça ben de cevap veremediğin cevabımı mı tekrarlayayım. yok böyle bir üslup ya!

Arkadaş, Ben ne söylediğimi gayet iyi biliyorum. Sen ömerin sözüne aldananlardansın. Ömer diyordu Allahın kitabı bize yeter pegamber ne dediğini bilmiyor.

Oysa Kuran demiyor mu o ne konuşursa bizden konuşur nefsinden konuşmaz diye. O halde Peygamberin ve onun masumu pak ehli beytinin sözleri kuranın sözünden farklı değildir. Biz kuranı anlamada 12 imamların izahlarına muhtacız çünkü kuran ayetleri izaha muhtaçtır. o yüzden daha fazla laf salatası yapma... Sen benim ne demek istediğimi anladın da işine gelmiyor...
Benden sana uyarı iki emanet Kuran ve Ehl-i Beyt as dir. Onlara sarılırsan kurtulursun yoksa helak olursun.
Ben uyarıyorum seni gerisini sen bilirsin.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Aliekber

Mesaj gönderen Aliekber »

meshedi313 yazdı:
Aliekber yazdı:

Alıntı:

Ya sen nasıl bir adamsın. Hala aynı şeyleri takrarlayıp duruyorsun. Sen tekrarladıkça ben de cevap veremediğin cevabımı mı tekrarlayayım. yok böyle bir üslup ya!

Arkadaş, Ben ne söylediğimi gayet iyi biliyorum. Sen ömerin sözüne aldananlardansın. Ömer diyordu Allahın kitabı bize yeter pegamber ne dediğini bilmiyor.

Oysa Kuran demiyor mu o ne konuşursa bizden konuşur nefsinden konuşmaz diye. O halde Peygamberin ve onun masumu pak ehli beytinin sözleri kuranın sözünden farklı değildir. Biz kuranı anlamada 12 imamların izahlarına muhtacız çünkü kuran ayetleri izaha muhtaçtır. o yüzden daha fazla laf salatası yapma... Sen benim ne demek istediğimi anladın da işine gelmiyor...
Benden sana uyarı iki emanet Kuran ve Ehl-i Beyt as dir. Onlara sarılırsan kurtulursun yoksa helak olursun.
Ben uyarıyorum seni gerisini sen bilirsin.
Sen ömerin sözüne aldananlardansın. Ömer diyordu Allahın kitabı bize yeter pegamber ne dediğini bilmiyor.
sayın cna bakışında sabitleşmeye girişiyorsun, öylesine ki apaçık ayetleri göremez olmuşsun,aynı söze odaklana odaklana

Ömer'in yaptığı yanlışı var ,"emaneti ehline teslim etmemeye yanaşmaması," ki ehlilik konuusnda hz Ali'nin faziletleri,İlmin şehri, bilimn kapısı olması sünni kaynaklarca da malum ama bu demek değil ki Kuran hidayete sebebiyet veremz,

Sen bir işle diğer işi karıştırıyorsun
nisa 58 Şüphe yok ki Allah, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Gerçekten de Allah, size ne de güzel öğüt vermede. Şüphe yok ki Allah, her şeyi duyar, görür.
emanetleri ehline vermenizi
Ömerin ve diğerlerini kafir olduğu ayet bu,

Burdan yola çıkıp Kuran tek başına hidayete erdirmez demen, demeniz, bunu böyle bilmeniz,

kendinizi Ömerin sözüne bakıp da her dediği mutlaka yanlıştır oalrak şartlandırmakla oluyor

Allahın apaçık ayetleri mevcut, dinin tewmelini apaçık tarif etmiş,apaçık ayetlerdir demiş,bunun yanı sıra burda paylaşmaya yer yetmez, 200 küsür ayette hidayet işinin sadece ve sadece Allah'ın tekelinde olduğunu, isinasız herkese hidayet edebileceğini,ve Allah'ın isimleri belli can Rahmandır,Rahimdir,çok afedendir,bağışlayandır,esirgeyendir veselam

Apaçık ayetleri inkar etmek için ,Ömerin bu sözüne bakıp da ,kendini şartlandırıp da,Kuranın açıklamaya gerek kalmayan apaçık ayetlerini görmeemzlikten gelmek,yanlış birşey

İddia ettiğin iş , şirk olmasa, işin üzerinde bu kadar diretmem can, sadeec iki ayet yazacağım,nefsine hakim olarak oku ve düşün

Ömer nisa 58 e kafir olmuştur, işi ehline teslim etmeyerek,bu Allahın apaçık bir emri,

ama burdan yola çıkıp da, bu apaçık ayetleri ,sen görmemezlikten gelirsen,yarın mahşerde bunun vebalini sendne başka yüklenen olmaz ama şu ayetleri bir oku,

ve tekrar ediyorum eğer ki imamlar bunun tersini iddia etmişlerse bir yerde,bana bunu yaz bilgileneyim,ben diyorum ki yok böyle bir iddia, bunu kendi nefsinden,veya eriştirmiş olduğunuz inançtan alıyorsunuz

Sadece 2 ayet vereyim, dilediğin çeviriler ışığıyla oku can,çürüt bunalrı imamların sözleriyle,ben bilmediğimi öğreneyim?

al i imran 7
Öyle bir Allah 'dır ki sana kitap indirdi. Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir. Diğer kısmıysa çeşitli manalara benzerlik gösterir ayetlerdir.
bunlar, kitabın temelidir.
hadid 29 Ve bunlar da, kitap ehlinin, şunu bilmeleri için bildirilmiştir: Onlar, Allah'ın lütuf ve ihsanından hiçbir şeyi menedemezler ve lütuf ve ihsan, Allah'ın elindedir, dilediğine verir ve Allah, pek büyük bir lütuf ve ihsan sahibidir.
lütuf ve ihsan, Allah'ın elindedir, dilediğine verir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sen bir-iki şey soracağım. Sen Kuran'ı Arapçasından okuyup anlayabiliyor musun? Buna net cevap ver bakalım.
Kuran ayetlerinin hangi mana üzere geldiklerini anlammak için hangi kaynakalra başvuruyorsun. 12 İmam kaynaklarından hangilerini biliyorsun. Kuranı anlamada hangi ayetin izahında 12 imamların bir sözünü referans aldın????
. . .
Zülfükaaar

Mesaj gönderen Zülfükaaar »

Arkadaşlar alıntı yaparken konuyla ilgili bölümü alıntı yapın sadece yazıları okuyana kadar canımız çıkıyor. Duyarlı olalım lütfen :))) :lol:
Fatır Suresi 5. Ayet :Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi
aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak)
aldatmasın.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Zülfükaaar yazdı:Arkadaşlar alıntı yaparken konuyla ilgili bölümü alıntı yapın sadece yazıları okuyana kadar canımız çıkıyor. Duyarlı olalım lütfen :))) :lol:
Keinlikle katılıyorum.
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

bu kitapla ilgili birşey daha farkettim
günümüzde insanlar bu kitabı bilmiyorlar çoğunlukla okumamışlar ama içinde anlatılan masalları duymuşlar biliyorlar
tartıştığım dede buradan birçok aktarım yaptı bunların kaynağı nedir dediğimde bilmediğini söyledi okumamış ama duymuş
yani kulaktan dolmalarla oluşan bir batıl dini anlayış ile savaşıyoruz
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

Hasan Akça yazdı:bu kitapla ilgili birşey daha farkettim
günümüzde insanlar bu kitabı bilmiyorlar çoğunlukla okumamışlar ama içinde anlatılan masalları duymuşlar biliyorlar
tartıştığım dede buradan birçok aktarım yaptı bunların kaynağı nedir dediğimde bilmediğini söyledi okumamış ama duymuş
o yüzden laf anlamıyorlar
bilgili bilimsel düşünseler zaten çözerler
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

Big Boss yazdı:
Hasan Akça yazdı:bu kitapla ilgili birşey daha farkettim
o yüzden laf anlamıyorlar
bilgili bilimsel düşünseler zaten çözerler

Hadi canim bilimsel dusunselermis .

Sizinkileride gorduk ? Delikten hz mehdiyi bekliyorlar . Cok bilimsel canim . Birde ona mektup atiyorlar mehdi o delikte okuyormus ? Cok bilimsel canim Allah icin .

Seytanin oyuncagi olmussunuz haberiniz yok !!

Dilinizi aci biber yaksin emi !

Allah eyvallah

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön