Dergahı kimler yaptı?

biralevi

Dergahı kimler yaptı?

Mesaj gönderen biralevi »

HACI BEKTAŞ KASABASINDAKİ DERGAHA KATKIDA BULUNANLAR...

Tarihi eserler ve araştırmacıların eserleri incelendiğinde ;

Pirevindeki mevcut yatırı Osmanlı sultanı Murad gazinin yaptırdığı,
Tekke ve cami yerindeki mescidi Osmanlı sultanı Orhan gazinin yaptırdığı,
Kubbeyi Osmanlı sultanı Bayezidin kurşunla kaplattığı,
Pİrevi içerisindeki mescidi Osmanlı sultanı 2.Murat'In yaptırdığı,

Yine dergah ve türbenin
1807 yılında osmanlı padişahı 4.Mustafa tarafından tamir ettirildiği,
1862 yılında osmanlı padişahı Abdülaziz tarafından tamir ettirildiği,
1895 yılında osmanlı padişahı 2.Abdülhamid tarafından tamir ettirildiği,
bilgilerine rahatlıkla ulaşılabilir.

Yani şimdi Osmanlının sünni padişahları sevmedikleri ve sürekli katlettikleri Alevilerin örgütlenmesi için merkezlerini mi tamir etmiş oluyorlar?

YOKSA Hacı Bektaşı ve bektaşiliği sünni bir tarikat olarak kabul ettikleri içinmi bu yardımları yapıyorlardı?
Hangi cevap daha mantıklı ?
bir-garip-yolcu

Mesaj gönderen bir-garip-yolcu »

sevgili Bir Alevi bunlar tarihi gerçekler ama kimsenin tarihi gerçeklerle ilgilendiği yokki..insanlarda bunlaraı araştıracak merak yok. ben şahsen osmanlının elinin değdiği hiçbir kuruma itibar etmem.KUR'AN ı esas alarak EHL-İ BEYT'İ pusula edinerek zamanımızın imamı hz.MEHDİ ALEYHİSSELAMI( Allah onun zuhurunu çabukşaltırsın) bekleyen İSLAMİ farizelerini yapan neyin kültür neyin din olduğunu kestirtebilenDİR ANCAK ehli beyt aşığı...HACI BEKTAŞ-I VELİ ye hepimiz saygı duyup sevmeliyiz islama insanlığa kim katkısı olduysa zaten sevilir.ancak bir veliyi ehli beytin ötesine geçirmek ne derece mantıklıdır.helde osmanlının atadağı kişilere şimdi şiirleirne itibar edilmesi ne kadar yakışıyor bir aleviye. canını bu yolda feda etmiş şehit etmiş PİR SULTAN ABDAL ın keimkleirni sızlatmazlarmı bunlar...
belkide günümüzün çelişkilerindne sadece biriydi bu.ben neden çelişkili olanı savunayım bir alevi genci olarak neden doğruya sarılmayayaım. bu yol için candan anadan babadan serden geçilmeyecek bir yolmu.bu yol için herşeyden geçilir... Allah'A EMANET OLUN ..
biralevi

Re: Dergahı kimler yaptı?

ziyaretçi defterinden aktarıyorum

Balım Sultan posta geçtiğinde dergah osmanlı toprağı değil. Bu nasıl bir örümcek ağı dolu zihniyeti ve ezberin ürünüdür ki bu gerçeği görmezden gelip kendi toprağında olmayan bir yere atama yapılacağı tezini savunuyor.Ne ala ne memleket kanıt suna yok, kaynak belirtme yok.
Yazı baştan aşağı safsatalarla dolu. Kaynaksız yazı gereksiz yazıdır zaten. Aynı zamanda aleviliğe ve alevilere hakaretten başka bir şey değildir. Yazı sahibini ve destekleyenleri kınıyorum.

Misafir can,
Kasaba ve dergah tarihini incelerseniz
Pirevindeki mevcut yatırı Osmanlı sultanı Murad gazinin yaptırdığını,
Tekke ve cami yerindeki mescidi Osmanlı sultanı Orhan gazinin yaptırdığını
Kubbeyi Osmanlı sultanı Bayezidin kurşunla kaplattığını öğrenirsiniz,hatta çelebi soylular da bunları kitaplarında itiraf ederler,
Hatta dergah tipik osmanlının ilk dönem tekke mimarisininde örneğidir,
2.Bayezid döneminde osmanlı toprakları nereye kadardı diyerek bir araştırma yapsan dergahında bu topraklar içinde olduğunu görürsün,Unutmaki O yıllarda trabzonda manisada amasyada şeyzadeler eğitim görüyordu,
Yine diyelimki haklısın ve dergah üzerindeki topraklar osmanlının değildi peki kimindi?
Ayrıca dediğini kabul etsek bile Dergahı osmanlının yaptırdığı,balım sultanı buraya osmanlı padişahı 2.Bayezidin gönderdiği ve burasını osmanlının tüm gücüyle desteklediği bu konuda yüzlerce ferman ve yazışma olduğu gerçeği değişmiyorki…..
biralevi

Re: Dergahı kimler yaptı?

Yine kasaba topraklarının kime ait olduğuna yönelik bilgi verecek bir rivayetide yeniden buraya aktarıyorum
Yavuz selim Bektaşi dergahını kuran 2.Bayezidin oğludur ve kendisinden sonra tahta geçmiştir yaptığı işlerden biriside kasabayı ziyaret etmek olmuştur,

Edirneli Mehmed b.Mehmed in ‘Nuhbetü’t Tevarih ve Ahbar’ isimli eserinde Osmanlı padişahı Yavuzun Hacı bektaş kasabasını ziyareti için şöyle diyor:

‘Hacı Bektaş-ı Veli ziyareti ile kam kar oldu’
Alevi düşmanı Yavuz Selim Hacı Bektaş kasabasını ziyaret ediyor ve KAM-KAR oluyor yani

Osmanlıcaya Farsçadan girmiş bu kelimenin anlamına göre ‘Nasip alıyor,mutlu oluyor,haz alıyor,hoşnut oluyor’

ama bu noktayı tartışma konusu yapmakta çok anlamlı değil çünkü kimin toprağı olup olmaması çokta önemli değil önemli olan etki alanıdır nüfuz etkisidir güç ilişkileridir
bu olayada böyle bakmak gerekir mesela kuzey ırak ırak toprağıdır ama Amerikanın etkisi daha çoktur,incirlik türkiye toprağıdır ama Natonun nüfuzu daha çoktur
yani macaristan fethedilmiş olabilir ama bu topraklardaki nüfuz etkisi aynı oranda olmayabilir
yani bu bakışı kasaba topraklarının kime ait olduğu sorusunu eleştirisini demogojik buldum burada önemli olan sorulması araştırılması gereken bu değildir
Osmanlı -Bektaşi ilişkisi araştırılmalıdır karşılıklı etkileşim araştırılmalıdır

“Hacı Bektaş Kasabası” sayfasına dön