Hacı Bektaş kimdir soyu nereye dayanıyor

BndD

Re: Hacı Bektaş kimdir soyu nereye dayanıyor

Mesaj gönderen BndD »

Koyun dereden atlar iken edep yeri görünmüş
Keçi gülmüş edep yeri göründü diye

@hasük akça Seninkisi o hesap sen önce kendi soytarılığına bak
Gönlü Ali'den yana olupta,
kılıcı Yezidten yana olanlara Ali ne yapsın
At izleri İt izlerine karılmışsa Ali ne yapsın
AleviTurkmen

Re: Hacı Bektaş kimdir soyu nereye dayanıyor

Mesaj gönderen AleviTurkmen »

Hünkar hacı bektaş Turk ve Ahlibeyt soyundan imam musai kazım.

Mesela benim soyum seyh Hasan ocağı

Türkistan’ın Yesi şehrinin Üç-Kurgan yöresinde doğan Şeyh Hasan; Oguzlar’ın Bozok kolunun Günhanoğulların Bayat boyunun On-Er oymağındandır. Şeyh Hasan dünyaya geldiğinde dedesi Bahşi Han oymak beyidir. Abbasi zülmünden kaçan Hz. Muhammed-Ali soylu Musa-ı Kazım neslinden olanlar Bahşi Han’a sığınırlar. Bahşi Han oğlu Ahmed’i sığınmacı Musa-ı Kazım’ın oğlu Abbas’ın kız torunlarından Vedduha ile evlendirir. İşte, bu evlilikten Şeyh Hasan ve Seyh Ahmet doğar. Bahsi Han oglu Ahmed bir seyyide ile evliliginden sonra, kendini tasavvuf-Alevi ogretisine verir.

Seyh Hasan ve Seyh Ahmed, 10-12 yaslarindan itibaren, Hoca Ahmet Yesevi dergahinda egitim ve ogretim alir. Turkce tarikat erkani,Turk sufiligini,ahlaki ve tasavvufi kaide ve kurallarini ogrenerek Hoca Ahmed Yesevi'nin halifelerinin arasina girerler.

Şeyh Hasan; bozkır göçebe Türk oymağından ve bey soylu olduğu için; küçük yaşta iyi ok atar, iyi kılıç kullanır ve iyi at sürermiş. At yarışlarında ve ok atmada birinci olurmuş. Bu yeteneklerini bilen hocası, Ahmet Yesevi bir gün O’na cemaatle cemdeyken; “ -Sen, bir er değil On Er gücündesin, bundan böyle senin adın, Şeyh Hasan Oner olsun, ve böyle biline, böyle çağrıla...” der.Bundan dolayi kendisi Seyh Hasan, Seyh Hasan ONAR veya ONER olarak taninir.Efsaneye gore Seyh Hasan'in yasama baslangici boyledir.

“Hacı Bektaş Kimdir?” sayfasına dön