Aşk Meydanı İsimli Kitabın Eleştirisi

biralevi

Re: Aşk Meydanı İsimli Kitabın Eleştirisi

Mesaj gönderen biralevi »

Sh:190 da
‘Tarikatlar toplum düzenini bozacak faaliyetlerde bulunbmadıkları ve ehli sünnete aykırı davranışları tespit edimediği sürece osmanlı devletinin himaye ve desteğini görmüştür’ diyorsunuz.

O halde bu tezinizi doğru kabul edersek bektaş ve bektaşiliğin neden osmanlıdan himaye gördüğünü anlamış oluruz,demekki bunlarda ehli sünnete aykırı bir yön görülmemiş oluyor,
Zaten Bizde bunu söylüyoruz o halde bizi doğrulamanız gerekmezmiydi?

Aynı sayfada İnançlarını gizlide olsa insanlara ulaştırmak isteyen alevi-bektaşi grupları ve dergahları sünni inancı maskesinide kullanmış olmalılar,bu diğer tabirle takiyye diye adlandırılır diyorsunuz,
Yani size göre bektaş ve bektaşilik çerçevesinde tespit edilen sünni öğretiler takiyyeymiş,
Sünni kılığına girmişler osmanlı padişahları din adamları askerleri yöneticileri de yüzyıllarca bunu farketmemiş çünkü hepsi yüzyıllarca salakmış !
Allah aşkına bu açıklamanıza gerçekten inanıyormusunuz?

İnanıyor olmalısınız ki
Sh:193 te şöyle yazmışsınız

‘İlk dönem bektaşileri kızıldeli sultan ve diğer erenlerin osmanlı ordusunda bulunmalarının nedeni yani feth edilen yerleri gizlice kendi inançlarına 12 imama dayalı alevilik öğretisini yerleştirmekti. Bunda çok başarılı olarak uygulayan da Abdal musa ve Kızıldeli sultanmış öyle diyorsunuz,

senin bakışına göre Osmanlı o kadar salakmışki ordusunun içine sünni kılığında yerleşen aleviler feth olunan yerlerde gizlice ve sinsice aleviliği yaymışlar, dediğiniz bu, ,İNSAF
biralevi

şu tespitiniz var sh:194 te yazıyor;
Bugün alevi düşüncesi ayaktaysa bunun temel taşlarından birisi Baba Resul olayından (baba ilyas ve baba ishak) ders alan Hacı bektaşın devlete isyan etmeyip kalpleri söz ve amel ile fethetmesinden dolayıdır.
Senin mantığına gore hacı bektaş baba resulü resmen satmış oluyor,savaşa neden katılmadığını senin ifadenle yorumlayacak isek böyle demek gerekiyor.Senin mantığına gore baba ilyaz baba ishak alevi komutanları ve savaşıyorlar hacı bektaş ise onlara katılmıyor çünkü o kalpleri savaşmadan feth etmek istiyor.

Peki o zaman fikrini yaymak için savaşa bile katılmayan hacı bektaş döneminde neden 12 imamların isimleri yok, bu isimleri taaaa hatayi ve pir sultana kadar neden beklemek zorunda kaldık?

Bu durumda size gore hacı bektaş hem fikrini saklamış sünni gözükmüş yani takiyye yapmış oluyor hemde savaşa katılmayarak fikrini yaymış alevi düşüncesini ayakta tutmuş oluyor,
Hangi tarihe kadar takiyye yaptılar?
Ne zaman takiyeden vazgeçip fikirlerini yaydılar?
Üstelik anadoluda hacı bektaşın yaşadığı dönemde şiilik aleyhtarı bir zulümmü vardıki takiyye yapmış olsun,kime yapacak takiyeyi ölmüş bitmiş anadolu selçuklularına mı,yoksa daha kurulmamış osmanlıya mı takiye yaptı?
Nasıl bir takiyyedir bu ki 2.bayezidleri yavuzları kanunileri kandırabiliyor,hemde yüzyıllarca kimsede farketmiyor ve alevilik yayılıyor ?
Bu nasıl yayılmaki 12 imam yoluna gore abdest almayı bile kimse bilmiyor,
yorum yapmıyorum tezini birkez daha gözden geçirmeni öneriyorum
Kullanıcı avatarı
huseyn esedi

Mesaj gönderen huseyn esedi »

Sayın biralevi özelde konuşulacak bir mevzu yok bu olayı anlatanları çok iyi tanıyorsunuz kendisi sizin alim dediğiniz saygı duyduğunuz kişilerden biri cemaatinizin gençlerinden biri.......... Bizim Cinle periyle büyüyle işimiz olmaz ama kanımca siz bu pazarada el atmış. Gidip öte tarafa bi selam verip gelmişsiniz. Kısacası bilimsel açıklama için bize cevap verme cürreti için önce bi içinizi temiz kılın sonra gelin. Baştan sonra okuduğunuz kitap hakkında yorum yapın. Taksitle sayfayla satır satır bu işler olmaz. Herkese tavsiyem kitabı alın okuyun beyenmeyen olursa eleştirisini yazsın bizde dinleyelim.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

huseyn esedi yazdı: Kısacası bilimsel açıklama için bize cevap verme cürreti için önce bi içinizi temiz kılın sonra gelin. Baştan sonra okuduğunuz kitap hakkında yorum yapın. Taksitle sayfayla satır satır bu işler olmaz. Herkese tavsiyem kitabı alın okuyun beyenmeyen olursa eleştirisini yazsın bizde dinleyelim.
kardeş yazılanları yazdıklarını okuyoruz
küçük maskaralıklarınla sıvışmayı deniyorsan kapı açık eleştirilere cevap verecek gücün varsa burası er meydanıdır ve hiçkimse doğruya doğru demekten çekinmez bu bizim yeminimizdir doğru nerden gelse alırız yanlış nerden gelse yanlış deriz
kitabınızı okumuş gibi olduk
bence siz spor yada müzikle ilgili yazmayı deneyin daha başarılı olursunuz
sıvışacaksanız güle güle
yazacaksanızda kimse engel olmaz
biralevi

huseyn esedi yazdı:Sayın biralevi özelde konuşulacak bir mevzu yok bu olayı anlatanları çok iyi tanıyorsunuz kendisi sizin alim dediğiniz saygı duyduğunuz kişilerden biri cemaatinizin gençlerinden biri ............. Bizim Cinle periyle büyüyle işimiz olmaz ama kanımca siz bu pazarada el atmış. Gidip öte tarafa bi selam verip gelmişsiniz. Kısacası bilimsel açıklama için bize cevap verme cürreti için önce bi içinizi temiz kılın sonra gelin. Baştan sonra okuduğunuz kitap hakkında yorum yapın. Taksitle sayfayla satır satır bu işler olmaz. Herkese tavsiyem kitabı alın okuyun beyenmeyen olursa eleştirisini yazsın bizde dinleyelim.
konuyu polemik konusu yapmamak ve kimseyi kimseye teşhir etmemek için yönetici arkadaşlara bu şahısla temas kurunda
her kimse sorun öğrenelim o arkadaşla konuşalım araştırın demiştim bu arkadaşa bu konuyu açması ve bildiklerini anlatması için özelden mesaj atın demiştim
gammazcılıkta usta olduğunu bilseydim buradan sordururdum bu huyunuda öğrenmiş olduk
seninle özelde konuşmama gerek yok böyle bir talebimde olmadı olmaz özelde konuşulacak değerde biri olduğunu düşünmediğim gibi muhbir özelliğinden dolayı sır saklamayıp o gammazlama özelliğinden dolayı kimsenin seninle özelde konuşmasınıda tavsiye etmem
sen özelde konuşulanları genele söyleyecek tiynette biri olduğunu gördük genelde bu muhbirlerin huyudur
herneyse bahsettiğin arkadaşla konuyu soracağım çünkü sen güvenilir bir ravi değilsin
senden gelen haberlerin araştırılması gerekir cevabı buraya yazarım
kitabının eleştirisini bir an önce bitirmek amacındayım
buna değdiği için değil mecburen yapıyorum cevap verme hakkını kimse önleyemez ama arkadaşın yazdığı gibi bir bahane bulup fırsat bulup kaybolmayı düşünüyorsanda bizim için bir kayıp olmazsın
ama bilki istediğin zaman gelip eleştirilerime cevap verebilirsin bu hakkın sonsuza dek bakidir
Hasan Akça

huseyn esedi yazdı: bu olayı anlatanları çok iyi tanıyorsunuz kendisi sizin alim dediğiniz saygı duyduğunuz kişilerden biri cemaatinizin gençlerinden biri size tanıdık geliyordur heralde. .
bektaşilerin arsızını pişkinini cahilini inatçısını çok gördüm ama şimdiye kadar gammazcı ve muhbir olanını tanımamıştım demekki varmış bu günleride görecekmişiz bektaşa saplananlarda bakalım daha ne tür arızalar çıkacak
Kullanıcı avatarı
huseyn esedi

Mesaj gönderen huseyn esedi »

şimdi birincisi özelden konuşma gibi bir halim ahvalim yoktur ikincisi siz bilimsel açıklama istemiyormuydunuz bende cemaatinizin aliminin cin bilimine olan tutkusunu aktardım size siz ...................... derseniz bende böyle söylerim. Bakıyorumda yüzünüzdeki sinir buraya yansımış Sayın Biralevi ben arkadaşlarım arasında sakin güç diye bilinirim kusura bakmayın beni tanıyan herkes kim olduğumu bilir. Hakkımda kötü bir zannı olan Şii mollası Alevi dedesi Nusayri Alimi bula bilirseniz işte ben burdayım tam karşınızda. Çünkü beni bilen bilir yalanla dolanla pislikle işim olmaz. Kiri kendini aşanlar ancak alınır üstüne sözlerinizi. Ben şükür pisliğe batmadım Efendim İmam Zaman aşkı korusun beni.

Siz öğrenin ...............yaptıklarını anlattıklarını ama korkmadan gelin buraya yazın ki çevrenizdekiler sizi ve güvendiklerinizi tanısınlar. Bağnazlıktan kurtulup gerçeğe yaklaşsınlar. O günü hasretle bekliyorum haberiniz olsun.

Hasan Akça güldürün beni Allah dünyanızı uzun eylesin
Hasan Akça

huseyn esedi yazdı: ben arkadaşlarım arasında sakin güç diye bilinirim
Hasan Akça güldürün beni Allah dünyanızı uzun eylesin

biz senin sakin güç dediğin şeye pişkinlik ve arsızlık diyoruz ikisi birbirine yakın tanımlardır
ama biz senin gibilerin haline gülemiyoruz çünkü acıyoruz ama dedikya Aliyyen veliyullaH EZANLARI çoğaldıkça hırsınızdan kuduracaksınız
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Değerli Ehlibeyt (as) Mektebi mensubu, hakkı bulmak için uğraşanlar,
Bence eleştiriyi yapın geçin. Çünkü konu bilerek saptırılıyor, başka taraflara çekiliyor. Gerçekten de başlığın bilimselliği ortadan kalkıyor. Fikirler yerine kişiler konuşulmaya başlandı. Kimse masum değildir, herkes hata yapabilir. Ama kişinin hatasını ilan etmek mert olana yakışmaz. Mertliğinden şüphe ettiklerinizle de hiçbir şey paylaşmayın.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

3nokta yazdı:Değerli Ehlibeyt (as) Mektebi mensubu, hakkı bulmak için uğraşanlar,
Bence eleştiriyi yapın geçin. Çünkü konu bilerek saptırılıyor, başka taraflara çekiliyor. Gerçekten de başlığın bilimselliği ortadan kalkıyor. Fikirler yerine kişiler konuşulmaya başlandı. Kimse masum değildir, herkes hata yapabilir. Ama kişinin hatasını ilan etmek mert olana yakışmaz. Mertliğinden şüphe ettiklerinizle de hiçbir şey paylaşmayın.

aynı fikirdeyim muharrem uçan isimli burada esedi diye yazan kitap yazarı konuyu saptırıp bambaşka yerlere çekmek istiyor amacı rezilliği ortaya çıktığı için günden saptırmak
ama bir şey daha öğrendikki muhbirlere dikkat edilmeli
vede Aliyyen veliyullahlar çoğaldıkça
bektaşı bir yana atıp
meşhede kuma kerbelaya necefe gidişler çoğaldıkça bunların panikleride şerleride yalan dolanlarıda artacak
her neyse gündemin saptırılmasına razı olmayalım derim
bu bektaşininde rezilliği aşikar olsun geleceğin alevi tarrihinin rezilleri ve gammazcıları sayfasına bu isimde eklensin

“Hacı Bektaş Kimdir?” sayfasına dön