Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İçyüzü!

Aliekber

Re: Hacı Bektaş Vilayetnamesinin İçyüzü!

Mesaj gönderen Aliekber »

Sayın can tavrına şaşırmaktayım doğrusu,tutunmaya çalışıyorusun bunca delilden sonra

Allah'ın kitabı Kuran peygamber olmadan 12 imamlardan olmadan kimseye hidayet kaynağı olamaz.
Bu sözünün ne kadar ağır olduğunu sana sayısız ayetle ispatlıyorum,sen hala ilaveler eklemeye çalışıyorsun,

Allah Kuranım hidayete vesiledir diyor,

Sen diyorsun ki kendi başına birşeye yaramaz

Ve Kurandan mı bahsetmiş,kitaptan mı bahsetmiş türü ikileme tutunmaya çalışıyorsun

Allah'ın indirdiği kitab nedir ki bildiğimiz Kuran değilse?

kaç tane kitap indirmiş?

Alıntı:
imanın şartlarındandır Allahın kitabına iman etmek
diyoruz ki imanın şartlarındandır Allahın indirdiği kitaba iman etmek
Ben böyle bir imanın şarıtının varlığını bilmiyorum. Allah'ın kitabına inanmak vardır ama bu temel şart değildir
senin dediğin iş burda can

Onca farklı ayet sunuyoruz,apaçık ayetler sunuyoruz,sen Allahın indirdiği kitap Kuran mdıır başka bir iş midir demeye çalışıyorsun

Allah kaç tane kitap indirdi hz Muhammed'e?
Nisa 136 Ey inananlar, inanın Allah'a ve Peygamberine ve Peygamberine indirdiği kitaba ve evvelce inen kitaba
Bu ayetin neresi tartışmaya açık ve anlaşılmaz ki?
Peygamberine indirdiği kitaba
Peygambere inan kitaba iman edin diyor apaçık,

Bu bahsedilen Kuran değilse, şiir kitabı felan mı indirdi de bilgisiz kaldık?
inanın Allah'a ve Peygamberine ve Peygamberine indirdiği kitaba
50 bin türlü değişik çeviriye bile baksan, anlican ki peygambere indirilen kitaptan,kurandan bahsediliyor,

bunun dışında başka kitaplar mı indirildi de şüpheye yer olsun?

al i imran 79 Ancak öğretmekte, okumakta ve okumakta olduğunuz kitaba uyup Rabbani olun der. *
Burdan da apaçık anlaşılıyor ki bahsedilen iş Allahın indirdiği kitap,kuran?

biliyoruz ki hz Muhammed bunları çöl bedevilerine alıştırıyordu,ki kendileri de okuyorlardı,ki uyun okuduğunuz kitaba denilmiş, yani bu ayette bahsedilen indirilen kuran -kitap değilse neden bahsediliyor ki?

Alıntı:
Allah'ın kitabı Kuran peygamber olmadan 12 imamlardan olmadan kimseye hidayet kaynağı olamaz.
bu söylediğin söz çok ağır bir söz can, öne sürdüğün iş kuranla buluşmalı,kuranın apaçık bildirdiklerini inkar ederse üç dakka duraklaman lazım
neml 77 Ve şüphe yok ki Kur'an, elbette hidayettir ve rahmettir inananlara.
Bu ayet mi apaçık değil can?

Bundan daha düz ifade edilmez Kuranın hidayet ve rahmet olduğunu, bu apaçık iş üzerinde diretmenin manası olmalı ben ona ermek istiyorum

sen Kurandan da öte hüküm vermişsin, Kuran diyor ki ben hidayetim inananlara,rahmetim, sen bunu şarta bağlıyorsun,

Altını çizdiğin şart, gerçekten şart olsaydı Allah bunu nedne bildirmemiş olacaktı ki, hatta kendini mi yalanlıyor insanalra hidayet ve rahmet dediği yerde?

Allahtan daha iyi biliyor havalarına girmektesin apaçık işleri yalanlayarak
bakara 159 İndirdiğimiz apaçık delilleri, bildirdiğimiz dosdoğru yolu, insanlara Kur'an'da tamamıyla anlattıktan
Allah insanlara Kuran aracılığıyla değil de, başka bir kaynakla mı sesleniyor, bildiriyor?

zümer 27 Öğüt ve ibret alsınlar diye biz, andolsun ki, bu Kur'an'da her çeşit örnek getirmedeyiz insanlara.
Hiç bir işe yaramaz diyorsun, Alalh diyor ki öğüt ve ibret alsınlar diye çeşit çeşit örnek getirmedeyiz,

neden birşeylere örnek getirilir can, insanlar iyice anlasınalr diye değil mi?

zuruf 2 Andolsun her şeyi açıklayan kitaba.
duhan 2 Andolsun her şeyi açıklayan Kur'an'a.
Kitap kelimesi kulanmamış olsun da kuran kelimesi kullanmış olsun aynı şekilde neden bahsedildiği malum değil mi, Allah elli çeşit kitap mı indirdi hz Muhammed'e?

değişik değişik kitaplar indirmiş olsaydı derdik ki " evet, acaba o indirdiği hangi kitaptan bahsediyor, ama indirilen kitap zaten belli?
sen Kuran diyorsun ama Kuran kitap diyor. Şimdi bu kitap Kuran mıdır? Yoksa kitap dediği Allahın cümle hükümleri midir????
Alıntı:
77- Ve gerçekten o (Kur'an), mü'minler için bir hidayet ve bir rahmettir.
O zamirinden kastın kuran olduğunun delili nedir? O zamirinden kasıt Ehl-i Beyt as olamaz mı?

Elbette ki olamaz, bir iki ayet öncesini okuyunca Alalhın neden bahsettiği zaten aşikar, neden zorlamayla başka manaalra çekmeye çalışırsın ki, sanki başka yerlere çekmeye çalışmak için fıtratında şartlanmışlık var?

bir iki ayet öncersinden okumaya başlayınca neler bildiriliyor zaten apaçık, Allahın apaçık dediği işi neden zorlaştırmaya,anlamsız kılmaya uğraş verilir ki?

73. Ve şüphe yok ki Rabbin, insanlara lütuf ve ihsan sahibidir, fakat çoğu şükretmez.
74. Ve şüphe yok ki Rabbin, gönüllerinde gizlediklerini de bilir elbette, açığa vurduklarını da.
75. Gökte ve yeryüzünde hiçbir gizli şey yoktur ki apaçık kitapta tespit edilmemiş olsun.
76. Şüphe yok ki bu Kur'an, İsrailoğullarına, ihtilafa düştükleri birçok şeyleri anlatmadadır.
77. Ve şüphe yok ki Kur'an, elbette hidayettir ve rahmettir inananlara.
Allah neden bahsediyor, sanki sıradan insanların anlayamayacağı bir işmiş gibi hava yaratıon can, bu büyük bir iştir,sakın böyle davranmaktan

2,3 ayet öncersinden okumaya başlarsan, Allah indirdiği sözlerden mi bahsediyor, yoksa Ehli Byeti mi kastetmiş,yanılmaya zaten imkan yok

Kuranın neye yaardığını anlatıyor açık saşık, ne kadar kendini başka işler sezmeye şartlandırsan da, mana apaçık can?
76. Şüphe yok ki bu Kur'an, İsrailoğullarına, ihtilafa düştükleri birçok şeyleri anlatmadadır.
77. Ve şüphe yok ki Kur'an, elbette hidayettir ve rahmettir inananlara.

Kuranın apaçık olduğu,herkes tarafındna anlaşılır olduğu o kadar çok kez vurgulanmış ki, konuyu işin apaçıklıpğına dair işlemeye kalksam baya bşi zamanımı alır can

gel al i imran 7 yi oku ve başka ayet aramaıza zaten gerek yok, Allah hidayete ermek isteyen herkese kapısını açık tutmuştur,senin gibi ona erişmeyi şartlara bağlamamıştır
bakara 99 Andolsun ki sana apaçık ayetler indirdik. Onlara, ancak kötü işlerde bulunanlar kafir olur.

Allahın APAÇIK dediği işi sen anlaşılmaz yapmaya çabaalrsan kızarım can kusura bakma

apaçık ayetler indirdik.
Zor olanı kolaylaştırmaya çalışacağına, sen apaçık dneilmiş işleri zorlaştırmaya çalışıyorsun, bunun sebebini iyiye yormak sitiyorum yinede ama dikkatli ol büyük vebale duruyorsun

bakara 118 Gerçeği iyice bilmek isteyenlere ayetlerimizi apaçık gösterdik.

200 küsür ayette apaçık kelimesi geçiyor ki,bunu vurgulayan ayetlerin sayısı fazladan fazla can,şüpheye yer kalmaya imakn yok

ve al i imran 7 tek başına zaten hükümdür, ilk okul öğrencisi bile ayetini mansına kolayca erebilir, zorlaşmış hiç bir iş yokki,iş APAÇIK

al i imran 7
Öyle bir Allah 'dır ki sana kitap indirdi. Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir. Diğer kısmıysa çeşitli manalara benzerlik gösterir ayetlerdir. Yüreklerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onları tevil etmek için manaları açık olmayan ayetlere uyarlar.
bak hatta indirdiği kitabın da ne olduğunu açıklıyor ayet aynı zamanda,
sana kitap indirdi. Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir.
Allah kitabın temeli nedir şüpheye yer bırakmicak şekilde bildirmiş

Kitabın temeli apaçık ayetlerdir denilmiş,herkesin anlicağı dilden yazmış,

Bunların hangisini inkar edebilirsin ki can,

anlaşılmicak işler,imamların anlatımı gerekiyor dediğin işler, Allahın ölçeğinde bu tür işin ne olduğu bak ne deniliyor?

Diğer kısmıysa çeşitli manalara benzerlik gösterir ayetlerdir. Yüreklerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onları tevil etmek için manaları açık olmayan ayetlere uyarlar.
Allah kendisi bildirmiş,çeşitli manalara gelen, apaçık olmayan ayetlere doğruluk peşinde koşmayanlar uyarlar,önem verirler veselam

Bize ne yazılmış?

Kuranın temeli olan APAÇIK işler değil mi?

bu sözlerimin hangisini çürütebilirsin ki ayetler bu konuda açık ötesi

hidayet dile can içinde Allah hakkında samimi duyguların varsa,bunca apaçık ispata rağmen yanlış düşünce üzerinde olduğuna iman etmezsen,benim yapacağım bir iş yok çünkü tüm dayanağım kuranın apaçık ayetlerinin üzerine kurulu,apaçık olamayn,çeşitli manaalras gelen işler değil,apaçık ,Allahın kullandığı terimle ile
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Aliekber can, Kuran'da kavramların değişik değişik manaları vardır. İşte Türkçe'ye çevirince birebir mealde kuranın manasına varmak imkansız. Ancak Ehl-i Beyt'in ve Peygamberin izahları neticesinde yazılmış tefsirlere müracaat ederek o ayetlerin ne anlam ifade ettiğini kavrayabiliriz. Kuran tek başına yeterli olsaydı peygambere ne ihtiyaç vardı.
Kuran bize yeter demek bizim vasiyete ihtiyacımız yok demek ömerin sözüdür. Biz bundan uzağız. Biz Kuran ve Ehl-i Beyt diyenlerdeniz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Aliekber

meshedi313 yazdı:Aliekber can, Kuran'da kavramların değişik değişik manaları vardır. İşte Türkçe'ye çevirince birebir mealde kuranın manasına varmak imkansız. Ancak Ehl-i Beyt'in ve Peygamberin izahları neticesinde yazılmış tefsirlere müracaat ederek o ayetlerin ne anlam ifade ettiğini kavrayabiliriz. Kuran tek başına yeterli olsaydı peygambere ne ihtiyaç vardı.
Kuran bize yeter demek bizim vasiyete ihtiyacımız yok demek ömerin sözüdür. Biz bundan uzağız. Biz Kuran ve Ehl-i Beyt diyenlerdeniz.

Kuran'da kavramların değişik değişik manaları vardır.
sayın can Allah bildiriyor ki apaçık olmayan işler Kuranın,dinin temeli değil,

dinin temeli nedir şüpheye yer bırakmicak şekilde bildirmiştir
al i imran 7
Öyle bir Allah 'dır ki sana kitap indirdi. Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir. Diğer kısmıysa çeşitli manalara benzerlik gösterir ayetlerdir. Yüreklerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onları tevil etmek için manaları açık olmayan ayetlere uyarlar.
Bu ayeti hangi çeviri ile ele alırsan al anlatılan iş aynıdır ve şüpheye yer bırakmayacak kadar apaçıktır

nedir dinin TEMELİ?
Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir.
Bu sözün anlaşılmicak,başka kavramlara yer vercek neyi olabilir ki can?

Hangi yana çevirirsen çevir,mana aynı işi ifade etcek?

Ancak Ehl-i Beyt'in ve Peygamberin izahları neticesinde yazılmış tefsirlere müracaat ederek o ayetlerin ne anlam ifade ettiğini kavrayabiliriz.
sayın can bizi ilgilendiren iş APAÇIK AYETLER değil mi, dinin temeli olan?

Allah indirdiği kitabın anlaşılmasını istediği için APAÇIK ayetler indirmiş,

anlaşılmasını dilemeseydi,buna ermek için başka şartlar var derdi,ve açıklardı bu şartların ne olduğunu
Kuran tek başına yeterli olsaydı peygambere ne ihtiyaç vardı.
Sayın can, tehlikeli bir patikaya girişiriz bu tür sorulara cevap ararsak, çünkü :

1- bilmediğimiz bir iş hakkında ne kadar atıp tuarsak tutalım, iş tahminden öteye gitmicek GAYB'e ortaklığımız yoksa,Allah bunu ne sebepten yaptığını Kuranda buyrmuşsa analrız, buyurmamışsa istediğimiz kadar tahmin yürütelim neticeye erdirmez

2- Allah neden böyle davranmış,veya davranmamış meselesinin haklılık veya haksızlık olgusunu teraziye koymak bizim işimiz değil can,nedne düz kitap indirmemiş de peygamber göndermiştir meselesi Onun bildiği bir iştir, biz bize verdiğini almakla mükelefiz,

bir işi neden böyle yapmış da, böyle yapmamış türü işler hakkında tahmin yürütmeye değil
Kuran bize yeter demek bizim vasiyete ihtiyacımız yok demek ömerin sözüdür.
sayın can, bu mantık eriştirme işini de doğru bulmuyorum,ki varsayalım ki Ömer başka bir konuda demiş ki iki ile iki dört eder,bunu Ömer veya Osman,veya nisa 59 a kafir olmuş Ebubekir kızı Ayşenin söylemesi o işin doğru veya yanlış olduğuna kanıt oluşturmaz,

Bize Kurandan kanıt gerek,veya 12 imamalrdan kanıt gerek

Onların söylemediği sözü, söylenmiş gibi lanse de edilmemli cna, ki sanmıyorum ki 12 imamlar demiş olsun senin öne sürdüğün işi

Allah'ın böyle bir şartı yok can, ve sen dersen ki 12 imamlar böyle şart koşuyor, şüphe yok ki Kuran ile uyuşmadığı için sen 12 imamlara iftiara atıyorsun derim

Neçhul Belaga'yı da birkaç kez okudum, bu yönde bir iddiaya rast gelmedim, ki sanıyorum ki bu yönde iddia yoktur,senin kendi kafanda çıkardığın bir sonuç olmalı, varsa bu yönde kaynak okumak isterim

Kısa bir araştırma yapınca, benim bulduğum işlerden bu yönde iddia yok,Kuran yönünde görüş bildiren iş var ama senin öne sürdüğün ağır işin nevisinden birşey yok

Kuran'la oturan bir kimse kalktığında mutlaka bir fazlalık veya bir eksiklikle kalkar; hidayeti fazlalaşır,veya körlüğü azalır.Şunu bilin ki Kuran'la olan bir kimsenin bir ihtiyacı kalmaz,Kuran'dan ayrılanın ise zenginliği olmaz.

İmam Ali

Bu açıklama da Kurana uygun olduğu için doğru olabileceğine kanaaat getirebiliyoruz
Kuran'la oturan bir kimse kalktığında
hidayeti fazlalaşır,veya körlüğü azalır.
Kuran Allah'ın kelamıdır,ondan ileriye geçmeyin ve ondan başka şeyde hidayeti aramayın yoksa delalete düşersiniz

İmam Ali Rıza
ondan başka şeyde hidayeti aramayın

Kuran ı kerim Allah'ın sağlam ipi,muhkem kulpu ve cennete götüren,ateşten kurtaran en güzel yoldur.Zaman onu yıpratmaz;ağzılarda dolaşmak bayağılaştırmaz onu.Çünkü o belli bir süre için gönderilmemiştir.O açık delilleri gösteren ve her insana hüccet olan bir kitaptır.Hiç bir taraftan abatıl ona giremez;çünkü hamid ve Hekim olan Allah tarafından indirilmiş bir kitaptır.

İmam Ali Rıza

seçme hadisler ,can yayınları Adil Ali Atalay vaktidolu n:367 n: 37 n: 38
Biz Kuran ve Ehl-i Beyt diyenlerdeniz.
Elbette ki Kuran ve Ehli Beyt diyeceğiz, ama bunu derken şirke düşmemeye dikkat edeceğiz,

Allah dilediğine hidayet eder, bu hidayet etme işine kimseyi ortak etmez, ve ön şart yoktur bu işe
Allah bu sözü bildirmemiştir, bu sözü 12 imamlarda bildirmemiştir, ve Kuranın şu veya bu olmadan kimseye hidayet edemeyeceğini düşünmen Allah tarafından hoş karşılanacak bir iş değildir can,

O kitap her şart ve koşulda hidayete erdirecek bir kitaptır,

Bizlerin şansı daha yüksek olabilir, ama mesela meksikalı,veya japon veya ispanyol ehli beyti hiç duymamışsa, eline kurna geçip ve APAÇIK ayetleri okumuşsa, bu tür durumda bile Kuran bir hiçe yaramaz diyorsan, bu dediğim gibi çok büyük bir iddia

Kuran tam inmiş bir kitaptır can, eksiği noksanı yok,ve Allah işini bilir sen bunu çözemesen bile

Birilerini hidayeti az olur veya diğerlerini çok olur ama hiç bir işe yaramaz dediğin yerde, bu çok tehlikeli bir açıklama ve inançtır, tövbeye durmalısın,

12 imamları,hz Muhammedi seviyorum derken : Allahın ne manaya geldiğini hakkıyla akıl edememeye dikkat et, tüm birikimlerin boşa gider
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Anlaşılan senin canın sıkılıyor. Anlaşılan sen çok inatçısın. İnatçı insanlarla hiçbir şey paylaşılamaz.
. . .
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

meshedi313 yazdı:Anlaşılan senin canın sıkılıyor. Anlaşılan sen çok inatçısın. İnatçı insanlarla hiçbir şey paylaşılamaz.
can sıkıntısı değil
bektaşilik mikrobunu yemiş ve tüm vucudunu sarmış
yani iflah olmaz ömrü böyle lafla geçer gider
çok laf sıfır fıkıh :D
böyle biri vardı sonunda caferiliği kabul etti haktır dedi ama sonunda ekledi
ama biz batıni caferiyiz dedi :D :D
yani ne yapsan nafile vermeyince mabud neylesin mahmut
Aliekber

meshedi313 yazdı:Anlaşılan senin canın sıkılıyor. Anlaşılan sen çok inatçısın. İnatçı insanlarla hiçbir şey paylaşılamaz.

Sağa sola kaçmana ihtimal yok, öne attığın işin altını doldur

Alıntı:
Bu sözün ne kadar büyük bir söz olduğunu idrak edemiyorsun olmalı,bunu 12 imamalrın sözleriyle,Neçhul Belagaya bir ispatla hele,altını doldur bi

Kuran'ı terk etmişsiniz can, bu ağzından çıkan büyük söz de nasıl düşünüp inandığınızın delilidir

Bunu 12 imamlara yüklüyorsan,bana delil sun

al i imran 7
Allahın apaçık sözlerini hiçe sayarsam inatçı olmam, ama Allahın bu apaçık sözleri ne olcak?

Bana öne sürdüğün işle ilgili 12 imamlardan delil sun,kaçma sağa sola büyük bir işe durdun doldur altını
Aliekber

Musa Özateş yazdı:
can sıkıntısı değil
bektaşilik mikrobunu yemiş ve tüm vucudunu sarmış
yani iflah olmaz ömrü böyle lafla geçer gider
çok laf sıfır fıkıh :D
böyle biri vardı sonunda caferiliği kabul etti haktır dedi ama sonunda ekledi
ama biz batıni caferiyiz dedi :D :D
yani ne yapsan nafile vermeyince mabud neylesin mahmut
bektaşilik mikrobunu yemiş
Yakışır bu kelimeler, Emevi baskısı altında yetişmiş bir toplumun ferdine

İslamda hicret haktır ki hicret etmeyen kalmamıştır bana bildir ataların zorla toplanılır götürülen cmailere mi gitmiyordu,yoksa şart koşulan küfürleri mi etmiyorlardı?

Atan ortada övünecek neyin var?

Dışardan baakn biri lanetli Yezitin soyuyla sizin soyu nasıl ayırt edecek , güzel benzemişsiniz birbirinize aynı kıbleye dönerek

Ve tüm bunlar gerçekken,ben bişey dmeiyorum da sen benim duruşumu beğenmiyorsun, harama yanaşmayan it yetiştiriyoruz az bir marifet mi?

Çok biliyorsan bak arkadaşını şirk üzere yakalamışım, al eline kitaplarınızı bana bu sözün dayanağını bildir 12 imamlarca,laf salatası akrın doyurmuyo,varsa ilminiz bilminiz bekliyorum
Alıntı:
Arkadaşının düşündüğü iş de şudur ki emevi döneminde yaşamış, camilerden küfür etmişlere ortak olmuşların taşıdığı RİVAYETLER

Bunlar olmazsa Kuran ieş yaramaz?

büyük sözler bunlar,
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

ya birader ya ben anlatamıyorum ya sen anlamak istemiyorsun. Kuranın ayetlerini izahının ölçüsü nedir bana bunu açıklasana. Kime göre olacak bu yorumlar. Ben diyorum ki Kuran ancak Ehl-i Beyt as ile anlam bulur. Kuranı ancak onlar izah edebilir. O yüzden Kuranın gerçek manasına varmak için 12 İmamların hadislerini bilmek gerekir.
. . .
Aliekber

meshedi313 yazdı:ya birader ya ben anlatamıyorum ya sen anlamak istemiyorsun. Kuranın ayetlerini izahının ölçüsü nedir bana bunu açıklasana. Kime göre olacak bu yorumlar. Ben diyorum ki Kuran ancak Ehl-i Beyt as ile anlam bulur. Kuranı ancak onlar izah edebilir. O yüzden Kuranın gerçek manasına varmak için 12 İmamların hadislerini bilmek gerekir.

Sayın can, anladığım kadar Kuran ayetlerini nidirip kaldırmaya aşina biri değilsin,

O ki ilmin sınırlı neden din hakkında ahkam kesmeye,boyunu aşan işler sarfetmeye durrusun ki?

Bilerek bilmeyerek şirk'e duruyorsun?
Alıntı:
Alıntı:
Bu sözün nasıl ağır bir söz olduğunu idrak mı edemiyorsun?

Alıntısını verdiğim tüm ayetleri hiçe çıkaracak bir söz , öne sürdüğün iş
Kime göre olacak bu yorumlar.
Halen bildiğin işlere tutunmaya çalışıyorsun,onca APAÇIK ayeten sonra

Allah'ın ne olduğu meselesi ortada kaynamış gitmiş ,sözde imamalra sevgi veya bağlılık besliyorum dediğiniz yerde

Bu sahnelenen oyunda Allah nedir peki?

Hani 00 değişik sıfatı vardı?

hani sınayan dı,hani tuzak kurandı,hani tüm işler ondna başalyıp ondna biterdi?

Kuran'ın değerini bazı şartlara bağlamak için çırpınmadasın ki bu büyük bir vebal

Senin dediğin işler Kuranın bazı işlerini anlamaya yardımcı olabilir,ama Kuranın temelini etkilemez,öne sürdüğün sözü haklı çıkarmaz,pür şirk işidir öne sürdüğün iş

Allah kurnaı tüm zaman ve şartlar için indirdi,onun sözünü bozmaya,tahrif etmeye imkan yok,ve okuyan hidayete erecek,bunun garantisini Alalh apaçık bildiriyorken,senin söylediğin sözler Allahın sözlerini hiçe çıkarırsa,oturup üç dakka düşünmek gerek kafanda eriştirdiğin din hakkında,
Alıntı:
Alıntı:
Bu çok büyük biz sözdür ve Allah dinin temeli nedir şüpheye yer bırakmamış

al i imran 7
Önemli olan ,senin kafanda şekillendirdiğin din,veya inanç değildir,

önemli olan Allah'ın ne dediğidir

ve kime göre,ona göre ,buna göre yok,ayet apaçık,yoruma da yer yok

Kitabın temeli olan işe hiç bir önşart gerekmez,Allah maansı apaçık olan işler Kuranın temeli demişse, şu çeviri bu çeviri şu yorum bu yorum olgusu kalamz,

Allah ne demişse doğru odur

Alıntı:
Alıntı:
kimseye hidayet kaynağı olamaz.

Bu söz, şirktir, dindne farklı bir iş eriştirmektir,Allah bunun tersini buyuruyor
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Öyle bir demagoji yapıyorsun ki gören de seni alleme-i cihan sanır. Kuranı kendi dilinden anlamadan, sırf mealiyle yorum yapmak ne kadar doğru? Sen bu yazdıklarımdan sonra hiç kendini sorguladın mı?
Bizim Kuranı ret ettiğimiz imajını çizmeye çalışıyorsun. Biz Kuranı ret etmyoruz. Onun Ehl-i Beyt as ile uymayan yorumunu izahını ret ediyoruz.
Kuran demiyor mu sizin veliniz Allah peygamber ve ruku halinde zekat veren müminlerdir diye.... Peki Allah2ın sözü ile peygamberin ve onun pampak ehli beytinin sözü farklı mıdır?
İmamlarımızın sözleri açıktır. Ama kuran ayetleri izaha muhtaçtır. Öyle olmasaydı peygambere ne ihtiyaç vardı? Elbette Kuran ancak Ehl-i Beyt ile değer kazanır. Kuran tek başına hidayet edici değildir. Kuranın manasını doğru manasını bize aktaran peygamber ve Ehl-i Beyt as olmadan Kuran yetersizdir. Çünkü herkes kendi çıkarı doğrultusunda onu yorumlar tıpkı senin yaptığın gibi.
Ali as'nin Kuran yapraklarını mızraklara taktıklarında onlara aldanmayın ben konuşan kuranım derken ne kast ettiğini sanıyorsun?
Elbette Kuranın her şeyini en iyi bilen odur.
. . .

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön