Bektaşiliğin Temel Kaynakları

Dede-baba

Şerh-i Besmele

Mesaj gönderen Dede-baba »

Degerli canlar...

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli'ye atfedilen bir eser de Şerh-i Besmele kitabıdır.. Kitabın Hünkar'a ait olup olmadığı tartışılmakla birlikte...

Kitaptan bir bölüm sizlere sunmak istedim...

Yüce Tanrı elçisine şöyle der:

""- Ya Muhammed! Eğer inananlar beni evlerine koyarlarsa,ağırlarlarsa ben de onları ağırlarım. Onlar (bana gönül aynalarını gösterirlerse ben de aradan perdeyi kaldırırım. Yüzümü gösteririm...."

Tanrı elçisi şöyle dedi:

""- Allah'ım sen yemekten, içmekten arınmış ve uzaksın. Kulların seni nasıl ağaırlasın? ...."

Yüce Tanrı buyurdu:

" - Benim sevgili peygamberim, söyle inananlara; gönül evlerini alçak gönüllülük,
aşıklık süpürgesiyle süpürsünler. Hırsı, şüphe ve gümanı , münafıklığı(ikiyüzlülük), hainliği çekemezliği ve dedikoduyu süpürüp atsınlar. Yaptıkları kötü işlere pişmanlık duysunlar ve pişmanlık suyuyla yıkansınlar. Gizli işlerden vazgeçsinler.

Sevgi sofralarını döşesinler. Aşk başlarına vursun.

Allah'ın yazgısına razılık, teslim, O'ndan çekinme içinde olsunlar. Reca manzaraları; tevekkül, iç bilgi denizi ve sabır bahçesinden yana açsın.

Bismillahirrahmanirrahim'i ve La ilahe illallah'ı gönül bohçasına ve benim katıma
sunsunlar. Ben de bu daveti kabul edeyim. Bu bir günlük sunuşların karşılığını
üç yüz altmış beş katıyla vereyim.

Onun gönlüne gireyim. Beni konuk edişini, kabul edeyim. Ben de karşılık olarak Firdevs cennetini onlara saray yeri olarak vereyim. Yetmiş bin kat döşek döşüyeyim.""

Kaynak:

Her yönü ile Hacı Bektaş'i Veli- Şerh-i Besmele (Rüştü Şerdağ)

Türkiye iş bankası kültür yayınları(1985)
Dede-baba

Erkânname

Degerli canlar...

Bugün size can yayınlarından yayımlanan Erkânname isimli bir kitaptann bahsedeceğim...

Eser Seyid Derviş Tur , tarafından kaleme alınmıştır..Seyid Derviş Tur, Erzincan Tercan'ın Başköy'ünde doğdu..

Hem Anne hem baba tarafından seyid olup, BABA MANSUR ocağına mensuptur... Alevi-bektaşi Kültür Birliği derneğinin kuruluşsunda aktif rol üstlendi.. Yönetim kadrolarında yer aldı..

Almanya Alevi cemaatları Federasyonu'nun aktif rol üstlendi.. 30.10.1993'e kadar başkanlığını yaptı..

Halen, Avrupa alevi birlikleri fedarasyonunun "DEDELER KURULU" Başkanlığını yapmaktadır
..

Sayın Derviş Tur dedemizin Erkânname isimli eseri, her canın evinde baş ucu olabilecek bir eser...

Eser, Hz. Muhammed'en önce cahiliye döneminden başlamakta... Hz. Peygamber dönemini.. Hz. Ali dönemini, 12 İmamlar dönemini, Alevi-bejktaşi erkanını, en sade ve açıklayıcı bir şekilde dile getirmektedir...

Eser içerisinde, İkrar verme Töreninden tutunda, Musahiplik Erkanına, ve yer yer Kur'an-ı Kerim'in batın yorumlarına kadar.. Alevi bektaşi er'kanlarından. inanç ilkelerine kadar.. bir çok bilgiyi kaynağından bulacaksınız..

Aleviliği Seyid nesli dede ve babalarımızdan öğrenmek isteyenlere şiddetle öneririm...

Allah Eyvallah
Dede-baba

Seyyid Nizamoğlu Hayatı-Eserleri -Divanı

Degerli canlar

Bugün Alevi-bektaşi edebiyatının büyük ozanlarından Seyid nizamoğlunun hayatını anlatan bir kitaptan bahsedeceğim..

Eser, Can Yayınları Adil Atalay, yayınevi tarfından çıkarılmış, Mehmet Yaman tarafından derlenmiştir.. kitabın ismi Seyyid Nizamoğlu Hayatı-Eserleri -Divanı'dır..
.

Ozan'ın Divan'ı ile manzum eserleri ilk olarak, H. 1326 (M. 1908) yılında bir arada yayınlanan şairin külliyatı, bu defa yeni harflerimizle aynen yayınlanarak, Ehl-i Beyt'i seven canlara ve edebiyatçılarımızla bütün okuyuculara sunulmuştur.

Yaşamı ve kişiliği hakkında doyurucu bilgi bulunmayan ancak, çağının tanınmış ve büyük saygı görmüş ozanlarından biri olan Seyyid Seyfullah Kasım Efendi (Nizam Oğlu) XVI. yüzyılın başında İstanbul'da doğdu.

Babası, İmam Zeynel Abidin soyundan ve büyük şeyhlerden Seyyid Nizamüddin hazretleridir ki İstanbul'da Silivrikapısı dışında bulunan ve kendi adıyla anılan camiin içinde gömülüdür. Şiirlerinde Seyyid Seyfullah, Seyyid Seyfi, Seyyid Nizamoğlu, Seyfi adlarını tapşırmıştır.

Seyyid Seyfullah, Osmanlı hükümdarlarından III. Murad Han devrinde (1574-1595) ününü duyurmaya başladı. Nizam Oğlu iyi bir eğitim ve öğrenim görmüş, çağının gereği olan şeriat ve tarikat ilimlerini öğrenmiş, aydın bir zümre içinde yaşamış ve yazdığı didaktik şiirlerinde bütün mutasavvıflar gibi o da; nefsini bilmeyenlere, dünya malına tapanlara, riyakarlara, sofulara çatan ifadeleriyle, bir çok tekke şairlerini geçmiştir. İlahi'leri bestelenerek tekkelerde, ayin-i cem'lerde sonraki yüzyıllarda okunmuştur
.

Zamanın kara softaları tarafından Semah'ın bir ibadet olarak caiz olup olmadığı konusunda yazdığı cevabi değiş ise, Nizamoğlu'nun bilenen en önemli değişlerindendir.

Bir dertliyem derdim vardır
Ya ben nice dönmiyeyim
Herdem işim ah ü zardır
Ya ben nice dönmiyeyim

Aşk odu yürekde yanar
Beni gören mecnun sanar
Gökyüzünde ay gün döner
Ya ben nice dönmiyeyim

Gel şekki gönülden gider
Müminlerde inkar nider
Meleklerde arş devreder
Ya ben nice dönmiyeyim

Biziz ümmet-i naciler
Din yolunda duacılar
Kabe'de döner hacılar
Ya ben nice dönmiyeyim

Bu sırra münkirler ermez
Dost yolunu körler görmez
Çarh-ı felek döner durmaz
Ya ben nice dönmiyeyim

Yeller eser deniz coşar
Irmaklar dağlardan aşar
Döne döne sular taşar
Ya ben nice dönmiyeyim

Seyyid Nizamoğlu tekdir
Münafığın işi şektir
Evvel ahır dönmek haktır
Ya ben nice dönmiyeyim

Allah Eyvallah
Dede-baba

Tam Hüsniye

Tam Hüsniye Kitabı, Alevi-Bektaşi klasikleri arasında önemli bir yer tutar..

Hüsniye Kitabıyla ilk orjinal kaynak, Hicri 1298 yılında Mısır Kahire'de basılmıştır...

Mısır Kahire Basımını esas alan, günümüz Türkçesine birçok kez çeviri yapılmıştır... Bunlardan Birisi ve En günceli Adil Ali ATALAY VAKDİDOLU tarafından çevrilen ve can yayınları arasında yayınlandır
.

Hüsniye, Kitabın kahramanıdır. Abbasi Halifesi Harun Reşit'in Huzurunda sarayındaki Hüsniye ile Emevi yanlısı sünni Alimler arasındaki tartışmayı konu edinen bu kitapta, Alevi-Sünni inancı arasındaki temel farklılık diyalog yoluyla yansıtılmaktadır...

Kitapta kısaca Hüsniye’nin özgeçmişi de yer alır. Bu özgeçmişe göre Hüsniye, İmam Caferi Sadık’ın yanında eğitim almış, İmamın özel hizmetinde bulunmuştur, bu vesileyle kendisini bilgi ve birikim açısından tam olarak yetkinleştirmiştir.

Böyle bir bilginden eğitim alan Hüsniye, Ehlibeyt’e tartışılmaz bağlılığının yanısıra daha bir çok açıdan kendisini eğitip geliştirmiştir.

İmam Caferi Sadık’ın şehit edilmesinden sonra Hüsniye, zamanın halifesi Harun Reşid’ten intikam almak ister. Bunu da Harun Reşid’in sarayında, onun inanç dayanaklarını çürütecek ve Ehlibeyt’in haklılığını kanıtlayacak şekilde yerine getirmeye karar verir... Neticede Hüsniye, Harun Reşid’in huzurunda dönemin ulemasıyla ve önemli bilginlerle tartışır, kaynaklarıyla Ehlibeyt haklılığını ortaya koyar.

Bu 20 yaşındaki genç kadın, tartışılmaz Ehlibeyt bağlılığını derin bir bilgi ile ortaya koyup, düşmanı can evinden vurmuştur. Böylelikle İmam Caferi Sadık’tan öğrendiklerini hayata geçirip, halifenin ve diğer bilginlerin nasıl temelsiz olduklarını bir bir açıklarken, Alevilik öğretisinin de temel inanç akideleri karşısında sünni teolojiyi yerle bir edecektir.

Hüsniye, canı pahasına değerlerini korkusuzca savunmuştur. Bir tarafta koskoca halife ve onlarca bilgin, diğer tarafta tek başına bir kadın. Tartışmanın sonunda Kazanan Hüsniye oluyordu. Hüsniye’nin yaptığı tartışmalar günümüzde de Ehlibeyt taraftarlarına güç ve bilgi vermekte. Önderlik de bu olsa gerek. Yapılanların, söylenenlerin zaman ve mekânı aşarak evrenselleşmesi. Hüsniye bunu başarmıştır...

Saygı ve sevgilerimle
Dede-baba

Alevilik ( İnanç-Edeb-Erkan)

Alevilik ( İnanç-Edeb-Erkan)

Kitap, Mehmet YAMAN dede, TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. Garipdede Türbesi Koruma onarma ve yaşatma derneği tarafından 2007 yılında yayınlanmıştır...

Kitap, genel olarak Kur'ani dayanaklarıyla Alevi-bektaşiliğin teolojisini ortaya koyar
...

Alevi-bektaşliğin terihsel süreci, İnanç esasları, Duaları, Gulbankleri, cem İbadeti, semah gibi birçok bilginin Bütünsel olarak ele alındığı kitaplardandır..
ali muhsin

Re: Bektaşiliğin Temel Kaynakları

Mesaj gönderen ali muhsin »

Dede baba Denilen Ikiyüzlü

Yalan ve iftirayi ancak sizin gibi Mason usaklari yapar ! Bedri Noyanin Mason oldugunu bugün herkesce bilinmektedir ama siz onu tabiki korumaniz icin elbete yalan iftira diyeceksiniz..Peki Alevileri Asimile ettiginiz ve Diyanete Pazarladignizdami yalan, ifitira ? ,Fetullahcilarin, Diyanetcilerin vs Cemevi acmalari ve kendi adamlarini iceri sizdirip Para karsiligi maddiyat karsiligi Alevi Babasi diye Tanitdiginizdami yalan ifitra ? Berlin Adlon otelerinde Amerikan Dis isleri bakani ile görüsmeniz ve Alevileri Alevilik adina Vahabilstermek istediginizdemi Yalan ifitira ? Bektasi Tekkelerinde Bektasiler ,Amerikan Suudi Vahabi ( Ehli Beyt Düsmanlarinin Bayraklarini ) Astiklaridami yalan Iftira ? hadi onlari birakalim Ehli Beyte kanitsiz Delillsiz Yalan yanlis ne varsa onlara maal etmenize ne demeli ! Bizim Yüzümüz ak Söylediklerimiz kanitli ve ispatlidir ,Siz ise sadece kafaniza göre sallayip, gerceklere hakikatlere karsi cikarak Paniklenip Zirvaliyorsunuz..! Hakikatler karsinda eriyip gittginiz gibi 80 yillarin metodlarini kulanarak Alevileri eskisi gibi Cok Saf olarak görüyorsunuz ..Ayrica Velayetname kitabini bende okudum icinde bir tek Ehli Beyt ait tek bir övgü yoktur Varsa yoksa Osmanli Evliyalari olan Alevilikle Alakalari olmayan Haci Bektas, Osmanli usagi Balim sultan ,Abdal musa , Sari Saltuk vs Zaten Osmanlinin yazmis oldugu eserlerin Alevi Kitabi diye kaynak sunmanizda Sizin asil ikiyüzlülügünüzü ortaya koyuyor ama Hakikatler Aciga cikinca Yalanciliginiz ortaya cikinca SIKISIP Bizlerin, siz Yalancilaira Iftira ettigmizi idia ediyorsunuz ..Yalancinin mumu yatsiya kadar yanar sizinki ise sönmüs farkinda degilsiniz ...Firavunlara Secde eden Bozuk bir zihnyetten hayir gelmez !!! Yalanlarinizi iftiralarinizi Ehli Beyt üzerinde Alevilik üzerinde denemeyin !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

mason, kafir, maviye, sizin gibi camiye koşup yezit namazı kılmayan ömerin orucu ramazan orucunu tutmayan. karısının başına çuval geçrimeyen herkes mason mu yada başka şeyler mi?
Bizim namazimiz, Ali'nin(AS) namazi, orucumuz Ali'nin(AS) orucu. Senin namazin orucun kimin acaba? Cenazeniz bile sunni usülü kaldiriliyor.

Bu isin cuvalla ilgisi yok, örtünmeyle ilgisi var. Nedense yari ciplak dolasan kadinlara lafin yok, ama Allahin emri olan örtünmeden nefret ediyorsun. Acaba Hz.Fatima, Hz.Zeyneb örtünmüyormuydu???

Bence, sende ilericiligi/gericiligi kiyafetle ölcüyorsun. Ilericilik ilimle olur.
sizin gibi camiye koşup yezit namazı kılmayan
İmâm Cafer Sâdık (a.s)’ın naklettiğine göre, Resûlullâh (a.s) şöyle buyurdular; “Mümin beş vakit namazı hakkıyla yerine getirdiği müddetçe şeytân ondan ümidini keser. Ne zaman ki namazlarında bir gevşeklik gösterir de bazı vakitlerini kılmamaya başlarsa, şeytân da bundan cesâret alır ve o kişiyi büyük günahlara daldırır.”

İmâm Cafer Sâdık’a (a.s); yüce Allâh’ın kullarına farz kıldığı amellerin en başında hangilerinin geldiği sorulduğunda, buyurdular; “Allâh’tan başka ilâh olmadığına, Hz. Muhammed’in (a.s) Allâh’ın Resûlü olduğuna şehâdet etmek, beş vakit namazı kılmak, zekatı vermek, Kabe’yi haccetmek, Ramazan ayında oruç tutmak ve biz Ehl-i Beyt’in Velâyetini kabûl etmek. Kim bunları hakkıyla yerine getirir ve her türlü kötülüklerden uzak durursa cennete girer.”

Bildigim kadariyla, sizin icin Pir Sultan, Kurandan ve 12 imamlardan da önemli, onun icin Pir Sultandanda var:

“Pir Sultan Abdal’ım, ölürüm deme,

Kıl beş vakit namaz kazâya koma.

Sakın bu dünyâda kalırım deme,

Tenim teneşirde özüm sağdadır.”

Ve Hz.Ali'den temiz bir kalple namaz kilmak. Hani durmadan kalp temizligi ile ilgili konusursunuz ya: :)

“Ey Kumeyl! Namaz kılman, oruç tutman ve sadaka vermen iş değildir. Şüphesiz iş, temiz bir kalple namaz kılmak, Allah katında hoşnutluk kazanan bir amel etmek ve düzgün bir huşu içerisinde olmaktır.”
ömerin orucu ramazan orucunu tutmayan
185- Ramazan ayı, bir aydır ki insanlara doğruyu bildiren, doğruluğa ait apaçık delillerden ibaret olan, hakla bâtılı ayırt eden Kur’ân, bu ayda indirildi. Sizden kim, bu aya erişirse orucunu tutsun. Hasta olan ve yolcu bulunan, hastalığında, yolculuğunda orucunu yer, sonra yediği günler kadar tutar. Allah sizin için kolaylık diler, güçlük değil. Bu da sayıyı tamamlamanız, Allah'ın size doğru yolu göstermesine karşılık onu ululamanız içindir, böylece de ona şükretmiş olabilirsiniz.

Sen buna inanmazsin, sana diyanet mealini vereyim bi' dakika:

185. Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.

İmâm Cafer Sâdık (a.s) buyurdular; “Kim Ramazan Ay’ından bir günün orucunu özürsüz olarak tutmaz ise, îmânın rûhu (hakîkati) ondan ayrılır.”
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

ellerine kollarina saglik alevicaferi kardesim bu delil ve huccetlerin anlayip idrak edip kavrayanlara yeterlidir amaa birde amasi var bu dede gibi Aleviligi aslindan cikaranlar ve nei'diyu belirsiz bir kiliga sokmak isteyenlere senin yazdiklarindan daha guzel ne cevap verilebilir ki :mrgreen:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ne Cevap verebilirlerki Kardes ..Sadece " ya bunar Sii kaynaklari " der sonrada iki gazel dört Siir Bes Sallama sonra kafaya göre Kurani Yorumlayip Siyrilmaya calisirlar ,birazda iste kafaya göre uydurma seyler koyup Alevi Bektas Ekolü ,Erkan, Cemevi ,Dede Baba Ikrar ,Dönme Dolab ,Semah ,Anadolu Alevileri , Biz Aleviyiz Sii Caferi Degiliz vs ..al sana ozaman Cevap... haa kiyida kösede iki üc tanede Hurafe Yalanida katarlarsa .. Kirklar cemini, 7 ulu Ozanlari, iki yukari, bes asagi,4 kapi 40 pencere koltuk, dolap vs leride ekledimmi birazda inandirici olmasi icin , kulaga hos gelmesi icinde bir kac Ehli Beyt isimlerini eklerlerse ,ozaman AleviCaferi ve diger Kardeslerimizin yazmis oldugu hakiktalerde böylece kapatilir gider... sonrasi malum zirvalamaya devam ederler ve bu sunduklari karisik corbayla Cevap verdiklerini zannedim Ahkam keserler , ardindan utnmadan onu bunu Sorgulayip kendi Munafikliklarini gizlerler ..Gördügünüz gibi kendilerini "Alevi " Diye tanitan Bu Bektasi Bozuntularinin hillelerini, Hakkin önünü nasil Batilla kapatmak arzusunda olduklarini biliyoruz ..Sünki Bu ikiyüzlüleri inkarcilari cook iyi taniyoruz !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

ikiyüzlüleri inkarcilari cook iyi taniyoruz !!!
biliyorum ali muhsin kardesim senden iyi taniyan yoktur :Donda supem yoook zaten :mrgreen:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön