Yavuz Menderes Hoşgeldiniz ?

biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Çok önceleri duymuştum hatta yıllar önce demirkırat belgeselinde de görmüştüm fakat sonra sansürlemişler görüntü yok olmuştu
Menderes Şubat-1960 da KIrşehiri ziyaret eder ve mucurdan sonra hacı bektaş kasabasınada uğrar
orada belediye binası balkonunda konuşma yapar
balkonda şöyle yazılıdır

YAVUZ MENDERES HOŞGELDİNİZ ......

Şimdi sorum şu
hani bu kasaba (sözüm ona alevilerin! serçeşmesiymiş merkeziymiş ! ya)

balkonda bu yazı neden asıldı?
Böyle bir cümleyle hacı bektaşlılar ne demek istiyorlardı?

arkadaşlardan ricam haber7 deki bu görüntüleri yani hacı bektaş kasabası ziyareti bölümünü buraya görüntülü olarak aktarabilirlerse yazıyı gözlerinizlede görmüş olursunuz
AleviCaferi

Re: Yavuz Menderes Hoşgeldiniz ?

Mesaj gönderen AleviCaferi »

arkadaşlardan ricam haber7 deki bu görüntüleri yani hacı bektaş kasabası ziyareti bölümünü buraya görüntülü olarak aktarabilirlerse yazıyı gözlerinizlede görmüş olursunuz
Tamamdir.

[metacafe]6453969/menderesin_saklanan_gezisi/[/metacafe]
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

AleviCaferi yazdı: Tamamdir.

Şöyle analiz yapabiliriz

Yavuz selimi iktidara yeniçeriler getirmiştir

yeniçerilerin piri hacı bektaş kabul edilmiştir

hacı bektaş kasabası sembolikte olsa yeniçerilerin bektaşilerin ve yavuzunda merkez kabul ettikleri bir mekandır zaten birçok padişah burayı dizayn etmiştir

Menderes ziyaret edince hacı bektaşlılarda menderesle yavuzu ortak payda kabul ederek böyle bir jest yapmışlar
yani bu bektaşiliğin temelde sünni bir tarikat olduğunada vurgu yapan bir durumdur

yani bu karşılama ve yazı
Sünni bektaşi işbirlikçilerin menderese jestidir
biralevi

Hasan Akça yazdı:
AleviCaferi yazdı: Tamamdir.

Şöyle analiz yapabiliriz

Yavuz selimi iktidara yeniçeriler getirmiştir

yeniçerilerin piri hacı bektaş kabul edilmiştir

hacı bektaş kasabası sembolikte olsa yeniçerilerin bektaşilerin ve yavuzunda merkez kabul ettikleri bir mekandır zaten birçok padişah burayı dizayn etmiştir

Menderes ziyaret edince hacı bektaşlılarda menderesle yavuzu ortak payda kabul ederek böyle bir jest yapmışlar
yani bu bektaşiliğin temelde sünni bir tarikat olduğunada vurgu yapan bir durumdur

yani bu karşılama ve yazı
Sünni bektaşi işbirlikçilerin menderese jestidir
Analizin doğru fakat sorduğum sorunun cevabı değil
bu yazıyla özellikle vurgulanan bir nokta yada olay var o olayı soruyorum
biralevi

Cevaplıyorum: (Daha önce foruma osmanlı bektaşi ilşkisi bölümünde 'YAvuzun hacı bektaş kasabası ziyareti diye yazmıştım fakat görüntüler sansürlendiği için görüntüleri bulamamıştım o yazıyı yine aktarıyorum
burada ki yazı ile Yavuzun hacı bektaşı ziyaretine atıfta bulunuluyor ve mendereste yavuz gibi geldi oda gelmişti burası sizin yuvanız türünden jest yapılıyor

YAVUZUN HACI BEKTAŞ KASABASINI ZİYARET ETMESİ VE HOŞNUT OLMASI......

Bektaşi tarikatı Osmanlı tarafından 2.Bayezid tarafından kurulmuş ve 1826 yılına kadar Osmanlı Padişah ve yöneticileri tarafından her konuda her yönüyle maddi ve manevi desteklenmiştir.
Çünkü Osmanlı uleması ve yönetimi Hacı Bektaş’ın Sünni tasavvufcu kimliğini kabul ediyordu.
Aksi olsaydı her dönem Alevi katliamı yapan Osmanlı 1826 yılına kadar Bektaşiliği yaşatırmıydı?
Hatta 1826 olaylarında dahi yeniçeriler yüzünden Bektaşilerde zarar görmüş sonrasında Padişah Abdülaziz döneminde barış için çaba harcanmış fakat Osmanlının ömrü buna yetmemiş Bektaşiler ittihatçıların yanlış planları sonucunda sebatayistlerin eline düşmüştü.
1908 meşrutiyetten sonra gelişen fikri akımlar ve ittihatçıların çabalarıyla Bektaşi merkezi aynı zamanda (Türklerin)Kızılbaşların da merkezi ilan edilmiş ve Alevi kelimesiyle Bektaşi kelimesi yan yana kullanılmaya başlanmış günümüze kadarda bu algı yerleşmişti.
Oysa Bektaşın kasabası alevi merkezi değil Sünnilerin merkeziydi.Burayı Osmanlı yönetici ve padişahları da arada ziyaret eder yaşaması için desteklerlerdi.
Nitekim Osmanlının en azılı Alevi düşmanı olan padişah Yavuz Selimde Bektaşi kasabasını ziyaret etmişti.
Düşünün binlerce aleviyi katleden Yavuz selim eğer kasaba denildiği gibi Alevi merkezi!! Olsaydı burayı ziyaret eder miydi? Yoksa taş üstünde taş bırakmayacak ölçüde tarumar etmezmiydi?

Bu bilgiler aleviyim diyen insanımızdan saklanmakta gizlenmektedir,hatta bunu saklayamayanlar ‘gönüllerini kazanmak için ziyaret etti,destek istedi’ gibi komik ifadelerle bunu dile getirmişlerdir.Oysa Yavuz dönemin en güçlü padişahıdır gücüdür ve üç beş Bektaşi dervişinden destek isteyecek yada korkacak değildir.
Düşünün ki anadoluda İranla bağı var bahanesiyle yada çeşitli bahanelerle binlerce aleviyi kestiren astıran Yavuz selim eğer kasabayı Alevi merkezi olarak kabul etseydi orasını dağıtırmıydı? Yoksa korkar çekinir destek mi isterdi?

Neyse ;

Edirneli Mehmed b.Mehmed in ‘Nuhbetü’t Tevarih ve Ahbar’ isimli eserinde Osmanlı padişahı Yavuzun Hacı bektaş kasabasını ziyareti için şöyle diyor:

Hacı Bektaş-ı Veli ziyareti ile kam kar oldu’
Alevi düşmanı Yavuz Selim Hacı Bektaş kasabasını ziyaret ediyor ve KAM-KAR oluyor yani

Osmanlıcaya Farsçadan girmiş bu kelimenin anlamına göre ‘Nasip alıyor,mutlu oluyor,haz alıyor,hoşnut oluyor’

Halen bu Sünni kasabayı Alevi merkezi ! yada serçeşme ilan eden ve ittihatçıların oynadığı oyuna kanan sundukları zokayı yutan şaşkınlara ne demeli?
Daha geçen yüzyılda DP genel başkanı başbakan Adfnan Mendereste kasabayı ziyaret etmiş ve belediye balkonuna şöyle bir yazı asılmıştı;

YAVUZ MENDERES HOŞGELDİNİZ……

Uyanın artık Alevilerin merkezi Neceftir,Kerbeladır,Meşheddir,Kumdur….Öğrenin artık……
Zülfükaaar

Mesaj gönderen Zülfükaaar »

İlginç bir saptama olmuş !

Ancak bektaşi semah ve deyişlerinde kullanılan jargonlara bakarsak iran etkisini hemen görürüz.
Mesela ;

"Bugün ben şah'ımı gördüm."
"Eyvallah Şah'ım eyvallah"
"Açılın kapılar Şah'a gidelim."
"Şah Hüseyin parelendi saçıldı."

Hemen hemen bütün deyişlerde "ŞAH" kelimesini görürüz.

"Bismişah Allah Allah"

cem evlerinde semah esnasında ve öncesinde "ŞAH" kelimesi çok sık kullanılır. Bileceğiniz üzere "ŞAH" iran hükümdarlarına verilen isimdir. Eğer Bektaşilik dediğiniz üzere sunni bir tarikat olsaydı "ŞAH" kelimesi kesinlikle ama kesinlikle kullanılmazdı. Bektaşiliğin kanımca Şah ismail döneminde iran etkisinde kalmış bir tarikat olduğunu düşünüyorum.
Fatır Suresi 5. Ayet :Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi
aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak)
aldatmasın.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Zülfükaaar yazdı:İlginç bir saptama olmuş !

Ancak bektaşi semah ve deyişlerinde kullanılan jargonlara bakarsak iran etkisini hemen görürüz.
Mesela ;

"Bugün ben şah'ımı gördüm."
"Eyvallah Şah'ım eyvallah"
"Açılın kapılar Şah'a gidelim."
"Şah Hüseyin parelendi saçıldı."

Hemen hemen bütün deyişlerde "ŞAH" kelimesini görürüz.

"Bismişah Allah Allah"

cem evlerinde semah esnasında ve öncesinde "ŞAH" kelimesi çok sık kullanılır. Bileceğiniz üzere "ŞAH" iran hükümdarlarına verilen isimdir. Eğer Bektaşilik dediğiniz üzere sunni bir tarikat olsaydı "ŞAH" kelimesi kesinlikle ama kesinlikle kullanılmazdı. Bektaşiliğin kanımca Şah ismail döneminde iran etkisinde kalmış bir tarikat olduğunu düşünüyorum.
alevilerin can endişesiyle bektaşilik rifailik kadirilik gibi tarikatlara sığındığı zamanlar vardır
bektaşilerinde alevilerin içine girdikleri zamanlar vardır
herkes birbirini etkilemiştir
şah kelimesini bektaşiliğin içine alevi halk ozanları sokmuştur
yoksa klasik bektaşi eserlerinde şah kelimesi geçmez
şah ta iki anlamda kullanılmıştır iran şahları ve Hz.Ali yede şah denilmiştir
karşılıklı etkileşim doğrudur hatta ittihatçılardan sonra aleviylik bektaşilik içiçe giren kelimeler olmuştur
biz bu birlikteliğini bozuyoruz
biz sadece aleviyiz........bektaşi değiliz çünkü bektaşilik osmanlının kurduğu sünni sufist bir tarikat örgütlenmesidir
biralevi

Bazıları mesela son dedebaba bedri noyan yavuzu bektaşi sayar

yine bazı söylencelerde yavuzun bektaşi simgesi mengüç küpe taktığı söylenir

yine yavuz selim döneminde anadoluda aleviler katledilirken bektaşi merkezi kasabada en küçük bir zarar görülmez

yavuzun kasabaya ziyaretine bu bilgilerle bakıp bütün resmi görmeye çalışalım
o zaman hacı bektaş kasabasında menderesi karşılarken asılan
yavuz menderes hoşgeldiniz yazısında hiçbir tuhaflık olmadığını anlarsınız

tabi eğer alevilerin aleviliğin merkezinin bu kasaba olmasına karşı çıkmazsanız alevilerin o dönemlerde neden menderese ve demokratlara oy verdiğinide anlayamazsınız ......

Çünkü Atatürkü Mehdi ilan eden bektaşilerin asalak dedeleri Menderesi de alevi diye halka tanıtmışlardı......

sonra menderesin sebatayist olduğunu öğrendik
sebatayistlerin bektaşileri yönlendirdiğini gördük
bektaşilikten kurtulamayan masum ve mazlum alevilerinde bu sebatayist etkiye maruz kaldıklarını gördük

şimdi bu etkiyi yıkıyoruz
anlamayanlara bilimlede anlatmaya çalışıyoruz................
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

biralevi yazdı: Çünkü Atatürkü Mehdi ilan eden bektaşilerin asalak dedeleri Menderesi de alevi diye halka tanıtmışlardı......

................
eceviti umut diye yutturdular
kemali umut yapalım diye denediler
bütün bunlar Hz.Ali yi tanımadığımız için başımıza geliyor onu tanımayınca bu zavallıları bize önder yapıyorlar onu tanısak bunların hiçbir numarası bize sökmez
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Belki de Yavuzu cesur, mert, yiğit anlamında kullanmışlardır.

“Hacı Bektaş Kasabası” sayfasına dön