Bektaşi kaynağı tasavvuf

KARAPAPAK MURAT

Bektaşi kaynağı tasavvuf

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

Kabul zamanı olan seher vaktinde istiğfar eder ve namaz kılarlar. (Ali İmran Suresi Ayet:17'de) "Onlar Rabbleri için secde ve kıyamla (yani namazla) gecelerler". "Ey kilim bürünmüş (yahut ey peygamberlik yükünü yüklenmiş) Habibim, gece kalk, namaz kıl. O gece az uyu Kur'an-ı Kerim'i harferini belli ederek oku (Müzzemmil Suresi; İsra Suresi Ayet 79'da) "Geceni, bazı vaktinde uyanıp senin için farziyet ve faziletini ziyande -olarak namaz kıl. Taki Rabb'ın (Celle Celalühu) seni kıyamette Makam-ı Mahmud'a getirsin buyuruyor.
Hadisi Kutsi'de buyurur ki, "Ey Ademoğlu, çok uyumakla kalbinin paslanmasını nasıl istersin? Uykunu kabrine bırak, kabrinin nurunu az uykuda ara ve geceleri ibadetle geçir. Beni sevdiğini söyleyip de gece olduğunda benden yüz çevirip uyuyan yalancıdır.

Ey Aziz!

Ehlullah demişlerdir ki, az uyumak, Allah-u Tealaya yönelmede ihtimamdır. Zira avam uyukusu gaflet içinde nefsinin arzusuna tabi olmaktır. Gaflet ise gönülde zulmettir.

Marifet talibinin gece uyuması yasaktır.

Çünkü O' Matlub hiç uyumaz, Gayyumdur.

Arifin uykusu, müşahade ve murakabedir. Ruhlar ile görüşme ve buluşmadır. Sevdikleri ile bir araya gelme, özlediklerine kavuşmadır.Gece uykusuzluğu aşık1ara ni'mettir. Uyku elemden istirihattır. Gece uykusuzluğu iki hayatın biridir.
Açlık ve uykusuzlukla gönül diridir.

Gece ibadet seadet ibadetlerin esasıdır.

Gece yarısından sonra uyanık o1mak seadet alametidir.
Zikrullah ile geceyi geçirmek iyi kulların ibadeti ve has kulların adetidir .

Gece zikredip uyumak şevk sahiplerinin işinin esası, aşık1arın seadetidir.

Gece uyumayıp zikretmek evliyanın şiarı, asfiyanın işidir; insanların ganimeti, abdalların fırsatıdır.
Seçkin kulların bahar çeşmesi, mukarrubler bahçesidir.

Ariflerin hediyesi, Kamillerin definesidir.
(İ.Hakkı Hazretleri Marifetname)

1. "Ey insanlar! Rabbinizinden korkun! Çünkü kıyamet vaktinin depremi müthiş bir şey! (Ayet-i Celile)

2. "Onu gördüğünüz gün, her emzikli kadın emzirdiğinden vazgeçer. Her gebe kadın çocuğunu düşürür. İnsanları da sarhoş bir halde görürsün. Oysa onlar sarhoş değildir; Fakat Allah'ın azabı çok dehşetlidir. (Ayet-i Celile)

Evliyâya eğri bakma
Kevn ü mekân elindedir
Mülke hükmün süren oldur
İki cihân elindedir.

Sen ânı şöyle sanursun
Sencileyin bir âdemdir
Evliyânın sırrı vardır
Gizli âyân elindedir.

Kitap Tavsiyesi

Resmi Tıklayınız

Cümrüm İle Geldim
Ey rahmeti bol padişah!
Cürmüm ile geldim sana,
Ben eyledim hadsiz günah,
Cürmüm ile geldim sana.

Senden utanmadım heman,
Ettim hata gizli ayan,
Vurma yüzüme el'aman,
Cürmüm ile geldim sana.

Adın senin gaffar iken,
Ayıp örtücü settar iken,
Kime gidem sen var iken,
Cürmüm ile geldim sana.

Hak Aşıkların Niyazı
Bülbül ayrılır mı gonca gülünden
Seyreyler cemali her an gönülden
Sabada ayrılmaz mor sümbülden
Aşık seherlerde niçin ağlarsan ?

Diyarı alemde bir gülüstan var
Anı görmüş meğer, bu bülbülü zar
O gülşende asla bulunmaz ağyar
Bülbül gülistanda niçin ağlarsın ?

Erbab-ı aşk olan bilir hubanı
O babdan içeri bülbül figanı
Bahr-i muhabbete gülün hayranı
Aşık seherlerde niçin ağlarsın ?

Gonca gül dalında bülbülü can var
Arifin gönlünde zevk-i cihan var
Maşuklar içinde zar-ı giryan var

Bülbüllerin canı güle fedadır
Güllerden aldığı feyzi Hüda'dır
Evliyanın gönlü Nur-u safadır

Bahçelerde sümbül goncayı hamra
Gülü handan seherlerde dilara
Buy-i gül aşıka amberi sara

Bülbül hubana; aşık hare bakmaz
Güle hayran olmuş gayrıya bakmaz
Gülistanı bülbül, bir an bırakmaz
Gülün aşıkıdır bülbüller ey can
Görünmez mecnuna inci mercan
Aşk-ı cezbe gönlü, çoşturur her an

Bülbül aşka gelir gülü görünce
Cemali seyreyler vecde gelince
Hikmet gülşenine aşık girince

Bülbüllerin ahı ciğerini dağlar
Aşıklar dertlidir, aşkından ağlar
Ağlayan bübülü bahçeler bağlar

Muhammed Hikmet

İhlas Nedir?
Melek bilmez ki yazsın,
Şeytan bilmez ki bozsun,
İnsanda farkında olmaz ki,
Onunla Allah'a nazlana.

Nar Ve Nur
İnsan salih amel işler ölünce nur olur uçar gider.
İnsan kötü amel işler ölünce nar olur uçar gider.
Hasan Akça

Re: Bektaşi kaynağı tasavvuf

Mesaj gönderen Hasan Akça »

KARAPAPAK MURAT yazdı:
Ariflerin hediyesi, Kamillerin definesidir.
(İ.Hakkı Hazretleri Marifetname)
.

bu yazdıkların sünni tasavvufi bilgilerdir ve bazı bilgiler ortaktır buradan şiiliği nerden ve nasıl çıkarıyorsun?

i hakkı hazretleri 12 imamlardanda bahsetmişmi acaba?

bende kime soruyorumki sanki karşımda araştırıp öğrenmek isteyen adam gibi bir adam mı var
burnunun dikişne giden bektaşı müçtehitlerin şefaatçısı sanan tipik bir münafığı ıslaha çalışıyoruz
beyhude bir iş ama napalım söz verdik meydanı ata ite bırakmayacağız
KARAPAPAK MURAT

sayın Hasan Akça. siz araştırıp öğrenmeye meyilli iseniz size tavsiyem bektaşi adap ve erkanını 4 mezhepten birine göre anlatan bir erkanname bulup getiriniz. ben getirdim sitede belirttim sizde getirirseniz işte meydan
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

KARAPAPAK MURAT yazdı:sayın Hasan Akça. siz araştırıp öğrenmeye meyilli iseniz size tavsiyem bektaşi adap ve erkanını 4 mezhepten birine göre anlatan bir erkanname bulup getiriniz. ben getirdim sitede belirttim sizde getirirseniz işte meydan
Biz sana Yiginla Deliller sundugumuz halde halen delil istiyorsun ,hata sitemizde yiginla deliller varken sen onlari görmezlikten gelip körlesiyorsun .yine getirilirse, tekrar igne deliginden bahanelerle karsimiza cikarsin , yani okadar Körsünki inadinla israr edip cirpiniyorsun !! ayrica .. arastrima yetenegin olsaydi Bektasilik konusunda ikiyüzlülük yapmazdin..!
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

KARAPAPAK MURAT yazdı:sayın Hasan Akça. siz araştırıp öğrenmeye meyilli iseniz size tavsiyem bektaşi adap ve erkanını 4 mezhepten birine göre anlatan bir erkanname bulup getiriniz. ben getirdim sitede belirttim sizde getirirseniz işte meydan
sayın karapapaz(artık bende böyle hitap edeceğim hak ediyorsun)

sen sadece yazıyorsun okumuyorsun biz ne yazarsak yazalım okumuyor sadece yazıyorsun tabi bu niyetinle ilgili ve niyetinde açık yani tipik bir münafıklık vakası var
biz istediğimiz kadar 12 imam yolunda tarikatçılık yoktur diyelim sen papağan gibi başka şeyler yazacaksın sana 12 imam kaynaklarını sunuyoruz sen yazarsız erkannamelerin peşinde koşuyorsun
bunca delil sunuyoruz utanmadan işte meydan diyorsun bence sen akıl ruh ve sinir hastalıkları uzmanı birisine gözük hem sen hemde biz kurtulmuş oluruz zira seni kesinlikle dışarı bırakmazlar.
KARAPAPAK MURAT

karapapaz diye hitap edebilirsin her ne kadar uzlaşmazsakta canın sağolsun hiç olmazsa yol kardeşiyiz hitap edebilirsin ama verdiğim bilgiye karşı saldırıya uğramak beni çok üzüyor. Hani ali muhsin denilen şahısı anladım kendisi Hakikat savar tayfasından ama hasan bey siz ilimden yana birine benziyorsunuz. Ben Hacıbektaş'ın yolu bölümünü okudum ve zaten bunların antitezlerini sizlere sundum. Arnavutlukta,ankarada ve çeşitli yerlerde çeşitli tarihlerin bektaşi erkannamelerini önünüze sundum ve caferi fıkhını Bektaşi kanalıyla size ispatladım. siz sadece yorumsal olarak olaya yaklaşıyorsunuz. madem bu bektaşiler sünniydi de neden sünni islam inancı çerçevesinde bir erkanname yokta caferi fıkhına göre erkannameler çıkıyor? Hacı Bektaş veli'nin daha hangi mezhepten olduğunu dahi ispatlayamazken 2.bayezid yoluyla hareket ediyorsunuz?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Aslinda sana Murat Karapapaz degil Karapapagan diye söylenmeli

Dönüp dolasip Deliller sundugunu ve halen Bektasiligin Alevilik oldugunu SÜNNI Haci Bektasi Sii oldugu Idia ediyorsun ..oysaki delil dediklerin gözlerinin önünde cürütülmüstür sen halen Beton inadinla eskimis küflenmis sözlerin ile halen önümze sunuyorsun ..gören duyan zanedecekki "ha bu adam dogru sölüyor, bakin site yetkilileri cevap vememis " desinler diye kendini hakli göstermeye calisp ayni seyleri halen zirvalayip tekrarliyorsun ..dön dolas ayni yer ..ayrica Musa özates abimiz sana Doktor tavsiyesi etmis ..Doktor napsin Hastalik ilerlemis artik ne ilac ne ameliyat kar eder ..akli olanda beyinde olur ama sende ikside yok ! ne zaman Bektasilerin gercek yüzlerini ortaya sunsak , Krizlere giriyorsun Doktorlar napsin Hasta adamin Topluma ne hayri olurki Hastaligini ona buna bulastimaktan baska ..sende öylesin !!

“Bektaşi Kaynakları” sayfasına dön